Vinil Türk Reklam Bannerı

Tasarım Yetenegini Gelistirmek

Temel Tasarım İlkeleri - Tasarım Yetenegini Gelistirmek Genau Bence çok iyi bir nokta yakalamış, yapılan işlerin mutlaka bir değeri vardır. Bu değeri mümkün olduğu kadar kendimizden birşeyler katarak ortaya çıkarmak, işin özgünlüğü demektir. Sanatta ve tasarımda aslolan ...

Cevapla
Tasarım Yetenegini Gelistirmek
Cahit GÜLDEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Cahit GÜLDEN(58)

Eğitimci Grafiker

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 29 Ocak 2008 #21

Genau Bence çok iyi bir nokta yakalamış, yapılan işlerin mutlaka bir değeri vardır. Bu değeri mümkün olduğu kadar kendimizden birşeyler katarak ortaya çıkarmak, işin özgünlüğü demektir. Sanatta ve tasarımda aslolan özgünlüktür. Birşeyden esinlenmek bize sadece bize o işi yapmaktaki yöntemi kavratmaya yarar. Aslolan kendimizin esin kaynağı olabilmemizdir. Biz millet olarak taklit davranışlara yatkınız, bu bazen bize avantaj sağladığı gibi dezavantajda sağlamakta. Bunun sonucunu sıkça görmekteyiz, ulusal bünyemizden çok az bilim adamı ve çok az sanatçı çıkmaktadır. Bunun nedeni hep varolan disiplinler üzerine yoğunlaşmamızdır. Bu davranış biçiminin derinliklerine inince bireysel olarak, kırık bir cesaret, bastırılmış kişilik, korkaklık gibi davranış biçimleriyle karşılaşıyoruz. 22 Yıllık eğitimci olarak benim düşüncem insanların eğitimine bu yönde katkıda bulunamadığımızı açık yüreklilikle itiraf etmeliyim. Eğitim sistemimiz şu anda insanların bireysel gelişimlerinden çok, bireyin ne kadar test çözdüğü ve test çözmedeki grafiksel gelişimine odaklanmıştır. Bu daha öncede bu kadar olmasada böyleydi. Biz hiçbir zaman bireylerdeki potansiyel yetenekleri dikkate almadık. İşin garibi yetenekli insanlar ne aileden nede toplumdan destek gördüler. 7-18 yaş grubundaki bireyler hep çözdükleri test sayısı kadar taltif edildiler, edilmeyede devam ediyorlar. Toplumca kendimizi ve çocuklarımızı çılgınca bir test paranoyasının içine soktuk. Bu paranoya fırtınasının içinde yetenek, sanat, resim ezildi gitti kimse farkında olmadı. Bu bağlamda kendini bu işe ait hisseden üretme heyecanı içindeki bireyler sindiler kayboldular, kaybolmayanlar içinse yapacak birşey yok. Kendi isteği varsa varolmayı sürdürecek, yoksa......
Yoksa ona uzanacak el yok gibi, bu mesajı yazan arkadaş gibi ne olduğunun ayırdına varmaya, sorgulamaya çalışacak.
Bu ülkenin sanat adına çalışan elit bir zümresi var. Bu zümre kendi çıkar kavgaları arasında olanların farkında bile değil. Her tasarım alanı sanki bir kaç kendini tasarımcı sayan şahıs tarafından tapulanmış gibi bir zihniyetle hareket ediyorlar. Oysa dönüp bir defa etrafına bakmaya zahmet bile etmiyorlar.

Ben ve ekibimiz kendimizi böyle bir şeyde sorumlu hissettiğimiz için, azda olsa insanların kafasındaki sorulara cevap verebilirmiyiz diye zaman harcıyoruz. Bu arkadaşlar tarafındanda grafik tasarımın içini boşaltmakla itham ediliyoruz. Bu siteyi kuran arkadaşlarımız ve gecesini gündüzünü bu forumda harcayan arkadaşlarımızın bu işten hiçbir maddi kazancı ve geliri yoktur hepsinin amacı, kendini bu alanda yalnız hisseden bireylere yardım etmektir.
Sonuçta yetenek desteklenmeli, teşvik edilmeli. Bireyler cesaretlendirilmeli. Hiç birşey yapılamıyorsa bile insanlar bilgilendirilmeli diye düşünüyorum.

