Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Güzel Sanatlar Fakültesi?

Nesli.Han

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar benim anlamadığım bi durum var.Ben GSF ye hazırlanıyorum ancak geçenn gün resim öğretmenimle sohbet ederken kafamı öyle bi karıştırdıki anlatamam.GSF de kaç çeşit grafik tasarım var:S
Bazı okullarda Grafik/Eğitim oluyo ama onlar dijital eğitim almıyorlar sadece çizim dersi alıyorlar ve üni.yi bitirince kimse onlara grafikmi resimmi diye sormuyor.Yani öğretmen oluyorlar direkt olarak.Ancak ben dijital eğitim almak istiyorum bu nedir?Grafik tasarımı diilmi?:S
Benim amacım Anadolu GSF Grafik.Ama benmi yanlış biliyorum anlamadım kafam çok karıştı.Anadolu grafikte verilen eğitim dijital eğitimmi yoksa "Eğitim" gibi bişeymi?Mimar sinanda dijital eğitim verildiğini biliyorum.PS olsun Fotoğrafçılık eğitimi vs kısacası insanı grafiker olmak için yetiştiriyorlar.Anadoludada böylemi yoksa anadoludaki Eğitimmi?Biraz karışık anlattım biliyorum ama siz anlamışsınızdır:D
Yardımcı olursanız çok sevinirim ):

cinesu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
cinesu.deviantart.com
Öncelikle Slm. Anadolu GSF Grafik bölümündeyim. Bilmiyorum ama resim hocan sana yanlış bilgi vermiş sanırım. Yani ortada kafa karıştıracak bir durum yok. Ortada 1 tane grafik var. Bazı üniversiteler Eğitim Fakültesi, bazıları da Güzel Sanatlar Fakültesi. İyi bir grafiker olmak istiyorsan bu benim görüşüm Güzel Sanatlar okumalısın. Eğitimden öğretmen çıkarsın. GSF'ten de her türlü grafik programına hakim bir grafiker olarak ayrılırsın. Bana göre Anadolu'yu tercih etmelisin. Kafan karışmasın. Ama Güzel Sanatlar Sınavında Desenin büyük önemi var. Eğitimde ise ÖSS puanının yüksek olması yetiyor. Desen çok ağırlık verdiklerini sanmıyorum.

Nesli.Han

🌱Yeni Üye🌱
Öncelikle verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.Geçen sene çanakkalede sınava girdim ve grafik sınavında yedeklere bile kalamadım:S Acaip zordu konusu.Bu sene anadoluda sınava girmeyi düşünüyorum çok metettiler çünkü grafik dalında:)

cinesu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
cinesu.deviantart.com
Bence doğru söylemişler. Eğer teknolojinin nimetlerinden faydalanmak istiyorsan Anadolu'yu tercih etmelisin. Bende geçen yıl kazandım. Ama Çanakkale'de zorlandıysan Anadolu'ya daha sıkı çalışmalısın.

drummer91

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Hmms evet haklısın bende ilk merak ediyodum bu konuları ancak bölümlere ayrıldığını kastetmiş heralde endüstriyel tasarım grafik tasarım plastik tasarımı cam tasarımı vs. bu kadar biliyorum yararlı olmusumdur insalla..Bu arada ben Gfs ye hazırlanıorm basarılar dilerim..:)

mc_mrt

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.gravideo.org
Öncelikle Slm. Anadolu GSF Grafik bölümündeyim. Bilmiyorum ama resim hocan sana yanlış bilgi vermiş sanırım. Yani ortada kafa karıştıracak bir durum yok. Ortada 1 tane grafik var. Bazı üniversiteler Eğitim Fakültesi, bazıları da Güzel Sanatlar Fakültesi. İyi bir grafiker olmak istiyorsan bu benim görüşüm Güzel Sanatlar okumalısın. Eğitimden öğretmen çıkarsın. GSF'ten de her türlü grafik programına hakim bir grafiker olarak ayrılırsın. Bana göre Anadolu'yu tercih etmelisin. Kafan karışmasın. Ama Güzel Sanatlar Sınavında Desenin büyük önemi var. Eğitimde ise ÖSS puanının yüksek olması yetiyor. Desen çok ağırlık verdiklerini sanmıyorum.

