Vinil Türk Reklam Bannerı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Logo Yarışması

Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Logo Yarışması ...

Cevapla
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Logo Yarışması
grafist isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafist(35)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 06 Mayıs 2011 #211

Ellerine sağlık...
Bu mesajdan alıntı yap
sedader isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sedader

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 06 Mayıs 2011 #212
                             
"Logo tasarım yarışmasıyla alakalı bir jüri raporu açıklanmadı?

Finale kalan tasarımların bir bölümünde şartnamede yasak olması belirtilmiş olmasına rağmen TPAO ibaresi kullanılıyor. Neden bu çalışmalar finale kaldı?

Biz herhangi bir hata yapmamak için sizin misyonlarınızı vizyonlarızı ve şartnameyi defalarca kere okuyup ezberledik de para verip tuttuğunuz adamlar (jüri) lütfedip bir kez okumadılar mı bunları?

Ayrıca finale kalan eserler arasında Türkiye'nin çok bilindik firmalarının (Pamukkale Turizm, Kamil Koç Turizm, Petrol Ofisi, BP, Türkoil vb.) logolarına benzeyen logolar bulunuyor. Ben özgün bir logo aradığınızı düşünüyordum. Bu konudaki hassasiyetinizi de öğrenmek isterim.

Ayrıca 4175 adet logodan bir tanesini size uygun görmeyen ve dersine çalışmamış bir jüriye riayet etmenizi, yarışmaya katılan ve haftalarca bunun için çalışmış olan birçok meslektaşıma saygısızlık olarak addediyorum.

Saygılarımla..."Arkadaşlar bu mesajı hiç çekinmeden, adım soyadım ve T.C. kimlik numaramla ilettim kendilerine. Burada birbirimize dert yanacağımıza tepkimizi koyalım ortaya. Belki bundan sonraki durumlarda böyle şeyler yaşanmaması için tepkimizi bilirler. Sizde öyle yapın derim.

İyi Çalışmalar...


ben benzer şikayetlerimi kuruma bildirdim bakalım ne cevap verecekler
sizde TPAO'ya yasal dilekçe hakkınızı kullanarak başvuru yapabilirsiniz,

itiraz ne kadar çok olursa yarışma belki yeniden yapılır
Bu mesajdan alıntı yap
sedader isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sedader

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 06 Mayıs 2011 #213
Sayın TPAO Genel Müdürü,

Düzenlemiş olduğunuz “Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Ödüllü Logo Yarışması” nın sonuçlarının açıklanmasından sonra ortaya çıkan ve aşağıda belirttiğimiz konularda gerekli incelemeleri yaptırmanızı ve gereğini arz ederiz.

Yarışma teknik şartnamesinde, yarışmanın Ulusal Grafik Tasarım Yarışma Standartlarına uygun olarak düzenlendiği belirtilmiştir. İlan edilen yarışma sonucunda da toplam 4175 adet başvuru arasından finale kalan 46 adet tasarıma ilişkin yapılan değerlendirme açıklanmıştır.

https://gmk.org.tr/goster.php?neyiGo...ismaSartnamesiadresinde de görülen yönetmelikte seçici kurulun çalışması açıklanmış, yarışmaya katılan tüm yapıtların, seçici kurulun değerlendirmesine sunulacağı belirtilmiştir. Sizin yarışmanızda “finale kalma” işlemi nasıl olmuştur? Seçici kurul 4175 eseri de görmüş müdür?

İlan edilen yarışma sonucunda birinciliğe uygun eser bulunmadığı belirtilmiştir.
Grafikerler Meslek Kuruluşunun ilan ettiği yarışma yönetmeliğinde “Herhangi bir nedenle ödüllerin biri ya da birkaçı dağıtılmadığı taktirde bu ödüllerin tutarı diğer dereceler arasında eşit olarak dağıtılacaktır” maddesi yer almaktadır. Sizin yarışmanızda birincilik için öngördüğünüz 50.000 TL para ödülü, diğer dereceler arasında dağıtılmamıştır.

