Vinil Türk Reklam Bannerı

Photoshopda Zombi Yapımı

Photoshop Dersleri - Photoshopda Zombi Yapımı ...

Cevapla
Photoshopda Zombi Yapımı
h4x0r isimli Üye şimdilik offline konumundadır

h4x0r

Öğrenci (Grafik) / Çorum

Photoshopda Zombi Yapımı

Alt 08 Eylül 2009 #1

Zombi yapmak için öncelikle zombi resimlerini incelemeniz gerek. En belirgin özellikleri iyi gözlemleyin. Gözlerin altı çukurluktur yanaklar çukur ve elmacık kemikleri daha dışardadır ten rengi griye yakın mavi tonlarındadır gözler bembeyaz yada çok açık renktedir. Gerçeği çok çok açık renktir yani ben bazılarında bembeyaz yapıyorum ama daha gerçekçi görünmesi için göz rengini nerdeyse beyaza yakın yapmak en iyisi. Dudaklar ten renginden daha koyu ve mordur. Göz çevresindeki kemikler yani göz çukurunun çevresindeki kemikler daha çıkıntılıdır. Kaşların üstü daha çıkıntılıdır kaşlar daha azdır.... vs.vs.


Zombi fotoğraflarını inceledikten sonra artık işe koyulabiliriz. Öncelikle fotoğrafın yüksek kalitede ve digital olmasına özen gösterin. Düşük kalitede webcam yada cep telefonundan çekim fotolarla bu iş olmaz.. Resmimizi seçelim..

Photoshopda Zombi Yapımı

1- Ten Rengi

Photoshopda Zombi Yapımı

Yüz kısmını tamamen seçtikten sonra ctrl+c ile copy yapıp daha sonra ctrl+v ile yapıştır yapıyorsunuz. Seçtiğimiz yüzü şimdi farklı bir layera kopyaladık. (alttaki resim)

Photoshopda Zombi Yapımı

Şimdi ctrl+u ile hue saturaiton değerini vericez. Çıkan pencerede colorize seçeneğini işaretledikten sonra değerleri yaklaşık aşağıdaki gibi verin. Çok soluk mavi gri tonları arası en uygun renk. (alttaki resim)

Photoshopda Zombi Yapımı

Rengimizide verdikten sonra sağdaki Layer penceresinden opacity değerini 55-60 arasında verin. Bütün bunları yaptıktan sonra En üst menüden Layer / Flatten image yapıyoruz ve böylelikle ten rengi olayını hallediyoruz

Photoshopda Zombi Yapımı

2- Gözler
Göz kısmı önemli kısımlardan biri. Gerçekçi bir ölü gözü yapmak istiyorsak sırayla şu adımları izlemeniz gerekiyor. Yine polygonal lasso tool ile gözün renkli kısımlarını seçiyoruz. Üst menüde Image / Adjustments / Brightness-Contrast seçeneğine tıklayıp değerleri resimdeki gibi veriyoruz. Böylece gözümüzde ölü insan gözü olmuş oluyor. Eğer etrafında siyahlıklar kalmışsa bunu smudge tool ile yedirerek ve yayarak yok edebilirsiniz.

3- Yüzdeki çukurluklar ve şişklikler
Zombi yüz hatlarını belirlemek işte en önemli kısım bu. Çünkü surata zombi ifadesini çökmüş bir suratla verebiliriz. Aşağıdaki resimlerde gölge ve ışık vericeğimiz alanları kesit olarak işaretledim. Kırmızı ile işaretlediğim yerlere gölge beyaz ile işaretlediğim yerlere ise ışık uygulayacağız.

Photoshopda Zombi Yapımı

Gölge çukurluk oluşturacak ışık ise şişlik oluşturacak. Gölgeleme için soldaki menümüzden Burn Tool umuzu seçiyoruz ve üstten Range: Shadows (ilk önce hafif shadows uyguluyoruz daha sonra koyuluk vermek için bu seçeneği highlights yapıyoruz) Exposure %15 değerlerini veriyoruz. Bu kısımda birazcık mouse hakimiyetinizi konuşturmanız gerekiyor. Gölgeleri ne fazla nede eksik vermeniz gerekiyor bu tamamen sizin el ayarınıza kalmış. Çok abartmadan ve çokta az yapmadan.

Gölgeleri bitirdikten sonra bu sefer dodge tool umuzu seçiyoruz üstten range: shadows Exposure: %20 ayalarını veriyoruz. Işık düşen yerlere bu tool ile ışık düşürüyoruz. Şimdi gölge ve ışık işlemlerini kabaca tamamladık.

