Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Indesign PDF Hazırlama

carrick

🌱Yeni Üye🌱
iyi geceler arkadaşlar ben indesign'de yeniyim ve öğrenmeye calısıyorum merak ettiğim bir konu ise baskı hazırlık aşaması bunlardan biride yaptığımız işi indesign'de pdf olarak hazırlama 400 sayfa kitap veyahut 16 sayfalık dergi gibi bir calısmamızı yaptıktan sonra indesign'de matbaya sorunsuz bir sekilde pdf göndermemiz icin pdf'i nasil yapmamiz gerektiğini ve hangi ayarları yapıp nereyi işaretler isek bize sorun cıkarmayacagını ''indesign'' konusunda tecrübeli ve bu işi iyi bilen birinin bu baslık altında resimli ve acıklayıcı şekilde gösterirse çok sevinir duacı olurum. iyi calısmalar.

Benzer konular

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
Değerli Meslektaşım

Sorunuzun cevabını forumu biraz inceleyerek bulabilirsiniz.

Kısa anlatım ektedir.
1) İn design programında 1'den 2000 ve üzeri sayfayı bir arada tek dökümanda çalışabilirsiniz.

2) İn design programında sayfaları book oluşturarak forma forma çalışabilirsiniz. Ve book üzerinden bir seferde pdf yapabilirsiniz. Resimli anlatımı ektedir.
https://www.grafikerler.net/in-designda-book-nasil-olusturulur-t16555.html

3) Baskıda bir kaç esasa dikkat edilse istenilen sonuç elde edilebilir kanattindeyim.
a) Fontların convert edilmesi

b) Renklerin scalaya göre seçilmesi

c) Resimlerin çözünürlüklerinin 300 ve üzeri ve net olması. Resim isimlerinin türkçe karakter ve uzun olmaması.Dosyanın bozuk olmaması gerekir.

d) filim atölyesi yada kalıp atölyesine gönderilecek dökümanın her bilgisayarda sağlıklı bir şekilde açılması.

a) İn design programı pc deki fontları aynen macte görmektedir. Yeterki fontlar türkçe olsun.
İn designde fontların convert edilmesi ektedir. İn design içindeki font klasörüne atılması fontun sadece in design tarafından görülmesini sağlayacaktır.
https://www.grafikerler.net/indesign-font-embed-t8050p2.html

b) Verilen renklerin cmyk modülüne uygun olması lazım.

c) 300 dpi ve resim çözünürlüğü konusunda buradan bilgi edinebilirsiniz.
https://www.grafikerler.net/300-dpi-nedirg-t5056.html?t=5056

d) İn designda yapılan pdf nin, filim atölyesi yada kalıp atölyesinde in design kullanılarak yapılması.İyi sonuç verecektir. Acrobata yapılan yeni eklemeler (otomatik montaj gibi) ek programlara gerek bırakmayabilir. Bunun olmadığı durumlarda font converti sorunu çözebilir.

Saygılarımla.

Son düzenleme:

mert24_

🌱Yeni Üye🌱
Bu bilgiler ne kadar yararlı olur ama ....

PDF yapmak için File > Adobe PDF presets ‘den uygun preset’i seçeceksiniz. Buradakileri şöyle bir açıklayacak olursak:

Standart görüntülenebilen, basılabilenAdobe PDF belgeleri oluşturmak için bu ayarları kullanın.Oluşturulan PDF belgeleri Acrobat ve Adobe Reader 5.0 ve sonrasındaki sürümlerle açılabilir.

High Qualiy [Prova Baskı İçin]
Yüksek kaliteli ön yazdırma baskısına en iyi uyabilecek Adobe PDF belgeleri oluşturmak için bu ayarları kullanın. Oluşturulan PDF belgeleri Acrobat ve Adobe Reader 5.0 ve sonrasındaki sürümlerle açılabilir.

PressQuality [Masaüstü Yazıcılar İçin]
Masaüstü yazıcılar ve baskı makinelerinde kaliteli baskı amacıyla Adobe PDF belgeleri oluşturmak için bu ayarları kullanın. Oluşturulan PDF belgeleri Acrobat ve Adobe Reader 5.0 ve sonrasındaki sürümlerle açılabilir.

Smallest File Size
Ekran görünümü, e-posta ve internet için en uygun Adobe PDF belgeleri oluşturmak için bu ayarları kullanın. Oluşturulan PDF belgeleri Acrobat ve Acrobat Reader 5.0 ve sonrasındaki sürümlerle açılabilir.

PDF/X-1a:2001 [Spot Renkleri Desteklemeyen Web Ofset Baskı İçin]
Kontrol edilecek veya grafik içerik takası için bir ISO standardı olan PDF/X-1a:2001=92e uyması gereken Adobe PDF belgeleri oluşturmak için bu ayarları kullanın. Oluşturulan PDF belgeleri Acrobat ve Adobe Reader 4.0 ve sonrasındaki sürümlerle açılabilir.

