Vinil Türk Reklam Bannerı

Metrodaki kemancı...

Graficafe - Metrodaki kemancı... ...

Cevapla
Metrodaki kemancı...
piti isimli Üye şimdilik offline konumundadır

piti(36)

Hiç Biri / İstanbul

Metrodaki kemancı...

Alt 19 Aralık 2008 #1

Bana gelen bir maili paylaşmak istedim :utann:

***


Soğuk bir Ocak sabahı, bir adam Washington DC'de bir metro istasyonunda, kemanla 45 dakika boyunca altı Bach eseri çalar. Bu süre içinde, çoğu işe yetişme telaşındaki yaklaşık bin kişi kemancının önünden geçip, gider.

Kemancı çalmaya başladıktan ancak üç dakika kadar sonra, ilk kez orta yaşlı bir adam kemancıyı fark edip, yavaşlar ve birkaç saniye sonra da gitmek zorunda olduğu yere yetişmek üzere yine hızla yoluna devam eder.

Kemancı ilk bir dolar bahşişini bundan bir dakika kadar sonra alır.Bir kadın yürümesine ara vermeksizin parayı kemancının önüne koyduğu kaba atarak, hızla geçer, gider.

Birkaç dakika sonra, bir başka adam duraklayıp, eğilerek dinlemeye başlar ancak saatine göz attığında işe geç kalmamak için acele ettiğini belirten ifadelerle hızla yoluna devam eder.

En fazla dikkatle duran ise üç yaşlarında bir oğlan çocuğu olur.Annesinin çekiştirmelerine rağmen, çocuk önünde durur ve dikkatle kemancıya bakar. En sonunda annesi daha hızlı, çekiştirerek çocuğu yürümeye zorlar. Oğlan arkasına dönüp dönüp kemancıya bakarak, çaresizce annesinin peşinden gider. Buna benzer şekilde birkaç çocuk daha olur ve hepsi de anne, babaları tarafından yürümeye devam için zorlanarak, uzaklaştırılırlar.

Çaldığı 45 dakika boyunca kemancının önünde sadece 6 kişi, çok kısa bir süre durur. 20 kişi duraklamadan, yürümeye devam ederek, para verir. Kemancı çaldığı süre içinde 32 dolar toplar. Çalmayı bitirdiğinde ise sessizlik hakim olur ve kimse onun durduğunu fark etmez, alkışlamaz.

Hiç kimse onun dünyanın en iyi kemancısı Joshua Bell olduğunu ve elindeki 3,5 milyon dolarlık kemanla, yazılmış en karmaşık eserleri çaldığını anlamaz. Oysa Joshua Bell'in metrodaki bu mini konserinden iki gün önce Boston'da verdiği konser biletleri ortalama 100 dolara satılmıştı...

Bu gerçek bir hikayedir ve Joshua Bell'in öylesine bir kılıkla metroda keman çalması, Washington Post gazetesi tarafından algılama, keyif alma ve öncelikler üzerine yapılan bir sosyal deney gereği kurgulanmıştır. Sorgulanan şeyler; sıradan bir yerde, uygunsuz bir saatte güzelliği algılayabiliyor muyuz? Durup ondan keyif alıyor muyuz? Beklenmedik bir ortamda, bir yeteneği tanıyabiliyor muyuz? İdi...

Bu deneyden çıkarılacak kıssadan hisse ise, dünyanın en iyi müzisyeni, dünyadaki en iyi müziği çalarken, önünde durup, dinleyecek bir dakikamız dahi yoksa, başka neleri kaçırıyoruz acaba?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

blueden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

blueden

Hiç Biri / Konya

Standart
Alt 19 Aralık 2008 #2
                             
"Dünyanın en iyi müzisyeni, dünyadaki en iyi müziği çalarken, önünde durup, dinleyecek bir dakikamız dahi yoksa, başka neleri kaçırıyoruz acaba?"

Teşekkürler çok güzel bir paylaşım piti.
Bu mesajdan alıntı yap
damla1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

damla1(35)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 20 Aralık 2008 #3
aynı mail dün annemden bana geldi fakat okadar yoğundum ki bakma fırsatım olmadı.annemin 30 dk da 1 gönderdiğim maili okudun mu?sorusuna çok yoğunum sonra okurum cevabını vererek geçiştirdim.şimdi aynı yazıyı burada görünce biraz vakit ayırıp okudumMetrodaki kemancı...ve anladım ki hayatın yoğun karmaşasında gerçekten güzel şeyleri kaçırabiliyoruz...Teşekkürler piti...
Bu mesajdan alıntı yap
ALOR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ALOR(59)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 20 Aralık 2008 #4
Okurken duygulandım,paylaşımınız için teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
3.5 milyon dolarlık, boston konser bileti, joshua bell, kemanci, metrodaki

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Üç kemancı Bir keman Hades İlginç Videolar 1 24 Kasım 2007 01:52

Kapat
Şifremi Unuttum?