Photoshopda Zombi Yapımı

Yine el becerimiz sayesinde bu gölge ve ışıkları Smudge Tool ile yayarak daha bir gerçekçi hale getiricez. Smudge Tool’u kullanırken hiç korkmayın. Smudge Tool’u seçtikten sonra üstte Strenght’i %50 yapın. Yerine göre brush büyüklüğünü küçültüp ve büyültüp kullanın. Mesela ince ayrıntı yerlerde brush değerini 10dan küçük kullanın. Smudge tool ile gölge ve ışıkları hafifçe birbirne katarak hiç bozmadan yumuşatıp yayıyoruz. Dediğim gibi el becerinizi konuşturucaksınız burdada. İşlem bittikten sonra zombi yüzünün çöküntüleri ışıkları gölgeleride tamamlanmış oluyor. (alttaki resim) Smudge Tool zombi yaparken en sık kullandığınız ve en güvendiğiniz tool olsun. Çok işinize yarıyacak bu tool ve kullanırken eliniz rahat olsun.


4- Ağız
Zombi yapıcağınız resimi seçerken fotoğrafın gülmemesine özen gösterin. Çünkü gülen bi zombi biraz absürd oluyor. Ama yine ağızın kenarlarını smudge tool ile birazcık düşürüyoruz alt resimdeki gibi. Hatta elinizden geldiğince ağız kenarını çok düşürün ama çok fazla uzatın anlamına gelmiyor bu.


Bu işlemden sonra Polygonal Lasso Tool ile dudağı seçiyoruz ve üst menüde Image / Adjustments / Brightness-Contrast seçeneğine tıklayıp değerleri alt resimdeki gibi veriyoruz.


Photoshopda Zombi Yapımı

Eğer resimde dişler görünüyorsa şu işlemi uygulayın. Yeni bir layer açın (resmin üstüne) ve dişlerin arasına brushla ince siyah çizgiler çekin. Dişler böylelikle incelicek. Daha sonra smudge tool ile bu siyahlıkları yayarak yumuşatın. Resimdeki gibi dişler elde edeceksiniz. Yine sizin el becerinize kalmış bir şey bu kısım.

Photoshopda Zombi Yapımı

5- Alın
Zombiye benzemesi için biraz kırışıklık şart. Alnı biraz kırıştıracağız ve alın kısmındaki saçları biraz dökeceğiz. Bunları yaparken sadece 3 tane tool kullanıcaz. Smudge Tool Burn tool ve dodge tool. İlk önce kırışıklıkları yapalım. Kuralımız şu eğer gölge verip koyultursak oralar çukurluk olur beyazlık verip rengi açarsak da oralar çıkıntı olur. Dodge tool ve burn tool’u kullanarak resimdeki gibi gelişi güzel çizgiler çizin. Işık yukarıdan geleceği için farkındaysanız çizgilerin üstü açık renk altı koyu renk.


Photoshopda Zombi Yapımı


Şimdi bu işlem bittikten sonra smudge tool’umuzu seçiyor ve bu çizgileri yayarak yumuşatıyoruz. Böylelikle kırışıklıklarımız da halloluyor. (alttaki resim)

Şimdi alın kısmında saç dökülmeleri yapacağız. Bunu da sadece smudge tool ile yapacağız. Smudge toolumuzu seçip değerlerini alt resimdeki gibi veriyorsunuz.

Photoshopda Zombi Yapımı

Şimdi aşağıdaki resimdeki okların doğrultusunda smudge toolumuzla resmi yayıyoruz ufak ufak. Burası biraz sabır gerektiren bir yer eliniz yorulabilir. Alın kısmını da böylelikle bitirmiş oluyoruz.

Photoshopda Zombi Yapımı

6- Kan lekeleri ve diğer ayrıntılar
Kan lekleri ile zombinin yüzüne renk getireceğiz şimdi biraz. 2 aşamalı yapacağız bu işlemi. Birinci aşamadaki kan lekeleri daha belirsiz yumuşak yaygın ve soluk renkli olucak. Yeni bir layer açıp değerini multiply veriyoruz

Photoshopda Zombi Yapımı

Şimdi birazcık koyu kırmızı bir renk seçiyoruz. Benim seçtiğim tonlara yakın seçebilirisiniz. Brushla kan lekesi oluşabilecek yerlere rastgele çizgiler atıyoruz. Gelişi güzel karalayın resimdeki gibi. Genelde ağız kenarları kulak burun göz altları ve alına kan verebilirisiniz benim yaptığım gibi.

Karalamamızı yaptıktan sonra smudge tool’u seçip brush değerini 12 ve strenght değerinide %80 veriyoruz. Şimdi karaladığımız yerdeki kırmızıları hiç acımadan yayıyoruz. Kanlar neredeyse kaybolana kadar yaymaya devam edin. Ama yumuşak olmasın bu izler alt resimdeki gibi dağınık olsun... Resimdeki gibi kan izlerini iyice yayıp dağıttıktan sonra ilk katman bitmiş oluyor.


