Vinil Türk Reklam Bannerı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması

Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması ...

Like Tree598Likes

Cevapla
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması
gp ahsi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gp ahsi

Hiç Biri / Çorum

Standart
Alt 13 Şubat 2012 #461

ya arkadaşlar saçmalamayın ... öyle bişey yok ... habertürkün sitedindekilerin aynısı sabah görmüştüm ... ayrıca orda 14 tane simge var ... alt tarafına finale kalan 10 simgeden biri seçilecek falan demiş ... ama işte habercilik bu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması ... onlarla alakası yok yani ... moralinizi bozmayın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması ayrıca habercilerin eline geçmiş finale kalanlar ama tcmb nin sitesinde yok böyle bir saçmalıkta olamaz zaten ...
evreninmerkezi bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
evreninmerkezi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

evreninmerkezi(32)

Öğrenci (Diğer) / Ankara

Standart
Alt 13 Şubat 2012 #462
                             
Adam YEN in simgesini almış y nin alt kısmını L ye benzetmiş olmuş TL simgesi
kardeş neler söylüyorsun sen...onlar finale kalan falan değil..hatta çoğu yarışmaya katılmış bile değil...tamamen asparagas haber Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması senin "adam yen simgesini almış..." dediğin şey YTL zamanında yapılmış öngürüler niteliğindeki bi kaç uyduruk çalışma sadece o yüzden Y harfi falan var..yıllar önce yapıldığında çok tartışmıştık biz o simgeleri neyse boşuna telaş yapmayın ve iyi okuyun bence konuları... herkesin şansı eşit hala Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması
murattanhu ve gp ahsi beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
gp ahsi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gp ahsi

Hiç Biri / Çorum

Standart
Alt 13 Şubat 2012 #463
Kimin için dediniz herkes bildiği işi yapsın diye ?
üstüne alınabilecek herkese ... yani sen öbürü öteki falan değil genel konuştum ... Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması1:
Bu mesajdan alıntı yap
gp ahsi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gp ahsi

Hiç Biri / Çorum

Dosya19
Alt 13 Şubat 2012 #464
kardeş neler söylüyorsun sen...onlar finale kalan falan değil..hatta çoğu yarışmaya katılmış bile değil...tamamen asparagas haber Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması adem yen simgesini almış dediğin şey YTL zamanında yapılmış öngürüler niteliğindeki bi kaç uyduruk çalışma sadece o yüzden Y harfi falan var..yıllar önce yapıldığında çok tartışmıştık biz o simgeleri neyse boşuna telaş yapmayın ve iyi okuyun bence konuları... herkesin şansı eşit hala Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması
ben hala kendimi daha şanslı hissediyorum neden acaba Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması
Bu mesajdan alıntı yap
evreninmerkezi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

evreninmerkezi(32)

Öğrenci (Diğer) / Ankara

Standart
Alt 13 Şubat 2012 #465
ben hala kendimi daha şanslı hissediyorum neden acaba Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması
başkasının yada başkalarının adına da katılmış olabilirsin mesela Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması
gp ahsi bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
gp ahsi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gp ahsi

Hiç Biri / Çorum

Dosya18

..::: Loadıng :::..

Alt 13 Şubat 2012 #466
TL'ye yeni simge


Türk Lirası'na itibar kazandırmak amacıyla paradan 6 sıfır atma operasyonunu başarıyla tamamlayan Merkez Bankası, şimdi de ikinci adım olarak, özel simgesi olan az sayıdaki para birimleri arasına TL'yi de dahil etmeye hazırlanıyor. Doların dünyaca tanınan ($) simgesi gibi TL'yi de dünyada tanıtacak simge, bu ay içinde nihayet açıklanıyor.

Yarışmaya katılan binlerce grafik arasından 10 simge finale kaldı. Finaldeki simgelerin tümünün Türk kültürünü yansıttığı ve "Anadolu" çağrışımı yaptığı belirtildi. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Banka Meclisi'nin 10 grafik içinden seçeceği simgeyi bu ay içinde kamuoyuna açıklayacak.

İki ay gecikti

Türk Lirası'na anlaşılabilir, özgün, estetik, elle yazımı kolay ve akılda kalıcı şekilde temsil edebilecek bir simge belirlemek üzere yola çıkan Merkez Bankası, simge için büyük bir yarışma açmış ve başvuruları en son Ekim ayı sonunda toplamıştı. İlk duyuruda sonuçların en geç 19 Aralık 2011 tarihinde açıklanacağı belirtilmişti. Ancak, yaklaşık 2 aylık gecikmeye rağmen simge henüz kamuoyu ile paylaşılamadı.

