Vinil Türk Reklam Bannerı

Objektif secimi neye gore yapilir?

Fotoğraf Makineleri ve Donanımları - Objektif secimi neye gore yapilir? ...

Cevapla
Objektif secimi neye gore yapilir?
poseidon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

poseidon

Grafiker / Yurtdışı

Standart

Objektif secimi neye gore yapilir?

Alt 13 Nisan 2009 #1

Objektif Seçimi Ve Kullanımı

* 35mm'lik SLR'ler için seçebileceğiniz , farklı odak uzaklıkları olan birçok objektif vardır . Bunlar kabaca bir gruplamayla geniş açı , standart ve teleobjektifler adı altında sınıflandırılmışlardır . Günümüzdeki modern kompaktların çoğunda bulunan orta derecede zoom objektif , değişik resimler çekebilme olanağını çok artırmıştır .

1. Standart (Normal) Objektifler : 35mm format için standart objektif 50 yada 55mm'dir . SLR satın alırken bu odak uzaklığındaki objektifler fotoğraf makinesinin fiyatına genellikle dahil değildirler . Çektikleri görüntüler , aşağı yukarı çıplak gözle görülenin aynısı olduğu için standart objektif diye bilinirler .

Objektif secimi neye gore yapilir?

Standart objektifler manzara ya da yarım-boy portreler gibi genel amaçlı fotoğraflar için mükemmeldir . Standart objektifler genelde en hızlı objektiflerdir ve maksimum diyafram açıklıkları geniştir . Bu yüzden standart objektifler SLR netleme ekranında çok parlak bir görüntü oluştururlar .

2. Geniş Açılı Objektifler :
Standart objektifler ya da teleobjektiflere göre daha geniş bir alanı görebilirler . Sonuç olarak netleme ekranında yakındaki objeler olduğundan daha yakın ve daha büyük , uzaktaki objeler ise olduğundan daha uzak ve küçük görünür .

Objektif secimi neye gore yapilir?

Geniş açılar 35mm'den başlar 17mm'ye kadar iner . Bundan küçük geniş açılar , görüntünün kenarında biçim bozulmasına neden olabilir . Manzaralar , geniş panoramalar , etkileyici bir gökyüzü ve kalabalık sahneler için geniş açı idealdir .

3. Teleobjektifler : Bu tür objektifler 75mm ile 1200mm arasındadır . 90 ile 250mm arasındaki bir teleobjektif en kullanışlı olanıdır . Yine de , 250mm'lik bir objektifin ağır olduğunu ve makineyi elinizde tutarak fotoğraf çekerken , elin titremesinden dolayı resmin bozulmaması için , hızlı enstantane kullanmanız gerektiğini unutmayın .

Objektif secimi neye gore yapilir?

Vahşi hayvan ve doğa fotoğrafları gibi uzaktaki konuları yakına getirmekte , teleobjektifler mükemmeldirler . Ayrıca orta ve arka planı büyütüp ön planı küçülttükleri için de ilginç perspektifler etkiler yaratırlar . Teleobjektifler objelerin arasındaki uzaklığı yok ederek herşeyi üst üste bindirirler . Herşey birbirine gerçekte olduğundan daha yakın görünür . Bu özellik açı daraldıkça artar .

4. Zoom Objektifler : Zoom objektifler , minimum ve maksimum değerleri arasındaki odak uzaklıklarında , tıpkı o odak uzaklığına sahip sabit odaklı objektifler gibi işlev görürler .

