Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Roland CX-24 - Bir türlü kesim yaptiramadim. Bi bakabilir misiniz?

sparkfire

🏅Acemi Tasarımcı🏅
S.A.
doğanza arkadaşımızın bahsettiği bütün işlemleri yaptım..
ama corelde yazıyı yazmak için yazıdr düğmesine bastığımızda kesici kafası sola gidip hiç birşey yazmadan orda duruyor.
corelde yazdığımız yazıyo yazmıyor

@graficar arkadaşım yardımcı olurmusun sana zahmet

graficar

🌟Usta Tasarımcı🌟
Gözden kaçırdığın bir yer var mutlaka plotterin marka modeli kullandıgın kesim programı,işletim sistemi hakkında bilgi yazarsan yardımcı oluruz.
yinede yapamazsan bana ulaş izmirdeyim.

sparkfire

🏅Acemi Tasarımcı🏅
rolan camm-1 cx24 ploterin modeli

bilgisayrımda
windows 2002 service pack3

acaba dirveri yanlışmı indirdim
rolandın sitesinden indirmistim

murat kale

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.gencpromosyon.com
roland pnc1100 plotter

makina kesim yapmıyor. bilgisayardan işi yolluyorum kafa işi kesiyomuş gibi hareket ediyor ancak bıçak hareket etmiyor folyoya değmiyor. lütfen... yardıma ihtiyacım var.:)

graficar

🌟Usta Tasarımcı🌟
Hemşo,flexi kabloda sorun yoksa kesin baskı entegresi yanıktır

orhanbnk

🌱Yeni Üye🌱
tenetth mc+ masaüstü kameralı optik gözlü makina aldım
signmaster programı kullanılıyor
kntür çizgileri veriliyor .makinaya kağıt konuluyor . baskı onay ı gönderiliyor.
herseferinde resmin ortasından başlayarak kesim yapıyor . birazda alttan başlıyor
bu sorunu nasıl çözebilirm.

KingsMan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Probleminizi çözmenize yardımcı olmaya çalışacağım. Roland CX-24 plotter'ınınızın doğru şekilde çalıştığını ve bilgisayarınıza başarıyla bağlandığını doğruladığınıza göre, hata muhtemelen yazılım ayarlarında veya iletişimde gerçekleşiyor. İşte çözüm bulmaya yönelik birkaç öneri:
  1. Driver Güncellemesi: Verdiğiniz bilgilere göre, Roland'ın sitesinden sürücüyü indirdiniz. Sürücünün en güncel versiyon olduğunu kontrol edin. Eski sürücüler bazen uyumsuzluk problemleri yaşatabilir.
  2. Corel Draw Ayarları: Corel Draw'da belirttiğiniz ayarların hepsi doğru gibi görünüyor, ancak çıktı alırken doğru yazıcıyı seçtiğinize emin olun. Yanlışlıkla başka bir yazıcıyı seçmiş olabilirsiniz.
  3. Port Kontrolü: Plotter'ın doğru LPT1 portuna bağlandığını ve bilgisayarın bu portu tanıdığını kontrol edin. Aygıt Yöneticisi'nden (Device Manager) portların düzgün bir şekilde çalıştığını doğrulayabilirsiniz.
  4. Yazıcı Durum Kontrolü: Bilgisayarınızdaki "Yazıcılar ve Fakslar" (Printers and Faxes) bölümünde, Roland CX-24 yazıcının durumunu kontrol edin. Eğer "duraklatıldı" veya "hata" gibi bir durum görürseniz, yazıcı üzerinde sağ tıkladıktan sonra gelen menüden "Yazdırma İşlerini Sıfırla" (Clear Print Queue) seçeneğini deneyin.
  5. Kablo Problemi: Yazıcı kablonuzun doğru ve sağlam olduğundan emin olun. Kablonun zarar görmüş olması, plotter ile bilgisayar arasındaki iletişimi engelleyebilir.
  6. Güvenlik Duvarı ve Antivirüs Kontrolü: Bilgisayarınızdaki güvenlik duvarı veya antivirüs yazılımının yazdırma işlemini engelliyor olabileceğini kontrol edin.
Bu adımların hiçbiri işe yaramazsa, teknik destekle iletişim kurmayı düşünebilirsiniz. Roland'ın teknik desteği, cihazlarıyla ilgili karmaşık sorunlarda genellikle yardımcı olabilir.

