Vinil Türk Reklam Bannerı

Yazıbilim(grafoloji)

Tipografi Tasarımları - Yazıbilim(grafoloji) ...

Cevapla
Yazıbilim(grafoloji)
yazarcizer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yazarcizer

Grafiker / Kocaeli

Standart

Yazıbilim(grafoloji)

Alt 11 Mart 2009 #1

****************

Yazibilim, elyazısını inceleyen bilim dalıdır.

Psikologlar tarafından, her şahsın zamanla bazı belirgin davranış kalıpları oluşturduğu ve el yazısının da bu davranış kalıpları arasında belirgin bir yere sahip olduğu bildirilmektedir. Nasıl ki insan şahsiyetinin bazı özellikleri yaşlılık, hastalık, halet-i ruhiyedeki değişikliklerle beraber farklılık gösteriyorsa, el yazısı da bu tür tesirler neticesinde değişiklikler göstermektedir. Ancak yine de her şahsın bu hallerde bile sabit kalan bir yazı stiline sahip olduğu, uzun süren gözlemler sonucunda tespit edilmiştir.

Grafolojiyi, yani yazıbilimini iki ayrı dalda incelemek mümkündür. Yazılı bir metnin orijinalitesi veya iki ayrı yazının veya imzanın aynı şahsa ait olup olmadığı hususunu araştıran alanı “forensik grafoloji”, yazı özelliklerine bakarak yazı sahibinin karakteristik özellikleri, ruhi ve bedeni durumunu tespit edebilen alanı ise “psikolojik grafoloji” diye adlandırılır.

İlki, özellikle adli konularla alakalı olup, tamamen teknik bilgiyi gerektirir. Ancak diğer alan ise teknik bilgiden ziyade çok uzun zaman alan dikkatli ve temkinli, nitelikli gözlemlerin neticesinde elde edilebilecek bilgilerin değerlendirilmesi ile ilgilidir. Kanımca bu konu ayrıca vehbi bilgiyi de içerir. Yani eskilerin basiret dediği, görünenin görünmeyen aslını görebilme kabiliyeti.

Bu bakımdan incelendiğinde sezgiye dayalı bu alan bir sanattır. Elyazısından kişilik okuma sanatı. Elyazısı bir tür kişilik ifadesidir. Bu ifadeyi anlamlandırıp çözebilmek de uzmanlık gerektiren ciddi bir uğraştır. Bazı bilgisiz insanların zannındaki gibi fal okuma, cin işi uğraş değil…
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

MONASTERY isimli Üye şimdilik offline konumundadır

MONASTERY

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 11 Mart 2009 #2
                             
https://www.grafikerler.net/forum-ku...48.html#post84

Forum içerisinde link vermek yasaktır
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Kapat
Şifremi Unuttum?