Vinil Türk Reklam Bannerı

lorem ipsum dolor sit amet.. nedir ne işe yarar

Temel Tasarım İlkeleri - lorem ipsum dolor sit amet.. nedir ne işe yarar ...

Cevapla
lorem ipsum dolor sit amet.. nedir ne işe yarar
workmedya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

workmedya

Hiç Biri / Konya

Dosya19

lorem ipsum dolor sit amet.. nedir ne işe yarar

Alt 06 Haziran 2010 #1

Lorem Ipsum, basitçe masaüstü yayıncılık ve yeni medya sektöründe kullanılan taklit yazı bloğu olarak tanımlanır. Lipsum, oluşturulacak şablon ve taslaklarda içerik yerine geçecek text bloğunu doldurmak için kullanılır.

Lipsum, 1500' lerin başlarında bir matbaacının font model kitabı oluştumak için, bir yazitipi kütüphanesindeki harflerin sıralamasını bozarak yerleştirdiğinden bu yana endüstri standardı haline geldi.

Nedir?

Lorem Ipsum, basitçe masaüstü yayıncılık ve yeni medya sektöründe kullanılan taklit yazı bloğu olarak tanımlanır. Lipsum, oluşturulacak şablon ve taslaklarda içerik yerine geçecek text bloğunu doldurmak için kullanılır. Lipsum, 1500 lerin başlarında bir matbaacının font model kitabı oluştumak için, bir yazitipi kütüphanesindeki harflerin sıralamasını bozarak yerleştirdiğinden bu yana endüstri standardı haline geldi.

Lorem Ipsum, 500 yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmadı ve günümüze yaklaşırken elektronik yazıtipinin gerektiği bir çok konuda hazır bir araç olarak kullanılmaya başlandı. Lipsum 1960'larda içinde Lorem Ipsum paragraflarının bulunduğu Letraset dökümanlarının piyasaya çıkması ve 90 larda Lorem Ipsum versiyonlarını içeren Aldus Pagemaker gibi programlarla beraber popüler hale geldi.Bilinenin aksine, Lipsum sadece rastgele dizilmiş harf paragraflarından ibaret değil. Tarihi Milattan Önce 45 yıllarına dayanan bir klasik Latin edebiyatına kadar gidiyor; ki bu da onu en az 2000 yıllık yapıyor. Amerika Virgina'daki Hampden-Sydney Üniversitesi Latin Dili Profesörü Richard McClintock, Lorem Ipsum paragraflarından birinde anlaşılması en güç Latince kelimerden birine rastlar (consectetur), klasik Latin edebiyatı eserlerinde bu kelimenin alıntılarını görür ve bu kelimenin Lipsum'un ne kadar işe yarar bir kaynak olduğunu farkeder.

Lorem Ipsum ilk defa, Cicero'nun milattan önce 45 yılında yazdığı " de Finibus Bonorum et Malorum - İyi ve Kötünün Uç Sınırları" eserindeki 1.30.32 sayılı paragrafında yer alır. Bu eser Rönesans döneminde etik teorileri üzerine bilimsel inceleme konusu haline gelmiştir.

Lorem Ipsum 1500lü yıllardan itibaren aşağıdaki formuyla standartlaşmıştır:

“"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum." ”Neden Lorem Ipsum Kullanılır?

Uzun süren analizler sonrası anlaşılan bir gerçek olarak, okuyucu bir çalışma taslağı veya şablonuna bakarken taslağın barındığı içerik textlerinin etkisiyle dikkati dağılır. Lorem Ipsum ise, " buraya içerik gelecek, buraya içerik gelecek" kısmının yerine okunabilir bir düzen halinde sembolik içerik olarak yerleştirildiğinde gerçek içeriğe daha yakın bir sonuç verir. Günümüzde pek çok masaüstü yazılımı ve web tasarımcısı sembolik text için Lorem Ipsum kullanmaktadır. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için https://www.lipsum.comu ziyaret edebilirsiniz.
(alıntıdır)
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

babaluga isimli Üye şimdilik offline konumundadır

babaluga(50)

Fotoğrafçı / İstanbul

Standart
Alt 06 Haziran 2010 #2
                             
Teşekkürler hep merak etmişimdir...
Bu mesajdan alıntı yap
maradona isimli Üye şimdilik offline konumundadır

maradona(33)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 17 Eylül 2010 #3
ilginç bir konu
Bu mesajdan alıntı yap
Grafink isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafink(42)

Clone Trooper

Sanat Yn. / İzmir

Standart
Alt 17 Eylül 2010 #4
türkçe ""lipsum"" iyi olurdu aslında, noktalı, çengelli karakterler ""lipsum"" ile yer değiştirdiğinde çoğu müşteri hayal kırıklığına uğruyor...

Out of the code, into the fire...

Bu mesajdan alıntı yap
jnsxcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

jnsxcan

Bilg. Teknikeri / Mersin

Standart
Alt 17 Eylül 2010 #5
merhaba siteye yeni üyte oldum öğrenmeye açık ve çok istekliyim bana yardım edecek nerden başlican hangi konulardan programlardan başlamam gerktiğini öğretebilecek admin yada bilen arkadaşlarsan ricam
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Pleksiglas nedir. Ne işe yarar. VolkanTEKiN Grafik Sözlük 12 19 Haziran 2012 16:52
Raw nedir, ne ise yarar? poseidon Fotoğrafçılık Dersleri 4 26 Mart 2010 00:32
Lorem ipsum Cahit GÜLDEN Kitap kapağı, broşür, menü vb. 6 17 Aralık 2008 06:19
Finerprint nedir? Ne işe yarar? crazyglad Diğerleri 1 12 Aralık 2008 14:28
BIOS nedir-ne işe yarar graphic00 Donanım Rehberi 0 28 Haziran 2007 19:55

Kapat
Şifremi Unuttum?