O Okulda Okumayı Çok İsterdim Fakat ÖSS Denen Sınav Benim Önümde Kocaman Bir Engel ve Şuanda Yapmak İstedigim İşle Uzaktan Yakında Pek Alakası Olmayan Bi Bölümdeyim (Bilgisayar Tekn. Prog)
Üni. Okuyacak Olanlar için Tek Tavsiyem İstediginiz Bölüme Gidin Aksı Taktirde Okuma Eğlenceli Bir içten Çıkyor ve İşkence Haline Dönüyor.

cinesu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
cinesu.deviantart.com
O Okulda Okumayı Çok İsterdim Fakat ÖSS Denen Sınav Benim Önümde Kocaman Bir Engel ve Şuanda Yapmak İstedigim İşle Uzaktan Yakında Pek Alakası Olmayan Bi Bölümdeyim (Bilgisayar Tekn. Prog)
Üni. Okuyacak Olanlar için Tek Tavsiyem İstediginiz Bölüme Gidin Aksı Taktirde Okuma Eğlenceli Bir içten Çıkyor ve İşkence Haline Dönüyor.

ÖSSden sonra karşında binlerce kişi bekliyor. Anadolu GSFde ilk 30, MSÜ de ilk 20ye girebilmek için. Ve en çok seçilen bölüm: Grafik ve Animasyon. Sınava giren bütün herkes bu bölümleri seçer. MSÜde sınava girdim 75. yedek oldum sanırım geçtiğimiz yaz. Ama oradaki kadar iğrenç bir olay yok. Sanırım 3000-4000 arası kişi giriyor sınava. Anadolu'da da 750-1000 arası değişiyor. İlk hedefim MSÜ idi. Fakat Grafik ve Animasyon alanında bilmiyorum Anadolu'nun eline su dökebilir mi? (Tabiki bu benim görüşüm)

puhuma

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.grafikerler.net
...... İyi bir grafiker olmak istiyorsan bu benim görüşüm Güzel Sanatlar okumalısın. Eğitimden öğretmen çıkarsın. GSF'ten de her türlü grafik programına hakim bir grafiker olarak ayrılırsın. Bana göre Anadolu'yu tercih etmelisin. Kafan karışmasın. Ama Güzel Sanatlar Sınavında Desenin büyük önemi var. Eğitimde ise ÖSS puanının yüksek olması yetiyor. Desen çok ağırlık verdiklerini sanmıyorum.

Görüşlerinize katılmıyorum.
1. İyi bir grafiker olmak için GSF önemli ama tek başına kriter değildir. GSF mezunu eğitim pedagoji alarak eğitimci statüsüne yükselebilir ve görev yapabilir. Aynı şekilde EF-GSEB mezunu da öğretmen olacak diye bir kaide yok aldığı anasanat dallarının eğitimi ile kendini iyi geliştirmiş olmasına bağlı olarak sanatçı ya da tasarımcı statüsüne yükselebilir ve görev yapabilir.
2. GSF ile EF-GSEB için yapılan özel yetenek sınavlarının sistematiği, uygulaması, ölçmesinde hiç bir fark yoktur. Değerlendirmesin ise bazı koşullara (GSLise mezunu avantajı vb) göre sınav puan hesaplaması yapılır. Sonuç EF-GSEB özel yetenek sınavlarının değerlendirmesinde desene ağırlık verilmemesi gibi bir yorum yanlıştır. EF-GSEB nin GSF ye göre OSS farkı bahsettiğiniz gibi vardır bu yüksek değildir. Ve OSS nin uygulama sınavları ile değerlendirmedeki payı %30 civarındadır. Geri kalan %70ini uygulama sonuçları etkiler.

Nesli.Han

🌱Yeni Üye🌱
Verdiğiniz bilgiler için en başta çok teşekkür ederim.Benim aklımda anadoludan sonra mimar sinanda şansımı denemek vardı ancak dediğiniz gibiyse kendimi başka okulların sınavlarında denemek en mantıklısı.
Ayrıca Öss puanının Gsf grafik tasarım bölümüne olan etkisi tam olarak nedir anlayamadım.Benimde bildiğim kadarıyala öss puanı Eğ.Fak. için sınava girenleri etkiliyordu.Yanlış biliyorum sanırım:S

merveporay

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.shutterstock.com
öss puanı bildiğim kadarıyla burs için filan gerekli oluyo moralini bozmak istemem ama msü ni düşünme anadoluya git çunku msü de çok fazla torpil oluyor girmek gerçekten çok zor ama anadolu üni muhteşem bir okul.

