Regedit.exe ve Regedt32.exe arasındaki farklar

Windows - Regedit.exe ve Regedt32.exe arasındaki farklar ...

Cevapla
Regedit.exe ve Regedt32.exe arasındaki farklar
Dorukhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Dorukhan

Arı Üye

Hiç Biri / İstanbul

Matbaadanfiyat.com Reklam Banneri

Standart

Regedit.exe ve Regedt32.exe arasındaki farklar

Alt 23 Nisan 2009 #1


Windows NT tabanlı işletim sistemleri, kayıt defterini düzenlemek için iki yardımcı program içerir: Regedit.exe ve Regedt32.exe. Bu makalede, her Windows NT tabanlı işletim sistemi için bu iki yardımcı programın arasındaki farklılıklar açıklanır.

Windows NT 3.x
Regedit.exe
Regedit.exe, 16-bit Windows sürümleri için kayıt düzenleyicisidir. Windows kayıt veritabanını değiştirmek için kullanılır. Veritabanı, Windows dizininde Reg.dat adıyla bulunur. Veritabanı 16-bit uygulamalar ile ilgili bilgiler içerir ve dosyaları açmak ve yazdırmak amacıyla File Manager (Dosya Yöneticisi) tarafından kullanılır. Nesne Bağlama ve Katıştırmayı (OLE) destekleyen uygulamalar tarafından da kullanılır. Reg.dat, Windows on Windows (WOW) ve 16-bit Windows uygulamaları tarafından kullanılır ve muhafaza edilir. WOW katmanı, Sanal DOS Makinesi'nin (VDM) üstünde yer alır.

Regedit.exe, önceki 16-bit uygulamalarla uyumluluk amacıyla Windows NT'de bulunan bir 16-bit uygulamadır. Regedit, Windows NT altında Reg.dat dosyasını inceleme yöntemi sağlar. Reg.dat veritabanı dosyasını, Windows NT yüklemesini başlatmak üzere ilk oturum açma sırasında Windows NT kayıt defterine geçirebilirsiniz.
Regedt32.exe
Regedt32,.Windows NT için yapılandırma düzenleyicisidir. Windows NT yapılandırma veritabanını veya Windows NT kayıt defterini değiştirmek için kullanılır. Bu düzenleyici, Windows NT kayıt defterini görüntülemenize veya değiştirmenize olanak sağlar. Düzenleyici, kovan adı verilen kayıt defteri bölümlerini temsil eden pencere görünümleri sağlar. Her pencerede iki bölüm görüntülenir. Soldaki bölümde, kayıt defteri anahtarlarını temsil eden klasörler bulunur. Sağdaki bölümde, seçilen kayıt defteri anahtarıyla ilişkili değerler vardır. Regedt32 güçlü bir araçtır. Bu aracı kullanarak kayıt defteri değerlerini değiştirirken çok dikkatli olmalısınız. Kayıt defterindeki eksik veya yanlış değerler Windows NT yüklemesinin kullanılamaz olmasına neden olabilir.


Windows NT 4.0 ve Windows 2000
Regedit.exe
Regedit.exe, Windows NT 4.0 ve Windows 2000'de temelde arama becerisi nedeniyle bulunur. Regedit.exe aracını kullanarak Windows NT 4.0 ve Windows 2000 kayıt defterinde değişiklik yapabilirsiniz; ancak Windows NT 4.0 ve Windows 2000'deki tüm işlevleri veya veri türlerini görüntülemek ya da düzenlemek için bu aracı kullanamazsınız.

