Vinil Türk Reklam Bannerı

Miraç Kandilimiz Kutlu Olsun!

Graficafe - Miraç Kandilimiz Kutlu Olsun! ...

Cevapla
Miraç Kandilimiz Kutlu Olsun!
mrtaxy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mrtaxy

Hiç Biri / İstanbul

Standart

Miraç Kandilimiz Kutlu Olsun!

Alt 28 Haziran 2011 #1

Miraç kelime anlamı olarak, "yukarı çıkmak, yükselmek" anlamına gelir. Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) göğe yükselerek Cenab-ı Mevla'nın huzuruna kabul edildiği geceye Miraç Gecesi denmiştir. Birçok ilahi sırrı, hikmet ve bereketi bünyesinde barındıran bu gece İsra suresinin ilk ayetinde şöyle ifade edilmektedir: "Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Haram'dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir." (İsra, 1)

Nitekim Rasulullah (s.a.v) Mekke'de insanlara hakkı tebliğ etmesinden dolayı müşrikler tarafından çeşitli eziyetlere maruz bırakılmıştı. Kendisine, ailesine ve müminlere ambargo uygulanmış, kimse onlarla alışveriş yapmamış, günlük ihtiyaçlarını giderme hususunda bile sıkıntı içine girmişlerdi. Bu sıkıntılı zamanlardaki en büyük destekçilerinden amcası Ebu Talip'i, kısa süre sonra da değerli hanımı, müminlerin annesi Hz. Hatice'yi (r.a) kaybetmiş ve birbiri ardına gelen bu olaylar dolayısıyla çok üzülmüştü. İşte bütün bu sıkıntılardan sonra dost dostunu mükafatlandırdı ve onu kendi katına yükseltti.

NAMAZ MÜMİNİN MİRACIDIR

Resulullah (s.a.v) o sonsuz alemden dönüşünde müminlere hediyeler de getirmiştir. Bu manevi hediyeler yüce Allah'a şirk koşmayan her müslümanın cennete gireceği, Bakara suresinin son üç ayeti (Amene'r-resulü) ve beş vakit namazdır.

Peygamberimiz'in (s.a.v), Miraç'ta gerçekleşen Allah ile mülakatı hadisesi, namaz içinde sembolik olarak yaşanmaktadır. Bu sırra işaret için Peygamberimiz (s.a.v) "Namaz müminin miracıdır" buyurmuştur. Namaz, kulun günde beş defa yaradanın huzuruna çıkması O'nunla buluşması, divanında durması ve O'nunla yüz yüze gelmesi demektir. Bu yüce divanda, arada hiçbir vasıta olmadan her türlü dilek ve ihtiyacını kul bizzat Allah'a arz eder, O'na sığınır, yalnızca O'ndan yardım diler. İmam-ı Gazali (rah) der ki, namaza başlayan kişi cenneti sağında, cehennemi solunda, Sırat'ı, ayaklarının altında, Allah'ın da (c.c) kendisine yönelmiş olduğunu düşünür.

Böylece Namaz, dinin direği, imanın alameti, amellerin en faziletlisi ve Allah'a en sevimli olanıdır. Namaz, kalbin nuru, gönüllerin sefası, takva ehlinin göz aydınlığı, müminlerin miracıdır. Bu sebeple her mümin namaza başladığında, namazın kendisinin miracı olduğunu, dolayısıyla yüce Allah'ın huzurunda bulunduğunu bilmelidir. "Kulun rabbine en yakın olduğu an secde halidir" buyuran Rasul-i Zişan Efendimiz (s.a.v) müminin miracını böyle izah etmektedir. Nitekim Allah (c.c) "...biz ona şah damarından daha yakınız? (Kaf, 16)
buyurmuyor mu?

MİRAÇ GECESİNİ NASIL İHYA ETMELİYİZ?

Miraç gecesi, ulvi bir gecedir. Bu mübarek geceyi gaflet içerisinde geçirmemeli, ibadetle Allah'a karşı şükran borçlarımızı ödemeliyiz. Namaz kılmalı, Kur'an okumalı ve Allah'tan af ve bağışlanma dilemeliyiz. Ayrıca ailemize de bu gecenin anlam ve önemini öğretmeliyiz. Çevremizdeki yoksullara ve kimsesiz çocuklara yardım elimizi uzatmalıyız. Annemizi, babamızı ve büyüklerimizi ziyaret edip dualarını almalıyız. Ebediyete intikal etmiş olanlarımızı rahmetle anarak ruhlarını şadetmeliyiz. Dostlarımızla tebrikleşmeli, sevgi ve saygı duygularımızı perçinlemeliyiz.

