Vinil Türk Reklam Bannerı

Tasarımcı mısın o zaman bunları bileceksin

Temel Tasarım İlkeleri - Tasarımcı mısın o zaman bunları bileceksin ...

Like Tree6Likes

Cevapla
Tasarımcı mısın o zaman bunları bileceksin
Engin BÜTÜN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Engin BÜTÜN

Grafiker / İstanbul

Standart

Tasarımcı mısın o zaman bunları bileceksin

Alt 05 Şubat 2008 #1

Hasan Yalçın yine güzel bir konuyu türkçeye çevirmiş ve bizimle paylaşmış. Tasarım işi ile uğraşıyorsanız ve müşterilerinizle problemleriniz varsa bu yazıyı okuyun derim. 10 madde var ve inanın hemen hemen hepsini yaşamışsınızdır.
Alın size 10 madde…

Mark W. Lewis tasarımcılara en çok söylenen 10 yalanı paylaşmış. Bu maddelerden en az bir yada bir kaçı eminizki başınıza gelmiştir.
Özellikle Freelance işlere yeni başlayanlar bu maddeleri çok dikkatli okusunlar çünkü sürekli karşılarına çıkacak!
Bakalım Neymiş bu 10 büyük yalan ?


1- Bunu bizim için ucuza yada ücretsiz yap, bir dahakinde telafi edelim!

Saygın hiç bir iş sahibi, daha sonra ödenmek üzere yada ücretsiz olarak emeğini ve zamanını vermez.
Bir tesisat ustasına "Bu seferlik lavaboyu bedava ver ve yerine monte et, bir dahaki lavabo ihtiyacımızda telafi ederiz!" dediğinizi hayal edebiliyoırmusunuz ?
Bu tip müşteriler muhtemel bir sonraki işte zaten sizi aramayacaklardır.

2- Son halini görmeden asla ücret ödemeyiz!

Bu müşterilerin sizden avans istemenizi engellemek için kurduğu bir tuzaktır. Heme her tür işte önce avans verilir ve ondan sonra işler devam eder.
Müşterinizle devamlılık arzeden bir ilişkiniz olması durumunda farklı davranabilirsiniz, ancak yeni bir müşteri hiç bir zaman çalışmalarınızı ücretinizin bir kısmını ödemeden görmemeli.

3- Bu işi bizim için yap, senin için iyi referans olur, işlerin açılır!

En büyük yalanlardan biri. Aynı şeyi lavabocuya söylediğinizde, size vereceği yanıt, "İşimi kusursuz yapsam bile farkedilmek için bunu size bedavayamı yapmam gerek?" olacaktır.
Ayrıca işi bu şekilde yaptıran işveren etrafındakilere projeyi ne kadar ucuza çıkardığını böbürlenerek anlatacaktır.
Çevresinden sizi yeni bir iş için arayan olsa bile muhtemelen size diğer işten aldığınız ücreti önereceklerdir.

4- Demo çalışmalara bakarken “Seninle çalışıp çalışmamaya henüz karar vermedik. Ama malzemeleri burada bırak ben ortağımla,yatırımcımla,karımla,patronumla görüşeyim.”

Bunu söyleyen kişi emin olabilirsinizki çalışmalarınızı teslim ettik sonra 15 dakika içinde diğer tasarımcıları arayarak fiyat bilgisi isteyecektir.
Geri aradığınızda size ona verdiğiniz fiyatın çok yüksek olduğunu ve x bir tasarım firmasının daha uygun fiyat vererek işi aldığını söyleyecektir.
Elbette onlar ucuz olacak, çünkü siz zaten saatlerce çalışarak ön çalışma ve danışmanlık hizmetini ücretsiz olarak verdiniz.
Sözleşme yapana kadar hiç bir yaratıcı çalışmayı müşterinin ofisinde bırakmayın !

5- Proje iptal olmadı, sadece ertelendi. Hesabımız açık kalsın 1-2 ay sonra devam ederiz!

Muhtemelen etmeyecektir. İşte duraksama varsa muhtemelen o proje cansızdır. O ana kadar yaptığınız kısmın ücretini almamanız ise büyük hata olacaktır.
2 ay sonra geri aradığınızda o proje ile ilgili olarak başka biri atanmış olabilir, ve bilin bakalım ?! Bu yeni sorumlu kişi sizin adınızı bile duymamış olabilir!

