Vinil Türk Reklam Bannerı

Tasarımda Ekstra Titizlik Gerektiren Ayrıntılar

Temel Tasarım İlkeleri - Tasarımda Ekstra Titizlik Gerektiren Ayrıntılar ...

Like Tree5Likes
  • 3 Post By Value
  • 2 Post By irm.art

Cevapla
Tasarımda Ekstra Titizlik Gerektiren Ayrıntılar
Value isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Value

Grafiker / İstanbul

Standart

Tasarımda Ekstra Titizlik Gerektiren Ayrıntılar

Alt 24 Ekim 2013 #1

Her grafik tasarımcının tarzı, bir ürüne bakış açısı farklıdır. Ve bu farklılıklara göre her grafik tasarımcının farklı bir yaratma süreci oluşur. Bütün bu farklılıklara karşın, grafik tasarım ürünlerinde olmazsa olmaz kriterler vardır. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak yaratılan ürünler, her zaman bir adım önde bulunur.


Sadelik.. bir tasarımda olmazsa olmaz kriterlerin en başında gelir. Bir ürün sade ise, her zaman akılda kalıcı olur ve diğer ürünlerden sıyrılır. Çok kalabalık tasarlanmış bir ürün, kafa karışıklığına sebep olur ve algıyı zorlar. Bu tür tasarımlar tüketicide iyi izlenimler bırakmaz ve markaya zarar verir.


Anlaşılabilirlik.. tasarlanan ürüne bakan her tüketici aynı mesajı almalı ve aynı fikre kapılmalıdır. Eğer bir grafik tasarım ürünü, her tüketicide aynı hissi yaratmıyorsa, aynı mesajı vermiyorsa, amacına ulaşmamakla birlikte mali kayıplara sebep olmakta, markanın kendi sektörü içinde imaj kaybına uğramasına neden olmaktadır.


Düzen.. bir grafik tasarım ürününü tasarlarken, ürüne mutlaka bir düzen hakim olmalıdır. Düzensiz ve plansız tasarlanan her ürün, tüketicinin algısında karışıklık yaratır. Bir tüketici, grafik tasarım ürününe baktığı zaman neyi nerede bulacağını bilmelidir ve bu düzeni üründe arar. Düzensiz ve plansız tasarlanan ürünler yine imaj kaybına sebep olmakla birlikte, tüketicinin beklentilerini karşılamamaktadır.


Font kullanımı ve karakter seçimi.. font kullanımının tasarımlardaki önemi ve yeri küçümsenemez. Doğru yapacağımız font seçimi, tasarımı büyük ölçüde etkiler. Yanlış yapılan font seçimleri, yine tüketicinin algısında karışıklık yaratmakta, imaj kaybına sebep olmaktadır. Hangi karakterleri, nerelerde kullanacağımızı bildiğimiz an tasarımın çoğunu bitirmiş oluruz. Bir grafik tasarım ürününde, 2 veya 3’ten fazla farklı font kullanmamaya dikkat etmeli, kullanacağımız farklı fontları aynı yazı ailesinden seçmeliyiz. Font ailelerini birlikte kullanmamız karışıklığı büyük ölçüde engeller. Tek bir fontun bold, italik, bold italic ve regular çeşitlerini tek bir tasarımda kullanmak da tasarımlar da çokça kullanılan bir yöntemdir. Kurumsal olarak tasarlanan ürünlerde, kurumun belli ve oturmuş bir fontu, tipografi seçimi var ise, bu kullanılmalıdır. Aksi halde alışılmışın dışında tasarlanan ürünler, tüketici de olumsuz etki bırakabilir.


Okunabilirlik.. punto seçimimizi ürünlerin kullanılacağı alanlara göre yapmalıyız. Dış mekanda kullanılacak ürünler için, en az 2 metreden okunabilecek şekilde punto seçimimizi yapmalı, iç mekanda kullanılacak ürünler için bu ölçüyü biraz daha düşürebiliriz. El ilanı, broşür, föy gibi ürünlerde ise daha küçük puntolar kullanarak daha minimal bir görüntü elde edebiliriz. Punto seçimini yanlış yaptığımız takdirde, ürün verilmesi gereken mesajı tüketiciye iletemez ve yine imaj kayıplarına sebebiyet vermektedir.


