Grafikerler.net Telegram

Spectrami Seikomu

Dijital makineler - Spectrami Seikomu ...

Cevapla
Spectrami Seikomu
mon isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mon

Ressam / İzmir

Standart
Alt 06 Mart 2009 #51
Burada yapılan yorumlarda gayet iyi değerlendirmeler olduğu gibi (Örn.Pele) sadece makine satışına yönelik yorumlarda özellikle tek bir kişi tarafından yapılmıştır.
Baskı Makinesi almadan önce karar vermemiz gereken ilk unsur hangi kafa teknolojisi benim ihtiyacımı karşılardır. Buna karar vermek için 3 soruyu cevaplamamız gerekir.
1.müşterilerimiz bizden hangi işler için baskı istiyor.(araç kaplama , tabela , iç mekan, billboard)
2.müşterilerimiz bu baskılar için ne kadar para öder. Rakip firmalar kaç liradan baskı yapar
3.Ayda kaç metrekare baskı yaparım.

Eğer bir firma çoğunlukla iç mekan baskı yapıyorsa ve müşterileri bu işin karşılığını hakkıyla ödüyorsa kullanması gereken kafa teknolojisi 9pl. ve daha küçük damla boyutlarında baskı yapan kafalardır. (Örn. Epson, Konica)

Başka bir firma araç kaplama, tabela ve cephe giydirme gibi işlerle uğraşıyorsa kullanması gereken kafa teknolojisi 80 pl. damla boyutlarında baskı yapan kafalardır. Çünkü tam solvent boyalar daha uzun süre dış mekanda bozulmadan kalır ve ilave laminasyon işlemi yapmanıza gerek yoktur. (Örn. Xaar, Spectra) Eğer firma yetkilisi benim zaten baskı miktarım çok değil ben laminasyon yaparım derse 80pl nin altında damla boyutlarında baskı yapan Seiko, Konica, Xaar veya Spectra kullanabilir.

Billboard ve yoğun(Ayda 3500 metrekare ve yukarısı) dış mekan işi yapan firmalar ise yine 80 pl. damla boyutlarında baskı yapan kafaları tercih etmeliler ama hızdan dolayı yüksek performansla çalışan Xaar 500 yada Spectra 256 serisini kullanmalılardır.Bu firmalar için boya maliyetleri çok önemlidir. Konica yada Seiko tercih ederlerse her sene bir BMW 320 parasını boya farkı olarak öderler.

Şimdi bazı ithalatçı firmalar muhakkak 35pl, 14 pl. yada 42 pl lik kafalarda dış mekan için diyeceklerdir ama bu kafalara tam solvent boyayı bastığınız zaman kafalarda tıkanma yaşanır ve bu yüzden bu kafalarda tam solvent yerine seyreltilmiş boyalar kullanılır ki bu da açık havada erken solmalara ve araç kaplamada laminasyonsuz iş yapamamaya sebep olur.Ayrıca boyaları 80 pl. lik kafaların boyalarına göre daha pahalıdır.
Öyleyse bu kafalar neden yapıldı derseniz;
Cevabı : 80 pl. nin altında damla püskürtebilen kafalarla dış mekan baskı almak istiyorsanız UV Makinelerle UV boya kullanmanız gerekir. Çünkü UV boyalar solvent boyalar gibi bu küçük damla ateşleyebilen kafaları tıkamaz.
Mesela Spectranın da Xaar ında 80 pl. nin altında ateşleme yapan (50pl, 40 pl, 30pl, 6pl) kafaları mevcuttur ve yıllardır bunlar UV makinelerde kullanılmaktadır.
Dünyada artmaya başlayan UV teknolojisi , ucuzladıkça bu ürünler Türkiyede de görülecektir. Esasen Seiko ve Konicanın bütün hazırlığı bu yeni teknoloji içindir, fakat Türkiye deki ithalatçıların bu kafaları dış mekanda solvent boya ile kullanmaya çalışmaları sonucu reklamcıların aklı karışmıştır.
Bu mesajdan alıntı yap
gozyurtlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gozyurtlu

Baskıcı / İstanbul

Standart
Alt 10 Mart 2009 #52
                              Şuan en iyi en kaliteli baskı kafası Konica Minolta.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
kafa secimi, seikomu, spectrami, spectrami seikomu

Kapat
Şifremi Unuttum?