Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop'ta resmi kaydedince kalite düşüyor?

DannyOnline

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar,
Ben Adobe Photoshop CS6 (x64) kullanıyorum. Yetenekli bir kullanıcı değilim. Bir yazı veya görselin üzerinde ufak tefek değişiklikler yapıyor veya düz zemine yazı yazıyorum. Farklı kaydet seçeneğinden *.png veya *.jpg uzantılı olarak kaydediyorum. Ancak çalışma yaparken gördüğüm netlik ile kaydettikten sonra hatta internette sosyal paylaşım sitelerine yükledikten sonraki netlik arasında çok fark olduğunu görüyorum, sıkıntılar yaşıyorum. Bir başka kişilerin yüklemelerine baktığım zaman herhangi bir bozulma göremiyorum. Hani deriz ya HD kalitede görüntü.. Öyle yüklenen görüntüler var. Bana netlik sıkıntısı yaşamayacağım bir proje önerir misiniz?

Genişlik, yükseklik, çözünürlük, renk modu, renk profili, piksel boyut oranı vs... Bana ne önerirsiniz?

Şimdiden değerli vaktinizi aldığım için özür dilerim.

adjustments

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar,
Ben Adobe Photoshop CS6 (x64) kullanıyorum. Yetenekli bir kullanıcı değilim. Bir yazı veya görselin üzerinde ufak tefek değişiklikler yapıyor veya düz zemine yazı yazıyorum. Farklı kaydet seçeneğinden *.png veya *.jpg uzantılı olarak kaydediyorum. Ancak çalışma yaparken gördüğüm netlik ile kaydettikten sonra hatta internette sosyal paylaşım sitelerine yükledikten sonraki netlik arasında çok fark olduğunu görüyorum, sıkıntılar yaşıyorum. Bir başka kişilerin yüklemelerine baktığım zaman herhangi bir bozulma göremiyorum. Hani deriz ya HD kalitede görüntü.. Öyle yüklenen görüntüler var. Bana netlik sıkıntısı yaşamayacağım bir proje önerir misiniz?

Genişlik, yükseklik, çözünürlük, renk modu, renk profili, piksel boyut oranı vs... Bana ne önerirsiniz?

Şimdiden değerli vaktinizi aldığım için özür dilerim.

Renk farklılıkları var ise...

View >Proof Setup sekmesinden gerekli değişikliği yapman gerekiyor...

DannyOnline

🌱Yeni Üye🌱
Renk farklılıklarından ziyade, projede çok net olan görüntü, örnek veriyorum bir facebook sosyal paylaşım sitesine yükleyince netlik bariz düşüyor. Projedeki gibi HD olarak kalmıyor.

Korkbenden

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Facebook gibi siteler fotoğraf yüklediğin zaman belli bir boyuta kadar düşürür. Hatta mesajlaşma kısmından dahi dosya gondermeye kalkarsan boyut düşer buda kalitesiz bir görüntü ortaya çıkarır. O yüzden facebook konusuna takılma ancak photoshop da çalışırken kaydedilen resim RGB olur. Şayet siz çalışırken CMYK çalışırda kayıt yaparsanız yada CMYK olan bir çalışmayı RGB çıkartırsanız bariz renkteki bozulmalar gözükür. Size tavsiyem çalışmanız resim ise RGB üzerinden çalışın ve DPI yüksek tutun. Birde Photoshop renk ayarları ile monitor renk ayarlarınız tutmayabilir. Onada dikkat edin iyi çalışmalar

DannyOnline

🌱Yeni Üye🌱
Bilgiler için çok teşekkürler. DPI dediğiniz çözünürlük olsa gerek. Standartında 72 olarak geldi, o şekilde de kullanıyordum. Bu aşağıdaki belirttiğim kısımda netlik/kalite açısından en uygun seçenek hangisi?

snPSY.png

mrtaxy

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
eger jpg formatında kaydedip facebooka yukluyorsaniz kalite farkedilir şekilde dusuyor. PNG formatinda kaydedip yuklediginizde kalitenin aynı kaldıgını göreceksiniz. sizin ayarlarınızdan degil facebook jpg formatinda kaliteyi kendisi dusuruyor. resime tıkladıgınızda facebooka yuklendikten sonraki farki bayrak kısmında gorebilirsiniz.

iSlqStu.jpg

Son düzenleme:

DannyOnline

🌱Yeni Üye🌱
Anladım üstadlarım. Çok teşekkür ederim bilgi ve yardımlarınız için. Cümleten iyi akşamlar.