Yarışma teknik şartnamesinde, “Eserler, amblem ve Türkiye Petrolleri ibaresinin birlikte çözümünden oluşmalıdır. Amblem, TPAO ve TP harflerinden oluşmayacaktır” tasarım koşulu belirtilmiştir. Belirtilen teknik şartları sağlamayan tasarımların değerlendirmeye alınmayacağı maddesi de şartnamede yer almaktadır.
Web sitenizden ilan ettiğiniz, finale kalan 46 logo arasında, 2645 sıra nolu gokhanozdemir2787 rumuzlu logo ve 3511 sıra nolu NDSR405 rumuzlu logo, teknik şartnameye aykırı olarak “TPAO” harflerinden oluşmuştur. Bu logolar neden değerlendirmeye alınmıştır? Nasıl finale kalmışlardır?

Yarışma teknik şartnamesinde, “Yarışmaya katılacak olan tasarımların; diğer kurum ve kuruluş logolarını çağrıştırmamaları gerekmektedir” ve “Seçici Kurul tarafından, değerlendirme sırasında ya da sonrasında kopya olduğu anlaşılan tasarımlar yarışma dışı kalacaktır. Logo tasarımının kopya olduğunun anlaşılması halinde ödül verilmeyecek, verilmiş ise ödül sahibi ödülü derhal iade edecektir” maddesi belirtilmiştir.
Finale kalan ve dereceye giren bazı logoların, diğer kuruluşların logolarını çağrıştırdıkları görülmüştür. Değerlendirme sırasında bu nokta göz ardı edilmiştir. Diğer kurum logolarına benzeyen ve ödül alan logolar için bu madde uygulanacak mıdır?

Grafikerler Meslek Kuruluşunun ilan ettiği yarışma yönetmeliğinde, “Yarışmaya katılan tüm yapıtlar, sergi, katalog ya da internet aracılığıyla kamuoyunun görüşüne açılmalıdır”, “Seçici kurul raporu, yarışmaya katılan eserlerin rumuz listesi ekli olarak, yarışmanın sonuçlanmasından sonra en geç 30 gün içinde tüm yarışmacılara iletilir. Yarışma dışı bırakılan tüm yapıtlar, rumuz ve gerekçe gösterilerek, seçici kurul raporunda belirtilir” madderi yer almaktadır.
Gerekçeli seçici kurul raporu hazırlanmakta mıdır? Ne zaman açıklanacaktır?

Sayın Genel Müdür, binlerce kişinin emek verdiği ve şirketinize güvenerek katıldıkları bu yarışma sonuçları üzerinde bulunan soru işaretlerinin açıklığa kavuşması için gerekli incelemeleri yaptıracağınıza inanıyoruz.

Yapılan bu hatalar telafi edilinceye kadar konuyu gündemde tutacağımızı, işin takipçisi olacağımızı, basın aracılığı ile bu sorularımıza cevap arayacağımızı belirtmek isteriz.


Arkadaşlar ben de böyle bir yazı hazırladım.

Tebrik ederim, gayet güzel yazmışsınız

bende değerlendirme sürecinde fark ettiğim sorunları saçmalıkları
jurinin raporunu, değerlendirme yöntemleri ile ilgli 2-3 tane dilekçe verdim. Bakalım cevap verebilecekler mi.
Bu mesajdan alıntı yap
sedader isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sedader

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 06 Mayıs 2011 #214
Sartname tam adı sanı yazmıyor, bu yarışma Grafikerler Meslek Kuruluşunun ilan ettiği yarışma yönetmeliğine mi göremi yapıldı yoksa MİMARLIK, PEYZAJ MİMARLIĞI, MÜHENDİSLİK, KENTSEL TASARIM PROJELERİ, ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA VE GÜZEL SANAT ESERLERİ YARIŞMALARI YÖNETMELİĞİ'ne göre yapıldı.


