Vinil Türk Reklam Bannerı

Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Temel Tasarım İlkeleri - Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ? ...

Cevapla
Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?
Albayrammatbaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Albayrammatbaa

Grafiker / Gaziantep

Dosya19

Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Alt 30 Mayıs 2016 #1

Müşteri Analizi

Bir projeye başlamadan önce müşteriyi iyi analiz etmeliyiz. Ne tür tasarımları beğeniyor bunları öğrenerek, müşterinin tarzını yakalayabiliriz. Çünkü; tasarım o kadar geniştir ki, siz mükemmel bir tasarım ortaya koyarsınız fakat müşterinin tarzına hitap etmediyseniz, olumsuz sonuçlar ortaya çıkacaktır. Müşteri ile tasarım hakkında görüşme yaparken mutlaka en ince ayrıntısıyla not alınmalıdır. Sizin için küçük olan birşey onlar için büyük önem taşıyabilir

Sektör İyi Araştırılmalı

Tasarım kadar önemli olan bir nokta da içeriktir. Siz istediğiniz kadar iyibir tasarım yapış olun, içerik düzenli ve sistemli yerleştirilmemişse ve darmadağınık bir görüntüye sahipse müşteriyi itecektir. Herşeyden önce tasarım soğuk ve uzak gelecektir. Bu yüzden tasarıma başlamadan önce, hangi sektör üzerinde çalışma yapılacaksa sejtör hakkında bilgi edinilmeli.

Renk Kullanımı

Yapmış olduğumuz tasarımın kalitesini ortaya koyan en önemli unsurlardan biri kullandığımız renklerdir. Rengi doğru kullanan tasarımcılar, başarılı bir tasarım oluşturma konusunda her zaman ön planda olurlar. Fakat renk hakimiyeti ve zevki olmayan bir kişi, hiçbir zaman tasarım konusunda yol kat etmediği gibi piyasada uzmanlaşmış arkadaşların kalitesine ulaşamayacaktır.

Birçok tasarımcı ruh haline hitap etmeye çalışsa da, bir o kadar da gelişi güzel renkler kullanmaktadır.Tasarımcılar zaman zaman renk konusunda kararsız kalacaklardır. Özellikle psikolojik anlamda kötü oldukları zaman kötü renk seçimi yapabilirler. Renklerle düşüncelerini yansıtabilirler.

Renk uyumunu nasıl yapabileceğimiz konusunda mutlaka yardım almalısınız. Color Trends + Palettes :: COLOURlovers bu siteyi bilmeyen web tasarımcı yoktur. Bu site hangi rengin hangi renkle uyumlu olduğunu ve seçtiğiniz renklerle uyumlu renkleri

Görsellerin Anlaşılabilirliği

Renk uyumunun yanında görselleri de sade ve anlaşılır olanlarını da kullanmakta önemlidir. Konu ile alaka düzeyinin yüksek olmasına dikat edilmelidir. Kişiler tasarımı incelerken önce görsellere sonra görsel içindeki yazıya bakarlar. Dolayısıyla görsel metni ne kadar iyi anlatılırsa web sitesi de o kadar iyi amacına ulaşacak ve kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

Özgün Tasarım

Yapmış olduğunuz web sitesi özgün olmalıdır. Hazır web temalarından kaçınılmalıdır. Çünkü standartlar dışına çıkmak tasarımcıya artı puan katacaktır.

Taslak Oluşturma

Herşeyden önce taslağı belirlemeniz gerekir. Başlayalım gerisi gelir mantığıyla kesinlikle ilerlememeliyiz. İyi bir tasarımcı müşteri ile görüşme esnasında kafasında bir taslak oluşturur ve bu taslağı tasarıma dökerken geliştirir. İyi bir planla başlanılmış bir web sitesinin temelleri, her zaman sağlam olacaktır. Bu da bize herzaman zaman kazandıracaktır. Kötü bir karar versekte mutlaka taslak çıkarmalıyız. Zamanla kararsızlığın en kötüsü olduğunu anlayacaksınız.

Bilinirlik

İnternet ortamında milyonlarca web sitesi yayınlanmakta. Fakat azı bilinip kullanılmakta. Bunun nedeni, bilinen siteleri diğerinden ayıran basit ama zekice farklılıkların olmasıdır. Bu farklılıklar bilinen sitelerin içeriğinin özgün olmasından veya tasarımdaki görselliğin çekici olmasından kaynaklanmaktadır.

Kurumsallığı Yansıtma

Yapmış olduğunuz tasarımlarda en önemli özellik, firmanın kurumsallığını yansıtması ve arama motorlarına optimize edilmiş olmasıdır. Logo, kartvizit, antetli kağıt vs grafik çalışmaları bunların başında gelir. İnterneti de sanal bir dünya kabul edersek, orada da müşterileriniz sizden aynı kurumsallığın yansımasını web tasarımı‘nızıda görmek isteyecektir.

Yanlış Hedef Kitle

Tasarım yaparken aklınızda bulundurmanız gereken konulardan biri, hedef kitlenizdir. Çünkü web sitesini kullanılar için hazırlıyoruz, bu yuzden kendı tarzımızda değilde ziyaretçilere hitap edecek tasarımlar oluşturulmalıdır. Tasarım yaparken sektörel olarak düşündüğümzde firmanın çalışma aşamaları değil sonucu kullanıcıya ulaştırmalıyız.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Cevapla

Etiketler
grafik tasarim hakkinda

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
2 renk kitap yazımında dikkat edilmesi gerekenler? boramat InDesign 5 04 Eylül 2014 15:07
tuvalet kullanımında dikkat edilmesi gerekenler stell Vektörel 1 26 Ocak 2012 18:01
yurtdışına ai formatlı tasarım yollarken dikkat edilmesi gerekenler. selimozan Illustrator 3 05 Mart 2011 15:34
logo tasarımında dikkat edilmesi gerekenler kerrigan Temel Tasarım İlkeleri 7 22 Şubat 2011 14:35
araç fotoğrafı çekerken dikkat edilmesi gerekenler??? abdullah005 Araç Giydirme 2 01 Ekim 2008 22:59

Kapat
Şifremi Unuttum?