6-Sözleşme mi ? Ne sözleşmesi, biz arkadaş değilmiyiz ?

Birşeyler yanlış gidene dek elbette arkadaşız. Akabinde senin takım elbiseli aşağılık benimde gerzek tasarımcı olmamam için sözleşme şart.
Ancak yaptığınız işler için para ödenmemesini bekliyorsanız o sizin bileceğiniz iş.
Saygın her iş sahibi mutlaka sözleşme yapar. Sizde yapmalısınız.

7- Faturayı iş üretildikten sonra kesip gönder!

Daha çok basılı grafik işlerinde, eğer uygulama yada basımını sizin yapmadığınız bir iş için, neden başkasının iş bitiş tarihini bekleyesenizki.
Siz zaten tasarımınızı teslim ettiniz ve kabul edildi. O zaman faturanızı kesebilirsiniz. Bu sizi başka türlü bir bekletme taktiği olabilir. Müşteriniz işin tasarım sonrası aşamalarında ortaya çıklacak sorunları çözebilmek için sizi bekletiyor olabilir.

8- Senden önceki şu kadara yapmıştı…

Tamamen alakasız bir söylem. Eğer daha önceki çok iyi bir iş çıkarmış olsa şu an sizinle değil onunla konuşuyor olmaları gerekirdi.
Bir öncekinin ne kadar ücret aldığı yada talep ettiği sizi hiç ilgilendirmemeli. Piyasanın altında ücret talep edenler yakında bu piyasadan ayrılacak demektir ya iflas edeceklerdir yada sektör değiştireceklerdir.

9- Bizim bütçemiz bu kadar diyen firmalar

İnanılmaz değilmi ? Adam araba almak istiyor hiç araştırmadan alacağı araba için ne harcayacağını biliyor.
Her proje belli ölçekte bir ücrete karşılıktır. Daha az paraları varsa sizde karşılığında daha az çalışarak işi çıkarabilirsiniz. Ama bunu onların anladığından emin olun.
İşi basitleştirerek sunacağınız bütçeyi kısın.

10- Finansal sorunlar yaşıyoruz, işi teslim et, biz biraz kazandıktan sonra ödemeni yapalım!

Tabii ki, ancak ödeme yapılacaklar listesinde en alt sıralarda olduğunuzu bilin. Bir firma kötü gittiğini açıklayabiliyorsa emin olun göründüğünden çok daha kötü durumdadırlar.
Ayrıca bir banka olmadığınızı unutmayın geciken ödemeler ile ilgili olarak size ek ödeme yapılmasını isteyin.

İster tasarım ajansı sahibi olun ister freelance çaışın bu 10 maddelik listedekilere bir gün muhtemelen rastlayacaksınız. Yada bir çoğuna rastladınız bile.
Okuduğunuz yazının kaynağı yabancı, buda şu anlama geliyor Türkiye’de bu işi yapıyorsanız bu maddeler haricinde daha sert ve farklı zorluklar ile karşılaşmanızda olası.

Zaman zaman sizlerden, tasarım işine girmek ve bunu meslek edinmek isteyenler için tavsiyeler yada mesleğe yeni başlamış kişilerin iş hayatlarında yaşadıkları zorluklar ile ilgili e-postalar gelmekte bu makale işe yeni başlayanlar için önemli bir kilometre taşı olacaktır. Özellikle serbest çalışanlar için.

Alıntıdır
bulletproof, hsnsabanci ve HARTKE bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Gökhan TEKİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Gökhan TEKİN

ARTniyetli

Fotoğrafçı / Bursa

Standart
Alt 05 Şubat 2008 #2
                             
Kim yazdıysa tebrik etmek lazım. Buna benzer bir çok cümle kurup önüne sürüyor şirket sahipleri! 10 yılı aşkın bir süredir bu camianın içindeyim. Oturup yazsam bir çok şey de benden çıkar =).
Bu mesajdan alıntı yap
x-cin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

x-cin

Hiç Biri

Standart
Alt 06 Şubat 2008 #3
müsteri herzaman haklıdır...bunuda bilmem gerekir..
Bu mesajdan alıntı yap
Grafipixel isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafipixel

Grafiker / Denizli

Standart
Alt 06 Şubat 2008 #4
çok güzel ve doğru bir yazı. bu yazının ortaya çıkmasının sebebi ise yine piyasadaki kendini bilmez grafikerler. piyasadaki ortalama ücreti bildiği halde iş almak için 3-5 kuruşa iş yaparak piyasayı düşüren grafikerler oldukça, elinde başka bir grafikere tasarlattığı bariz olan bir çalışmayla gelip bunun aynısından istiyoruz diyen kişiye siz bunu birine yaptırmışsınız gidin onunla devam edin diyemeyen grafikerler oldukça biz bu sorunlarla karşılaşmaya mahkumuz. bu şekildeki insanların varlığı yüzünden müşterinin grafikere saygısı kalmamış. herhangi bir çekintisi yok dilediği gibi davranıyor.
lagetto17 ve kensay beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
TypO isimli Üye şimdilik offline konumundadır

TypO

Öğrenci (Grafik) / Gaziantep

Standart
Alt 06 Şubat 2008 #5
bence mukemmel bı yazı helede benım gıbı pıyasaya daha yenı gırecekler ıcın super ellerıne saglık dostum tsk ederım
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

aman isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aman

Grafiker / Karaman

Standart
Alt 06 Şubat 2008 #6
gercekten bu sektörü anlatıyor aynı şeyı ıkı gun once yasadım calışmayı yaptım cok begenıldı iş ücrete geldı fıyat soylenınce musterı bana elını vicdanına koy demesın mı sankı parasını gasp ettık emegımı ıstedım sadece hepsı bu
lagetto17 bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 06 Şubat 2008 #7
bu tasqarimci isi degil ticaret isi.benim koydugum kurallarim var.bu budur kardesim isine gelmiyosa 3 lirayada logo ciziyolar
Bu mesajdan alıntı yap
mesut69 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mesut69

Hiç Biri / Bayburt

Standart
Alt 06 Şubat 2008 #8
hasan yalçın beye bu çalışmasından dolayı macci arkadaşımızada paylaşımından dolayı teşekkür ederm. ben veteriner hekimim ama 4 yıldan buyana grafik tasarımla uğraşıyorum. kliniğim olduğu zaman lar eğer bu yazıyı okumuş olsaidim kliniğim hala ayakta olurdu ama şimdiyok .çünkü busebeplerden dolayı kapattım. İFLAS ETTİM: saygılar.
Bu mesajdan alıntı yap
omu_ressam isimli Üye şimdilik offline konumundadır

omu_ressam(35)

Grafiker / Samsun

Standart
Alt 06 Şubat 2008 #9
bizim gibileri bilinçlendirdiği için hasan yalçına teşekkür ediyrm.resim bölümü öğrencisiyim. iş yapma heyecanı ve referans tutkusu...yenmeye hazır kek gibi bir olgunlaşma dönemi yaşıyoruz.akıllı olmak lazım
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 09 Şubat 2008 #10
hasan yalçın beye bu çalışmasından dolayı macci arkadaşımızada paylaşımından dolayı teşekkür ederm. ben veteriner hekimim ama 4 yıldan buyana grafik tasarımla uğraşıyorum. kliniğim olduğu zaman lar eğer bu yazıyı okumuş olsaidim kliniğim hala ayakta olurdu ama şimdiyok .çünkü busebeplerden dolayı kapattım. İFLAS ETTİM: saygılar.
Geçmiş olsun,İnşAllah yeniden kurarsın.Yazıda çok güzel Teşekkürler.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Vinil Türk Reklam Bannerı

Cevapla

Etiketler
bileceksin, bunlar, bunlari, bunları, grafik tasarimci bilmeli, grafikerlerin bilmesi gerekenler, misin, msn, mısın, tasarimci, tasarimcilarin bilmesi gerekenler, tasarmc, tasarımcı, zaman

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Boş zaman... pseudo Serbest Çalışmalar 3 02 Şubat 2009 21:33
bunları yemeğe kim kıyabilir :) MONASTERY Graficafe 18 08 Mayıs 2008 14:27
Zaman x-ir Edebiyat 1 06 Mart 2008 15:39

Kapat
Şifremi Unuttum?