Dilimize sahip çıkalım.
Takıldığımız yerlerde alttaki linki tıklayalım.

TIKLA

'Basit bir kimse en küçük bir eleştiriye çıldırır,
akıllı adam ise kendini eleştirenlerin,
kendisiyle tartışanların düşüncelerini kapmaya çalışır.'

L. Ron Hubbard

Bu mesajdan alıntı yap
leventyurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

leventyurt

Grafiker / Adana

Standart
Alt 01 Şubat 2008 #22
                             
Hayalgücü olmadan Yetenek, Yetenek olmadan Hayalgücü işe yaramaz...
"Hayalgüçsüz Yetenek, Yetenek Değildir", "Yeteneksiz Hayalgücü, Hayalgücü Değildir" tanıdık geldi değilmi ?

Taklit etmek veya esinlenerek benzer işler üretmekse standartlaşmayı getirir, e bu durumda da heryer benzer çalışmalarla dolar taşar... Demek ki bize hem yetenek hem de hayalgücü gereklidir...

Doğuştan yetenekli olunur ama doğuştan grafiker olunmaz, doğuştan yetenek hayalgücü ve çalışmayla geliştirilmezse yine bir anlamı olmaz. Sonuçta her yeteneğin beyinde kontrol noktası vardır eğer o yeteneğinizi çalıştırırsanız, kontrol noktası güçlenir büyür ve yeteneğiniz üzerindeki kontrolünüzde artar, bu da yeteneğinizin daha üst seviyeye çıkmasını sağlar.
Çalışmadan yetenek de hayalgücü de gelişmez..

Tabi bütün bunlar benim görüşlerim... Sürçü-lisan ettimse affola...
Saygılar, Sevgiler, Yapımda ve Yayında emeği ge........

(İlk satırıma itafen: Günümüzde bilgisayar olmadan ikiside işe yaramıyor Tasarım Yetenegini Gelistirmek) "Bilgisayarsız Hayalgücü, Yetenek Değildir"... "Grafikersiz Bilgisayar... buraya birşey uyduramadım")
Bu mesajdan alıntı yap
eren_yuncu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

eren_yuncu

Grafiker / Erzurum

Standart
Alt 06 Şubat 2008 #23
Bence grafikerlik yetenek ama tasarımcılık yani yeni bişeyler çıkartmak tamamen allah vergisi bişeydir yaratıcı ruh nekadar gelişmiş olursa okadar ii bir tasarımcı olursunuz ben bunu kendimden biliyorum yaratıcı ruhum yok photoshopda önceden yapılmış birşeye bakıp aynını yaparım ama işte yeni birşeyler tasarlamak çok zor işte 50 çalışmda 5 tanesi tutuyor diğerleri fosso Tasarım Yetenegini Gelistirmek)
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 09 Şubat 2008 #24
Bence dert etmelisin. Zaten zaman içerisinde bunun eksikliğini de hissedeceksin bence.
Temel plastik sanat eğitimi alabileceğin bir resim kursuna yazılabilirsin. Bir de Henri De Toulouse-Lutrec i de incelemeni tavsiye ederim. Resim sanatının büyük ustası ve grafik sanatın öncüsüdür.
Bu mesajdan alıntı yap
seval isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seval

Bilg. Teknikeri / İstanbul

Standart
Alt 09 Şubat 2008 #25
bende bugün üye oldum arkadaşlar...sizce bir grafikerin bilmesi gereken temel programlar hangileri....ve önerebileceğiniz bir grafik tasarım kitabı var mı öğretici....
Bu mesajdan alıntı yap
aligsf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aligsf

