Vinil Türk Reklam Bannerı

TARSUS Logo Tasarım Yarışması

Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları - TARSUS Logo Tasarım Yarışması https://www.tarsus.bel.tr/tr/admin/U...siyon_2011.JPG...

Cevapla
TARSUS Logo Tasarım Yarışması
veliegri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

veliegri

Heykeltraş / Ankara

Standart
Alt 21 Mart 2011 #61

https://www.tarsus.bel.tr/tr/admin/U...siyon_2011.JPG
Bu mesajdan alıntı yap
veliegri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

veliegri

Heykeltraş / Ankara

Standart
Alt 21 Mart 2011 #62
                             
TARSUS Logo Tasarım Yarışması

230781 Rumuzlu başvuru

Tarsus Halkı, Türk ve Dünya tarihine yön veren milli değerimiz Nusrat Mayın Gemisi’nin kaderine terk edilmesini içine sindirememiş; onu bağrına basmıştır. Logoda, Tarsus kimliğinin Nusrat Mayın Gemisi’ne sahip çıkan anlayışla geleceğe taşınacağı anlatılmaktadır. Anlatım, gemi silueti üzerindeki Tarsus kimlik öğelerinin kompozisyonundan oluşmaktadır.
Kent kimliği; Kleopatra Kapısı, Tarsus Evleri, Ulu Cami – Saat Kulesi, ilahi dinlerin kutsal mekanları, Berdan Nehri, Tarsus Şelalesi, Tarsus Beyazı ile temsil edilmiştir. Eshab-ı Kehf Mağarası, Danyal Peygamber’in Kabri gibi İslamiyetin kutsal kabul edilen mekanları hilal ile simgeleştirilirken; Hıristiyanlığın kutsal mekanlarından Saint Paul Kilisesi, geminin dümeni olarak simgeleştirilen Saint Paul Kuyusu çıkrığı ile temsil edilmiştir. Kıvrımlı yapısıyla Berdan Nehri dalgalarla simgeleştirilip, Tarsus Şelalesi ile kompozisyon oluşturulmuştur. Bu kompozisyon ile aynı zamanda Şahmeran Efsanesi’ni çağrıştırmak amaçlanmıştır. Berdan Ovası’nın tarımsal zenginliği Tarsus Beyazı üzümü ile temsil edilmiştir. Tarsus adının yeşilin her tonuyla yazılması Toroslar’ın doğal güzelliklerini, Logo çerçevesinin rengi ise Tarsus patentli şalgam suyunu çağrıştırmaktadır.

“Gezgin Kent” Tarsus

Kleopatra kapısı kentin hoş geldin selamını verdiğinde, Gezgin Kent’e keyifli bir yolculuk başlar. Yolculuk ne zamana ne de mekana, zaman ötesi uğradığı her limana demir atmış kentin belleğinedir. Yolcu sorar kente ve kent kılavuzdur yolcuya. Her yanıtla yolculuk daha da keyifli bir hal alır.
Gemi, Akdeniz’den Cydnos’un kıvrımlarını okşayarak bir limana vardığında, bütün ihtişamıyla Kilikya’nın kozmopolit şehrinin kapıları açılır. Filozoflar antik yolda öğretilerini paylaşır. Belleği kütüphanelere sığmaz, filozofları kıskandırır. Saint Paul’le başka diyarlara yol alır. Eshab-ı Kehf’le üçyüz yıl sonrasına uyanır. Danyal Peygamber’le Berdan’a bereket geldiğinde, Kilikya kapısından sayısız uygarlık geçer ve her birini başka sever. Tarsus evleri, sokakları dile gelir. Ama, sormaz yolcuya; dinin ne? mezhebin ne? Herkesi kucaklar, “Çanakkale geçilmez” diyen Türk Milletinin belleğiyle …
Bu mesajdan alıntı yap
veliegri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

veliegri

Heykeltraş / Ankara

Standart
Alt 21 Mart 2011 #63
Arkadaşlar grafiker değilim. Eleştirilerinizi bekliyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
aytekin21 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aytekin21