GÜZEL SANAT ESERLERİ YARIŞMALARI YÖNETMELİĞİ'ne göre yapıldıysa sacmalıkların sayısı artar


Grafikerler Meslek Kuruluşunun ilan ettiği yarışma yönetmelikde bence eksiklikler var, biraz daha geliştirilmeli. Juri'nin kafasına göre hareket etmesini engellemeli
Bu mesajdan alıntı yap
sedader isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sedader

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 06 Mayıs 2011 #215
"finale kalan 46 logo arasında, 2645 sıra nolu gokhanozdemir2787 rumuzlu logo ve 3511 sıra nolu NDSR405 rumuzlu logo, teknik şartnameye aykırı olarak “TPAO” harflerinden oluşmuştur. Bu logolar neden değerlendirmeye alınmıştır? Nasıl niçin hangi gerekçelerle hangi mnatıkla finale kalmışlardır?" Bu Juri'dekiler değerlendirme yapacaklarına milleti mağdur etmiş. Bu yarışmanında kokuları yayılmaya başladı. Kul hakkı yiyen varsa Allah hepsinin belasını versin.


"gokhanozdemir2787" diye rumuz olurmu? bu ne be?
bu da sartnameye aykırı ? eger rumuz buysa kafadan elenmeliydi?
Tasarım rumuzu en az 4 harf ve 3 rakamın birleşiminden
oluşmalıdır. (Örnek: ABCD123).tasarımları elden teslim ederkende bir zarfın üzerinde yunus1234 diye bir rumuz görmüştüm
görevliyede bunu derhal eleyin demiştim ama onunda yetkisi yoktu tabi.
Bu mesajdan alıntı yap
sedader isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sedader

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 06 Mayıs 2011 #216
Bir onerim var :

Benim fark etmedigim bir suru hata olabilir. Ben dilekçemi gonderdim.
Yarsımdaki tüm sorunları sacmalıkları sıralayalım, liste hazırlayıp, tekrar tekrar dilekçe verelim.
1. Sorun: Sartnamede tasarım rumuzu en az 4 harf ve 3 rakamın birleşiminden
oluşmalıdır. (Örnek: ABCD123). yazmaktadır. Rumuzları uygun olmayan tasarımlar değerlendirmeye neden alınmıştır.

2. Grafik yarısma yönetmeliğine uygun olmayan sorunlar

3. Benzer logolar

4. Sartnamede Amblem, TPAO ve TP harflerinden oluşmayacaktır. yazılmıştır.
Neden, nasıl TPAO harfleri olan tasarımlar finale kalmıştır?

5. artnamede Yarışmaya katılacak olan tasarımların; özgün olup başka
bir yerde yayımlanmamış olmaları, diğer kurum ve kuruluş
logolarını çağrıştırmamaları gerekmektedir. Yukarıda arkadas sıralamıs finale kalanların
bazıları diğer kurumları çağrıştırıyor. Bu nasıl olucak

7. Yarısma sırasında cekilen fotolar neden internette yayınlandı?
8. Juri raporu nerede
9. Daha sorunlar çıkarÖdüller, hak sahiplerine TPAO’nun belirleyeceği bir tarihte düzenlenecek ödül töreni ile takdim edilecektir. Tarih ne zaman?
Bu mesajdan alıntı yap
grafist isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafist(35)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 06 Mayıs 2011 #217
Bir onerim var :

1. Sorun: Sartnamede tasarım rumuzu en az 4 harf ve 3 rakamın birleşiminden
oluşmalıdır. (Örnek: ABCD123). yazmaktadır. Rumuzları uygun olmayan tasarımlar değerlendirmeye neden alınmıştır.

Selam Sedader;

Tasarım rumuzları konusunda bir yanılgıya düşmüş olabilirsin. Rumuzlar "mutlaka 4 harf ve 3 rakamın birleşiminden oluşmalıdır" demiyor. Orada en az ibaresi de var. En az 4 harf, yani 5 de olabilir 6 da! Bu konuda yanılmanı istemem.
Bu mesajdan alıntı yap
mervem87 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mervem87

