Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1

Photoshop - Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1 Yukarıda görmüş olduğunuz resimdeki numaraları teker teker aşşağıda ne amaçla kullanıldığını açıklayacağım. Açıkladığım konulardaki araçlar başka türde şekillerdede kullanılmaya yarar… 1 ) MARQUEE TOOL: Marquee tool aracı 4 e ayrılır. ...

Like Tree5Likes

Cevapla
Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Matbaadanfiyat.com Reklam Banneri

Standart

Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1

Alt 02 Haziran 2007 #1

Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1
Yukarıda görmüş olduğunuz resimdeki numaraları teker teker aşşağıda ne amaçla kullanıldığını açıklayacağım. Açıkladığım konulardaki araçlar başka türde şekillerdede kullanılmaya yarar…


1 ) MARQUEE TOOL:
Marquee tool aracı 4 e ayrılır.
a )Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1Rentangular Marquee Tool : Photoshopda genellikle kullanım amacı belgemizde kare şekilleri oluşturmaktır.
b ) Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1 Elliptical Marquee Tool : Rentangular marquee tool ile karşılaştırıldığında Rentangular marquee tool un şekli kare Elliptical Marquee Toolun kisi ise yuvarlak daire şeklini görüyoruz. Zaten buradan da anlaşılıyor Elliptical Marquee Tool belgede daireler çizme işleminde kullanılınır.
c ) Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1 Single Row Marquee Tool : Belgede düz yatay çizgiler çizmeye yarar.
d ) Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1 Single Clomun Marquee Tool : Belgede düz dik çizgiler çizmeye yarar.
Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1
Rectangular Marguee Tool un üstüne gelerek Mouse nin sol tuşuna basılı tutun. Marquee tool aracının kısayolu klavyenizin “M” tuşudur. Eğer kısayoldan marquee tool araçları arasında geçiş yapmak istiyorsanız “shift + m” tuşuna basarak değiştirebilirsiniz marquee tool unuzu.


Not : Belge dediğim dosya Photoshop programı ile herhangi bir ebata göre açılan yeni sayfadır.

2 ) LASSO TOOL :
Lasso tool genellikle belgelerde istenilen yeri seçili hale getirmekte kullanılır. Sağ tuş özellikleride vardır.

Lasso toolun mousenin sağ tuş özelliklerini şu şekilde açıklayabiliriz:
Deselect, Select Inverse, Feather, Layer via copy, Layer via cut, Save Selection , Make Work Path, New Layer, Free Transform , Transform Selection , Fill , Stroke , Gassuian Blur .

A ) Deselect : Deselect isimindende anlaşılacağı gibi seçili yaptığımız alanı geri bırakır kısayolu “ ctrl + d” dir.

B ) Select Inverse : İsmindende anlaşılacağı gibi seçili olan alanı seçilen alan değilde tersine çeviren özelliktir. Yani bir alanın seçili alan yapıp seçili alan olmayan yerlerini kayıt etmek istiyorsak bu özelliği kullanabiliriz.

C ) Feather : Genelde foto montaj yapılırken kullanılan feather ın özellikleri çoktur. Her ne kadarda bahsetmeye çalışsak kullanıldığı yerleri anlatmak mümkün olacağını zannetmiyorum çünkü gerçekten çok kullanışlı. Fotomontaj yaparken bir resimi dekupe ederek diğer resimin üzerine taşıdığımızda kenarları düz ve derinliği hiç olmaz bunu önlemek için feather kullanılır. Kısayolu “ctrl + alt + d” dir . Ayrıca yukarıdaki photoshop menülerinden de ulaşabileceğiniz yer Select menüsünden Feather ı seçerseniz aynı araç a ulaşmış olursunuz. Türkçeleştirilen Photoshop da Feather “tüy” olarak geçiyor diye duydum evet Türkçe anlamı feather ın tüy ama ingilizcesinde tüy olarak kullanılmamıştır. Yumuşaklık anlamında kullanılıyor ama türkçesi ne hikmet ise tüy. Herhalde bu kadar anlatım yetmez feather için
istiyen olursa feather konusunu biraz daha geniş nerede ve nasıl kullanılacağına dair birkaç resimle beraber bir ders hazırlayabilirim.

D ) Layer Via Copy : Layer Via Copy seçili yaptığımız alanın aynısından bir tane kopyalar. Kısayol tuşu “CTRL+J” dir.