Yoğun başvuru geldi

25 bin lira ödüllü yarışmaya adeta başvuru yağdı. Katılımın beklenenin çok üzerinde olması Merkez Bankası ve seçici kurulun işini zorlaştırdı. Çizimi zor, akılda kalması mümkün olmayan ve TL'yi kolayca ifade etmeyen simgelerin tümü daha baştan elendi. Geri kalan simgeler ortak özellikleri dikkate alınarak gruplandırıldı. Seçim gruplar arasında yapıldı. Merkez Bankası, başvuru yoğunluğu nedeniyle bu işe görevlendirdiği destek personel sayısını artırmak zorunda kaldı.

Finale 10 simge kaldı

Yaklaşık 8 bin simgenin rekabet ettiği yarışmada seçici kurul titiz bir çalışmayla elemeyi tamamladı. Bazı simgeler arasında seçim yapmakta zorlanan juri üyeleri, son yaptıkları bir oylamayla finale kalan 10 simge belirleyip bunları Merkez Bankası yönetimine sundu. Bu 10 simge arasından birinciyi Merkez Bankası Banka Meclisi seçecek. Ancak TL simgesinin Türkiye'yi temsil edecek olması nedeniyle finale kalan 10 simgenin görüş almak üzere Hükümet'e de sunulduğu ifade ediliyor.

Simgedeki 4 kriter

Edinilen bilgilere göre TL'yi temsil edecek simgelerin seçimi sırasında dünyada halen çeşitli ülkelerin paralarını temsil eden tüm simgeler ayrıntılarıyla incelendi.

Seçici kurul, simgenin belirlenmesi konusunda şu 4 esası belirledi:

1- TL simgesi Türk kültürünü ve özellikle Anadolu'yu yansıtan motifler içermeli.

2- Hızlı algılanabilmeli. Anlaşılması çok kolay olmalı.

3- Hızlı ve kolay yazılabilmeli. Sokaktaki vatandaşın dahi kolayca yazabileceği bir simge olmalı.

4- Estetik olmalı.

Edinilen bilgilere göre, seçici kurul yarışmaya katılan 8 bin simge arasından bu 4 şartı taşıyan simgeleri belirledi ve final oylamasını da bunlar arasından yaptı. Kurul'un kendi içinde birinciyi de belirlediği, ancak yetkinin Merkez Bankası'nda olması nedeniyle finaldeki 10 simgenin herhangi bir şekilde sıralamaya tabi tutulmadığı öğrenildi


BU KONU HAKKINDA ÇOK SORU SORANLARA ... Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması1:
Bu mesajdan alıntı yap
serosez isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serosez

Hiç Biri / Ankara

Standart
Alt 14 Şubat 2012 #467
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması

bu üsttekiler babama ait...
*******
bunlarda bana(aslında 3 tane ama 3 de birbirinden az farklı o yüzden gerek duymadım buraya koymaya)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması


aslında ben bu çizimden çok şey bekliorum

TASARIMIN TEMASI

Şartnamede yar alan ”… anlaşılabilir, özgün, estetik, elle yazımı kolay ve akılda kalıcı…” özelliklerine uygun olması açısından tasarımımı tanıtmak isterim. Akılda kalıcıdır ayrıca elle yazımı kolaydır çünkü şeklin çiziminde özellikle biz Türklerin çok tercih ettiği yöntem bulunmaktadır, el yazısı... Tasarımım Liranın L harfinin el yazısıyla estetik bir biçimde yazılışından ibarettir aslında. Ve ortasında para sembollerinin mimiği diyebileceğimiz ekonomik istikrarı da sembolize eden yatay çizgi bulunmaktadır.

Fakat tasarımım sadece L harfinden ibaret değildir tabiki de...

