Vinil Türk Reklam Bannerı

Tasarımcının Bloke Olma Sebepleri

Temel Tasarım İlkeleri - Tasarımcının Bloke Olma Sebepleri ...

Cevapla
Tasarımcının Bloke Olma Sebepleri
Value isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Value

Grafiker / İstanbul

Standart

Tasarımcının Bloke Olma Sebepleri

Alt 29 Temmuz 2013 #1

Bir tasarımcının yaptığı işlerde her zaman yaratıcı olması gerekir/beklenir. Ancak yaratıcı çözümler üretemediğinizde, bloke olup hiç bir şey üretemediğinizde kendinizi nasıl motive edersiniz ya da etmeniz gerekir, birlikte inceleyelim…

Tasarımcının Bloke Olma Sebepleri
Kendi kendini motive etme yöntemlerine bakmadan önce, bir tasarımcı neden bloke olur – olabilir sorusuna yanıt aramak belki daha mantıklı olabilir.

1 Çok Çalışmak

Eğer yoğun projeler ile uğraşıyorsanız, mesela 10 gün boyunca günde 10 saat çalışıp, hiç izin yapmamışsanız bu sizin için bir sıkıntı oluşturabilir, yoğun çalışma temposu içerisinde kendinize fazla yüklenmeniz yaratıcılığınızı olumsuz etkileyebilir.

2 Aşırı Uykusuzluk

Yorgunluk ve uykusuzluk yaratıcılığın baş düşmanıdır. Günde 8 saat uyumaya çalışın, en azından ihtiyacınız olduğu kadar uyumaya ve dinlenmeye çalışın. Bu konuda belirtmek gerek ki, fazla uyku ve uyuşukluk da bazen yaratıcılığı öldürebilir.

3 Stres

Çağımızın hastalığı olarak nitelenen stres, yaratıcılık katili bir başka unsur. Stresten mutlaka uzak durmanız, mümkünse egzersiz ve meditasyon teknikleri ile kendinizi rahatlatarak stresle başa çıkabilirsiniz.

4 Korku

Size garip gelebilir ama, bazı projelerde son teslim tarihine yetiştirememe, yeterince yaratıcı olamama gibi endişeleriniz kronik bir korkuya dönüşerek yaratıcılığınızı engelleyebilir. Bu tip gerginlikler yaşamamak için önce cesur olmalısınız!

Bloke Olduğunuzda Nasıl Üstesinden Gelirsiniz?
Yukarıdakilerden biri ya da bilinmedik bir sebepten dolayı bloke olmuşsanız, aşağıda sizler için yeniden motive olmanın en iyi yolları var. Bakalım nelermiş bunlar?

Bir Mola Verin

Yoğun çalışmalarınıza bir ara verip, projeden uzaklaşın. Örneğin başka bir proje ya da konu üzerinde çalışıp tekrar esas işinize dönün. Projeden uzaklaşıp tekrar geri dönmeniz, tabloya farklı bir gözle bakmanızı sağlayabilir.

Şekerleme Yapın

Eğer bir kurumda değil, serbest çalışıyorsanız çok tıkandığınız anlarda birazcık şekerleme yapın. Bu size iyi gelecektir hem uyku ihtiyacınızı karşılayacak hem de ekran başına daha diri dönmenizi sağlayacaktır.

Yürüyüş Yapın

Dışarı çıkarak 10 dakikalık bir yürüyüş yapın, temiz hava, ekrandan uzaklaşmak, hareket etmek size iyi gelecektir.

Sıradan Bir Şey Yapın

Bazen işe ara verip aklınıza gelmeyen sıradean bir şey yapmak yaratıcılığınızı kamçılayabilir. Evde toz almak, eski çizgi romanlarınıza göz atmak, sevgilinizi arayıp sohbet etmek, e-posta kutunuzu temizlemek bir anda sıkıntınızı giderebilir.

Farklı Araçlar Kullanın

Her projede tekrar tekrar aynı araçları kullanmayın, sadece ekran başında kullandığınız değil, çevrenizde kullandığınız kalem, kağıt, bloknot gibi malzemeleri de zaman zaman değiştirebilirsiniz.

İlham Arayın

Bir projede tıkandıysanız ve aklınıza yapacak, üretecek bir şey gelmiyorsa aynı konudaki başka projeleri inceleyerek vakit geçirin. Bu, hem aklınıza yeni şeyler gelmesini sağlayacak hem de sizi rahatlatacaktır. Eğer sıfırdan başladığınız bir projede ilham sıkıntısı çekiyorsanız, mutlaka benzer oluşumları inceleyip notlar alın.

Kendinizi Güçlendirin

Bazen sıkıştığınızda bunun üstesinden gelmenin tek yolu, bu durumun üstesinden tek başınıza gelebilmektir. Güçlü olun ve kendinizi telkin edin. Daha önceki çalışmalarınızda yaşadığınız bloke durumlardan tecrübelenip, bir sonra başınıza gelecekleri tahmin ederek daha güçlü bir duruş sergilemeye çalışın.

İpuçları
Kendinizi yeniden motive etmek için kısa ipuçları:

Kendinizi ödüllendirin
Müzik Dinleyin
Bir gün ara verin
Film izleyin
Kendinizi işe kaptırmayın, o sizi değil, siz onu kontrol edin
Müze/Galeri gezin
Spor yapın

Alıntıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Tasarımcının Çilesi (egonomik.com) namasteeee İlginç Videolar 7 03 Aralık 2011 14:29
Grafik Tasarımcının Eğitimi İçin Bazı Öneriler shedesign Temel Tasarım İlkeleri 16 21 Haziran 2011 16:33
Grafik tasarımcının eğitimi için bazı öneriler! mapuskus Temel Tasarım İlkeleri 23 19 Ekim 2009 13:26
Aile içi şiddetin sebepleri, çeşitleri (röportaj) irm.art Graficafe 12 05 Haziran 2009 10:32

Kapat
Şifremi Unuttum?