Vinil Türk Reklam Bannerı

TARSUS Logo Tasarım Yarışması

Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları - TARSUS Logo Tasarım Yarışması ...

Cevapla
TARSUS Logo Tasarım Yarışması
ozgurhaka isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozgurhaka

Sanat Yn. / Mersin

Standart
Alt 01 Nisan 2011 #111

Sn Özgür Hakan Aslan,

Söz konusu logonun kentin kimliğine ne tür bir vurgu yaptığını anlatın, görelim. Jüri nasıl olmuş da iki adet temel tasarım düzeyinde iki çalıntı esere mansiyon vermiş, bana anlatabilir misiniz? Lütfen anlatın, yalnızca akıllıların gördüğü kent kimliğini...
sn. veliegri

Hala ısrarla çalıntı mı diyorsunuz bizim logolara? Hem "Temel tasarım düzeyinde" ne demek? Eskiz düzeyinde mi demeye çalışıyorsunuz? Sanırım heykel mezunusunuz ve amatör olarak grafikle de ilgileniyorsunuz. Logolarınızı görmediğim için daha öte birşey söyleyemiyorum şimdilik.

Logonun hikayesi basitçe şöyle: Dünyanın en önemli dini merkezlerinden biri ve oldukça eski bir yerleşim olmasına rağmen, ayakta kalmış ve kenti tek başına simgeleyebilecek bir esere sahip değil Tarsus. Zaten tasarımcıların birinciliğe değer eser çıkaramamasının da sebeplerinden biri yanılmıyorsam bu. Kentin tarihsel geçmişini dinsel (Tarsus'ta yaşamış 3 din arasında) bir ayrım yapmadan anlatmanın aklıma gelen tek yolu kemerli kapı soyutlaması oldu. Benim logomda üst üste binmiş kemerler 3 katmanlı (3 din) bir yapı oluşturuyorlar. Alttaki ters olan kemer ise st. paul kuyusunu temsil ediyor. Bilmiyorum derdimi anlatabildim mi?

Karımın logosunda ise benim logomdaki kemer elemanı aynı tarihsel katmanlar göndermesiyle 3 kat halinde bir ağacın dallarını oluşturuyor ve gövdesi de T harfini anımsatır şekilde.

Umarım her şey netleşmiştir. Aşırma iddiasından vazgeçmeniz dileğiyle...

Özgür Hakan Aslan
Bu mesajdan alıntı yap
veliegri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

veliegri

Heykeltraş / Ankara

Standart
Alt 01 Nisan 2011 #112
                             
Şehir Plancısı ve Peyzaj Mimarı'yım. Peyzaj mimarlığı alanında doktora yapıyorum. Profesyonel tasarımcıyım. Mimari proje yarışmalarında 2.lik ve mansiyon ödüllerim var. Eserlerimi çalanların kazandıklarını da sayarsak bu sayı artar. "Kent kimliği" uzmanlık alanım olduğu için bu yarışmaya katıldım. Birinci olmak için değil, "düşünüyorum öyleyse varım" demek için. Tarsus gibi bir kenti tek başına temsil edecek bir simge tabiki olamaz. Ama böyle bir kentin imgesi de üç kemer üzerine söylenmiş bir iki söz olamaz. Bu nedenle Gezgin Kent Tarsus dedim. Nusret Mayın Gemisi'ne sahip çıkan anlayışla kimliğini geleceğe taşıyan bir kent. Bir yerde durmayan, tek bir zamana ve mekana sığmayan bir kent....
Aşırmak isteyen aşırsın, ama yakalarsam hırsız Prof bozuntuları gibi Veli çarpmışa dönerler. Çok sayıda çizim programı kullanıyorum bunlaran en az hakim olduğum Illusturator, bu nedenle son gün kafamdaki tasarımı kendimce biraz acemice ifade etmeye çalıştım. İyi bir grafik tasarımcı eliyle harikalar yaratılabilir.


Bir yerlerde az çizgiyle çok şey anlatıyor diye, sadece bir sütunun bulunduğu logoyu beğenenler olmuş. Arkadaşlar sanat tarihi bile bilmiyor olacaklar ki, İyon sütunu Tarsus'u temsil ettiğini düşünmüşler. Tarsusu ne bir kemer, ne de bir Roma sütunu temsil edebilir. İyon sütunu çizenler ise Tarsus'un bir İyon kenti olmadığından haberi yok...

