Vinil Türk Reklam Bannerı

Organik Ek! (Sercan Sürücü) -1

Organik Tarım Grafik Tasarım Yarışması - Organik Ek! (Sercan Sürücü) -1 ...

 
Organik Ek! (Sercan Sürücü) -1
child_play isimli Üye şimdilik offline konumundadır

child_play(36)

Hiç Biri / Adana

Standart
Alt 09 Şubat 2010 #11

Başarılar diliyorum, emeğinize sağlık.
Madem amaç "gelişmek" ve "geliştirmek"; sizin de isteğiniz üzerine birkaç eleştiri yapmak istiyorum müsaadenizle. Organik Ek!  (Sercan Sürücü) -1 Birkaç derken, "birkaç"tan "birkaç" tane. Organik Ek!  (Sercan Sürücü) -1

Öncelikle şunu söylemeliyim ki; arka plan seçiminizde sorun var gibi geldi. Eminim ki arşivinizi ya da bulabileceğiniz yerleri karıştırarak ulaşmışsınızdır bu zemin görseline; ancak "renk" olgusu hariç, "organik tarım"ı anımsatan ya da anlatan bir özelliğinin olmadığını düşünüyorum. Gelişigüzel seçilmiş ifadesi yanlış olur, bilinçli seçilmiş tabi ki; fakat yazı ile birleşince bir terslik var gibi (yazıdan kasıt; slogandır). Zemin görseli, yazı karakteri ve rengiyle birleşince göz tırmalıyor, yoruyor gibi ve yazı karakteri, renginden dolayı (beyaz) çok sırıtıyor; bu nedenle havada kalmış biraz. Daha net bir ifadeyle; yazı rengi arka plana uyumlu bir ton seçilebilirmiş ve burada vurgulanmak istenen "organik" kelimesi olduğuna göre, "ek!", "biç!", "ye!" ve "iç!" kelimeleri yine beyaz kalabilir, sadece "organik" kelimesi arka plan rengine uyumlu hale getirilerek, hedef on ikiden vurulabilirmiş. Ayrıca tekrarlanan ve giderek küçülen "organik" kelimeleri (tasarım açısından) kompozisyonu dağıtıyor gibi. Yani slogan; ikinci satırdaki punto değeri esas alınarak, ilk satırdan son satıra kadar eşit puntoda olsa, verilmek istenen mesajı daha net verebilirdi düşüncesindeyim. Punto değerinin giderek küçülmesiyle doğru orantılı olarak; küçülen her satırın ve taşıdığı anlam bakımından"önemi"nin de küçüldüğü düşünülebilir. Nitekim, bu bir kaidedir.

Bu konuda bir diğer önerim de şu olabilir: "organik" kelimesi dikey bir şekilde (90 derece sola döndürülerek) tasarımın biraz soluna çekilerek; yanına "ek!", "biç!", "ye!", "iç!" ibareleri eklenebilirmiş.

Tasarımın altında bulunan açıklamada ise, ikinci ve üçüncü satırın sonunda tekrarlanan "kendinize" kelimesi de kulak tırmalayıcı geliyor. Dördüncü satırın sonundaki "Hala vakit varken..." ibaresine; bağlı olduğu bir önceki cümleden bağımsız olarak "serzenişte bulunma" gibi bir anlam yüklendiyse doğru kullanılmış denilebilir. Ancak, kendinden sonra gelen cümle ile de bağlantı kurulmak istenmiş ise; üç nokta yerine noktalı virgül ya da sadece virgül işareti konulmalı (Ör: Hala vakit varken; organik tarıma siz de destek olun...). Ayrıca "siz de" derken "de" bağlacının ayrı yazılması gerekmekte. Aksi halde "bulunma hal eki" olan "-de" eki olarak afişteki görevini başarıyla üstlenecektir.

Saygılarımla...
child_play isimli Üye şimdilik offline konumundadır

child_play(36)

Hiç Biri / Adana

Standart
Alt 09 Şubat 2010 #12
                             
Özür dilerim, bağlantımda sorun olduğu için yapmış olduğum yorumun gitmediğini düşünerek ikinci kez aynı yorum çıkmıştı burada. Düzeltebilmişimdir umarım. Kusura bakmayın. Saygılarımla...
bissquit isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bissquit

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 09 Şubat 2010 #13
eleştirilerin dikkate alınmıştır tarafımdan.. =)

teşekkür ederim ilgin için.
child_play isimli Üye şimdilik offline konumundadır

child_play(36)

Hiç Biri / Adana

Standart
Alt 10 Şubat 2010 #14
eleştirilerin dikkate alınmıştır tarafımdan.. =)

teşekkür ederim ilgin için.
Rica ederim. Organik Ek!  (Sercan Sürücü) -1 Aynı şekilde çalışmalarım hakkında sizin de yorumlarınızı beklerim. Tabi diğer çalışmalar hakkında da. Organik Ek!  (Sercan Sürücü) -1 Saygılarımla... :angel:
bissquit isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bissquit

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 10 Şubat 2010 #15
Bende elimden geldiğince bütün arkadaşların çalışmalarına yazmaya çalışıyorum. Fakat zamandan yana problemim olduğu için fazla inceleme ve yazma şansım olmuyor.
hac_ker isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hac_ker

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 13 Şubat 2010 #16
Başarılar dilerim...
 

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Sürücü Kursu Broşür baranbeyy Kitap kapağı, broşür, menü vb. 1 26 Ağustos 2009 21:21
hasan sürücü kursu kopukhasan Kitap kapağı, broşür, menü vb. 16 25 Haziran 2009 15:01
Organik Ürünler İçin Organik Yazılı Vektörler Yunus PARLAR Vektörel 1 07 Mart 2009 10:05
sercan sarıgül ( desen çalışmlarım ) sercansarigul Karakalem 27 23 Eylül 2008 10:27
slm arkadaşlar (sercan) sercansarigul Hoşgeldiniz 5 21 Ağustos 2008 14:48

Kapat
Şifremi Unuttum?