cinesu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
cinesu.deviantart.com
Görüşlerinize katılmıyorum.
1. İyi bir grafiker olmak için GSF önemli ama tek başına kriter değildir. GSF mezunu eğitim pedagoji alarak eğitimci statüsüne yükselebilir ve görev yapabilir. Aynı şekilde EF-GSEB mezunu da öğretmen olacak diye bir kaide yok aldığı anasanat dallarının eğitimi ile kendini iyi geliştirmiş olmasına bağlı olarak sanatçı ya da tasarımcı statüsüne yükselebilir ve görev yapabilir.
2. GSF ile EF-GSEB için yapılan özel yetenek sınavlarının sistematiği, uygulaması, ölçmesinde hiç bir fark yoktur. Değerlendirmesin ise bazı koşullara (GSLise mezunu avantajı vb) göre sınav puan hesaplaması yapılır. Sonuç EF-GSEB özel yetenek sınavlarının değerlendirmesinde desene ağırlık verilmemesi gibi bir yorum yanlıştır. EF-GSEB nin GSF ye göre OSS farkı bahsettiğiniz gibi vardır bu yüksek değildir. Ve OSS nin uygulama sınavları ile değerlendirmedeki payı %30 civarındadır. Geri kalan %70ini uygulama sonuçları etkiler.

Görüşlerime katılmayabilirsiniz. Fakat yanlış anlaşıldım sanırım. Ben kimseye GSF okuyan ya da bir öğrenci çok iyi grafiker olur demedim. Okumamış biriside çok iyi Grafik Tasarım yapabilir. Ben zaten burada Neslihan arkadaşımızın sorusunu yanıtladım. Ve ona seçenek sundum. O da okumak istediği için. Ve şunda emin olun Eğitim fakültelerinde ÖSSnin önemi daha büyük. GSFne göre. Tabiki aynı kriterlerle çalışmalar yorumlanır ama orada ÖSSninde faktörü de ayrı bir yerde. Ama tercihlerini (bana göre) GSFten yana kullanmalılar.

MehmetRecepOzdemir

🌟Usta Tasarımcı🌟
Kuzen yapıcaz hiç merak etme senle anadoluda kuzey kafkasyayı temsil edecez:D
Bu arada hatırlarsan sana daha önce o öğretmeninin psikopat oldunu sölemiştim.Boşver sen onu benim derslere gel:D

ewrex

🏅Acemi Tasarımcı🏅
mrblar ben güzel sanatlar lisesi mezunu ve anadolu ve msü grafik mağduru biriyim geçen seneden sınavlarda sürekli bir oturmamışlık war yaklaşık 6 senedir bu işin içindeyim ve hersene gittikce garipleşiyorlar sorunuza gelince öss puanı gsf lerde güzel sanatlar lisesi çıkışlılar için 0,6 düz lise çıkşlılar için 0,5 le çarpılıp yetenek puanına eklenio onunb içn etkilemio fazla baraj olan 185 i geçmek yeterli ve grafik sınavında ayrıca 1. aşam modelden desen sınavını geçtiğin vakit 2.aşamada ilk önce I Q Testi benzeri bi sınav yapıolar ve imgesel (hayali) desen soruolar torpil olayıda çok doğru onun için çok çalışmak gerekio Eğitim fakülteleride puan ve yetenek önemli yaklaşık yarı yarıya etkilio ama puan yüksek olduğu zamn yetenk ne olursa olsun öne geçioun işte böyle saçma bi sistem resim öğretmeni yada farklı bi durum olucak ama puanı göz önünde tutuyorlar..başka sorun olursa sor çünkü çok uzun zamndır araştırmam var.kolay gelsin

