Vinil Türk Reklam Bannerı

Sıcak ve Soğuk Renkler

Grafik Sözlük - Sıcak ve Soğuk Renkler ...

Like Tree2Likes

Cevapla
Sıcak ve Soğuk Renkler
VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Standart

Sıcak ve Soğuk Renkler

Alt 07 Temmuz 2007 #1

Renkler insanlar üzerinde psikolojik olarak yarattıkları etkiye göre sıcak ve soğuk diye ikiye ayrılır.

Sıcak Renkler: Kırmızı, Turuncu, Sarı;

Soğuk Renkler: Yeşil, Mavi, Mor diye bilinir. Bunların dışında da sıcak veya soğuk diye bilinen renkler söz konusudur. Bu renkleri tek tek ele alırsak:

KIRMIZI: Sıcak renklerin başında gelir. Dalga boyunun büyüklüğünden dolayı göze hemen çarpar. Bu nedenle hemen hemen tüm uyarılar (warning) kırmızı renkle yazılır, yapılır. Trafik ışıklarında kırmızının kullanımı buna güzel bir örnektir. Kırmızı hareketli, dinamik bir renktir. Bu nedenle (tonuna bağlı olarak) insanı tedirgin, rahatsız edebilir. Ki bazı dergi ve gazetelerde ayaküstü yemek yenen ticari yerlerin, müşterinin bir an önce yemeğini yiyip gitmesi için özellikle kırmızıya boyandığı yazılmıştır. Kısacası kırmızı önce alev alev insanı çeker; sonra da tedirgin, huzursuz edip, iter. Söylediklerimin doğruluğunu denemek istiyorsanız kendinize bir test yapın. Kalabalık bir yere şöyle bir göz atın, gözünüz önce nereye takıldığına dikkat edin! Kızılay’da, kampüste etrafınıza baktığınızda gözünüze ilk çarpan kırmızı ve turuncu renkler olacaktır. Uzun süre buralara baktığınızda rahatsız, tedirgin olacak, gayri ihtiyarı gözünüzü kaçıracak zorunda kalacaksınız. Kısacası kırmızı, hem çarpıcı, dikkat çekici, tahrik edici hem de tedirgin, rahatsız edici renk olma özelliğini taşımaktadır

TURUNCU: Kırmızıdan sonraki en sıcak renktir. Onun kadar olmasa da hareketli, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı bir renktir. Kırmızıdan farklı olarak insanı tedirgin, rahatsız eden bir yanı yoktur. Kırmızıya göre daha yumuşak, daha iç açıcı, daha hoş bir renktir. İnsanda coşku ve canlılık duyguları uyandırır, moral yükselticidir.

SARI: Sıcak renk olarak bilinse de yeşile kaçan tonu soğuk renk gibi algılanır. Bu nedenle de insanlarda değişik duygular yaratır. Sarı aydınlığın-ışığın rengi diye bilinir ve güneşi çağrıştırır. Yıllardır ressamlara ilham kaynağı olan bu renk tuvallerde sarı başaklar şeklinde kendini göstermiştir. Bir anlamda üretimin, verimliliğin, bolluğun rengidir. Ressamların yapıtlarını incelediğimizde ışığın sarı; gölgenin mavi ile vurgulandığını görürüz. Güneşin, ışığın rengi olan bu sarı insanda coşkuyu artırır, sevinç ve neşe duygusu yaratır. Ancak yeşile kaçan sarı tonlar canlılığını kaybetmiş olup soğuk renk gibi algılanır. Ki sonbahar da hüznü yaratan da sarıdır.

