Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Sait MADEN

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Günümüz şairlerinden 1932 yılında Çorum’da doğdu.İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nü bitirdi(1956).Şiir yazmaya ortaöğretimin ilk yılında başladı. İlk şiirlerini
İstanbul, Türkçe, Soyut, Yazko Edebiyat, Soyut, Varlık, Gösteri gibi dergilerde yayınlayan Sait Maden bunları Açıl, Ey Gizem (1996), Yol Yazıları ve Hiçlemeler (1997) adlı üç kitapta topladı.

1950’de Varlık Yayınları’nın düzenlediği çeviri şiir yarışmasında Baudelaire’ den uyarladığı “Moesta et Errabunda” adlı şiirle birincilik ödülü kazandı. O günden bu yana değişik ülke şairlerinden çok sayıda şiir çevirdi. Çeviri yapıtları: Güneş Taşı ( Octavio Paz, 1962 ), Seçmeler (Blaise Cendrars, 1964), Kara Ada Şiirleri (Pablo Neruda, 1971), Bütün Şiirler (Federico Garcia Lorca, 1974), 20 Aşk ve Umutsuz Bir Şarkı (Pablo Neruda, 1975), Seçme Şiirler (Eugenio Montale, 1975), Elsa’ ya Şiirler ( Louis Aragon , 1976 – Türk Dil
Kurumu Çeviri Ödülü ), Şiirler (Paul Eluard, 1976), Şiirler (Saint-John Perse, 1981), Şiirler (Vladimir Mayakovski, 1985), Çeviri alanındaki en kapsamlı ürünleri Lorca: Bütün Şiirler, insanlığın beş bin yıllık şiir birikiminden derlediği Şiir Tapınağı(1985), Baudelaire’den çevirdiği Kötülük Çiçekleri (1996) ve dünya halklarının şiirlerinden oluşan Yeryüzü Şiiri’dir.

Hayatını bağımsız ressam ve grafikçi olarak sürdüren Sait Maden, grafiğin her dalında çok sayıda eser üretti, günümüze dek 7000 dolayında kitap ve dergi kapağı çizdi. Bu konudaki yapıtları Türk Grafik Sanatı Tarihi (1979), Simgeler (kendi çizdiği amblem ve logolardan seçilmiş 150 örnek, 1990).

ALINTIDIR

337072.jpg

n2d03c5b52ef0ed55634082.jpg

roportaj2.jpg

roportaj4.jpg

roportaj7.jpg

roportaj8.jpg

sait9.gif

ALINTIDIR

Sanatçının bir dergide röportajı yayınlanmıştı bir süre önce, gerçi bir kaç yıl oldu ama, internette onu da buldum. Ancak buraya koymak doğru olur muydu, emin olamadım. Sait MADEN diye arama yaparsanız; röportajı okuma şansınız var :) Mutlaka okumalısınız, çünkü ben okuyunca o kelimelerin arasından çok şey aldım, şimdi yine okuyacağım :)

fatihcee

♾️Grafik Gurusu♾️
Evet çok güzel bir paylaşım.
Benim grafik tasarım hocam da okumamız incelememizi istemişti baya.

Çok teşekkürler Efoja

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Bence çok doğru bir yönergede bulunmuş... çünkü sanatçıyı anladıktan sonra yani nasıl desem bilmem ki, hayranlığımı açıkçası kelimelere dökemiyorum :) Mutlaka araştırılmalı eserleri görülmeli... Homeros'un kitap kapağı bende var diye nasıl sevindim ben çocuk gibi zıplamıştım evde zamanında :D Kapağı kitabın önüne geçti :D

fatihcee

♾️Grafik Gurusu♾️
Bence çok doğru bir yönergede bulunmuş... çünkü sanatçıyı anladıktan sonra yani nasıl desem bilmem ki, hayranlığımı açıkçası kelimelere dökemiyorum Mutlaka araştırılmalı eserleri görülmeli... Homeros'un kitap kapağı bende var diye nasıl sevindim ben çocuk gibi zıplamıştım evde zamanında Kapağı kitabın önüne geçti

Mutlaka görülmeli evet
Şu kapak olayı hala devam ediyor sanırım :D
Sevincin yorumda bile belli

a.g.s.l

👑Efsanevi Grafiker👑
paylaşım için teşekkür ederim efoja...
anlamlı ve güzel bir paylaşım olmus:)
yüregine saglık..

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
sizn de ellerinize sağlık :) üşenmeyip yazmışsınız... inşallah ışık tutar, bir nebze olsun.

Zynopsis

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bormat.net
homeros kitabı bende de var çok sevindim.. burayı seviyorum hergün yeni bişey öğrenmek üstatların yaşamlarını röportajlarını okumak çok keyifli.. teşekkürler efoja...

wwaslıww

👑Efsanevi Grafiker👑
paylaşım için teşekkürler efoja

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
çok güzel bir paylaşım zevkle inceledim teşekkürler

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Teşekkür ederim, çok güzel bir paylaşım olmuş.

En güzelide bakıp geçmekten çok, içinden birşeyler çıkarılabilmesi :)
Her mısrada insan hayatından bir parça var, ve her mısrada insan kendinden birşeyler bulabiliyor.

UÇURTMA

Göğün ipini tutmuş koşuyor çocuk
savura savura denizi, al yeşil mor, kıyı boyunca.
Kapılardan içeri yaz doluyor döne döne
keskin bir adaçayı, reçine, kekik
kokusuyla, başdöndürücü
bir çingene çergisi çığrışmasıyla, gün günden uzun,
gün günden deli.
Dilimizde zaman av etleri tadında.

Akşamları kıyıda, demlenirken altında salkımsöğütün,
başı dizimizde uyuyor deniz, yorgun, güleryüzlü, güvenli
.

Sait MADEN

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Ben neden sadece grafik-tasarım alanına saplanmışım ki? Aslında düşünüşlerdir tasarımlara yön veren... Biz düşünüşlerin boyutlarını küçük kelimelerden anlayabiliriz:

başı dizimizde uyuyor deniz, yorgun, güleryüzlü, güvenli.

bu cümleyi kurabilen biri, bunları düşünebilen biri; insanlardan sadece mükemmeli bekleme haksızlıktır ama tanısaydım her zaman mükemmeli beklerdim gibi geliyor.

Teşekkür ederim Deniz'im.

damla1

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Güzel bir paylaşım teşekkürler...

workmedya

🌟Usta Tasarımcı🌟
sagol efoja bu kapaklardan başka nerde bulabiliriz?

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Kapaklar için ben saygı değer, çok sevgili Google'dan fazlasıyla yararlandım. Sait Maden yazınca gerisi geliyor. Ama asıl tavsiyem kesinlikle sahaflar... kapağa bakmak başka... dokunmak başka :)