Vinil Türk Reklam Bannerı

TARSUS Logo Tasarım Yarışması

Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları - TARSUS Logo Tasarım Yarışması ...

Cevapla
TARSUS Logo Tasarım Yarışması
ozgurhaka isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ozgurhaka

Sanat Yn. / Mersin

Standart
Alt 21 Mart 2011 #51

Sn. Ozgur,
uluslararası bir çok ajansta görev yaptım, yabancılarla da hayli çalışmışlığım, küçük bir parça yurtdışı deneyimim de bulunuyor 25 sene içerisinde. Bunu kendimi methetmek için değil durumumuzu iyi kavrayabildiğimi anlatabilmek için belirteyim. Cannes'da yabancıları şaşırtıp derece almış arkadaşları da tanıyorum, uluslararası bir çok yayında işleri başarıyla yayınlanmış arkadaşları da tanıyorum. Sayıları çok fazla olmasada inanın var. İstersek yaparız. Kültür birkimle olur yapı taşları gibi. Bütün bir halkın da sanatçı ruhlu ve kültürlü olması tabii olarak beklenemez. Sizin çevrenizde tabela kirliliği sizin yerel yönetimin ilgisizliği bence. Siz yine de aynı fikirde ısrar ederseniz sizin fikrinizdir saygı duyarım. Ama ben hala aynı fikirdeyim. Bu muhabbeti uzatıp diğer arkadaşları da sıkmayalım, burada mevzu başka sanırım, bize kızmasınlar. Bu konuda siz de ben de ansiklopedi bile yazsak sanırım fikirlerimiz değişmez, sadece fikrinize neden katılmadığımı belirtmek istemiştim, saygı sınırlarını aştıysam afedersiniz, siz veya başkaları katılmaz ayrı mesele. Herkese saygılar...
sn. hmangal

Sizin kişisel deneyimlerinizle açıklanabilecek bir konu değil tasarım kültürü. Tabelalarla ilgili örneğimi uygun bulmadığınıza göre yerel yönetimler zor kullanarak kötü tabelalar yaptırıyor olmalı. Çünkü "ilgisizlik" ileri sürdüğünüz tezi açıklamıyor. Ben kötü tabelalar yapan "tasarımcılar" ve bunlara razı müşteriler var diyorum siz yerel yönetimler izin verdiği için diyorsunuz ki bu söylediğiniz bile tam olarak tasarım kültürünün eksikliğine işaret ediyor. Bu kültürsüzlük mimari anlayışımız da dahil tüm tasarım disiplinlerine hakim. Etrafınızdaki çirkin binalara bakın, ipuçlarını göreceksiniz.

Siz "istersek yaparız" diyorsunuz ben "sistemimiz iyiyi arayan bireyler yetiştirmiyor" diyorum. Yetiştiriyor olsa şu an bu başlıkta "bu belediye niye bu işi doğru düzgün yapmıyor yoksa hile hurda mı var" gibi konuları konuşmuyor olurduk. "Yeni bir logoya ihtiyacımız var" diyebilen yerel yönetimlerin olmasını bile ilerleme kabul ediyorum. açıkcası.

Neyse, bence de konuyu uzatmayalım bu başlık altında. Ama bu konu tasarımla ilgili konuşulması gereken temel konulardan biri olmalı tasarımla ilgili forumlarda. Teori olmadan pratikte de taklitten ötesine geçemeyeceğimiz ortada.
Bu mesajdan alıntı yap
burçinplt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

burçinplt

Öğrenci (Grafik) / Ankara

Standart
Alt 21 Mart 2011 #52
                             
Arkadaşlar şu linkte fotografı çekilmiş panoda logolar var. Mansiyon alanlar mı bilinmez ama görünüşe göre logoları değerlendirme biçimleride sorgulanmalı.

https://www.tarsus.bel.tr/haberler/haberler.jsp?id=2817
Bu mesajdan alıntı yap
trilogy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

trilogy

Hiç Biri / Antalya

Standart
Alt 21 Mart 2011 #53
BİR KENT LOGOSUNU ARIYORMUŞ TARSUS Logo Tasarım Yarışması))

Eski logosunda üzüm salkımı olan bir belediye zihniyeti nasıl oluyorda 1040 tane logodan birinci seçemiyor.
1040 adet tasarım içinden mansiyon ödülüne hak bulunuyor da birinci nasıl çıkmıyor şaşılacak şey.
Bu da fiyaskoyla bitti. Sağlık bakanlığı ve Tüsiad gibi...
Diğerleri gibi Tarsus Belediyesine de yazıklar olsun.

