Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Vergi Konulu Liseler Arası Afiş Yarışması

contess

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar, liseler arası "Vergi" konulu afiş yarışmasına ben de bir çalışma hazırladım.Teslim etmeden önce sizlerle paylaşmak istedim,yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler. :angel::tongueout::rofl:

vergidelimgeleceehs1.png

Benzer konular

DURU_SU

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Öncelikle bu işe emek vermişniz. Emeğinize saygı duyuyorum. Daha yolun çok başındasınız belliki.
Afiş çok karışık görünüyor.
Bir afişte vermek istediğiniz mesajı bir bakışta anlatabilmelisiniz. Yukarıdaki vergidelim geleceğe esprisini tipografiyi geliştirerek daha farklı bir şekilde vurgulayabilirdiniz...

Belki bunu esprili bir slogan olarak kullanıp, görsel olarak tek bir obje veya ilistrasyon ile pekiştirerek sade bir biçimde anlatabilirdiniz. Aşağıdaki sloganada hiç gerek kalmazdı.

Bu kadar fazla renk, obje, ve teks ile afişe baktıramaz, istediğiniz şeyi tek bakışta anlatamazsınız.

Özellikle afiş çalışmalarında ortalama 4 den fazla kelime kullanmak, kelime sayısı fazlalaştıkça okunurluğu azaltır ve anlatılmak istenen şeyi anlatmadan gözü yorar. Afiş tasarımlarında mümkün olduğunca az teks kullanmak, mesajı doğrudan ve öz bir şekilde vermek, tek bir obje ile anlatılmak isteneni anlatmak en doğrusudur.

Yolunuz açık olsun.. Başarılar.

contess

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Çok teşekkürler ederim yorum için öncelikle,dikkate alıp bir tane daha yaptım umarım daha iyi olmuştur.İkinci çalışmada daha az nesne kullanmaya çalıştım. :sweating::angel:

son2qd5.jpg

the_one

♾️Grafik Gurusu♾️
Açıkçası gelen uyarıları dikkate alarak çalışmanızı tekrar düzenlemeniz hem sizin hem çalışmanız adına olumlu bir yaklaşım olmuş.Öncelikle bunun için tebrikler. :)
2. çalışmanız gereksiz objelerden kurtularak daha sade daha anlaşılır olmuş.Tabi ki bu onu yine de yeterli yapmış sayılmaz.
Örneğin Türkiye haritasında neden "Kıbrıs" yok?
Siz de takdir edersiniz ki bu detay görsel açıdan küçük, konum itibariyle çok büyük bir önem taşır.Harita için birde stroke sorunu var.Biraz fazla olmuş düşüncesindeyim.
Bir de gece ve gündüz durumu var.Geceyi temsil eden görsel, insanda karamsar, kötümser bir etki bırakmalı.Doğru bir etki için daha koyu bir görsel ya da renk tonu düşünebilirsiniz.
Gündüz içinde farklı görseller kullanabilirsiniz.Örneğin çalışan insan manzaralı, tarımcılık ile alakalı tarla vb. fotoğraflar, modern alışveriş merkezleri, holding tarzı binalar vb. olabilir.Önemli olan "çalışkanlık vb." bir etki bırakmanız.
Umarım iç karartıcı bir manzara çizmiş olmadım. :)
İyi çalışmalar.

contess

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Öncelikle ilginiz için ben teşekkür ederim :angel: uyarılarınızı dikkate alarak tekrar düzenleyeceğim.. Sabaha kadar uğraşabilirim sadece biraz yönlendirilmeye ihtiyacım vardı ben bu gazla 1. bile olurum sağolun :iloveyou:

the_one

♾️Grafik Gurusu♾️
Öncelikle ilginiz için ben teşekkür ederim :angel: uyarılarınızı dikkate alarak tekrar düzenleyeceğim.. Sabaha kadar uğraşabilirim sadece biraz yönlendirilmeye ihtiyacım vardı ben bu gazla 1. bile olurum sağolun :iloveyou:

Tasarımcı biraz hırslı olmalı. :)
Forumdan da istifade edebileceğiniz sayısız çalışma, örnek mevcut.Yeter ki bu denli meraklı , hırslı olun. :)
Çalışmanın son halini merakla bekliyorum.
Umarım 1.olmayı hakedersiniz.
Kolay gelsin.

contess

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Tasarımcı biraz hırslı olmalı. :)
Forumdan da istifade edebileceğiniz sayısız çalışma, örnek mevcut.Yeter ki bu denli meraklı , hırslı olun. :)
Çalışmanın son halini merakla bekliyorum.
Umarım 1.olmayı hakedersiniz.
Kolay gelsin.