Matbaacı / Giresun

Standart
Alt 09 Mayıs 2011 #218
Yapmış olduğunuz logo yarışmasında finalde 40 'a kalan logolarda bariz bir şekilde yarışma şartnamesine aykırılık varken o kadar çalışma içinden bu logoların ilk 40 a bırakılması büyük usulsuzlüktür. Şartnamade açıkça logonun" tp" ve "tpao" harflerinden oluşmaması " türkiye petrolleri" ibaresinin kullanılması ifadesi yer almaktayken finale kalan 40 çalışmadan birkaçı "tpao" ibaresinden oluşmaktadır.
Buna göre ilk 40'a kalan logoların seçiminde sorumlu olan kişiler açıkça ne şartnameyi okumuş ne de adil bir logo seçimi yapmışlardır. Bu yarışmanın tekrarlanması ve yapılan yarışmanın iptal edilmesi gerekmektedir. Bu konu ile ilgili kurumunuzdan kiminle görüşebilirim yetkili kişinin iletişim bilgilerini istiyorum bu süreçte bana dönülmezse bu konuyu adli makamlara kadar taşıyacağım sizi bu konuda uyarmak istedim.


arkadaşlar bende böyle bir mail gönderdim bu konuda birşey yapılmazsa madur olan bizler mahkemeye kadar gidelim bunu ne kadar çok kişi yaparsak o kadar iyiy olurr
birde ben sizin bahsettiğiniz aykırılıkların çoğunu farketmemiştim daha neler varmış böyle eleme olmaz
adam isim soyisimle rumuz yazıp göndermiş yaaa rumuz kimimn gönderdiği belli olmasın diye iken adamlar bide böyle bir rumuza sahip insanı elemeyip ilk 46 ya sokmuşlar'!!!!!
Bu mesajdan alıntı yap
cngzdhn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cngzdhn(43)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 09 Mayıs 2011 #219
Benim logom da buydu

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Logo Yarışması

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Logo Yarışması
Bu mesajdan alıntı yap
sedader isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sedader

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 11 Mayıs 2011 #220
arkadaşlar bende böyle bir mail gönderdim bu konuda birşey yapılmazsa madur olan bizler mahkemeye kadar gidelim bunu ne kadar çok kişi yaparsak o kadar iyiy olurr
birde ben sizin bahsettiğiniz aykırılıkların çoğunu farketmemiştim daha neler varmış böyle eleme olmaz
adam isim soyisimle rumuz yazıp göndermiş yaaa rumuz kimimn gönderdiği belli olmasın diye iken adamlar bide böyle bir rumuza sahip insanı elemeyip ilk 46 ya sokmuşlar'!!!!!
RUMUZ AD rakamlar, ad soyad rakamlardan olusuyorsa elenmeliydi,
TP TPAO yazanlar elenmeliydi,
Kopyaları gorememişlerdir
Bu Juri kendi sartnamesine aykırı davranıyor ama akendini sağlama almış juri
3. Yarışmaya katılacak olan tasarımların; özgün olup başka
bir yerde yayımlanmamış olmaları, diğer kurum ve kuruluş
logolarını çağrıştırmamaları gerekmektedir. Teslim edilen
çalışmalar, patent enstitülerince daha önce korunmaya
alınmamış, tescil başvurusu yapılmamış olmalıdır.
4. Seçici Kurul tarafından, değerlendirme sırasında ya da sonrasında
kopya olduğu anlaşılan tasarımlar yarışma dışı kalacaktır.
Logo tasarımının kopya olduğunun anlaşılması halinde ödül
verilmeyecek, verilmiş ise ödül sahibi ödülü derhal iade edecektir.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Anaglyph Maker ve illusrator ortaklığı ile yaptığım bir çalışma impoved Resim 4 16 Nisan 2011 11:39
acil ankara reklam ajansı ortaklığı reklam center Sonuçlanan İlanlar 2 07 Kasım 2008 16:04
İzmir veya İstanbul'da İş Ortaklığı Arıyorum, Grafikerim... losttiger Sonuçlanan İlanlar 2 16 Ekim 2008 13:55
Kotasız Avrupa Logo yarışması için Tasarladığım Logo gommes45 Logo Tasarımları 10 27 Haziran 2008 16:22

Kapat
Şifremi Unuttum?