TARSUS Logo Tasarım Yarışması

230781 Rumuzlu başvuru

Tarsus Halkı, Türk ve Dünya tarihine yön veren milli değerimiz Nusrat Mayın Gemisi’nin kaderine terk edilmesini içine sindirememiş; onu bağrına basmıştır. Logoda, Tarsus kimliğinin Nusrat Mayın Gemisi’ne sahip çıkan anlayışla geleceğe taşınacağı anlatılmaktadır. Anlatım, gemi silueti üzerindeki Tarsus kimlik öğelerinin kompozisyonundan oluşmaktadır.
Kent kimliği; Kleopatra Kapısı, Tarsus Evleri, Ulu Cami – Saat Kulesi, ilahi dinlerin kutsal mekanları, Berdan Nehri, Tarsus Şelalesi, Tarsus Beyazı ile temsil edilmiştir. Eshab-ı Kehf Mağarası, Danyal Peygamber’in Kabri gibi İslamiyetin kutsal kabul edilen mekanları hilal ile simgeleştirilirken; Hıristiyanlığın kutsal mekanlarından Saint Paul Kilisesi, geminin dümeni olarak simgeleştirilen Saint Paul Kuyusu çıkrığı ile temsil edilmiştir. Kıvrımlı yapısıyla Berdan Nehri dalgalarla simgeleştirilip, Tarsus Şelalesi ile kompozisyon oluşturulmuştur. Bu kompozisyon ile aynı zamanda Şahmeran Efsanesi’ni çağrıştırmak amaçlanmıştır. Berdan Ovası’nın tarımsal zenginliği Tarsus Beyazı üzümü ile temsil edilmiştir. Tarsus adının yeşilin her tonuyla yazılması Toroslar’ın doğal güzelliklerini, Logo çerçevesinin rengi ise Tarsus patentli şalgam suyunu çağrıştırmaktadır.

“Gezgin Kent” Tarsus

Kleopatra kapısı kentin hoş geldin selamını verdiğinde, Gezgin Kent’e keyifli bir yolculuk başlar. Yolculuk ne zamana ne de mekana, zaman ötesi uğradığı her limana demir atmış kentin belleğinedir. Yolcu sorar kente ve kent kılavuzdur yolcuya. Her yanıtla yolculuk daha da keyifli bir hal alır.
Gemi, Akdeniz’den Cydnos’un kıvrımlarını okşayarak bir limana vardığında, bütün ihtişamıyla Kilikya’nın kozmopolit şehrinin kapıları açılır. Filozoflar antik yolda öğretilerini paylaşır. Belleği kütüphanelere sığmaz, filozofları kıskandırır. Saint Paul’le başka diyarlara yol alır. Eshab-ı Kehf’le üçyüz yıl sonrasına uyanır. Danyal Peygamber’le Berdan’a bereket geldiğinde, Kilikya kapısından sayısız uygarlık geçer ve her birini başka sever. Tarsus evleri, sokakları dile gelir. Ama, sormaz yolcuya; dinin ne? mezhebin ne? Herkesi kucaklar, “Çanakkale geçilmez” diyen Türk Milletinin belleğiyle …

Veli EĞRİ
Bu mesajdan alıntı yap
veliegri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

veliegri

Heykeltraş / Ankara

Standart
Alt 02 Nisan 2011 #113
TARSUS Logo Tasarım Yarışması
tarsus logo yarışmasına katıldığım logo tasarımım... yoruma açık arkadaşlar...

TARSUS Logo Tasarım Yarışması

yarışma sonuçlandığına göre yayınlamakta sakınca görmüyorum..
Bu arkadaşların eserleri de gayet başarılı. Ödül alsalar "vay be" demezdim ama, helal olsun derdim. Eminim 1040 tasarım arasından "vay be" diyebileceğim eserler vardır.
Bu mesajdan alıntı yap
ozgurhaka isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozgurhaka

Sanat Yn. / Mersin

Standart
Alt 02 Nisan 2011 #114
Bu arkadaşların eserleri de gayet başarılı. Ödül alsalar "vay be" demezdim ama, helal olsun derdim. Eminim 1040 tasarım arasından "vay be" diyebileceğim eserler vardır.
Bu iki eserden biri ödül alsaydı "vay be" derdim. "Gayet başarılı" bulduğunuz tasarımlarla ilgili söylenecek çok şey var (söylense arkadaşlara da yardımı olabilir) ama benim bu başlığa daha fazla yazı yazacak enerjim kalmadı sanırım.