Mümin mübarek kandil gecelerini birer fırsat bilmeli, bu müstesna zaman dilimlerinde Allah'a daha da yakın olmaya çalışmalıdır. Şunu unutmamalıdır ki, Allah'a yakınlık, O'nun emirlerini yerine getirmek, yasak ettiği şeylerden kaçınmakla mümkündür.

MİRAÇ KANDİLİNDE ORUÇ

Ebu Hüreyre (r.a) Rasulullah'ın (s.a.v) şöyle buyurduğunu rivayet eder: "Recep ayında bir gün ve gecesi vardır ki, her kim o günde oruç tutup gecesini ibadetle ihya ederse, yüz sene oruç tutmuş gibi sevap kazanır. Bu gece Recep'in bitimine üç gün kala olan gecedir (Miraç Kandili)"

Halife Ömer b. Abdülaziz (rah) Basra valisi Haccac'a gönderdiği bir mektupta şöyle demiştir: "Sana, senenin dört gecesini tavsiye ediyorum. Bu gecelerde Allah Teala'nın rahmeti sağanak halinde yağar: Recep ayının ilk gecesi (Regaip Kandili) ile yirmi yedinci gecesi (Miraç Kandili), Şaban ayının yarısındaki gece (Berat Kandili) ve Ramazan Bayramı gecesi (bayramın bir gün öncesinin akşamı)."

Hüseyin Okur / Semerkand Aile Dergisi
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

denizcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

denizcem

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 28 Haziran 2011 #2
                             
mrtaxy; geniş bir bilgi paylaşmışsın çok teşekkürler.

Herkesin Miraç Kandili mübarek olsun.
Bu mesajdan alıntı yap
namasteeee isimli Üye şimdilik offline konumundadır

namasteeee

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 28 Haziran 2011 #3
amin cümlemizin
Bu mesajdan alıntı yap
deniz bahtiyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

deniz bahtiyar

Grafiker / Yurtdışı

Standart
Alt 28 Haziran 2011 #4
inançlı herkese kutlu olsun
Bu mesajdan alıntı yap
SZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

SZ(37)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 28 Haziran 2011 #5
Amin teşekkürederim....Herkezin Miraç Kandili kutlu olsun
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

koç isimli Üye şimdilik offline konumundadır

koç

Matbaacı / İstanbul

Standart
Alt 28 Haziran 2011 #6
Herkesin Miraç Kandili mübarek olsun amin cümlemizin EyGönül! Sevginin her pırıltısı, bize İlâhi Aşkı anımsatıyor; o yüzdendir ki bütün fâni sevilen perdeler, bâki yüce tek Sevgili'nin (cc) güzelliğini yansıtan bir aynadır..
Bu mesajdan alıntı yap
PunoTasarim isimli Üye şimdilik offline konumundadır

PunoTasarim

Matbaacı / İstanbul

Standart
Alt 28 Haziran 2011 #7
Amin. Bütün islam aleminin Mirac Kandili Mübarek olsun...
Bu mesajdan alıntı yap
Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(49)

Hiç Biri / Bursa

Standart
Alt 28 Haziran 2011 #8
Bende Herkesin Miraç Kandilini Kutlarım, Rabbül-Alemin bu gece yapacağınız ve yaptığınız tüm ibadetleri kabul etsin inşaallah ...Amin Miraç Kandilimiz Kutlu Olsun!
Bu mesajdan alıntı yap
Hasan ÇELİK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hasan ÇELİK(32)

Grafiker / Bolu

Standart
Alt 28 Haziran 2011 #9
Bütün müslüman aleminin miraç kandili mübarek olsun
Bu mesajdan alıntı yap
özgüll isimli Üye şimdilik offline konumundadır

özgüll

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 28 Haziran 2011 #10
Kandiliniz mübarek olsun, tüm dilekleriniz kabul olsun inşallah.Miraç Kandilimiz Kutlu Olsun!
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Vinil Türk Reklam Bannerı

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Bayramınız kutlu olsun... cekirdek Graficafe 1 18 Eylül 2009 12:44
Arkadaşlar Hepinizin Miraç Kandili Mübarek Olsun ANIL YÜNCÜ Graficafe 17 19 Temmuz 2009 17:56
Bayramınız Kutlu Olsun Admin Graficafe 49 28 Haziran 2009 20:16
85.Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun Admin Graficafe 27 31 Ekim 2008 11:22
Bayramınız kutlu olsun ussamx Forum Duyuruları 6 30 Eylül 2008 12:09

Kapat
Şifremi Unuttum?