Photoshopda Zombi Yapımı


Şimdi ikinci bir layer açıyoruz multiply yapıyoruz. Daha detaylı kan lekeleri yapacağız. Daha ince karalayıp ve daha ince sudge tool ile yayacağız. Bu sefer biraz koyuluk da bırakacağız


Photoshopda Zombi Yapımı

Kan lekeleri farkındaysanız soluk ve tam olarak keskin-net değil. Çünkü kurumuş kan lekesi yaptık. Bu arada ek olarak damar da yapalım. Yine farklı bir layer açın ve multiply yapın. İnce brushla rastgele damarlar çizin resimdeki gibi ve smudge tool ile uçlarını yayın bulanıklaştırın. Sonra bu layerın opacity’sini 20’lere kadar düşürün. Şimdi de kaşları biraz azaltalım. Saçları dökmek için yapmış olduğumuz işlemin aynısını kaşlara uygulayalım kaşların doğrultusunda.


İşte zombimiz bitti. Son rötuşları da yapıyoruz ve gerekli yerlere lokal gölgelendirmeler atıyoruz çok hafif. Kan lekelerini istediğimiz gibi çoğaltıyoruz yine farklı bir multiply layer açıp. Yara izi yapmadım yara izini ise bir sonraki dersimizde anlatırım. Şimdi çıkabilirsiniz tenefüse... Kazaktaki ve duvardaki kan lekelerini hazır brushla yaptım üşendiğimden.


Photoshopda Zombi Yapımı

Bir Teşekkür Yeter
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

anqelgirl isimli Üye şimdilik offline konumundadır

anqelgirl

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

bıyy

Alt 08 Eylül 2009 #2
                             
qüzel bir çalışma ama iğrenç bir görüntü :sweating::utann:
Bu mesajdan alıntı yap
Reqnad isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Reqnad

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 10 Eylül 2009 #3
Suıperrr Photoshopda Zombi Yapımı
Bu mesajdan alıntı yap
XuBi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

XuBi

Webmaster / İzmir

Standart
Alt 12 Eylül 2009 #4
Güzel Çalışma
Bu mesajdan alıntı yap
ahofb41 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ahofb41

Hiç Biri / Kocaeli

Standart
Alt 12 Eylül 2009 #5
sen anlıyosun baya bu işten
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

XuBi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

XuBi

Webmaster / İzmir

Standart
Alt 12 Eylül 2009 #6
güzel paylaşım.Sağolasın
Bu mesajdan alıntı yap
GypSyant isimli Üye şimdilik offline konumundadır

GypSyant

Fotoğrafçı / Antalya

Standart
Alt 31 Mart 2010 #7
elinee saĞlık Hocamm ama yapamıyorum Photoshopda Zombi Yapımı
Bu mesajdan alıntı yap
taylan_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

taylan_

Grafiker / Adana

Standart
Alt 13 Mayıs 2010 #8
emeğinize sağlık güzel çalışma
Bu mesajdan alıntı yap
canvideo1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

canvideo1

Fotoğrafçı / Uşak

Standart

psd fonlar

Alt 13 Mayıs 2010 #9
7500 ADET 9 DVD LİK FON ARŞİVİ 15X21-30X70 PANAROMİK KADRAJLI HAZIR SAC GİYSİ KALIPLARI SÜNNET GİYSİLER AYRICA KENDİ FONUNU YAPMAK İÇİN ACTİONLAR HEPSİ 100 TL PTT ÖDEMİ VE CARGO ÖDEMELİ GÖNDERİLİR.
FOTOGRAFCI ARKADAŞLARIN KULLANACAGI ŞEKİLDE HAZIR.

01-POTRE FONLARI
02-BOY FONLARI
03-DENİZ FONLARI
04-DOGA YEŞİLLİK FONLARI
05-İÇ MEKAN FONLARI
06-ÇOÇUK FONLARI
07-KAR NOSTALJİ FONLARI
08-CERCEVE POTRE FONLAR
09-BAYRAK TAKIM FONLARI
10-ÇİÇEK FONLARI
11-DAVETİYE FONLARI
12-GİYSİ ACTİON FIRCALAR
13-PANOROMİK FONLAR

www.fotocansivasli.com

Tel:*********
İŞ :*********
Bu mesajdan alıntı yap
animagus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

animagus

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 13 Mayıs 2010 #10
sanırım sadece türkçeye çevirmişsin emeğe saygı için çeviri yaptığını ve alıntı yaptığın siteyi yazsan fena olmazdı...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Vinil Türk Reklam Bannerı

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Photoshop Dersleri: zombi kadın yapımı, basit bir anlatım jokermen Photoshop Dersleri 2 10 Nisan 2012 18:21
zombi uysaltimsah İllüstrasyon Çalışmaları 19 26 Eylül 2009 13:15
Photoshopda Kartvizit Yapımı Baskıda Kaliteli Çıkarmı ? bybarikat Photoshop Soru ve Sorunlarınız 4 31 Mayıs 2009 16:43
Photoshopda Yağmur Yapımı N/A5 Photoshop 2 14 Ocak 2008 01:35

Kapat
Şifremi Unuttum?