Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Türkiye'deki Patronların Kadın Eleman Merakı?

gokhanmutlu

🌱Yeni Üye🌱
Türkiye'deki Patronların Bayan Eleman Zaafı Varmı?
Yanlış anlamayın bayanların çalışmamasını istemem gibi bir durum yok!
Kemal SUNAL'ın bir filmi vardı karısı kariyer yapıp çalıyor kendisi evde kazak örüp çocuklara bakıyor.Hangi iş ilanına baksam bayan eleman??

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Bayan eleman temizlik yapar, çay ve servis yapar, telefonlara bakar. Hatta, işyeri müsait ise yemek yapar, üstüne bulaşıkları da yıkar.. :)

Erkek eleman ise, sürekli arıza yapar.. :D

Braveart

♾️Grafik Gurusu♾️
En son ben 2 ay kadar önce forum üzerinden iş ilanı verdim. Şu zamana kadar ilgilenen yada döüş yapan kimse olmadı (Yeni işe başladım bu arada). Fakat ilanları kurcaladığımda deneyimli yada deneyimsiz, yetenekli yada yeteneksiz bayan ilanlarına onlarca dönüş vardı, cv bırakın, msn'e ekleyin, mail atın vs. vs... Bu bahsettiğiniz zaafı fazlasıyla ortaya koyuyor. Dediğim gibi fazla uzağa gitmeden sadece forum ilanlarından bir istatistik çıkarırsanız söyledikleriniz fazlasıyla destekler.

yazarcizer

🏆Pro Tasarımcı🏆
En son ben 2 ay kadar önce forum üzerinden iş ilanı verdim. Şu zamana kadar ilgilenen yada döüş yapan kimse olmadı (Yeni işe başladım bu arada). Fakat ilanları kurcaladığımda deneyimli yada deneyimsiz, yetenekli yada yeteneksiz bayan ilanlarına onlarca dönüş vardı, cv bırakın, msn'e ekleyin, mail atın vs. vs... Bu bahsettiğiniz zaafı fazlasıyla ortaya koyuyor. Dediğim gibi fazla uzağa gitmeden sadece forum ilanlarından bir istatistik çıkarırsanız söyledikleriniz fazlasıyla destekler.

Çok doğru... Bu heriflere karşı ihtiyatlı olmak gerek, içlerinden "en iyi tasarımcılar bayanlardır!" diye düşünen akıllılardan tek tük çıkar mı artık bilmem...

Bir çoğu, "Türkiye'de bir ailenin bütün geçimini yüklenen kadın/kız sayısı azdır, nasıl olsa bir çoğunun kendine bakacak bir babası veya kocası bulunur" diyerek ellerini avuşturanlardır. Cebine üç kuruş harçlık koyar, sekreterlikten, çay çorba servisçiliğine kadar bilumum işlere koşturursun. Sigorta ise isteğe bağlı!

Durum budur ama zarara kendi eliyle düşüp de ağlayana da acınmaz:

Çok haklısınız arkadaşlar! Bu işin okulunu okuyarak öğrenen kişilerin en büyük problemi budur!
Bende bir firmada çalışıyorum, işe başladığımda 16 tane grafik işine ve 1 bu işe başvurmuştum. Grafikte fiyat konusunda kimseyle anlaşamadım. Bu işi seçtim ama ucuza mesleğimi yapsam die düşünmüyor değilim. Sadece sekreterlik olsa iyi yanında, ucak bileti rezervasyonları değitrime, yapılan alışverişlerin iptali, evde bozulan televizyonun servise haber verilmesi evden alınması ve geri getirilme hizmetleri, bunun yanında çalıştığım firmaya billboard, broşür, el-ilanı vb bilumum grafikerlik hizmetlerinin ücretsiz yapılması. (Ücretsiz çünkü ben zaten belirli saatlerde iş yerindeyim va müsait zamanlarım oluyormuş. Bu kadar işin arasında müsait zamanım varmış gibi görünmesine ben bile inanamıyorum ya neyse...) Onların o'suyla bunların bu'suyla uğraşmalar! İş arayacağım tamam bu dediğim bir iş bulabilmeyi umud ediyorum. Ya da kalbimi ferah tutmak için en azından sevdiğim mesleği yapıyor olacağımı düşünüyorum. Kimsenin evine aldığı trambolinini kurmadılar diye firmalarının peşine düşmek istemiyorum.
Hakkımızda hayırlısı diyorum. Ama şahsımıza düşen bir görev varsa Grafikerlik İşlerimizi düzeltecek. Sonuna kadar destekçisi oluruz.
Teşekkürler...

https://www.grafikerler.net/meslegime-saygimi-yitirmek-uzereyim-t46079p20.html

Son düzenleme:

Arif ARINMIŞ

♾️Grafik Gurusu♾️
bizzat bayanalar pozitif ayrımcılığı yaşamış birisiyim

bunu test edebiliriz. Aynı niteliklere sahip biri erkek diğeri bayan ilan verip cevapları takip edebiliriz. Ayrıca bu forumda neden cinsiyet kısmı olduğunu halen anlamış değilim. Ben kullanmasam da bunu lehine amaçlar için kullanabilir insanlar. Cinsiyet ibaresi kalkmalı

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
Bayanlar tasarımın dışında birçok iş yapmaya müsait oldukları için işverenin talepleri bu yönde oluyor.
İşveren mutfağında kadın çalıştıramayacak durumdaysa şayet o iş yerine kilit vurulmalı.
Bayanlar aptal olmaya devam ettiği sürece bu tür ilanlar hep gündemde olur.
Kafa patlatmaya gerek yok bukadar açık ve net.

