Vinil Türk Reklam Bannerı

yazar + Ressam Fikret OTYAM

Resim - yazar + Ressam Fikret OTYAM 19 Aralık 1926 yılında Aksaray'da doğmuştur. Ünlü besteci ve orkestra şefi olan ağabeyi Nedim Vasıf Otya m ve diğer ağabeyleri gibi altı yaşından itibaren babasının eczanesinde çalışmaya başlamıştır. Eczaneye gelen ...

Cevapla
yazar + Ressam Fikret OTYAM
mavitayfa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mavitayfa

Grafiker / Tekirdağ

Standart

yazar + Ressam Fikret OTYAM

Alt 22 Ekim 2007 #1

yazar + Ressam Fikret OTYAM


19 Aralık 1926 yılında Aksaray'da doğmuştur. Ünlü besteci ve orkestra şefi olan ağabeyi Nedim Vasıf Otyam ve diğer ağabeyleri gibi altı yaşından itibaren babasının eczanesinde çalışmaya başlamıştır. Eczaneye gelen köylülerden dinlediği hikayeleri defterine günübirlik not etmiş, sonra bunlar 1945-1946 yıllarında İstanbul'da Gece Postası gazetesinde yayınlanmıştır.
Aksaray'daki eczanelerini boyamaya gelen bir tabelacıda ilk kez samur fırça ve tüp boyaları görmüş, ve tabelacının verdiği boyalarla yaptığı ilk sergisini aylar sonra Aksaray Halk evinde açmıştır. Fotoğrafı Nedim ağabeyinden öğrenmiş, Aksaray'da arkadaşı ve resim öğretmeni ile birlikte "Foto Üç Yıldız" adlı bir fotoğrafçı dükkanı açmıştır. İkinci Dünya savaşı yıllarına rastlayan lise eğitimi Ankara ve Kayseri'deki liselerde kesintilere uğrayarak geçmiştir.
Resme olan ilgisi sonunda 1945 yılında girdiği Devlet Güzel Sanatlar Akademisini 1953 'de Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinde bitirmiştir. Öğrencilik yıllarında gazetecilik, sanat-edebiyat yazarlığı ve fotoröportajlar yapmaya başlamıştır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu halkı ile yaptığı röportajları konu alan gazete yazıları hazırlamış, daha sonra bu röportaj serileri Topraksızlar, Gide Gide, Ha Bu Diyar, Harran ve Irıp, Ey Samandağ Samandağ adlı kitaplar olarak yayınlanmıştır. Gazetelerde, hazırladığı desenler de yayınlanmıştır. 1953-1996 yılları arasında Anadolu insanının yaşamını belgelediği fotoğraflarını da "Gide Gide" başlığı altında, "Memleketimden İnsan Manzaraları, Anadolu 63" adlı sergilemelerle tanıtmıştır. Fikret Otyam'ın fotoğraf sanatındaki başarısının temelinde Bedri Rahmi'nin üç tonda leke konusundaki öğretileri yer alır. Bu tekniği yağlı boya teknikleri çalışmaları ile birlikte yan yana yürütmüştür. Resmi hiçbir zaman bırakmamasına karşın 1980'e kadar fotoğraf ve yazarlık çalışmalarında yoğunlaşmıştır.
İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitirdikten sonra, Dünya Gazetesi Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olmuş, ayrıca ünlülerin kitap kapaklarını ve iç resimlerini de çizmeye başlamıştır. Daha sonra 1956'dan itibaren Ankara'da Ulus gazetesinde, 1962'den itibaren de Cumhuriyet gazetesinde sanat ve siyaset yazarlığı yapmıştır.
Resim çalışmalarını Cumhuriyet gazetesinden emekli olduktan sonra (1979) yoğun biçimde sürdürmüştür. Resimlerinin konusu 1950'li yıllardan itibaren Anadolu'nun doğası, halkı ve yaşantısını yansıtmaktadır. Akademik bir eğitim görmüş olmasına karşın, akademicilikten uzak, geleneksel çizgileri temel alan bir tarz, renkçi-lekeci eğilim resimlerine yannsımaktadır. İlk resim sergisini 1952 de açan sanatçı günümüze kadar yurt içi ve yurt dışında otuzun üzerinde sergi açmıştır ve resimleri birçok yurt dışı müzelerinde ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.
Eşi Filiz Otyam ile 1977 yılında evlenmiştir. Birlikte 1979'da Antalya'nın Gazipaşa ilçesine yerleşmişlerdir. Amerika'da iç mimarlık eğitimi gören Filiz Otyam sanatını dokumalar yaparak sürdürmektedir. Otyam'ların ortak sergileri yurtdışında Kuveyt, Kopenhag, Münih, Köln, Esslingen, Leverkusen, Bercsichgladbach'ta açılmıştır.


Sanatçının resimlerinden bir kaçı aşağıda yer alıyor + ayrıca yakın zamanda geçirdiği beyin kanaması dolayısıyla F.Otyam’a acil şifalar:::::


yazar + Ressam Fikret OTYAM

yazar + Ressam Fikret OTYAM

yazar + Ressam Fikret OTYAM

yazar + Ressam Fikret OTYAM

yazar + Ressam Fikret OTYAM
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Rembrandt isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Rembrandt

Ressam

Standart
Alt 25 Eylül 2008 #2
                             
nedim otyam hocamdı paylaşım için teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
blueden isimli Üye şimdilik offline konumundadır

blueden

Hiç Biri / Konya

Standart
Alt 28 Eylül 2008 #3
Paylaşım için teşekkür ederiz.
Bu mesajdan alıntı yap
terapiZEZE isimli Üye şimdilik offline konumundadır

terapiZEZE(32)

Öğrenci (Grafik) / Samsun

Standart
Alt 30 Eylül 2008 #4
çok güzel çalışmalar hocamıza acil şifalaryazar + Ressam Fikret OTYAM
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
yazar, ressam, fikret, otyam

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
''Ressam'' Adolf Hitler Hades Resim 23 16 Nisan 2016 19:31
Ressam Böcekler Hades Graficafe 11 24 Ağustos 2009 02:25
Yazar, Çocuk hikayeleri, Kısa aşk senaryoları, şiir, toprakasi Sonuçlanan İlanlar 1 07 Mayıs 2008 14:36
Kavacik - Ara Ressam Frezyafilm Sonuçlanan İlanlar 2 05 Mayıs 2008 17:18
Ressam Yalçın Gökçebağ mavitayfa Resim 1 25 Aralık 2007 13:20

Kapat
Şifremi Unuttum?