O kadar amatörler ki bir de halk oylaması yaptılar.
Size soruyorum. Diyelim ki bir çiftçi logolara oy verecek ve bu kişi domates üreticisi. Logoda bir domates veya sebze falan görse ona oy verecek TARSUS Logo Tasarım Yarışması))

Aslında olay da belli. Sadece bu logolardan fikir edinip yeni bir logo yapacaklar. Para da belediyelerinde kalacak.
Şahsi olarak hakkımı helal etmiyorum. Tarsus' tan ve Tarsus Belediyesinden nefret ediyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
rzgvn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

rzgvn

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 21 Mart 2011 #54
Arkadaşlar bu bir yarışma ve benim bildiğim kadarıyla bir yarışma sonucunda mevcut katılımcılar içerisinden kesinlikle bir birinci bir ikinci ve birde üçüncü seçilmesi gerekmektedir. Bizim istediğimiz böyle bir logo değil denilemez çünkü bu bir yarışmadır. Anlam veremiyorum bu insanlara TARSUS Logo Tasarım Yarışması yazık değilmi o kadar insana.
Bu mesajdan alıntı yap
estk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

estk

Öğrenci (Diğer) / Trabzon

Standart
Alt 21 Mart 2011 #55
saçmalık bu yarışma.heryerinden akıyoo.hala neyi saavunuyolar anlamıyorum. birinci seçemediysen mansiyon nasıl verirsin ! iptal et ozamn yarışmayı...
1040 çalışma ellerinde ,süper bi çalışma çıkartılır ortaya onca fikirle. Saygılarr...
Bu mesajdan alıntı yap
trilogy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

trilogy

Hiç Biri / Antalya

Standart
Alt 21 Mart 2011 #56
Yarışma sonuçlandı. Yine aynı final. Jüri 1. liği hak edecek eser bulamamış TARSUS Logo Tasarım Yarışması))

Eski logosunda üzüm salkımı olan bir belediye zihniyeti nasıl oluyorda 1040 tane logodan birinci seçemiyor.
1040 adet tasarım içinden mansiyon ödülüne hak bulunuyor da birinci nasıl çıkmıyor şaşılacak şey.
Diğer logo yarışmaları gibi bu da fiyaskoyla bitti... yazıklar olsun.

5 finalist seçtiler. Bu demek oluyor ki bu finalistler içinden bir birinci çıkacak...
O kadar amatörlerki bir de halk oylaması yaptılar. Hadi onu da geçtim halk 5 finalist içinden bir tane birinci seçemedimi...?
Sonuç olarak ta diyolar ki jüri birinciliğe layık eser bulamadı. O zaman halkın kararlarına ne oldu. Hani halk seçecekti...?

Mansiyon ödülü verdikleri logo görsellerini de web sitelerinde yayınlamıyorlar...?
Yarışmaya katılan tüm arkadaşlara sesleniyorum. Mansiyon ödülü verdikleri logoları yayınlamazlarsa veya bunlardan birini logo olarak kullanırlarsa yasal hak mutlaka aranmalı !!!

Aslında olay da biraz belli zaten. Sadece bu logolardan fikir edinip yeni bir logo da yapabilirler. Para da belediyelerinde kalır.
Şahsi olarak hakkımı helal etmiyorum. Tarsus' tan ve Tarsus Belediyesinden nefret ediyorum.

Onlar bu zihniyetle; üzüm salkımlı logolarını kullanmaya devam etsinler. Bu logo onlara çok yakışıyor...

Bu mesajı paylaşabildiğimiz kadar paylaşalım lütfen. Bu safsata logo yarışmalarına artık bir dur diyelim... Teşekkürler...

Bu maili tarsus belediyesine de gönderdim. Sizlerinde mutlaka birşeyler yazmasını istiyorum arkadaşlar.
Saygılar, Sevgiler...
Bu mesajdan alıntı yap
atcatc isimli Üye şimdilik offline konumundadır

atcatc

Grafiker / Amasya

Standart
Alt 21 Mart 2011 #57
merhaba arkadaşlar..

bende hemen hemen sizlerle aynı şeyleri düşünüyorum konu hakkında...

