Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel Draw Dersleri: ''WordArt'da ki yazı yapımı''

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
1. Yazımızı yazıyoruz. Dolgu rengi None, Stroke için renk paletinden istediğiniz renk tonunu seçebilirsiniz.

46453889ij9.jpg

29023200gj6.jpg

2. Yazı yazdıktan sonra yazı seçili haldeyken, mause üzerine sol tuşu basarak resimdeki gibi bir seçim olması lazım. Daha sonra resimdeki kırmızı alandaki şekil olacak, o şekil mause ile tutarak yukarı taşıyoruz.

31of3.jpg

59950287qf6.jpg

3. Elipse Tool ile oval çiziyoruz. Daha sonra Text Tool aldığımız zaman oval üzerine geliyoruz, tıklayarak yazı yazıyoruz.

Eğer yazı resimdeki gibi, bunun için küçük bir kırmızı kutucuk görüyor musunuz? Pick Tool ile tutarak istediğiniz yere taşıyorsunuz. Daha sonra oval çizgi görmemek için Pick Tool ile oval üzerine tıklayarak Strok rengi None diyoruz.

41go3.jpg

Aynı şekilde ikinci yazıyı yazıyoruz. Yeni oval çizdikten sonra istediğimiz yere tıklayarak yazı yazıyoruz (daha iyi sonuç alabilmek için yazı altta yazmayı öneriyorum). Yazı yazdıktan sonra Pick Tool aracını alıyoruz, menü çubuğunun üzerine özellikleri resimdeki gibi girin. İlk önce Mirror Vertical diyorum daha sonra Mirror Horizontal. Pick Tool ile oval seçiyoruz Strok rengi None diyoruz.

42ta7.jpg

49791736vy8.jpg

4. Beyaz dolgu rengi ile yazı yazıyoruz. Daha sonra İnteractive Drop Shadow Tool ile yazı üzerine geliyoruz. Tam ortasına tıklayarak soldan sağa çizgi çekiyoruz, öylece bizim gölge solda olacak. A) burada ben yazı için Strok vermedim. B) Burada yazı için siyah Strok rengi verdim.

10584823bd9.jpg

5. Yazı yazıyoruz, dolgu rengi ve Strok veriyoruz. Olan yazı kopya alıyorum Ctrl + C (copy) Ctrl+V (past) ya da klavye üzerine ‘+’ işareti ile kopya alabilirsiniz. Kopya aldıktan sonra Pick Tool ile biraz sağa ve aşağı taşıyoruz. İnteractive Transparency
Tool ile şeffaflık veriyoruz.

25748135ww4.jpg

6. Yazı yazdıktan sonra, Fountain Fill Dialog Tool ile çıkan menünden renk tonları istediğiniz gibi seçebilirsiniz, OK dedikten sonra çıkıyoruz. Daha sonra Drop Shadow Tool ile gölge veriyoruz.

71bg5.jpg

72by6.jpg

55218466kn3.jpg

7. Yazı yazıyoruz. Dolgu rengi ve Strok veriyorum. Strok kalınlığı şu anda hairline, ama bize daha kalın Strok lazım. Bunun için resimdeki gibi menüsüne geliyoruz. Daha sonra İnterackive Drop Shadow ile gölge veriyorum…

81zy9.jpg

82og8.jpg

83da5.jpg

95440274kb1.jpg

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
8. Yazı yazıyoruz. Yazı üzerine Pattern Fill Dialog ile tıklayarak çıkan pencereden istediğiniz pattern şekli seçebilirsiniz. Strok veriyoruz, Strok için kalınlık veriyorum. Patterne vermeden önce olan yazı üzerine kopya aldım. En alta gönderdim Arrange – Order – To Back of Page. Biraz büyüttüm ve üzerine İnteractive Transparency Tool ile uyguladım (linear).

91nz6.jpg

92bk3.jpg

93go5.jpg

92671731xi2.jpg

9. Yazı yazıyoruz. Kopya alıyorum. Kopya aldığımız yazı en arkaya gönderiyoruz. Bu iki yazı seçip 2.adım uyguluyoruz. Üste olan yazı üzerine Pattern fill Dialog uyguluyoruz. Sarı Strok rengi veriyorum. Biraz aşağı taşıyorum. Daha sonra bu iki olan yazı seçiyorum İnteractive Blend Tool ile üste olan yazıdan alta olan yazıya çizgi çekiyorum. Daha sonra üste olan yazı Pick Tool ile seçiyorum biraz yukarı taşıyorum…

101qr0.jpg

102pp7.jpg

10yx0.jpg

10. Yazı yazıyoruz. Daha sonra İnteractive Envelope Tool ile noktalarla oyarken istediğimiz şekli verebiliriz. Şimdi İnteractive Extrude Tool ile 3D şekli veriyoruz. Özellikleri resimde görebilirsiniz.

11ut8.jpg

111mh0.jpg

112it3.jpg

113fj8.jpg

114ay9.jpg

11. Pen Tool ile ya da Freehand tool ile istediğimiz dalgalı bir Patch yolu çiziyoruz. Daha sonra Patch seçili halde Text Tool ile Patch yolu üzerine geliyoruz, tıklayarak yazı yazıyoruz. Eğer sizin yazı Patch yolu üzerine sıyamamış oldu, o zaman Shape Tool ile Patch yolu şekli değiştirebilirsiniz, ya da son noktayı seçip Pen Tool aldıktan sonra patch yolu devamı edebilirsiniz.

12yj2.jpg

mcmouse

🌱Yeni Üye🌱
teşekkürler güzel bir palaşım olmuş

banucakir

🌱Yeni Üye🌱
şahane olmuş ne diyeyim, ellerinize sağlık:) çok teşekkür ederim

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Arkadaşlar Selamlar,
Gerçekten yalın bir şekilde izah ediyorsunuz konuları, teşekkür ediyorum.
Yuradıda sayın Kasta095'in gösterdiği gibi, aşağıdaki yazı görüntüsü niçin gereklidir?, yazı daha mı düzgün duruyor bu şekilde?, yazı düz bir yatay çizgi üzerinde olursa sonuçta ne olacak? Teşekkür ediyorum, herkese kolay gelsin.
yaz305biimi.png

worm32

🏅Acemi Tasarımcı🏅
emeğine sağlıkk çok teşekkürler

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Arkadaşlar Selamlar,
Gerçekten yalın bir şekilde izah ediyorsunuz konuları, teşekkür ediyorum.
Yuradıda sayın Kasta095'in gösterdiği gibi, aşağıdaki yazı görüntüsü niçin gereklidir?, yazı daha mı düzgün duruyor bu şekilde?, yazı düz bir yatay çizgi üzerinde olursa sonuçta ne olacak? Teşekkür ediyorum, herkese kolay gelsin.
yaz305biimi.png

ne demek istedınız tama olarak anlamadım ama anladığım kadarı ile açıkalyim...

benim gösterdığım örnekte yazılara 3 buyutu nasıl verelir diye...

eğer konu dikkatli okumuşsunuz WordArt bir program var... bir öğrenci oradaki yazı şekilleri corelde nasıl yaparım diye soru sordu...

kolay gelsın