size yarışma sonucu açıklandığı zaman bilgilendirmek isterim :smile: cidden çok meraklı hırslı azimli bir kızım bir o kadar da mütevazi :rofl: :rofl: aklımda o kadar çok fikir var ki toparlamakta güçlük çekiyorum ne yazık ki photoshop konusunda ne yazık ki birazcık zayıfım kendi çabalarımla öğrendim :sweating:

arasyas

🌟Usta Tasarımcı🌟
İkinci afişin sadeliği birinci afişin sloganı birleşmeli bence. Tabi böylelikle tekbir slogan olarak "Vergidelim Geleceğe" sloganı tek başına verilmeli afişte. The_one'a katılıyorum Kıbrısı unutmamak gerekir. Harita etrafındaki stroke kırmızı hat bir sınır belirlemiş ben burdan vergi kaçakcılığının engellenmesini çıkartıyorum dolayısıyla başarılı düşünce. Gece gündüz geçişide mantıklı karanlık geçmişten aydınlık geleceğe. Şimdilik bu kadar düzenlemenizin ardından yeniden yorumlar gelecektir. Başarılar dilerim, aramıza hoşgeldiniz.

du_rock

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tasarım da paralar o kadar çok göze çarpıyor ki insanlar vergilerden zaten korkuyor daha da korkutmuşsun ve yazıda sanki bi bozukluk var gbi aydınlık yarınlarımız için bugünün vergisini yarına bırakma yerine aydınlık YARINLAR için bugünün vergisini yarına bırakma olsa bence daha iyi olur
iyi çalışmalar...

contess

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Tavsiyelerinizi dikkate alarak bir çalışma daha hazırladım arkadaşlar çalışmada;

-Daha az nesneler ve yazı kullanmaya çalıştım.
-Tek bir bakışta anlatmaya çalıştım en azından denedim :smile:
-Gereksiz objelerden kurtuldum.
-Kıbrıs'ı da koydum.(The_one'a ithafen) :wink:
-Stroke olayını kaldırdım tamamen yerine drop shadow kullandım.
-Gündüz içinde farklı objeler kullandım.Kuleler,holding vs.
-Gece-gündüz temasını birazcık daha yumuşak bir geçiş vermeye çalıştım.
Lafı uzatladan yeni çalışmam yorumlarınızı bekliyorum.Ama vakit azalıyo, 30.12.2008 de teslim etmem gerekiyo şimdiden teşekkürler emeği geçen herkese...

(Not:Okula tasarımımı gösterdim,ve burs kazandım.600 saatlik grafikerlik eğitimi uluslar arası sertifikalı ve iş bulma garantisi veriyorlar,çok sevindim.Bunuda sizinle paylaşmak istedim.Yarışmada dereceye giremesem de eğitimim adına büyük bir adım attım :angel::smile:

terazicopylb0.jpg

DURU_SU

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Canım öncelikle tavsiyeleri dikkate alarak birşeyler yapmaya çalıştığın için seni kutluyorum. Bir afiş yaptın ve sana bazı eksikleri söyledik sende düzelttiğini söylerek iki afiş daha yapmışsın fakat, bir Allahın kulu çıkıpta güzel kardeşim ilkiyle sonuncusu arasında hiçbir fark yok ilk yapılan eleştriler son yaptığın afiş içinde geçerlidir dememiş. Bu senin kabahatin değil tabi daha yolun çok başındasın. Belliki objelerin ve teksin azaltılmasından renklerin sadeleştirilmesinden kasıtın ne olduğunu kavrayamamışsın. Ben şimdi sana bir link veriyorum. buradaki afişleri bir incele konu vergi konusundan daha zor bence fakat nasıl sadece az obje ve slogan ile anlatılmak istenen anlatılmış.

Son olarak bu afişlerle yarışmaya katılmanı tavsiye etmiyorum. Biraz daha dene burada yön verelim.

Başarılar diliyorum.

Grafikerler.net Grafik Tasarım Yarışması : 2050 Yılında Bir Balık

contess

🏅Acemi Tasarımcı🏅
DURU_SU afişleri inceledim hepsi birbirinden harika kesinlikle.Birazcık üzüldüm açıkcası benim yaptığım çalışma bebek karalaması gibi duruyor gecemi gündüzüme katıp bir çalışma çıkartmam artık şart! Çok teşekkür ettim size de sağolun....

the_one

♾️Grafik Gurusu♾️
Tavsiyelerinizi dikkate alarak bir çalışma daha hazırladım arkadaşlar çalışmada;

-Daha az nesneler ve yazı kullanmaya çalıştım.
-Tek bir bakışta anlatmaya çalıştım en azından denedim :smile:
-Gereksiz objelerden kurtuldum.
-Kıbrıs'ı da koydum.(The_one'a ithafen) :wink:
-Stroke olayını kaldırdım tamamen yerine drop shadow kullandım.
-Gündüz içinde farklı objeler kullandım.Kuleler,holding vs.
-Gece-gündüz temasını birazcık daha yumuşak bir geçiş vermeye çalıştım.
Lafı uzatladan yeni çalışmam yorumlarınızı bekliyorum.Ama vakit azalıyo, 30.12.2008 de teslim etmem gerekiyo şimdiden teşekkürler emeği geçen herkese...