E ) Layer Via Cut : Layer Via Cut seçili yaptığımız alanın aynısından bir tane kopyalar. Ancak Layer Via Copynin yaptığı gibi değil keserek kopyalayıp yeni bir layer oluşturur. Kısayol tuşu “CTRL+SHIFT+J” dir.

F ) Save Selection : Photoshop un Channels özelliğini kullanarak seçtiğimiz alanı channels olarak kayıt eder.

G ) Make Work Path : İsimindende anlaşılacağı gibi seçili alanı path leme işlemine yarar. Tolarence vererek path ın ne kadar yumuşak bir ovalliğe sahip olmasını isteyip istemediğinizi belirtebilirsiniz.

H ) New Layer : Yeni bir layer oluşturmaya yarar. Kısa yol tuşu “CTRL+ ALT + SHIFT + N” veya yeni açıcağımız layerin özelliklerini ayarlamak ve isimini belirtmek istiyorsanız “CTRL+SHIFT+N” tuşlarını kullanabilirsiniz.

I ) Free Transform : Free transform özelliğide seçili alanı yön değiştirmesi veya büyülterek küçültmeye yarayan bir araçtır. Kısayol tuşu “CTRL+T” dır.

İ ) Transform Selection : Free Transform un özelliğini taşır ama sadece seçili alan yapılan yeri alır yani mevcut seçili olan layer ile bağlantısını keserek sadece seçili alanı transformlarsınız.

J ) Fill : Seçili alanı boyamak işlemlerinde kullanılır. Yeni bir layer olarak açılarak kullanıldığını farz edersek Blending options ları baya kuvvetli sonuçlar doğuracak ve sizin işlerinizde çok işinize yarayacağını düşünüyorum.

K ) Stroke : İlerliyen dersler de layer blending options ların efecktlerinde baya bir duyacağınız isim Stroke : buradaki amacı seçili alanın kenarlarına çizgi oluşturmaktır. Location özelliği ile yaptığı işi büyüten Stroke Inside özellği ile seçili alanın içine doğru çizim yapmanızı sağlıyacaktır. Center : Normal şekilde seçili alanın kenarlarını çizmeniz işleminde kullanılır. Outside : seçili alanın dış tarafını çizmeniz için kullanılır. Yine Blending options ları burada kullanarak layer imıza gerekli olan efect leri uygulayabiliriz. Ayrıca Opacity ayarından da saydam lığını ayarlıyarak çalışmalarınıza yansıtabilirsiniz.

L ) Gaussian Blur özelliğini ilerideki derslerimizde geniş bir şekilde açıklayacağım. Kısa olarak burada yer vereyim. Seçili alanı bulanık yapar.

Lasso tool 3 çeşit e ayrılır. Lasso Tool, Polygonal Lasso tool, Magnetic Lasso tool .

a ) Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1 Lasso tool : Mousenın bir tıkı ile seçebili alan yapabileceğiniz araçtır. Pek kullanışlı olduğunu söyliyemem. Ben genelde Polygonal Lasso Tool u kullanırım.

b ) Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1 Polygonal Lasso tool : Polygonal Lasso Tool u normal Lasso tool un biraz daha gelişmişidir. Mouseniz ile istediğiniz yere tıklayarak istediğiniz yeri seçili alan haline getirerek istediğiniz detayı yakalayarak seçili alan veya dekupe işlemlerinde çok kullanışlıdır.

c ) Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1 Magnetic Lasso tool : Photoshop un renk katmanlarını ayırarak otomatik seçim yapmanızı sağlayan araçtır. Pek kullanışlı olduğunu söyliyemiyorum profesyonel dekupe veya seçili alan gerektiren çalışmalarınızda pek iyi sonuç alındığı pek söylenemez.
Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1

Lasso tool un kısayol tuşu “L” dir. Lasso araçları arasında geçiş yapmak istiyorsak “SHIFT+L” tuşunu kullanabiliriz.