Şekle bir bütün olarak bakıldığın da bir işareti ”1” net bir şekilde belli olmaktadır buda TL’nin bir numara olduğunu simgeler ”şekil 1 ve şekil 6”.
Ayrıca L’nin zemine yatay yüzeyi şekli itibariyle tuğranın temelini oluşturan yaya çok benzer(bize ait motiflerde biri hattatlık derecesinde estetik el yazısı diğeri de tuğranın kullanılışıdır) ayrıca sonsuzluk işaretini de birebir olmasa da kısmen sembolize eder ve sonsuzluk üzerinde Türk Bayrağı silueti dalgalanır ve tuğra konusuyla şu şekilde de yorumlanabilir: “geçmişten aldığımız güçle şimdi daha da güçlü geleceğe… “ ”şekil 2”
Şekli saat yönünde ya da tersi yönde her döndürüşümüzde 1-9-2-3 rakamlarının silüeti çok cidi bir şekilde belli olur ve 1923 tarihi oluşturur.
Şekli sağa veya sola yatırdığımızda 9+6 ifadesi yine çok net gözükecektir ” şekil3 ”,(Atatürk’ün ülkemizi yönettiği süre 9+6=15 yıldır“1923-1938”) ayrıca 9 ve 6 ifadeleri altın oranın sembolü fi nin işaretinin φ sağa ve sola yatırılmış halleridirler. Altın oran ne alaka diye düşünülebilir belki ama şeklimi tamamen altın orana uyumlu çizdim”şekil7-diğer sayfada”
Şekle bir bütün olarak bakıldığında yukarıyı gösteren bir ok silüetin görünmektedir,bu yükseliş ve güçlenmeyi sembolize eder”şekil4”
Yine şekle bir bütün olarak bakıldığında yukarı doğru çıkan basamak silüetleri görünmektedir bu da zirveye adım adım çıkıldığını sembolize eder”şekil5”
Çizim sağa ve sola yatırıldığında da arapça orjinal sekliyle ALLAH lafzı okunmaktadır..buda bize ait motiflerden bi başkasıdır"şekil8"
Şekli 3 boyutlu olarak düşündüğümüzde ileri doğru koşan bir insan silüeti olduğu açıkça görülmektedir buda güçlenen ve 1 numara olacak olan Türkiye’nin ekonomisinin, parasının koşar adımlarla 1numara olmaya doğru gittiğini sembolize eder. (bir para birimi sembolünün 3.boyutta bir anlam ifade etmisi dünyada ilk ve tektir bu özgün bir çalışmadır ve son derece orjinaldir)(bir işaretinin sembolize edilişi şekil1 de zaten verilmiştir.)
Bir para birimi sembolünün tüm bunları ifade etmesi gerek diye bir şey yok elbette ama aranan şartlar açısından belirtmek istedim yine de. Ayrıca şekil aynı zamanda lira içinde kullanılabilen “£”pound sembolünden de çok da bağımsız değildir kaldı ki pound ingilizce lira demektir zaten... bunu pozitif görüyorum akılda kalıcılık ve yakışıklılık açısında ve bu özelliğiyle de daha orijinal oluyor diye düşünüyorum,kaldı ki pound sembolü zaten lira içinde kullanılır.para birimi sembollerinin tek çizgili veya iki çizgili versiyonları vardır bunlar aynı yada benzer para birimlerini kullanan ülkelerde ufak farklılıklar gösterir ve kimi ülkede tek çizgiyken diğeri çift çizgilidir falan...(bu konuda gerekli bilgiyi daha önceleri da paylaşmıştım zaten,kaynağım wikipedia dır)

şekil 1 ..... şekil 6 şekil7 gibi çizimleri buraya eklemeye gerek duymuyorum..onlar juri içindi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması
bu kadar uzun açıklama yazdınsa eğer gönderdiğin tasarımlarına,kusura bakmada kardeş okumadan, görür görmez elemişlerdir..zaman değerli bukadar uzun bir özete şahsen zaman ayırmam..
ma®tin bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
Lifetime isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Lifetime

Grafiker / Konya

Standart
Alt 14 Şubat 2012 #468
Arkadaşlar söz konusu haber haberi yapan gazetecinin mesleğindeki başarısızlığından ileri gelmekte. Yayınlanan logo örnekleri finale kalan 10 tasarım değil. Haberi ilk okuduğum da bende finale kalan on tasarım olduğunu düşünmüştüm. Lakin mevcut örnekler sağdan soldan toplama çalışmalar. Anadolu motifine gelince yine haberi yapan afedersiniz "ÖKÜZÜN" bir yerinden uydurması. Yarışma şartlarını sanırım katılan herkes okumuştur. Anadolu motifi gibi bir ibare yok. Az bir zaman kaldı. Sabredip sonucu beklemek gerekiyor. İletişim mezunu olup amcasının işe yerleştirdiği kendini gazeteci zanneden kişilerin yaptığı eksik, aksak, kulaktan dolma haberlere kulak asmamak gerektiği kanısındayım.
İyi çalışmalar
UkeLa_ChoCuK bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
UkeLa_ChoCuK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

UkeLa_ChoCuK(34)

Grafiker / Konya

Standart
Alt 14 Şubat 2012 #469
" Hem anadolu motifleri içerecek hemde sokaktaki vatandaşın kolaylıkla yazabileceği ve akılda kalıcı bir tasarım olacak "

yok devenin nalı...
Lifetime bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
destnyy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

destnyy(36)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 14 Şubat 2012 #470
ya arkadaşlar ben o linke tıkladım ama çalışmaları göremedim siz nasıl görüyorsunuz doğrusu seçilen 10 eseri görmeyi çok istiorum Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
merkez bankası tl, türkiye merkez bankası, türkiye yeni tl, yeni tl sembol, yeni tl simgesi

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Usb Bellek Simge Değiştirme ? ... ZxxxE Windows 4 28 Haziran 2011 13:34
corel x4 simge kemalgencer Corel Draw 3 28 Haziran 2010 10:27
Simge grifon Macintosh 2 03 Ocak 2009 23:43
Simge BATMANCU Web Tasarımı 3 30 Kasım 2008 20:02

Kapat
Şifremi Unuttum?