Nur

👑Efsanevi Grafiker👑
Hayır, Türkiye'deki patronların kadın merakı var, direkt kadın..
Eleman olur, müşteri olur, garson olur, hostes olur, sekreter olur, hiç fark etmez.

Bu sebeple bir şirketin kapasitesi az, iş hacmi sönük, ortaya çıkaracağı işle değil de
vitriniyle göz boyamaya yönelik pozisyonlarına biri mi lazım oldu? hooop kadın eleman.

Çünkü patron kendinden bilir, böyle anlarda kadın elemanın nasıl işe yarayacağını.
Bir şey olacağından falan değil ha, sadece göz boyasın yeter!

Erkeklere göre* sorumluluğu az olan ve müşteriyle iletişim kurma noktalarında, kadın çalışanlarla
daima daha iyi verim alınır ve doğrudur da.
Ama iş ne zaman okkalı bir sorumluluk verme meselesi olsun işte orada da
eksik etekler emin olun arka planda kalıyor.

Örneğin bir firma, ki çatısı altında yığınla makina/inşaat vs mühendisi barındırıyor olsun.
Büyük ihalelerin projeyi gerçekleştirme kısmını erkekler alır!
Neden?
Çünkü kadın şantiye şantiye gezip iş takip edemez!
Neden edemez?
Ettirmezler de ondan. Girip çıkacağı şantiyeler erkeklerle doludur.
Ve bir kadının emri altında çalışmak şantiye şeflerinin ve/veya işçilerin zorlarına gider.
Şeflere bir kadının bağırması uygun düşmez,
bir erkeği ancak daha (burda bişey derdim ama diyemiyorum, anlarsınız artık) güçlü başka bir erkek ezebilir!
Ama emin olun ihaleyi kapma aşamasındaki görüşmelerde mutlaka kadın mühendislerle boy gösteri turları düzenlenmiştir...
Neden işler böyle yürüyor?
Bu durumun çözümü kadınların özgürlüğü kısıtlayıp sadece kısır alanlarda onlara mevki sunmakla mı hallolur?
Veya kadınların sadece fikirsel alanlarda kendilerini ifade etmeleri ve çalışabilmeleri, erkeklerin tahrik olma derecelerine göre giyinerek mi sağlanmalıdır?

İşin en vahim kısmı ise bir kadının bu bilgilerle yoğrulmuş bilinç altına sahip olarak, bu durumdan faydalanma yoluna yönelmesi midir?

Bilemiyorum...

Not: Yazdıklarıma sinirlenenler muhakkak çıkacaktır.
Fakat ben fikirlerimi boşluğa bıraktım, arkasından yüksek volümlü tartışmalara girmeyeceğim. Bu fikirlere hakaret işlemez, kendinizi yormayın :)

Saygılar

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Dört bayan İnşaat Mühendisi arkadaşımı hatırladım hemen.

Biri önemli bir kamu kuruluşunda proje müdürü.

Biri Hava Kuvvetlerinde İnş.Müh. Albay.

Diğer ikisi ise, sabah 07:00'den, gece 23:00'lere kadar şantiyede çalışan gayet başarılı şantiye şefi (sorumlu mühendis).

Hepsi de bulundukları yerlere tırnakları ile kazıya kazıya geldiler.
Öğretim görevlilerini saymıyorum. Onlarınki sıradan başarı.. :)

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Şeflere bir kadının bağırması uygun düşmez,
bir erkeği ancak daha (burda bişey derdim ama diyemiyorum, anlarsınız artık) güçlü başka bir erkek ezebilir!

Biraz daha açık olur musunuz, öyle lafları havada bırakmak olmaz, detay verin, ayrıntılar detaylarda gizlidir, okkalı mı demek istediniz? :D

oguzaybar

🌱Yeni Üye🌱
Bayan eleman sadece güzelse ve müşteri ilişkilerinde grafikerle muhattap olunuyorsa işe yarar, ancak perde arkasında mutlaka erkekler vardır. Bu da bir pazarlama taktiğidir. Tabi her sektörde işlemez zira bir çok müşteri karşısında sırf güzel giyinmiş hoş bir bayan görmek yerine aynı zamanda işi bilen ve yönlendiren de kişileri ister.

N.design

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.stropiyerci.com
Bu konuda sektör ayrımı yok, ama genel olmassada çok iyi kişilikler mevcut bayan larda, işvereninde bayan zaafı oluyor, müşterininde, bu erkeğin doğasında var yadırgamamak gerekiyor bu konuda biz erkeklerin işi daha zor, bize zoru başarmak düşüyor :) ayrıca zaafı olan patronun yanında çalışan ekmeğini kazanmaya gayret ve çaba harcayan bayanlarında Rabbim Yardımcıları olsun...o dahada bir zor anlayan anladı...

hsyngl

🏅Acemi Tasarımcı🏅
o zihniyetler umarım sadece daha çok müşteri gelir düşüncesi ile bayan eleman tercih ediyorlardır

breyzil

🌱Yeni Üye🌱
Bayan eleman temizlik yapar, çay ve servis yapar, telefonlara bakar. Hatta, işyeri müsait ise yemek yapar, üstüne bulaşıkları da yıkar.. :)

Erkek eleman ise, sürekli arıza yapar.. :D
Kadın elemanın yaptıklarını az bile yazmışsın
Erkek elemanda herzaman arıza yapmaz :)