3 ) Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1 CROP TOOL :
Belgenin istenilen yerini istenirse istenilen ebata göre büyütmek veya küçülterek kesen araçtır.
alexanderprozac ve Feza1 beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Matbaadanfiyat.com Reklam Banneri

Standart
Alt 02 Haziran 2007 #2
                             
4 ) HEALİNG TOOL :
Bu aracımız photoshop un eski version larında olmayarak 9.0 ile eklenmiştir. Genel kullanıcılar pek kullanılmaz ama bu araçta çalışmalarınızda çok büyük etkenler olucaktır. Kısaca anlatılmaya çalışırsak. Healing tool aracı 4 e ayrılır :

A ) Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1 Spot Healing Tool : Araç doku taşımaya ve bozuk yüzeyleri düzeltmek için kullanılır. Renk vererek düzeltme mantığını kullanır.

B ) Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1 Retouch mantığını kullanarak bozuk yüzeyleri düzeltmek için kullanıcağınız araç.

C ) Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1 Path leyerek bozuk yüzeyleri düzeltemeye yarayan araç.

D ) Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1 Red Eye tool seçilen alanın rengini alan bir araç.

5 ) CLONE STAMP
Stamp aracı 2 e ayrılır.
Clone Stamp Tool : Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1 Özelliğini anlatmakla bitiremeyiz manüpilasyon, foto montaj konularında ve diğer buna benzer bütün konularda büyük fonksiyonlarıyla imdatımıza koşan araçtır.
Clone stamp ın mantığını aşşagıda verdiğim adresteki dersimizi takip ederseniz. Ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.
Patter Stamp Tool : Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1 Patter Stamp Tool isimindende anlaşılacağı gibi
Devam ediceğim anlatmaya.https://www.grafikerler.net/photosho...ol-t63694.html

Konunun devamı.
akin72, alexanderprozac ve Feza1 bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
Bahtınur YILDIZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bahtınur YILDIZ(36)

Grafiker / Tekirdağ

Matbaadanfiyat.com Reklam Banneri

Standart
Alt 02 Haziran 2007 #3
çok açık anlatımlar çok teşekkür ederizPhotoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 02 Haziran 2007 #4
Photoshopu kendi kendine öğrenmeye çalışan biri olarak bunların hepsini kullanamıyordum; çünkü ne işe yaradıklarını keşfedemediklerim vardı.. :rolleyes:

Teşekkürler bilgiler için..
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 08 Haziran 2007 #5
çok detaylı anlatmışsın teşekkür ederiz....Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1
Bu mesajdan alıntı yap
by_exploit isimli Üye şimdilik offline konumundadır

by_exploit

Grafiker / Eskişehir

Matbaadanfiyat.com Reklam Banneri

Standart
Alt 13 Ağustos 2007 #6
emeğine sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
hurricane isimli Üye şimdilik offline konumundadır

hurricane

Grafiker / İstanbul

Matbaadanfiyat.com Reklam Banneri

Standart
Alt 23 Eylül 2007 #7
Bu bilgiler çok işime yarayacak çok teşekkür.
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 01 Kasım 2007 #8
ya ben neden ptohostopu resimli anlatım var ben neden onu alamıyorum yaaa ark nasıl alabilirim onu almam lazım resimli anlatım ve frehand de olursa ii olur şimdiden tşk ederim
Bu mesajdan alıntı yap
VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Matbaadanfiyat.com Reklam Banneri

Standart
Alt 01 Kasım 2007 #9
ya ben neden ptohostopu resimli anlatım var ben neden onu alamıyorum yaaa ark nasıl alabilirim onu almam lazım resimli anlatım ve frehand de olursa ii olur şimdiden tşk ederim
Anlamadığınız yerleri ilgili konularda sorular sorarak forumumuzdan bu şekilde yardım alabilirsiniz.


..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 01 Kasım 2007 #10
Anlamadığınız yerleri ilgili konularda sorular sorarak forumumuzdan bu şekilde yardım alabilirsiniz.
tşk ederim Photoshop ve Araçlar (Tools) Ders 1
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
araand#231lar, clone stamp tool, ders, photoshop, photoshop araclari, photoshop ve araclar, tool, tools

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Photoshop Dersleri: Photoshopta Slice Tools Gökhan TEKİN Photoshop Dersleri 51 24 Eylül 2011 15:31
Photoshop 3D ders St.ONe Photoshop 16 30 Aralık 2009 00:17
Adobe Photoshop 3D Ders Mr.FaST Photoshop 2 12 Ağustos 2008 11:08

Kapat
Şifremi Unuttum?