Mesajın niteliği.. verilecek mesajın niteliği tasarımlarda büyük önem kazanır. Tüketiciye verilmek istenen mesaj dikkate alındığında, amaç yerine getirilmiş olur. Grafik tasarım ürünü tasarlanırken, markanın imajı, sektördeki yeri göz önünde bulundurularak, lansmanı yapılacak olan ürünün hitap ettiği kesim dikkate alınmalıdır. Bir ürünün tanıtılması ve satışının olması için, tasarlarken sıcak mesaj vermeye dikkat edilmelidir. Sıcak mesaj verirken, sıcak renkler kullanılmaya dikkat edilir ve tüketici için ortak bir nokta yakalanmalıdır. Ürünün hitap ettiği kesime değil de, farklı bir kesime hitap eden tasarımlar, tüketicide satın alma isteği uyandırmamakla birlikte, ciddi imaj kayıplarına sebebiyet vermektedir. Sosyal bir mesaj vermek istiyorsak ve tüketicinin duygularına hitap edecek bir tasarım yapmak istiyorsak, soğuk mesajlara yönelmemiz gerekmektedir. Soğuk mesaj, elbette ki soğuk renklerle elde edilebilir. Verilecek mesajı en doğru şekilde yansıtmak, ürünün ve markanın sektördeki yerini etkiler.


Kurumsal işlerde, kurumun kimliği göz önünde tutularak ve bu kriterlere dikkat edilerek tasarlanan ürünler her zaman hem kurumun hem de grafik tasarımcının imajını olumlu yönde etkiler. Bir grafik tasarımcının bu kriterleri bilmesi meslek hayatı boyunca işine yarar ve onu her zaman bir adım öne taşır.

Alıntıdır.
irm.art, _Anathema_ ve Ultio bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 25 Ekim 2013 #2
                             
Birde müşteri sadeliği ve anlaşılabilirlilği
- aaa bu ne böle hiçbirşey yapmamışsın
- hadi canım bu da yaratıcılıkmı 3,5 fotoğrafı ben koyar yukarıyada yazıyı çaktımmıydı tamamdı... olarak algılamasa =((
Value ve cucuhat beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
Value isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Value

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 27 Ekim 2013 #3
Birde müşteri sadeliği ve anlaşılabilirlilği
- aaa bu ne böle hiçbirşey yapmamışsın
- hadi canım bu da yaratıcılıkmı 3,5 fotoğrafı ben koyar yukarıyada yazıyı çaktımmıydı tamamdı... olarak algılamasa =((
Algıda seçicilik noktasında sıkıntı yaşayan müşteri ümitsiz vakadır yavrum..
Ufukda sıkışma, daralma, nefes alamama problemleri de cabası..
Emeğine saygısızlık noktasındaki şişkinliği alması için aralarına çivi serpiştirilmiş birkaç cümle sarfedebilirsin, maksat görüş mesafesi genişlesin garibin Tasarımda Ekstra Titizlik Gerektiren Ayrıntılar

Böyle durumlar için yeni bir politika uyguluyorum ben artık..
"Hakettiğini ver yolla.." Tasarımda Ekstra Titizlik Gerektiren Ayrıntılar
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Photoshop ta ekstra renk ufukdural Photoshop Dersleri 16 21 Kasım 2012 11:22
Ekstra iş arıyorum - İstanbul dark istanbul İş Arayan İlanları 2 30 Ekim 2012 18:40
Doğadaki küçük ayrıntılar kendi çekimlerim Hexen Manzara Fotoğrafçılığı 10 08 Ağustos 2009 14:41
Guinness Ekstra Soğuk irm.art Dünyadan Afiş Örnekleri 3 19 Şubat 2009 21:16
ekstra boy yumurta kutusu sercan02 Ambalaj Tasarımı 2 20 Aralık 2008 10:48

Kapat
Şifremi Unuttum?