PDF/X-3a:2002 [Ofset Baskı İçin]
Kontrol edilecek veya grafik içerik takası için bir ISO standardı olan PDF/X-3:2002=92ye uyması gereken Adobe PDF belgeleri oluşturmak için bu ayarları kullanın. Oluşturulan PDF belgeleri Acrobat ve Adobe Reader 4.0 ve sonrasındaki sürümlerle açılabilir.

Uygun preset’i seçtikten sonra önce save diyoruz. Çıkan ekrandan;

General Sekmesi:
Buradan PDF yapmak istediğiniz sayfaları ve özelliklerini belirleyebilirs iniz.

Compression Sekmesi:
Burada uygun preseti seçtiyseniz bir ayarlama yapmanıza gerek yok.

Mark & Bleeds:
İşte buradan dökümanınıza cros ekleyebilirsini z. Önceden dökümanınıza bleed vermiş olmalısınız. Alttaki “Use Documant Bleed Settings’i işaretleyin ve üstteki check boxlardan ihtiyacınız olanları işaretleyin (Page info genelde gereksizdir)

Output:
Renk profilleri ile ilgili bilginiz yoksa ve renk profili eklemeniz gerekmiyorsa burayı fazla kurcalamayın. Sadece (Dökümanınızda RGB imaj ve renk olmamasına dikkat ederek) Color Conversion dropdown menüsünden “No Color Conversion”’ın seçili olmasına dikkat edin.

Advanced:
Burası adından da anlaşıyacağı gibi “advanced” kullanıcılar içindir.

ALINTIDIR...

SONEA

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar acil yardıma ihtiyacım var... Hazırladığım 48 sayfalıkbir çalışmayı pdf yapmaya çalışıyorum herşey tamam fakat ayarlarımı girip export dediğim işlem başlıyor işlemin başında
my.php

bu hatayı veriyor ve sonra evet hayır yada iptal seçeneğini tıkladığımda da ImageShack - Image Hosting :: grafik2.jpg bu hatayı veriyor ve pdf yapamıyorum.. sanırım font sorunu çünkü convert ettiğim bir sayfayı denediğimde pdf yapabildim :S ama 48 sayfanın tamamını tek tek convert etmek çok zor.. bana yardımcı olabilirmisiniz acil lütfen :(

Grafik34

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Dökümanda kullanılan bütün resimleri re link ediniz tekrardan,
Rgb renk ve resimleri cmyk yapınız.
Gruplu yazıları ayırınız.
Dükümanı farklı adla kaydediniz paket yaparak.
Dosyayı daha alt versiyon olarak kaydedebilirsiniz.

Kullandığınız ID versionu nedir?
Bunları denedikten sonra çözemezseniz pdf yapamadıgınız bir sayfayı fontları resimleri ile beraber rar dosyası yapıp buraya eklerseniz çözümünü bulabiliriz diye düşünüyorum.

yeldabaskut

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhabalar,
Benim de bir sorum olacaktı. ID CS4 ile 16 sayfalık bir broşür hazırladım. Bütün imajlar CMYK 300dpi tiff. PressQuality ile PDF yaptım. Herşey tamam. ancak matbaaya gönderdiğimde PDF'imin RGB olduğunu söylediler. Renk ayarları ile ilgili bir hata olmuş olabilir mi ?

Hatice ÇAVDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
Merhabalar,
Benim de bir sorum olacaktı. ID CS4 ile 16 sayfalık bir broşür hazırladım. Bütün imajlar CMYK 300dpi tiff. PressQuality ile PDF yaptım. Herşey tamam. ancak matbaaya gönderdiğimde PDF'imin RGB olduğunu söylediler. Renk ayarları ile ilgili bir hata olmuş olabilir mi ?

Pdf için bu ayarı kullanırsanız daha sorunsuz alırsınız
PDF/X-3a:2002 [Ofset Baskı İçin]
Kontrol edilecek veya grafik içerik takası için bir ISO standardı olan PDF/X-3:2002=92ye uyması gereken Adobe PDF belgeleri oluşturmak için bu ayarları kullanın. Oluşturulan PDF belgeleri Acrobat ve Adobe Reader 4.0 ve sonrasındaki sürümlerle açılabilir.

grafikermac

🌱Yeni Üye🌱
ID de RGB resimleri Pdf yaparken kendi otomatik CMYK yapıyor zaten. şahsen ben pazırladığım dergi ve katalog resimlerinde fotoğrafları jpg ve rgb kullanyorum..