KingsMan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
tenetth mc+ masaüstü kameralı optik gözlü makina aldım
signmaster programı kullanılıyor
kntür çizgileri veriliyor .makinaya kağıt konuluyor . baskı onay ı gönderiliyor.
herseferinde resmin ortasından başlayarak kesim yapıyor . birazda alttan başlıyor
bu sorunu nasıl çözebilirm.

Makinenizin kesim başlangıcını ayarlamak için birkaç adımı kontrol etmeniz gerekebilir. Bu adımlar genellikle kesim yazılımı ve makinenin ayarlarından geçer.
  1. Kesim Yazılımında Ayarları Kontrol Edin: SignMaster programını kullanıyorsanız, burada belirli bir kesim başlangıç noktası ayarlanıp ayarlanamayacağını kontrol edin. Bu genellikle "Kesim Ayarları", "Doküman Ayarları" veya "Proje Ayarları" gibi bir menüde olabilir. Kesim başlangıç noktasını ayarlayabileceğiniz bir seçenek bulamazsanız, programın yardım dosyalarını veya kullanım kılavuzunu kontrol etmeyi düşünün.
  2. Makinenin Ayarlarını Kontrol Edin: Bazı kesim makineleri, kesim başlangıç noktasını doğrudan makinenin kontrol panelinde ayarlamaya izin verir. Bu seçenek genellikle makinenin menülerinde "Origin", "Home", "Start Point" veya benzer bir isim altında bulunur. Teneth MC+ makinenizin kılavuzunu kontrol edin, eğer belirli bir kesim başlangıç noktası ayarlama seçeneği varsa orada belirtilmiş olmalıdır.
  3. Malzeme Yerleşimini Kontrol Edin: Malzemenizin makineye doğru şekilde yerleştirildiğinden emin olun. Eğer malzeme düzgün bir şekilde yerleştirilmezse, makine kesimi beklenmedik bir yerden başlatabilir.

OneManBand

🌱Yeni Üye🌱
41° 0' 54.4932'' Kuzey ve 28° 58' 46'' Doğu
Plotter: Roland CAMM1 CX-24
Sistem Win XP SP2
Baglanti Portu: LPT1 (Eski yazici kablosu)
Driver: Roland´in sitesinden ver.2.70 (<--tiklayip indirebilirsiniz.)
Corel Draw vers: 12
-----------------------------------------------------

-Plotter Test tusu ile Test kesimi yapiyor (kare icinde daire)

-Ayrica Acarken "yukari" tusuna basili tutarak "Demo Cut" yaptirdim "CAMM1" logosunu cok düzgün, hatasiz bir sekilde kesiyor.

Yaptiklarimi en bastan anlatayim:

-Önce Driver´in icinden SETUP.exe dosyasini calistirdim, modeli (cx-24) ve LPT1´i secip OK dedim. Setup tamamlandi.

-Bilgisayari yeniden baslatip, kabloyu LPT1 portuna taktim.

-Baslat>Yazici ve Fax altindan Roland CX-24 yazici olarak görünüyor.

-Üzerine Sag tus>Yazici Ayarlarina girip Yatay´i sectim sonra da "Media Size Settings"ten ayarlari 584mm x 3000mm olarak degistirdim.

-Corel´de herhangi bir sey yazip, "Convert" yaptim, grafigin ic dolgusunu bosaltip, kenar kalinligini 0,001mm olarak ayarladim.

-Simdi, "Print Preview" yapip "Top Left Corner"i seciyorum.

-Bu arada Plotter acik vaziyette ve Folyo takili durumda.

-"Yazdir" dedigimde ekranin sag alt tarafinda yazici simgesi cikiyor ama üzerinde kirmizi bir ünlem isareti ile birlikte. Ve "Yazdirilamiyor" seklinde HATA aliyorum.:sweating:

Hep aynisi oluyor. Neyi yanlis yapiyorum?😟
LPT portunun yeni işletim sistemlerinde gerçek emülasyon yapamadığını söyleyebilirim. Mümkünse, LPT portunun başka bir cihazla çalışıp çalışmadığını kontrol et. Eüer COM port imkaanın varsa, daha kolay bağlayabilmen söz konusu. COM (seri port) ile bağlantılarda 9600 veya 4800 baud seçimini dipswitch ile yapman gerekiyor dikkat.