YEŞİL: Rahatlatıcı, iç açıcı, huzur verici renktir. İnsanlarda ferahlık, dinlendirici etkisi yaratır. Statik, durgun bir renk olduğu için sükûneti simgeler. İlkbaharı, doğuşu, canlanışı çağrıştırır. Kısacası yeşil doğayı simgeler. Bu nedenle de günümüzde çevreci grupların-partilerin kendilerine seçtikleri renk yeşildir. Doğal olarak da tazeliği, gençliği ve umudu yansıtmaktadır. İlaçların bitkilerden elde edilmesinden dolayı, Ortaçağdan beri yeşil renk sağlıkla da ilişkilendirilmektedir. Hatta kimileri cerrahların yeşil giymesini buna bağlar. Ancak yeşilin soğuran renk olması nedeniyle cerrahların elbiselerinde kanı belirgin şekilde göstermediği de bir gerçektir.

MAVİ: Dünyada en fazla görülen renktir. Mavi denilince akla önce gökyüzü, denizler gelir. Ancak uzaktaki dağların da mavi göründüğü bir gerçektir. Sınırsızlığın, sonsuzluğun ve de özgürlüğün rengidir mavi! Durağan, statik bir renktir. İnsanlarda, dinginlik, serinlik, huzur, mutluluk duygusu yaratır. Sakinliğin, engin hoşgörünün simgesidir. Yapılan araştırmalar sonucu mavinin hâkim olduğu ortamlarda yaşayanların sinir sistemlerinin çok güçlü olduğu söylenmektedir. Ki nazar boncuklarının mavi olması da anlamlıdır. Dikkat çekici bir renk olmadığı için fonda kullanımı yapıtın etkisini artırır.

MOR: Kırmızı ve mavinin birleşiminden oluştuğu için bu 2 rengin oranlarına göre değişik tonlar oluşturmaktadır. Ancak genelde mor rengin; acıyı, hüznü, üzüntüyü, içe kapanıklığı, depresyonu, çağrıştırdığı bilinir. Hatta kimi insanlarda hastaneyi akla getirdiği söylenir. Tonlarına göre hayal gücünü, sezgileri harekete geçirdiği çalışma şevkini ve de yaratıcılığı artırdığı da söylenir. Ki Chopin’in bestelerini yaptığı odanın mor renkten oluştuğu bilinen bir gerçektir.
doktor_aga ve elif yurt beğendi.


..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

madame.naz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

madame.naz

Öğrenci (Diğer) / Ankara

Standart
Alt 07 Temmuz 2007 #2
                             
Huzur ve umut rengi olduğu için cerrahların yeşil giydiklerini düşünmüştüm ama hiç aklıma bitkiler ve ilaçlar gelmemişti gerçekten bu doğruSıcak ve Soğuk Renkler Kırmızı renk konusu da hakikaten öyle bir albenisi var ama ilk bakışta... teşekkürler paylaşımın için
Bu mesajdan alıntı yap
Bahtınur YILDIZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Bahtınur YILDIZ(36)

Grafiker / Tekirdağ

Standart
Alt 08 Temmuz 2007 #3
çok faydalı teşekkürler volkan.
Bu mesajdan alıntı yap
mapuskus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mapuskus

Hiç Biri / Osmaniye

Standart
Alt 08 Temmuz 2007 #4
kırmızı bende de saplantı (her ne kadar fenerli olsamda) örneğin kuruyemiş firmalarına bakın mutlaka tanıtım yada ambalajlarında kırmızıyı kullanıyorlar neden diye araştırdığımda kırmzının bilinaçltında fast food tüketimini tetikleyen bir renk olduğunu okumuştum..
Bu mesajdan alıntı yap
VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Standart
Alt 08 Temmuz 2007 #5
kırmızı bende de saplantı (her ne kadar fenerli olsamda) örneğin kuruyemiş firmalarına bakın mutlaka tanıtım yada ambalajlarında kırmızıyı kullanıyorlar neden diye araştırdığımda kırmzının bilinaçltında fast food tüketimini tetikleyen bir renk olduğunu okumuştum..
Kırmızı recih edilme sebebi fastfood yada ev yemekleri tüketimi arttırması değildir. Kırmızının en çok tercih edilme sebebi doğada en çok fark edilen renk olma sebebidir. Diğer renklere oranla bu rengin frekans boyu diğerlerine nazaran daha uzundur. Coca Colanın kırmızı olması bir etkendir. Pepsi markası kırmızıyı sonradan renklerine eklemiştir. Bunu fark ettiktten sonra eklemiş olmalı.