mansiyon alan arkadaşlarımı kutluyorum ve mesaja yarışmaya göndermis olduğum tasarımı ekliyorum.. eliştirilerinizi paylaşırsanız sevinirim

sevgiler
TARSUS Logo Tasarım Yarışması
Bu mesajdan alıntı yap
veliegri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

veliegri

Heykeltraş / Ankara

Standart
Alt 21 Mart 2011 #58
Yarışmada belirgin usulsüzlükler var. Yönetmelik jürinin yarışma şartnamesinin dışına çıkamayacağını söylüyor. Görülüyor ki jüri yarışma şartnamesinde belirlenen sürece uymamıştır. Jürinin ödülleri verme veya vermeme gibi bir yetkisi elbet var. Ancak jüri seçimini yapmış, ama halk oylamasına gitmemiş. Yani şartnameye uymamamıştır. Ayrıca şartnamede 6 adet rakamdan oluşan rumuzlar kullanılması gerektiği belirtilirken, birinci mansiyon "Tarsus'a sevgiler 1" rumuzunu taşımaktadır. Bu ödül tümüyle geçersizdir, hem şartnameye hem de yönetmeliğe uygun değildir. Ayrıca yönetmeliğe göre jüri yarışmaya katılan bütün katılımcılara "jüri değerlendirme raporu" göndermek zorundadır. Elenen eserlerin elenme gerekçelerini bildirmek zorundadır. Ayrıca yarışma sonuçlarının duyurulması ödül töreninin yarışmaya katılan bütün eserlerin sergileneceği bir kolokyumla düzenlenmesi gerekmektedir. Eğer belediye bunları yapmıyorsa ki, şu ana kadar yapmadığı görülüyor. 1040 projeye emek harcayan herkes Belediyeye dava açabilir. Böylece açılan diğer yarışmalarda insanların emekleriyle alay etmemeyi öğrenmiş olurlar.

Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği

Yarışmanın sonuçlanması ve ilanı

Madde 33 — Değerlendirme çalışmalarının bitiminde orijinal imzalı tutanak ve raporlar jüri başkanı tarafından yarışmayı açan idarenin yetkilisine teslim edilir. İdare, yarışmanın sonucunu en geç onbeş (15) gün içinde 14 üncü maddede belirtilen yayım araçları ile ilan eder.

Jüri değerlendirme toplantılarının tüm tutanaklarıyla, jürinin raporları ve üyelerin bireysel raporları yarışmanın sonuçlandığının idareye bildirilmesini izleyen bir hafta içinde yarışmaya katılan tüm yarışmacılara gönderilir.

Kolokyum

Madde 34 — Her yarışmanın sonuçlanmasından sonra o yarışmayla ilgili sonuçların tartışılacağı bir kolokyum düzenlenir. Kolokyuma katılmaya hiç bir kısıtlama getirilemez.

Kolokyuma tüm jüri üyelerinin (Danışman, asli, yedek) ve raportörlerin katılımı zorunludur. Kolokyum, katılanların oylarıyla seçilecek bir meslek odası üyesince yönetilir. Kolokyumun tarihi ve yeri yarışma şartnamesinde belirtilir.

Kolokyumda sorular sözlü veya yazılı olarak sorulur. Sorular, jürinin bütününe olduğu gibi ayrı ayrı jüri üyelerinin her birine de yöneltilebilir.

Yarışmaya katılan tasarımların sergilenmesi

Madde 35 — Yarışmanın sonuçlarının ilanından sonra en geç otuz (30) gün içinde, Jüri tarafından yarışma dışı bırakılan da dahil, bütün projeler, imzalı jüri raporunun bir kopyası ile birlikte en az bir hafta boyunca sergilenir. Sergi, ücretsiz olarak halka açık yapılır.

https://www.geocad.com.tr/yasa/yarisma.htm
Bu mesajdan alıntı yap
aytekin21 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aytekin21

Eğitimci / Diyarbakır

Standart
Alt 21 Mart 2011 #59
jpeg resim yüklenmiyor herhalde
Bu mesajdan alıntı yap
aytekin21 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aytekin21

Eğitimci / Diyarbakır

Standart
Alt 21 Mart 2011 #60
TARSUS Logo Tasarım Yarışması
Bu da benim Tarsus çalışmalarımdan birisi. Eleştirilerinize...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Bir Şehir Logosunu Arıyor – “TARSUS” Logo Tasarım Yarışması caytuna Yarışma Organizasyonları 0 08 Ocak 2011 14:02
Logo tasarım yarışması nagiii Logo Tasarımları 0 28 Aralık 2010 16:32
Bitkisel.net Logo Tasarım Yarışması Admin Bitkisel.net Logo Tasarım Yarışması 0 11 Haziran 2010 14:33
LESCON logo tasarım yarışması VolkanTEKiN Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları 19 04 Temmuz 2008 23:22

Kapat
Şifremi Unuttum?