Ama şunu belirtmeliyim ki yapılacak logo belediye logosu olsaydı belki Nusrat mayın gemisinin (ben Nusrat'ı Çanakkale ile daha çok özdeşleştiriyorum) bir anlamı olabilirdi. Ama amaç Tarsus'un dünyadaki tanıtımı. Yerel yönetimin turizme yönelik bir logo istemesinde ana motivasyon da bence inanç turizmini geliştirme istekleri. Tarsus çok önemli bir dini merkez. Özellikle de Hıristiyanlar için. Kutsal kitaplarını ilk kaleme alan azizin yaşadığı şehir. Tarsus'un dünyadaki marka değerini artıracak "temel" unsur vaktiyle önemli bir Hıristiyan kenti oluşu ve bir çok insanın hacı olmak için bu kente gelmesi. Bu yüzden Hıristiyanlara yönelik inanç turizmi öncelikli düşünülmesi gereken bir logoda cami kullanmak amaca tamamen ters. "Hassasiyetler" nedeniyle Hıristiyan Kenti vurgusunu çok öne çıkarmak zor olduğundan Museviliği ve Hıristiyanlığı da kapsayan kent tarihinin zenginliği üzerinden gitmek en akılcı yoldu bu logoyla ilgili olarak. ben bunu yapabildim ya da yapamadım bu ayrı bir tartışma konusu ancak en azından konuyu doğru anladığımı ve yaklaşımımın da isabetli olduğunu düşünüyorum.

Özgür Hakan Aslan
Bu mesajdan alıntı yap
veliegri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

veliegri

Heykeltraş / Ankara

Standart
Alt 02 Nisan 2011 #115
Nusrat Mayın Gemisini jilet olmaktan kurtaran anlayış, Tarsus'un kimliğini geleceğe taşıyacaktır diyorum. Tarsus'un kimliğini Nusrat Mayın Gemisi temsil eder demiyorum. Ayrıca, Tarsus'un kimliğinde neden gemi olmasın. Geçmişte sahip olduğu önemi bir iç liman olmasına borçludur. Gezgin Kent tamasını anlattığım yazıda, kentin kimliği ile ilgili neler var, biraz kafa yorun, okuyun. Laf salatası yapmadık orada, yazdığım çizdiğim her şeyin temelinde bilgiyle yoğurulmuş anlatım var.

Bence, Tarsus kimliğinde dini semboller daha geride kalır. Bir kenti anıtsal yapılarla tanımlayabilirsiniz. Alay ettiğiniz üzümle tanımlayabilirsiniz. Bir kenti kent yapan temelde geçmişten gelen kültürel miras ve üretim biçimleridir. Üzüm ve şalgam kentin kültürünü, tarımsal zenginliğini ve üretim biçimini tanımlar.

Madem dini sembollerle kenti tanımlayacaksınız ki bence yanlış. Hilal, haç ve siyonist yıldızı birlikte kullanın. Bir kent böyle tanımlanabilir mi? Arkadaşlar dini sembol kullanmamışlar, kent ve kent yakınlarındaki anıtsal yapı olan camileri ele almışlar. Bana göre St. Poul kilisesini de kullanabilirlerdi, bu onların seçimi. Eminim çoğu kişi, estk rumuzlu arkadaşımızın logosunda kullandığı minare ve tepe ile nereyi simgelediğini kavrayamamıştır ve eminim jüri de. Bu onların yaptıkları işi ne kadar önemsediğini gösterir.

Tasarımın ötesinde kent kimliğini imgelemek, üst üste cizdiğin üç çizgiyi farklı dinlere atfetmek olmamalı.
Bu mesajdan alıntı yap
aytekin21 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aytekin21

Eğitimci / Diyarbakır

Standart
Alt 02 Nisan 2011 #116
Sayın Özgür Hakan Aslan, Sayın Veli Eğri,
Tartışmanın sizi başka bir yere taşıdığı kanısındayım. "Benim tasarımım seninkini döver." gibi bir yanlışa süreklenmeyelim. Elbette bir tasarımcı için önce kendi çizgileri doğru ve güzeldir. Foruma ilk girdiğim günlerde, AudiO tasarımını yapanın bir tasarım öğrencisi olduğunu öğrendim. Yani demek istediğim; branşı ne olursa olsun, önemli olan bir bireyin "yaratma" eylemine olan katkısıdır. Yani "hayal dünyasının genişliğidir". Bunun için bir önceki mesajımda "VAY BE!" denilebilecek tasarımları görmek istediğimizi söyledim.