Eğitimci / Diyarbakır

Standart
Alt 22 Mart 2011 #64
sn veliegri,
tasarımlarınızı göremiyorum. Resim formatı uygun değil herhalde. GİF yapıp yükleyin.
Bu mesajdan alıntı yap
neoberg isimli Üye şimdilik offline konumundadır

neoberg

Öğrenci (Grafik) / Mersin

Standart
Alt 22 Mart 2011 #65
TARSUS Logo Tasarım Yarışması
bu da benimkiydi TARSUS Logo Tasarım Yarışması
Bu mesajdan alıntı yap
veliegri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

veliegri

Heykeltraş / Ankara

Standart
Alt 22 Mart 2011 #66
TARSUS Logo Tasarım Yarışması

Umarım görebiliyorsunuzdur. Eleştirilerinizi bekliyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
aytekin21 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aytekin21

Eğitimci / Diyarbakır

Standart
Alt 22 Mart 2011 #67
Sn veliegri,
Güzel bir çalışma olmuş ama bir-iki eleştiride bulunacağım.
Görsel olarak, alttaki kıvrımları çok beğendim. Ama ulucami ve kapı modellemelerinde perspektif hatalar var kanısındayım. TARSUS ibaresi daha güzel olabilirdi. Dümen yerine kullanılan çıkrık, metni okuyanlar için anlamlı ama tasarıma bakanların bunu düşüneceğini zannetmiyorum. Üzüm bağlantısız, boş bir yerde duruyor (kompozisyon dışı)...
Son olarak, Nusret Mayın Gemisi elbette Tarsus için önemli ama, Tarsus'un tarihine vs ait değil.
Gemi çok güzel çizilmiş.
Şalgam rengi de iyi düşünülmüş ama o da kimsenin aklına gelebilecek birşey değil. (En azından benim aklıma gelmedi)
Başarılar...
Bu mesajdan alıntı yap
veliegri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

veliegri

Heykeltraş / Ankara

Standart
Alt 22 Mart 2011 #68
Teşekkürler Aytekin Bey, doğru farketmişsiniz iki yerde perspektif hata var. Tarsus yazısı için hazır font kullandım. Yazı iyi olabilirdi, ama bunları grafik tasarımcı olmamama bağlayabiliriz. Nusret mayın gemisini kullanmamdaki amaç yukarıdaki yazılı anlatımdan anlaşıldığı gibi kentin kimliğinin Nusrat mayın gemisine sahip çıkan anlayışla geleceğe aktarılacağıdır. Dahası yazmadım, ama kentin eskiden önemli bir iç liman olması anlatılıyor bile diyebiliriz. Üzüm konusunda ise haklısınız. Asılında bunları tasarımdan, grafik tasarımdan anlamayan jüri üyelerinin, halkın seçeceğini bildiğim için onlara hitap edecek şekilde yapmaya çalıştım.


https://www.tarsus.bel.tr/tr/admin/Up...siyon_2011.JPG linkte görüldüğü gibi belediye logo değil yazı fontu seçmeye çalışmış. Bir tasarımcı olarak diyebilirim ki sizin çalışmanız linkte gördüğünüz yazılardan çok daha kaliteli ve bir şeyler anlatıyor. Yazıyla ifade ettiğiniz bir anlatım var. Ama linktekiler tam anlamıyala yazı fontu üretmekten öteye gidememişler. Bilindik şahmeran figürünün altına Tarsus yazan eser mansiyon almış. Bu dahiyane esrarengiz fikir hiçbir Tarsuslunun aklına gelmemiş olacak ki böyle bir yarışma açmışlar.

Ayrıca "Tarsus'a sevgiler 1" rumuzlu mansiyon ödülü şartnameye aykırı olduğundan geçersiz. Jüri o kadar hakim ki konuya böyle hukuki sonuçlar doğuracak hatalar yapmışlar. 1040 eserden tasarımlarımıza baktıklarını bile düşünmüyorum.