(Not:Okula tasarımımı gösterdim,ve burs kazandım.600 saatlik grafikerlik eğitimi uluslar arası sertifikalı ve iş bulma garantisi veriyorlar,çok sevindim.Bunuda sizinle paylaşmak istedim.Yarışmada dereceye giremesem de eğitimim adına büyük bir adım attım :angel::smile:
Çalışmayı genel bir değerlendirmeden önce madde madde gidelim istedim. :)
  • Az nesne ve yazı kullanımı konusunda doğru düşünmüşsünüz ama bunun esprisi, kullanılan nesnenin karşı tarafta bırakacağı doğru etkidir.Bazen verilmek istenen bir mesaj tek bir kelime, görsel ile de verilebilir.
  • Tasarımın, verilmek istenen mesaj bakımından çabuk algılanabilirliği onu bazen kolay tasarım yapabilir.Çünkü tasarımcı verilmek istenen mesajı çabucak vermek istemiştir.
  • Hangi objelerin gerekli hangilerinin gereksiz olduğu konusu, kullanılan objenin öncelikle görsel açıdan hazır olup olmadığıyla ilgili olmalı.Terazi nesnesi anlam itibariyle bir şey çok şey ifade edebilir ama bunun sunuluş şeklide bundan daha önemli olmalı düşüncesindeyim.
  • Kıbrıs sorununu çözdüğümüze sevindim.Teşekkürler :)
  • Başarılı çalışmalarda sadeliğin ön plana çıkması bakımından (genel olarak) efekt kullanımı hep ölçülü olmuştur.Ölçü kaçtığında stroke'lar,gradient'ler, drop shadow'lar havada uçuşabilir. :)
  • Obje kullanımı konusunda yukarıda değinmiştim.Objenin sunumu amacına uygun mu?
  • Gece ve gündüz arasında nasıl bir geçiş olduğu önemli ama öncelik gece ve gündüz başarılı bir şekilde tarif edilmiş mi, doğru yansıtılmış mı?
İlk çalışma ve son çalışma arasında açıkçası belirgin farklar, önemli ayrımlar görmek zor.Verilmek istenen mesaj için obje seçimi doğru ama uygulanış şekli, düzeni, işçiliği daha başarılı olabilirdi diye düşünüyorum.Unutmamak gerekiyor aceleci bir tavır performansınızı çoğu zaman olumsuz bir şekilde etkiler.Hele ki daha bu denli yolun başındayken. :)
Kendinizi sadece bir yarışmaya odaklanmadan motive etmelisiniz.Grafik-Tasarım eğitimi için bir kurs kazanmanız bunun için gayet iyi bir başlangıç olabilir.Tabi ki sadece bir başlangıç. :) (Grafikerlik keşke bir kurs ile verilebilen bir meslek olsaydı ama değil.Zaman gerektiren, emek gerektiren bir uğraş, bir süreç)
Azminizin, hevesinizin devamını getirmeniz dileğiyle, iyi çalışmalar.
Bu arada Grafikerler.net bu süreçte iyi başlangıçlardan bir tanesi... :)

émmst

👑Efsanevi Grafiker👑
Contess Afişin için bende birkaç tavsiyede bulunmak isterim.
ilk olarak Zeminden kurtumalısın çok sivri ve üstündeki çalışmayı kapatan bir zeminin var.
2. olarak Font bile bazen işi değiştirir..Fontları bolt değil bence düz ve ince seç. ve mümkünse daha mat renkler..Zemin koyu ise beyaz olabilir..açık ise siyah..

Son olarak önce ne yapmak istediğine karar ver tasarla ve uygula..
Başarılar umarım emeklerinin karşılıgında derece alırsın:)

deniz_d

🏅Acemi Tasarımcı🏅
pek omamamış mı ne bizim sınıftada çalışan arkadaşlarım var sana tavsiyem fazla bayraklı bi çalışma yapma bence ama genede sen bilirsin

Loody35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Yarışmada görüşürüz contess :)

contess

🏅Acemi Tasarımcı🏅
:kiss1:Teşekkür ederim canım :) ama yarışmaya bunlarla katılmayacağım :rofl::rofl: Duru_su adlı şeker üyemiz aklıma süper şeyler getirdi :) ama tam bitmiş değil inşallah yarın sizlere de sunarım