Bir fıkra:
Adamın biri kendini darı(mısır tanesi) zannediyormuş. Bu yüzden tavuklardan çok korkuyormuş, kendisini yemek isterler diye. Gel zaman, git zaman adamı bir akıl hastanesine yatırmışlar.
Bir süre sonra doktor hastaya durumunu sormuş ve hasta da:
-Ben artık darı değilim, demiş.
Doktor, başarısından dolayı gururlanmış ve hastaya artık eve gidebileceğini söylemiş. Bir süre sonra doktor, aynı hastanın bir ağacın arkasına saklandığını farketmiş.
- Hani darı değildin, neden tavuklardan korkup saklanıyorsun, demiş.
Hasta kısık bir sesle:
- Ben darı değilim doktor bey, ama tavuklar bunun farkında değil, demiş.


Şimdi neden bu fıkrayı anlatım.
Bir tasarımcı, eserinde bir ya da birden çok mesaj verdiğini söyleyebilir. Ama önemli olan, o mesaj veya imgelerin, tasarımı değerlendiren veya -daha da önemlisi- tasarıma bakan herkes tarafından aynı algılanmasıdır. Sizin kullandığınız imgenin
ACABA TAVUKLAR FARKINDA MI?
Bu mesajdan alıntı yap
veliegri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

veliegri

Heykeltraş / Ankara

Standart
Alt 02 Nisan 2011 #117
Tavuklar tarafından seçilen 4 eseri gördük. estk, omerh'in ve bana ait tasarımların anlatımları olmadan Tarsus'u bilen her kişi tarafından eksiğiyle fazlasıyla yorumlanabileceğini düşünüyorum. Ben tasarımımın üstün olduğunu söylemiyorum. Her bir çizgisiyle Tarsus'u temsil ediyor diyorum. Üstelik anlamayan tavuk, anlamak istemeyen ise kötü niyetlidir diyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
ozgurhaka isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozgurhaka

Sanat Yn. / Mersin

Standart
Alt 03 Nisan 2011 #118
Tavuklar tarafından seçilen 4 eseri gördük. estk, omerh'in ve bana ait tasarımların anlatımları olmadan Tarsus'u bilen her kişi tarafından eksiğiyle fazlasıyla yorumlanabileceğini düşünüyorum. Ben tasarımımın üstün olduğunu söylemiyorum. Her bir çizgisiyle Tarsus'u temsil ediyor diyorum. Üstelik anlamayan tavuk, anlamak istemeyen ise kötü niyetlidir diyorum.
Bütün bu tartışmaları (faydasız olduklarını düşünmüyorum) bir yana bırakıp huzurlarınızdan temelli ayrılıyorum. TPAO logo yarışmasının ödül töreninde görüşmek dileğiyleTARSUS Logo Tasarım Yarışması esen kalın.
Bu mesajdan alıntı yap
Murat VARDAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Murat VARDAR(50)

Hiç Biri / Bursa

Standart
Alt 03 Nisan 2011 #119
bu konu burada böyle uzar gider......

tartışmaya başlanılan merkez konudan kopularak , nerelere kadar taşmış....
Bu mesajdan alıntı yap
Arif ARINMIŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Arif ARINMIŞ(33)

Bilg. Teknikeri / Ankara

Standart
Alt 03 Nisan 2011 #120
aynen öyle muratv
ayrıca tüm açıklamalara rağmen halen sonuçların iptalini savunuyorum !
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Bir Şehir Logosunu Arıyor – “TARSUS” Logo Tasarım Yarışması caytuna Yarışma Organizasyonları 0 08 Ocak 2011 14:02
Logo tasarım yarışması nagiii Logo Tasarımları 0 28 Aralık 2010 16:32
Bitkisel.net Logo Tasarım Yarışması Admin Bitkisel.net Logo Tasarım Yarışması 0 11 Haziran 2010 14:33
LESCON logo tasarım yarışması VolkanTEKiN Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları 19 04 Temmuz 2008 23:22

Kapat
Şifremi Unuttum?