Porselen nedir? Kullanım alanları ve Seramikle arasındaki farklar nelerdir?

Seramik - Porselen nedir? Kullanım alanları ve Seramikle arasındaki farklar nelerdir? ...

Cevapla
Porselen nedir? Kullanım alanları ve Seramikle arasındaki farklar nelerdir?
a.g.s.l isimli Üye şimdilik offline konumundadır

a.g.s.l

Öğrenci (Grafik) / Samsun

Standart
Alt 27 Ağustos 2010 #11

valla ben görüyorum(gerçi hepsini okumadım)tabağa koyuyolar yemeği,afiyetle yiyo sunucu ,televizyonda..öyle ısısıymış,geçirgenliğiymiş kime ne ya,gerçekten? :s
O zaman okusaymışınız keşke.
Sizin için yemek yediğiniz tabak olabilir belki ama , o tabak ne yöntemlerle
ne uğraşlarla ortaya çıkıyor.Bu bölümün amacı seramik hakkında bilgi ve paylaşımların oldugu bır alandır.İlgili olanlar ve seramik bölümü okuyan öğrenciler için ve bu mesleğe sahip olanlar için bu konu eminim önemlidir.

Saygılar.

Mutfaklarımızın bu en sağlıklı ürününe ilişkin ilginç bir bilgi buldum.

İhtişamlı Bir Saraydan Müzeye
Topkapı Sarayı
…………… Bugün “Çin ve Japon Porselenleri Seksiyonu Sergi Salonu” adını taşıyan “Porselen Dairesi”, 1960’larda mutfaklar bölümüne yani Matbah-ı Âmire’ye taşınır. Burada porselenler ve mutfak eşyaları sergileniyor. Porselen bölümünde Ming Sülalesine ait Çin porselenleri göz kamaştırıyor.
Çin’de, yeşim taşını andıran yeşil sırlı ve altlarında ateş kırmızısı halka bulunan seladonların yapımına Tang Hanedanı (618-907) döneminde başlanmış, Sung (960-1279) ve Yuan (1271-136Porselen nedir? Kullanım alanları ve Seramikle arasındaki farklar nelerdir? hanedanları zamanında en yüksek düzeye ulaşılmıştır. Seladonun önemi Ming Hanedanı (1368-1644) döneminde azalırken, 14. yüzyıl başlarında mavi-beyaz porselen yapımına başlanmıştır. Efsaneye göre, seladon, zehiri belli edermiş. İçinde zehir bulunan seladon bir kap ya da bardak, renk değiştirirmiş.
Topkapı Sarayı’na ilk Çin porselenleri Yavuz Sultan Selim döneminde girer, ama esas meraklı Kanunî’dir ve sarayda, dünyanın sayılı koleksiyonlarından birini oluşturan bu porselenlerin öyküsü, Kanunî’nin sofrasında başlar. Bu koleksiyonda yer alan porselenlerin pek çoğunun Saray’ın eski yemek takımları olduğunu vurgulayan Halil Edhem Elden (Türkiye’de modern müzeciliğin kurucularından, Topkapı Sarayı ve Eski Şark Eserleri müzelerinin kuruluşlarına büyük emeği geçen müzecimiz (1861-193Porselen nedir? Kullanım alanları ve Seramikle arasındaki farklar nelerdir? bunların, muhtemelen I. Selim (Yavuz Sultan Selim) döneminde (1512-1520) toplanmaya başlandığını ancak Çin porselenlerine en büyük ilgiyi Kanunî Sultan Süleyman’ın gösterdiğini (1520-1566) belirtir. Kanunî’nin Çin porselenlerine “fevkalâde rağbet ve muhabbeti olduğunu” vurgular. Saraydaki 12 bin Çin porseleniyle toplam 2 bin civarındaki diğer porselenler arasındaki tabakların, tavanlardan aşağıya, tam bir koleksiyon olarak, Seferli Koğuşu salonlarının duvarlarında sergilendiğini belirtir. ……………..

-----------------------Yazar: Emin DOĞANDOR’ un yazısından Alıntıdır.---------------------------

Ayrıca porselen bir demlikte yavaş yavaş demlenen çayın lezzetini de başka hiçbir şey veremez.

Paylaşım için Teşekkürler

Bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim canım
Güzel yüreğine sağlık :angel:
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Amblem, logo, logotype arasındaki farklar puhuma Logo Tasarımları 15 31 Temmuz 2010 18:02
Ders - XHTML ve HTML Arasındaki Farklar Ali Emre Php, Asp, Perl, Html 7 24 Ağustos 2009 01:41
Grafiker Kimdir? Nasıl Grafiker Olunur? Çalışma Alanları Nelerdir? v.s. Yunus PARLAR Video Paylaşımları 0 18 Haziran 2009 22:45
Regedit.exe ve Regedt32.exe arasındaki farklar Dorukhan Windows 0 23 Nisan 2009 10:21
spot renk ve kullanım alanları penos Illustrator 0 28 Eylül 2008 16:31

Kapat
Şifremi Unuttum?