Objektif Hızı : Objektifin maksimum diyafram açıklığı ne kadar fazlaysa , objektif o kadar hızlı bir enstantene kullanma olanağı verir . Objektif hızı özellikle SLR kullananlar için önemlidir . Çünkü , SLR'lerde vizördeki görüntünün parlaklığı objektiften giren ışığın miktarına bağlıdır . Ayrıca , geniş bir diyafram açıklığı loş ışıkta resim çekebileceğiniz anlamına gelir .
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

poseidon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

poseidon

Grafiker / Yurtdışı

Standart
Alt 13 Nisan 2009 #2
                             
Objektif Çeşitleri

İster kompakt ister SLR tarzı bir ürün kullanın, elinizdeki objektif ya da objektiflerin çeşitleri bulunur. Bu çeşitliliğin sebebi ise farklı ihtiyaçlara cevap verebilmektir. Objektifler temel olarak 4 bölüme ayrılır:

1-Normal Objektifler:


Konumuz ağırlıklı olarak 35mm formatı olduğundan bu tür için insan gözüne yakın perspektif değeri veren objektif 50mmdir. Normal objektif olarak tanımlanan bu objektifler insan gözünün gördüğü gibi fotoğraf çekerler. Fotoğraflanan konuların boyutları değişmez (küçülüp büyümez). Özellikle değiştirebilir objektiflere sahip SLR fotoğraf makinesi kullananlar tarafından tercih edilen bu objektifler, hafif olmaları, basit mekanizmalara sahip olmaları sebebiyle tercih edilir.

Odak uzaklıkları değişken olmadığı için bu ürünler kompakt cihazlarda fazla tercih edilmez.

2-Geniş Açılı Objektifler:


Yukarıda geçen satırlarda da bahsettiğimiz gibi 50 mm odak uzaklığı yaklaşık 46 derecelik bir görüş açısı sağlar. 35mm ve daha küçük odak uzaklığı değerlerine sahip olan objektifler geniş açılı olarak tanımlanır. Bu objektiflerde açı değeri 54 dereceden başlayarak 180 dereceye (fisheye-balıkgözü objektifler için) kadar çıkar.

Geniş açılı objektifler yakındaki konuları olduğundan daha büyük, uzaktaki konuları ise olduğundan daha küçük gösterir. Ayrıca odak uzaklığı küçüldükçe perspektif noktalarında distorsiyon ve bozulmalara artar. Hatta balık gözü adı verilen objektiflerde bu sorun çok fazladır.

Yine de fotoğrafa değişik bir hava katması, alan derinliğinin çok büyük olması, dar mekanlarda rahat fotoğraf çekme imkanı sağlaması gibi sebeplerden dolayı geniş açılı objektifler tercih sebebi olmaktadır.

3-Dar Açılı Objektifler:

Geniş açılı muadillerinin tersine uzun odak uzaklıklarına sahip olan bu objektifler 85mmden başlar 200-300-500 hatta 1000 mmye kadar uzanan değerlere sahiptirler. Görüş açısı değerleri ise 24 dereceden başlayarak 10 ve hatta 6 ya da 8 dereceye kadar düşer.

Dar açılı objektifler daha çok konuya yaklaşmanın zor, imkansız ve tehlikeli olduğu durumlarda tercih edilir. Spor karşılaşmaları, vahşi doğa ve portre çekimleri gibi durumlarda kullanılan bu objektifler konuyu yakınlaştırırken perspektiflerin üst üstü gelmesine sebep olur. Perspektif yığılması adı verilen bu olay istisnai durumlar dışında tercih edilmez.

Öte yandan alan derinliğini çok sınırlı bir değerde tutan dar açılı objektifler konunun zeminden ayrılması gereken çekimlerde sıklıkla tercih edilir (portre vb. gibi). Bu objektiflerin odak uzaklığı arttıkça sarsmadan tutulabilmeleri zorlaşır. Ayrıca ışık geçirgenlikleri de azalır. Bu yüzden 300mm ve daha üstü değerlere sahip objektifler genelde sehpa ile birlikte kullanılır.

