Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

360 derece resimler

Benzer konular

azrailin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
net bir bilgim yok ama mekanın tam ortasına geniş mercekli kamera yada foto makinesini koyup mekanın görüntüsünüalıyorsun her açıdan sonra uygun proğramla birleştiriyorsun daha sonra flashın içine yerlerştirirsin

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
bende merak ettim gerçekten bilen bir arkadaş ayrıntılı bir şekilde açıklarsa çok güzel bir paylaşım olur ;)

OKTAR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
fonmerkezi.webnode.com.tr
360 derece fotoğraf çekim teknikleri

360 derece fotoğraflar çekmek için;

armutkizkulesidubaideopbf3.jpg

1- tripod şart
2- auto çekim modunda en uygun enstantane ve diyafram değerlerini tespit edip manuel çekim moduna geçip bu değerleri kendiniz girmelisiniz ki sonra hep aynı değerlerle fotoğrafı tamamlayabilesiniz
3- makinanın beyaz ayarını CLOUDY (bulutlu) yapın, auto bırakırsanız her çekimde farklı sonuçlar çıkabilir
4- ilk kareyi netledikten sonra makinanızın autofocus özelliğini devre dışı bırakın ki her çekimde farklı şeylere odaklama yapmasın
5- self-timer özelliğini kullanarak titremeyi minimuma indirebilirsiniz
6- çekime başlamadan önce kendi belirlediğiniz bir işaretin (mesela parmagınızın) fotosunu çekin, seriyi bitirince de aynı şeyi çekin, böylece bilgisayarda birleştirmek için uğraşırken önceki ve sonraki fotoğraflarla uğraşmak zorunda kalmazsınız
7- kendi etrafınızda dönerek çekim yaparken mutlaka her kareye önceki kareden 1/4 oranında denk getirin
8- manzara çekiyorsanız seriyi mümkün olduğunca hızlı bitirmeye çalışın çünkü manzara şartları bulutlar vs değişebilir, bu da fotoğrafın bütününü bozabilir
9- son olarak bu fotoğrafları birleştirecek programlar kullanmalısınız..

Lens konusunda tercihinizi geniş açıdan kullanmanız ve zoom lens tercih etmeniz avatajınıza olacaktır, ben tripodsuz da elde uygun panoramik çalışmalar elde ettim tabi ışık konusunda uygun bir ortam olmak koşuluyla, tripodla sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum (dengede olmak koşuluyla dengede değilse kayma yapacaktır.) (Bu amaç için özel tripod kafaları görmüştüm internette inceleyebilirsiniz)

Size fazlasıyla yakın objeleri kare dışı bırakmaya çalışın. birleştirme esnasında program yanılabiliyor yakın objelerde. Çektiğiniz karenin bitim noktalarını aklınızda tutup diğer kareyi ona göre ayarlarsanız birleştirmede rahat edersiniz.

Makinayla ilgili önerim olacak beyaz dengesi ayarını otomatikte bırakmayın. uygun bir değere ayarlayıp çekimi o değerde tamamlayın. Makinayı M (manual) ayarında kullanarak diyafram ve perde hızının kareler boyunca değişmesinin önüne geçerseniz birleştirme sırasında açıklı koyulu bölgeleri en aza indirmiş olursunuz.

Yine CS3 kullanıyorum, hatırladığım kadarıyla 2 de de aynı yerde idi
Files>Automate>Photom erge.. seçip açılan ekranda browse tuşu ile birleştireceğiniz kareleri seçiyorsunuz program size bir taslak çıkarıyor siz onun üzerinde oynamalar yapıyorsunuz.
Benim tavsiyem CS2 yerine bu işe özel yazılım olan The Panorama Factory yazılımını kullanmanız genelde CS2den daha başarılı sonuçlar elde edersiniz.

Bir sorununuz olursa tüm kardeş sitelerde bizi bulabilirsiniz..

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
Bilgi İçin Çok Teşekkürler, aslında kardeş sitelerde sizleri bulmak yerine sizi sitemizde bulsak daha etkili olur diye düşünüyorum, ;) gerçekten çok güzel bilgiler...

extaz

🌱Yeni Üye🌱
Arkdaşlar Merhabalar;

Bu işlem için ben kısa ve hızlı bir şekilde açıklama yapmaya çalışacağım

Öncelikli olarak Fish Eye bir mercek yardımıyla öncelikli olarak hangi açıdan çekmek istedğinizi belirleyerek bir tripod eşliğinde ve hızlı çekim yapabilme özelliği ile aktif olarak kullanılabilen SLR makine tercih etmenizi tavsiye ederim.
Benim tavsiyem bu konuda " Canon Eos 20 D " olacaktır. her türlü çekim modu ile uygun diyafram aralığında bir başlangıç noktası belirmek şartı ile ki bunu çu şekilde kolaylaştırabilirsiniz. tam kamera merceği ile tripot arasına kırmızı bir bant ile çizgi koyduğunuz zaman başlangıç noktasına döndüğünüzde tam 360 derecelik bir açı yapmış olursunuz.
bunun yanı sıra eğer %100 e yakın doğrulukta çekim yapmak isterseniz tam açısal bir tripot iel işaretlme yaparak çekmenizi tavsiye ederim.
Ardından köşeden köşeye çekimlerinizi uygun oranları belirleyerek birleştirmeniz bu olayı çözümleyecektir.
ayrıca 360 derce programları yardımıylada bu görüntüleri hiç uğraşmadan ama tam uygun doğrultularda ve doğrulukta çıkmayabilir garantisi olmaz çünkü otomatik olarakta birleştirebilirsiniz.
ardından flash yazılım ile ki buda hazır bir yazılımdır resmi eklemeniz yeterli olmaktadır.

kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim.

bird35

🌱Yeni Üye🌱
aradaşlar 360 derece çekimleri yapan özel bir makine olduğunu biliyorum ben ama zaten tavan ve taban görüntüsü de var verilen siteye bakarsanız ama

Vehbi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Basit bir dijital makine ile de yapabilirsin eğer kesin sonuç istersen tripod şart.Daha sonra belirlediğin aralıklarla mekanın fotoğraflarını kare kare çek.Sonra photoshopda birleştir.Gerisi farklı bir program yapıyor. 360 panorama diye arat bulursun.Ama işin çekimde bittiğini unutma ;)

gkbrkbykn

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Eğer ortaya çok net bir şey çıkmasını istemiyorsan sony ericsson'un kameralı modellerinde panorama çekim modu var:):)
Basitçe işine yarayabilir belki...

atalay43

🏅Acemi Tasarımcı🏅
manısayı spıl dağından bu sekıl cekmıstım trıpod sart deıl ustten alttan bırbırını tamamlıyor kesılıyor zaten

memo21

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar size bişey soracam benim abim dijital reklamcılık yapıyor ve orda çalışmalarının tümünü grafik programlarıyla yapıyorlar ben de grafiker olmak istiyorum ama hangi programla çalişicam hiç bilgim yok bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Grafiker olmak kullanıcağın programlarla sınırlı degildir..olay haydi voltranı oluşturalım mantığından ziyada senin karakalem çizgilerine, hayal gücüne ve bu güçten çıkartığın işlere bakar..programlar nedirki..isteyen wordde bile tasarım adı altında çalışma yapıyor..

memo21

🌱Yeni Üye🌱
haklısınız, bir işe başlayacagınız zaman o işi araştırmazmısınız iş hakkın da az da olsa bilgi alırsınız ben sizden biraz da olsa bilgi almak iistiyorum teşekkürederim ?