Hiç Biri / Kahramanmaraş

Standart
Alt 18 Mart 2008 #26
merhaba tasarım tabi ki öğrenilir birşeydir, tasarım da en önemli şey doğru fikirdir,ve doğru fikir içinde birikim önemlidir ama fikrin ne zaman ve nerde çıkacağı belli olmaz, tasarım yaparken öncelikle o konu hakkında araştırma yapmak ve sonra fikir bulmak gerekir, yani ilk önce problemi tanımlamak ve onu çözmek lazım. bir de tasarım bilgisayar başında değil onun öncesinde yapılmalı bilgisayarda uygulama yapılmalı, yani araştırma ve eskiz gibi aşamalardan geçmeli ve tabi ki yapılmış işleri analiz etmek ve çözmek de tasarım gücünü geliştirir...
Bu mesajdan alıntı yap
aligsf isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aligsf

Hiç Biri / Kahramanmaraş

Standart
Alt 18 Mart 2008 #27
merhaba bir grafikerin bilmesi gereken temel programlar öncelikle photoshop ve ilüstratör ama yapacağınız veya yapmayı düşündüğünüz işe göre değişir, dergi için indesign web için flash ve dreamweaver önemli programlar...ama tasarım bilgisi açısından da kitaplar okumak lazım...
Bu mesajdan alıntı yap
yirmi5 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yirmi5(35)

Standart
Alt 18 Mart 2008 #28
kardeş azim herşeyi halleder ben belki yazılımı öğrenemem ama sen grafiği öğrenirsin takma sen öbür denilenleri
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 18 Mart 2008 #29
Smoke6 sana katılıyorum.çok dogru konusmussun.daha grafıkerlıgın basındayım lise 2 de grafık bolumu okuyorum.ama alnımda en iyisini yapmayı çok istiyrm.daha siteye bgun üye oldmTasarım Yetenegini Gelistirmek)
Bu mesajdan alıntı yap
sezgi-sirin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sezgi-sirin

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 19 Mart 2008 #30
Eğitim sistemimizin şu anki durumundan kaynaklanıyor gençleri test, soru çözme yarışına yöneltme. Bu konuyu daha da açarsak konu uzarda gider. Yalnız ortada olan şu varki insanların yeteneklerine göre değil maddi açıdan kazancına, özenti olduğu için yada öyle olduğu için meslek seçimi yapan insanların çok olduğu. Doğal olarak da ortada birçok işsiz yada işinden hoşnut olmayan birçok insan.
Hiçbir deneyimi olmadığı halde aldığı üç aylık grafik kursuyla grafikerim diye önümüze çıkan insanlar. Grafiker ilanı verip web tasarımı dillerinden programlama ve yazılım dillerine tüm programları bilmemizi ve kullanmamızı isteyen işe gelincede grafik adı altında tüm şirket yazışmalarını tutturan işverenler.
Yetenek değerlendirmeli, teşvik edilmeli, cesaretlendirilmeli ama böyle bir ortam içinmi?

Çok sitemli ve isyankar anlattım herhalde. Kimsenin hevsini kırmak değil niyetim. Bu işe atılan gençlerin bunlarla karşılaşabileceği de akıllarının bir köşesinde bulunsun istedim.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
gelistirmek, tasarm, tasarım, yetenegini

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
T-şört tasarım Ali KASAPOĞLU İllüstrasyon Çalışmaları 33 06 Temmuz 2009 12:49
Tasarım & Grafik Tasarım SNP57 Temel Tasarım İlkeleri 11 23 Kasım 2008 17:15
web tasarım malkom Sonuçlanan İlanlar 1 21 Mayıs 2008 17:41
web tasarım işi korhan0002 Sonuçlanan İlanlar 0 16 Kasım 2007 13:43
Tasarım Merkezi Tasarım Yapılır (bos vakıtlerı degerlendırmek) St.ONe Sonuçlanan İlanlar 0 02 Kasım 2007 21:43

Kapat
Şifremi Unuttum?