4-Değişken Odaklı Objektifler:


Son 10 yılda popülerliği olan ve kullanımı hızla artan bir objektif türüdür. Özel bir mekanizma yardımı ile objektifin odak uzaklığı değiştirilebilir. Bu da kullanıcıya verilen değerler arasındaki bütün objektifleri kullanıyormuşcasına bir rahatlık sağlar. Bu objektiflerde odak uzaklığı iki numara ve bunların arasına - işareti konularak gösterilir. Örneğin 35-70mm ibaresi bu objektifin değişken odak uzaklığına sahip olduğu anlamına gelir.

Özellikle kompakt fotoğraf makinelerinde kullanılan değişken odaklı objektifler kullanıcıya hem geniş açı, hem normal hem de dar açılı objektif kullanabilme imkanı tanır.

Profesyonel kullanımda ise tek bir objektif taşıyarak birçok objektifin odak uzaklığını sağlaması sebebiyle kullanıcıların tercihi olan bu objektifler, sabit odaklı objektiflere göre biraz daha pahalıdırlar (özellikle f2.8 ya da f2 gibi değerelere sahip olanları).

Objektifler yüksek teknoloji ile üretilen, karmaşik yapılara sahip fotoğraf makinesi parçalarıdır. Görüntü kalitesi üzerinde önemli etkileri bulunan bu minik cihazlar, insan gözü mantığı üzerine tasarlanmışlardır. Net, berrak ve keskin fotoğraflar çekmenin temel yolu (tek yolu değil) kaliteli bir objektif kullanan bir fotoğraf makinesi kullanmaktan geçer.
Bu mesajdan alıntı yap
ofrg9298 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ofrg9298

Grafiker / Yurtdışı

Standart
Alt 04 Mayıs 2009 #3
Nikon D60 Kit AF-S DX 18-105 G VR bu makine ve objektif nasildir? 18-105 hangi kategoriye girer bu makineyi almayi düsünüyorum ne tür cekimlere uygun bir objektif bana bilgi vermeniz mümkün mü?
Bu mesajdan alıntı yap
mete_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mete_

Fotoğrafçı / Kocaeli

Standart
Alt 17 Haziran 2009 #4
"Nikon D60 Kit AF-S DX 18-105 G VR bu makine ve objektif nasildir? 18-105 hangi kategoriye girer bu makineyi almayi düsünüyorum ne tür cekimlere uygun bir objektif bana bilgi vermeniz mümkün mü?"

18-105 G vr lensi , geniş zoom aralığı olan titreşim önleyici sisteme sahip bir lens.. Stüdyoda asla kullanmam.. Benzerlerini denediğimde; özellikle Gelin-Damat çekimlerinde merkezin dışına çıkıldığında açıkça flüleşme gördüm (benzerleri diyorum, bu lens için ne derece geçerli olur bilemem).. Geniş zoom aralığındaki lensleri, fazla beklentisi olmayan amatör arkadaşların dışında kimselere önermiyorum.. Saygılarımla, Mete..
Bu mesajdan alıntı yap
dark_at_night isimli Üye şimdilik offline konumundadır

dark_at_night

Fotoğrafçı / Denizli

Standart
Alt 12 Ekim 2009 #5
mete arkadaşa katılıyorum fazla geniş geniş aralıklı lens almak yerine ihtiyacın dahilinde cok daha dar bir skalası olan lens almak daha faydalıdır. ancak unutulmaması gereken şey aldığın objektifi ne tür fotoğrafların çekiminde kullanacagındır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Nikon objektif Öneri tweenweb Fotoğrafçılık 11 22 Mart 2011 22:04
2.el Objektif satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? poseidon Fotoğraf Makineleri ve Donanımları 0 13 Nisan 2009 11:44
resme gore yazıyı sekıllendırme betülll InDesign 1 19 Ocak 2009 16:58
böyle bir resim nasil yapilir o2909 Photoshop 9 28 Kasım 2008 00:23
Objektif Türleri gulis Fotoğrafçılık 3 07 Kasım 2008 17:56

Kapat
Şifremi Unuttum?