Mimari yarışmalarla aynı yönetmeliğe tabi bir yarışma düzenleniyor. Yönetmelikteki bütün kurallar ihlal ediliyor. Ne elimize jüri değerlendirme raporu gönderiliyor, ne de eserlerin sergilenmesine yönelik duyuru yapılıyor. Benzer bir durum mimari yarışmalarda olsaydı, yarışma iptal olunur, belediye yarışmacılara tazminat ödemek durumunda kalırdı. Bunu nereden mi biliyorsunuz? derseniz, ben şehir plancısı ve peyzaj mimarıyım (Bilgilerimde heykeltraş yazıyor, diğer seçenekler olmadığı ve heykeltraşlığa ilgi duyduğum için öyle yazıyorTARSUS Logo Tasarım Yarışması. Şimdiye kadar 3 adet ulusal proje yarışmalarına katıldım, 2 ödülüm var. Grafik tasarımcılardan bu konuda en az mimarlar kadar duyarlı olmalarını beklerim.

Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği

https://www.geocad.com.tr/yasa/yarisma.htm

Yarışmanın sonuçlanması ve ilanı

Madde 33 — Değerlendirme çalışmalarının bitiminde orijinal imzalı tutanak ve raporlar jüri başkanı tarafından yarışmayı açan idarenin yetkilisine teslim edilir. İdare, yarışmanın sonucunu en geç onbeş (15) gün içinde 14 üncü maddede belirtilen yayım araçları ile ilan eder.

Jüri değerlendirme toplantılarının tüm tutanaklarıyla, jürinin raporları ve üyelerin bireysel raporları yarışmanın sonuçlandığının idareye bildirilmesini izleyen bir hafta içinde yarışmaya katılan tüm yarışmacılara gönderilir.

Kolokyum

Madde 34 — Her yarışmanın sonuçlanmasından sonra o yarışmayla ilgili sonuçların tartışılacağı bir kolokyum düzenlenir. Kolokyuma katılmaya hiç bir kısıtlama getirilemez.

Kolokyuma tüm jüri üyelerinin (Danışman, asli, yedek) ve raportörlerin katılımı zorunludur. Kolokyum, katılanların oylarıyla seçilecek bir meslek odası üyesince yönetilir. Kolokyumun tarihi ve yeri yarışma şartnamesinde belirtilir.

Kolokyumda sorular sözlü veya yazılı olarak sorulur. Sorular, jürinin bütününe olduğu gibi ayrı ayrı jüri üyelerinin her birine de yöneltilebilir.

Yarışmaya katılan tasarımların sergilenmesi

Madde 35 — Yarışmanın sonuçlarının ilanından sonra en geç otuz (30) gün içinde, Jüri tarafından yarışma dışı bırakılan da dahil, bütün projeler, imzalı jüri raporunun bir kopyası ile birlikte en az bir hafta boyunca sergilenir. Sergi, ücretsiz olarak halka açık yapılır.
Bu mesajdan alıntı yap
tiempo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tiempo

Hiç Biri / İzmir

Standart
Alt 22 Mart 2011 #69
neoberg..
Ben şahsım adına senin logonu beğendim gayet sade ve hoş gözü yormuyor
Veliegri..
senin logonun da çizimleri başarılı ama bence çok fazla teferruat var mümkün olduğunca az çizgi ile mümkün olduğunca fazla şey anlatmak lazım bence bu arada ben amatörüm bunlar benim sadece nacizane görüşlerim jürinin beğenisi kimliği önemli burda beğeni çok göreceli ben kendim sade logoları severim mesela bu yüzden neoberg güzel bir logo yapmış benim zevkime hitap ediyor. Ben de katıldım yarışmaya size birazdan burda kendi logomu da paylaşırım..
Bu mesajdan alıntı yap
tiempo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tiempo

Hiç Biri / İzmir

Standart
Alt 22 Mart 2011 #70
TARSUS Logo Tasarım Yarışması
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Bir Şehir Logosunu Arıyor – “TARSUS” Logo Tasarım Yarışması caytuna Yarışma Organizasyonları 0 08 Ocak 2011 14:02
Logo tasarım yarışması nagiii Logo Tasarımları 0 28 Aralık 2010 16:32
Bitkisel.net Logo Tasarım Yarışması Admin Bitkisel.net Logo Tasarım Yarışması 0 11 Haziran 2010 14:33
LESCON logo tasarım yarışması VolkanTEKiN Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları 19 04 Temmuz 2008 23:22

Kapat
Şifremi Unuttum?