Vinil Türk Reklam Bannerı

SD kart özellikleri

Fotoğraf Makineleri ve Donanımları - SD kart özellikleri ...

Cevapla
SD kart özellikleri
Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Standart

SD kart özellikleri

Alt 23 Ocak 2020 #1

SD kart özellikleri

SD kartların üzerinde yazan kelimeler yada sayıların ne anlama geldiğinden bahsedeceğim.

Sd kart teknolojisi bilindiği üzere çok ilerledi. Kullanılan bir çok cihaz artık hafıza kartıyla entegreli çalışıyor. Tabletler, Fotoğraf ve video kameraları, drone ler, ses kayıt cihazları ve tabi ki telefonlar. Günümüzde en çok kullanılan kart adları SD KART ve CF KART tır. Başka firmaların oluşturduğu örnek veriyorum memory stickler pek tercih edilmesede piyasada bulmanız mümkün.


Ben bu yazımda sizlere sd kartın özelliklerinden ve Sd kartların üzerindeki kısaltmaların ne anlam taşıdığını yazacağım.


1- Bu özellik ile kartınızın virüs bulaşmamasını sağlarsınız, ancak kartınıza herhangi bir dosya kayıt etme özelliğinide kapatmış olursunuz. Genellikle bu kart dosya transflerinde kapalı olmalıdır.

2- Sd kartınızın Maksimum Okuma Hızını gösterir : Bellek kartının saniyede Mega Bayt (MB / sn) cinsinden alabileceği maksimum sıralı okuma hızıdır.

3- Sd Hafıza kartların tipini bellirten etikettir. Sd kartlar kendi aralarında da tip ve işleyiş olarak birkaç çeşite ayrılırlar, bunlar SD, SDHC ve SDXC tipi olup olmadığını gösteren hafıza kartı etiketlerinde tescillidir, bazı SD Kartların üzerinde logolarıda olabilir. Üzerinde logosu bulunan kart büyük bir olasılıkla SDXC olarak geçerli olur.

SD kart özellikleri

4- Sd kartınızın UHS veri yolu hızıdır. Uhs veri yolu hızı da doğrudan bellek kartı etiketlerinde yayınlanır.
Günümüzde UHS veya Ultra High Definition olarak adlandırılan, SDHC ve SDXC kartları için bu kartların yüksek hızda veri transferi yapması için kullanılan yeni nesil bir veriyolu arabimidir.UHS-I ve UHS-II ve son günlerde piyasaya sürülen UHS-III olarak 3 e ayrılan bir arabirimdir.Bu kartlarda profesyonel video veya fotoğraf çekimleri için ayrıca 4k veya 8k çekilecek drone gibi video ekipmanlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

SD kart özellikleri

5- SD Hız Sınıfı: Class sayıları, yukarıdaki tabloya göre hangi SD Hız Class ı olduğunu gösterir. 10 class olarak yaygın bilinen karttır. Hizli kartlardır.
Günümüzde yüksek megapixel ile çekim yapan kameralar karşılaştırıldığında, video için büyük bir veri yolu gerektirmediğini anlayacaksınız. Bunun sebebi video formatı sadece veri yolunun bir bölümünü kullanan ve çok daha küçük “fixed stream” diye adlandırılan sistemi kullanırlar. Ancak SDHC kart veri akışının gereksiniminin minimum hız kalitesi gerekir. Artık son teknoloji üretilen kameralar Sd kart çeşitlerine göre üretildiği için, profesyonel bir ürün alırken mutlaka hangi kartı almanız gerektiğinide öğrenerek alın.

6. SD bellek kartlarında U1 ve U3 gibi etiketler UHS Speed Class'ın kısaltma adıdır. U3 sınıfındaki kartlar UHS Speed Class 3 minimum 30 MB. saniye yazma hızını garanti ederken, U1 sınıfında olan UHS Speed Class 1, minimum 10 MB. saniye yazma hızını garanti eder. Tabi bu anlatımdan anlayacağınız üzere U3 daha hızlıdır. UHS bellek kartları UHD gibi Full HD'den daha yüksek çözünürlükte çekimlerin kaydedilmesi için gereklidir.
UHS veri yolu hızının yanı sıra, genellikle bir UHS hız sınıfı etiketi de bulacaksınız. Bu özel örnekte, U3 etiketi sayesinde kartın minimum 30 MB. / sn yazma hızında olduğunu anlayabiliriz. Sd kart alırken dikkat etmeniz gereken bir özellikte budur.

7. Sd kartınızın Hafıza Kapasitesi - Hafıza kartının kapasitesi: Kartın hafızasını gösteren bölümdür. Bu bölüm ne kadar büyük olursa o kadar çok veriyi Sd kartınızın içine kayıt edebilirsiniz. Profesyonel ve yüksek megapixel ile çekim yapan kameralar yada fotoğraf makinelerinin olmazsa olmazlarındandır.



SD KART ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR:

1- Kullanacağınız ekipman ile kartlarınızın uyumunu kontrol edin.
Yukarıda belirttiğim gibi her makine her karta uyum göstermez, yeni üretilen tüm makineleri satın alırken buna mutlaka dikkat etmelisiniz.
2- Eğer profesyonel bir kamera yada fotoğraf makinesi kullanıyorsanız, kartınızı fotoğraf mı video mu çekeceksiniz buna göre almanız gerekmektedir. Bu yüzden kart hızlarına dikkat ederek alışveriş yapmalısınız.
3- Kullanacağınız kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu vb. Aletleri kullanacaksanız eğer mutlaka kartınızı almadan önce hangi kart modeline ihtiyacınız var bunu öğrenmeden satın almayınız.
4- Bilinmeyen yeni piyasaya sürülen bazı kartlara dikkat etmelisiniz çabuk bozulabiliyorlar.
5- Genellikle ucuz olan kartların ya hızları düşüktür ya da özellikleri standarttır, eğer kaliteli videolar ve büyük formatta fotoğraf makineleri kullanıyorsanız ucuz kartlardan uzak durun çekimleriniz başınıza bela olabilir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Cevapla

Etiketler
sd kart

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Ai'de katman özellikleri var mı? Hugareva Illustrator Soru ve Sorunlarınız 13 13 Haziran 2012 09:00
Mimaki jv3 Özellikleri N/11 Dijital makineler 0 15 Nisan 2009 10:40
Kan Grubunuzun özellikleri grafipapatya Graficafe 34 13 Nisan 2009 12:58
HACI KART Sim Kart Zarf Çalışması Smoke6 Ambalaj Tasarımı 2 24 Şubat 2009 14:33
Mac Özellikleri yolcuu Macintosh 1 10 Eylül 2008 10:23

Kapat
Şifremi Unuttum?