dafyew

🌱Yeni Üye🌱
İndesign'dan PDF'ye cevirme

merhaba arkadaslar..PDF'e cevirmek icin ve daha iyi bir kalitede matbaa'ya göndermek için bir yöntem var ama cok iyi bilmiyorum, bildigim kadariyla sizinle paylasicam ve daha iyi bilen birisi varsa bana yardimci olursa sevinirm :)....
File/Print/Printer.../PDF/Save as PostScript sonra Use.ps formatını secip kaydediliyor ve sonra Acrobat Distiller'a atarak onu PDF'ye ceviriyor ve matbaacılar ve renk ayrimcilar genelde bu yolu izilyor..
Yalniz bende Save as PostScripten sonra uyari veriyor... "The Save as PDF and Save as PostScript options in the Printer dialog are not supported." diyor..Bu uyarida ne yapmam gerekir??
Bu yolu bilinler varsa bana yardimci olabilirler mi???? LÜTFEEN ve ACİİLLL

tesekkürler :)

geantes

🏅Acemi Tasarımcı🏅
compression sekmesinde none yaptım imageleri sorun olur mu acaba?

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Merhabalar,
Yelde hanım;
Adobe PDF yazıcısını seçtiğinizde Acrobat ile kurulan birde Adobe Distiller Programı var. Seçtiğiniz PressQuality ayarı Distiller'in ayarıdır. Siz yine bildiğiniz gibi yapın yalnız işi PDF yapmadan önce
Adobe Distiller programını açıp PressQuality ayarı otomatik seçili olacak (değilse de siz seçin) sonra Düzen menüsünden ayarları düzenleyi seçip Color sekmesinde karşınıza direk bütün renkleri RGB'ye çevir sekmesini "renkleri değiştirme" olarak değiştirip tamam diyorsunuz yine bildiğiniz gibi yapmaya devam ediyorsunuz ve RGB olayından kurtulmuş oluyorsunuz.

ID de RGB resimleri Pdf yaparken kendi otomatik CMYK yapıyor zaten. şahsen ben pazırladığım dergi ve katalog resimlerinde fotoğrafları jpg ve rgb kullanyorum..
Arkadaşım doğru diyorsun da baskıda kötü çıkabiliyor..
RGB ile CMYK arasında mavi kanal çok fark ediyor..

hilmicekic

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sonea arkadaşım
çalışmanda kayıp link veya font olabilir. Veya font kaybolmasa bile pdf fontu tanıyamamış olabilir. Ama bu uyarıdan önce bir uyarı daha vermsi lazım. Orada hangi sayfada neyin kayıp olduğunu söyler.
kolay gelsin

Medyalal

🌱Yeni Üye🌱
Selam,, Hatice Hn sizin bahsettiğiniz ayarı ( X-3) ID CS3'de yapıyorum ancak aldığım PDF de kullandığım görseller kırılmalara uğruyor, Press Quality ayarı hariç hepsine aynı şey oluyor,,, sebebi ne olabilir?? Acil :(

305dpi

🌱Yeni Üye🌱
merhabalar hatice hanım bişi sorucaktım pdf yaptıkdan sonra sol sayfadaki sayfa numaraları gozukmuyor acaba neden?

ALF0NZ0

🌱Yeni Üye🌱
Slmmm

SLmm Arkadaslar ben ın desıngden hıc anlamıyorum hocamız hıc bırsey gosdermedı ve yıl sonu odevı olarak dergı yapmamız gerekıyor muzık gruplarıyla ılgılı nasıl yapacagım halkkında yardımcı olursanız sevınırımm...:)

kubilayek

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar ...
Arkadaşlar indesing cs5 kullanıyorum master sayfalar olarak çalışıyorum yaptığım gazeteyi pdf olarak export ettiğimde sayfaları çift olarak çıkarıyor(yani master A ve master B yanyana olarak pdf de açılıyor ve yazıcıda da aynen çıkıyor) ben yazıcıdan çıktı alcağım zaman teker teker çıkmasını istiyorum bilgisi olan varmı acaba ?

kubilayek

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar ...
Arkadaşlar indesing cs5 kullanıyorum master sayfalar olarak çalışıyorum yaptığım gazeteyi pdf olarak export ettiğimde sayfaları çift olarak çıkarıyor(yani master A ve master B yanyana olarak pdf de açılıyor ve yazıcıda da aynen çıkıyor) ben yazıcıdan çıktı alcağım zaman teker teker çıkmasını istiyorum bilgisi olan varmı acaba ?

yeldabaskut

🏅Acemi Tasarımcı🏅
peki bir sey daha sorayım. ID'da place edilen imajların tiff mi olması zorunludur? yani CMYK-300dpi-jpeg kullansak baskıda problem olur mu? eskiden fh'de place ettiğim islerde öpeg kullandığımda mutlaka baskıda hata oluyordu. bunda da bir problem olurmu jpeg kullanırsam imajları?
tesekkürler