..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Özkan TÜRK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Özkan TÜRK(35)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 14 Temmuz 2007 #6
süper bilgiler tşk emeğine sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
sercansarigul isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sercansarigul(30)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 14 Temmuz 2007 #7
lise birde grafik tasarım dersinde anlatıyorlardı şimdi bunlar ne işe yarıcak banane dedım ama buyugunce anladım ...volkan abi ellerine sağlık...
Bu mesajdan alıntı yap
Pixdesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Pixdesign

Forumdan Uzaklaştırıldı

Standart
Alt 18 Eylül 2007 #8
Emegine saglik..Tesekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
N/A1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A1(39)

Standart
Alt 18 Eylül 2007 #9
kırmızı kalp atışlarını hızlandırır ve iştahı açar gıda sektöründe kullanılmasının en önemli sebebi budur. Coco cola'nın kırmızı ile anılmasının en büyük nedeni coca cola'nın yıllar boyu süren kırmızı üzerine tutarlılık çalışmalarıdır. Tutarlılık marka imajı için çok önemli bir kriterdir. Coca cola reklam konusunda büyük aşamalr kaydetmiş büyük çabalar sarfetmiş bir firmadır. Hatta bir örnek vermek gerekirse 60'lar öncesi herkesin aşina olduğu noel baba kıyafetleri yeşilmiş, söylentilere göre bunu coca cola kırmızı renge dönüşmesi için çaba sarfetmiş ve başarılı olmuş.Şuan kırmızı denince akla en çok gelen marka Coca cola'dır. (Yapılan araştırmaya göre % 42). Rengin önemini farkeden firmalar bu konuda büyük çalışmalar yapmışlardır. Pepsi daha sonra kırmızı renkten vazgeçmiş ve maviye yönelmiştir. Mavi uzaktan en çok belli olan renktir. Bu nedenle avrupa'da yüksek binaların üzerindeki ışıklar ülkemizdeki gibi kırmızı değil mavidir. Pepsi'nin maviye yönelmesinden sonra birkaç hava yolları firması ile anlaşıp uçakları maviye boyamıştır. Bu tür marka renk savaşları günümüzde de devam etmektedir. Bu konu burada daha da uzunuzadıya devam eder. Sanırım çok fazla yazdımSıcak ve Soğuk Renkler. Bu güzel bilgiler için teşekkürler Volkan
Bu mesajdan alıntı yap
MehmetRecepOzdemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır

MehmetRecepOzdemir

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 21 Eylül 2007 #10
Bana göre:
Turuncu+Beyaz
Turuncu+Siyah
Siyah+Kırmızı+Beyaz
Fıstık yeşili+Beyaz
Siyah+Gri

Birbirine en çok yakışan renkler.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Vinil Türk Reklam Bannerı

Cevapla

Etiketler
sicak renkler, sicak soguk renkler, soguk renkler, sıcak renkler

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
soğuk yaldız MehmetGrafiQ Baskı 11 29 Nisan 2011 13:57
soğuk, sıcak içecek çeşitleri. Mehmet NAS Clip Art 4 14 Ağustos 2008 21:52
en son çalışmam sıcak sıcak... sagopa_rap Serbest Çalışmalar 7 08 Ağustos 2008 00:10
Çok mu sıcak oldu burası ? UnKnOwNReaL Photoshop 4 07 Haziran 2008 23:43
Soğuk Fotoğraflar derim ben Fotoğraf - Resim 6 10 Aralık 2007 16:14

Kapat
Şifremi Unuttum?