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenligi Grafik Bölümü, Milli Eğitim Bakanligina bağli, ilköğretim ve liselere Resim öğretmeni yetiştirir.
Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı, Grafik Bölümü, Milli Eğitim Bakanliğini bağlı Meslek Lisesi ve Teknik Liselere, Grafik Öğretmeni yetiştirir.
Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Anasatdalı, Grafik Tasarımci yetistirir.
Birde iki yıllık bölümler var, ben bu okullar hakinda bilgi sahibi değilim.
Bu üç değişik katağoride olan okullarin ders müfradatlari birbirinden farklıdır. Fakat hepisinde mutlaka,
Temel Sanat Eğitimi,
Desen,
Teknik Resim derslerini alirsiniz. Özelikle Temel Sanat Eğitimi 1. sınıfta bütün hayatiniz olacaktır.
Ne yapin ne edin, eğitim fak. güzel san. vs farketmez, kursa gitmek yerine mutlaka bu okulardan bir tanesine gidin. Hersey çok değişek emin olun. Lütfen yılmayın, 2. 3. 4. yılınızda mutlaka yeniden deneyin, bu sürec içinde mutlaka desen çalışın. Hergün en az 4 saat desen çizin. Emin olsun siz okula girmek için torpil degil, okul sizi almak için torpil ariyacak...Ulaşabildiniz bütün okuların sinavlarina girin. okul ayirtetmeyin...
(3. yilinda mesleki egitim fak. grafik kazanabilmis birisi olarak yaziyorum)

atolye2000

🌱Yeni Üye🌱
bu sınavı başarmanın tek yolu

GSF sınavında başarılı olmak istiyorsanız, önce sosyal hayatınızı bitiriniz, gönül işlerinde uzak durunuz ( bu çok önemli) sadece ve sadece çalışınız. işiniz çok zor neden hem OSS den en az 185 puan alacaksınız, hemde GSF başarılı olacaksınız. anlıyacağınız burnunuz kanayana kadar çalışacaksınız...
GSF sınavlarında torpil olduğuna inanmıyorum. kazanamayan öğrenciler ve onun atölye hocalarının kendilerini savunmasıdır bence. kazanamadıysanız o fakülte için yetersizsiniz ve ya sınavda çizemediniz demektir. o zaman başka fakültelerde de sınava gireceksiniz. umudunuzu asla kaybetmeyin bu bir süreçtir. düşünün GSF 30 kişi alsın ya bunun 30 da mı torpilli olacak. mantık yürtün. :> tek yapılacak şey var oda çalışmak...

merveporay

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.shutterstock.com
tabikide çalışmak çok önemli ama torpil olduğuda bir gerçek bende eskiden yoktur diyordum ama sınav acmadan evel hocalar kimleri alacağını kaç kişi alacaklarını kararını alıp geri kalan kontenjana gore 5-10 kişiyi yetenekleriyle alıyorlar buda bir gerçek malesef

ewrex

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ewet şahsen amcası dekan yardımcısı olup Mimar Sinan ı kazanan arkadaşım var ve bunu bildiği için hiç çalışmamıştı.Anadoluda da oynuo, gireninde oraya alanında isimini bile verebilirim ;) ama bunlarıda aşmak için gerçektende çok çalışmak gerekio ama sadece çalışmaklada olmuo işten haz zevk ve eğlenceyi alarak yapmak bir başka bu olana kadr geçen süreç zorlu ama sonu bi okadarda tatlı devam edio:)

ihsanbayar

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
ihsanbayar.blogspot.com
Üniversitede güzel sanatlarda okumak istiyorum. Anadolu üniversitesini sordum eğitim iyi değilmiş. Hele animasyon bölümünde 3d dersinde sadece vakit programı tanımaya yetiyormuş birde anadoludan mezun olmuş ünlü 3d sanatçısı pek fazla yok. Benim araştırmalarıma göre şuan için iyi güzel sanatlar bölümü mimar sinan üniversitesinde var. Güzel sanatlarda okumak isteyenlere tavsiyem mimar sinandır.

grafiker adayı

🌱Yeni Üye🌱
Bende bu sene yetenek sınavına hazırlanıyorum ve gerçekten çok korkuyorum
bazen yapabilirmilşim gibi bi güven duygusu geliyo içime bazen de giren kişilerden çok korkunç bişey olduğunu duyunca bunalıma giriyorum ama tabiki de boş boş durmuyorum össye gayet iyi hazırlanıyorum ama çizim konusunda da zaten okulda nerdeyse hergün çizim yapıyorum fakat tabiki yeterli diil mesela önceki senelerde yetenek sınavlarında ne sormuşlar acaba bileninizz varmı özelliklede marmara grafik sanatlarında:D