Windows NT 4.0 ve Windows 2000'de bulunan Regedit.exe sürümünde aşağıdaki kısıtlamalar bulunur:• Kayıt defteri anahtarlarının güvenliğini ayarlayamazsınız.
• REG_EXPAND_SZ ve REG_MULTI_SZ değer verisi türlerini görüntüleyemez, düzenleyemez ve arayamazsınız. Bir REG_EXPAND_SZ değerini görüntülemeye çalışırsanız, Regedit.exe bu değeri ikili veri türü olarak görüntüler. Bu veri türlerinden birini düzenlemeye çalışırsanız, Regedit.exe veri türünü REG_SZ olarak kaydeder ve veri türü bundan sonra amaçlanan işlevini gerçekleştiremez.
• Anahtarları kovan dosyası olarak kaydedemez ve geri yükleyemezsiniz.
Microsoft, Regedit.exe aracını Windows NT 4.0 veya Windows 2000 tabanlı bir bilgisayarda yalnızca arama becerileri nedeniyle kullanmanızı önerir.
Regedt32.exe
Regedt32.exe aracı, Windows NT 4.0 ve Windows 2000 için yapılandırma düzenleyicisidir. Regedt32.exe, Windows NT yapılandırma veritabanını veya Windows NT kayıt defterini değiştirmek için kullanılır. Bu düzenleyici, Windows NT kayıt defterini görüntülemenize veya değiştirmenize olanak sağlar. Düzenleyici, kovan adı verilen kayıt defteri bölümlerini temsil eden pencere görünümleri sağlar. Her pencerede iki bölüm görüntülenir. Soldaki bölümde, kayıt defteri anahtarlarını temsil eden klasörler bulunur. Sağdaki bölümde, seçilen kayıt defteri anahtarıyla ilişkili değerler vardır. Regedt32 güçlü bir araçtır ve bu aracı kullanarak kayıt defteri değerlerini değiştirirken çok dikkatli olmalısınız. Kayıt defterindeki eksik veya yanlış değerler Windows yüklemesinin kullanılamaz olmasına neden olabilir.

Not Regedit.exe aracından farklı olarak, Regedt32.exe kayıt defteri girdisi (.reg) dosyalarının alınmasını ve verilmesini desteklemez.


Windows XP ve Windows Server 2003
Regedit.exe
Regedit.exe, Windows XP ve Windows Server 2003 için yapılandırma düzenleyicisidir. Regedit.exe, Windows NT yapılandırma veritabanını veya Windows NT kayıt defterini değiştirmek için kullanılır. Bu düzenleyici Windows NT kayıt defterini görüntülemenize ve değiştirmenize olanak tanır. Kayıt defteri anahtarlarının güvenliğini ayarlama, REG_EXPAND_SZ ve REG_MULTI_SZ öğelerini görüntüleme ve düzenleme, kovan dosyalarını kaydetme ve geri yükleme desteği sağlar. Soldaki bölümde, kayıt defteri anahtarlarını temsil eden klasörler bulunur. Sağdaki bölümde, seçilen kayıt defteri anahtarıyla ilişkili değerler vardır. Regedit güçlü bir araçtır. Bu aracı kullanarak kayıt defteri değerlerini değiştirirken çok dikkatli olmalısınız. Kayıt defterindeki eksik veya yanlış değerler Windows yüklemesinin kullanılamaz olmasına neden olabilir.
Regedt32.exe
Windows XP ve Windows Server 2003'te, Regedt32.exe, yalnızca Regedit.exe aracını çalıştıran küçük bir programdır.


Referanslar
Ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
256986 (Windows registry information for advanced users) Microsoft Windows Kayıt Defteri'nin Açıklaması
Regedit ve Regedt32 hakkında ek bilgi için, bu yardımcı programların Yardım bölümüne veya Windows NT Resource Kit'te Resource Kit Tools Overview Help (Kaynak Seti Araçlarına Genel Bakış Yardımı) bölümüne bakın.


Kaynak :

Regedit.exe ve Regedt32.exe arasındaki farklar

Hem yarasın, hem yarabandı..

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Amblem, logo, logotype arasındaki farklar puhuma Logo Tasarımları 15 31 Temmuz 2010 18:02
tablolar arasındaki boşlugu ayarlama yakkka Dreamweaver 3 05 Şubat 2009 19:34
illüstrator ve corel arasındaki bağlantı srknyzc Illustrator 7 28 Kasım 2008 16:35
Kelimedeki harflerin arasındaki boşluğu.. Kurtuba Illustrator 4 07 Eylül 2008 08:04
2 resim arasındaki 7 farkı bulunuz ¿ grafibo Graficafe 11 25 Ekim 2007 17:53

Kapat
Şifremi Unuttum?