Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

indesign cs3

grafipek

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
selam. ben in design cs2 kullanıyorum fakat en son sürüm cs3 ü aldım onu kurucam. cs2 ile cs3 arasında çok farklar var mı onu merak ediyorum. ve farkların neler old. anlatırsanız çok sevinirim.

diagram

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hizalamalar, efektler, import seçenekleri gibi bir sürü iyileştirme var. Daha detaylı bilgiyi *********** sitesinden alabilirsin...

Moderatör tarafında düzenlendi:

gamzeyuksel

🌱Yeni Üye🌱
cs3 ü dün indirdim.Zaman aldı indirmek.30 gün boyunca kullanabilicem.Ancak dünden beri çözmedim.Sizlerden öğrendiğim kadarıyla kitap, kapak, sayfa tasarımı ile ilgiliymiş.Daha geniş çaplı başka neler yapılabilir?Boşuna kaa patlatmak istemiyorum açıkçası.

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
cs3 ü dün indirdim.Zaman aldı indirmek.30 gün boyunca kullanabilicem.Ancak dünden beri çözmedim.Sizlerden öğrendiğim kadarıyla kitap, kapak, sayfa tasarımı ile ilgiliymiş.Daha geniş çaplı başka neler yapılabilir?Boşuna kaa patlatmak istemiyorum açıkçası.

ogrenilen hiçbir şey kaybedilen bir zaman değildir dostum....

az once quark ilgili yazdıklarına yanıt vermiştim. sandım ki quark biliyorsun. ama sanırım bilmiyorsun.

bildigini dusunerek soyluyorum: indesign dergi gazete kkitap vb gibi çoklu sayfalar dan oluşan tasarımlar için biçilmiş bir kaftandır.

eğer quark biliyorsan birazcık, bu ıkı programın aynı kulvarda ilerlediklerini anlayabilirsin...

kolay gelsin simdiden...

gamzeyuksel

🌱Yeni Üye🌱
ogrenilen hiçbir şey kaybedilen bir zaman değildir dostum....

az once quark ilgili yazdıklarına yanıt vermiştim. sandım ki quark biliyorsun. ama sanırım bilmiyorsun.

bildigini dusunerek soyluyorum: indesign dergi gazete kkitap vb gibi çoklu sayfalar dan oluşan tasarımlar için biçilmiş bir kaftandır.

eğer quark biliyorsan birazcık, bu ıkı programın aynı kulvarda ilerlediklerini anlayabilirsin...

kolay gelsin simdiden...

haklısın.ben daha yeni yeni bu işlere başlıyorum.quark nası bir program biliyorum ancak;hiç kullanmadım.corel kullanıyorum şu an.ilk adım ne yapabilirim en basitinden (indesign için).orasını burasını kurcalıyorum.hiç bişey yok.örneğin nasıl resim ekleyebilirim.jpg dosyaları açmıyor zaten hiç bir şekilde.yardımcı olabilir misiniz?

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
haklısın.ben daha yeni yeni bu işlere başlıyorum.quark nası bir program biliyorum ancak;hiç kullanmadım.corel kullanıyorum şu an.ilk adım ne yapabilirim en basitinden (indesign için).orasını burasını kurcalıyorum.hiç bişey yok.örneğin nasıl resim ekleyebilirim.jpg dosyaları açmıyor zaten hiç bir şekilde.yardımcı olabilir misiniz?

tabiki yardımcı oluruz. her konuda yazdıklarınızı takıp etmeye calısacagım. ama forum icerisinde arama yaptırabilirseniz indesign ye nasıl resim çağırılacağı konusunda bilgilere ulaşabilirsiniz.

bunun dışındaki sorularınızı beklıyoruz.

gamzeyuksel

🌱Yeni Üye🌱
indesign ile ilgili baya yol katettim diyebilirim.Günde 14 saat bunun için çalışıyorum:)
Ancak; bir kaç sorum olacak:

Sayfa fon rengini nasıl değiştirebilirim?

Sayfanın üst yarısını kaplayan bir resim yapıştırdım diyelim.Bunun üzerine daha küçük boyutta bir resim daha nasıl yapıştırabilirim?

Bir sayfada yukarıdan aşağıya olmak üzere " s " biçiminde bir hattı nasıl çizebilirim?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
oncelikle sayfaya fon vermek istiyorsanız sayfanızın büyüklüğünde rectangle tool yardımı ile bir kare - dikdörgen çizip bunun dolgu rengini belirleyerek uygulaya bilirsiniz.

sayfaya resim cağırmak için CTRL ve D yani File menüsünden Place komutunu kullanabilirsiniz.

eğer CS2 ve öcesi versiyonlardan birini kullanıyorsanır tek seferde bir resim getirebilirsiniz. CS3 te ise komutu verdikten sonra istediğiniz kadar resim çağırabilirsiniz.

resimlerini çağırdığınızda dikkat etmeniz gereken şey:
dosyayı açtıktan sonra konumlama seçeneğini gelir. yani resmi nereye koyacağınızı bekler. eğer bir alana veya başka bir resme tıklarsanız o alan içerisine yerleşir resiminiz.

o yüzden resimlerinizi birbirinden bağımsız yerlere tıklayıp programa aldıktan sonra konumlarını siz ayarlamanız en sağlıklı yöntem olacak.

umarım şimdiki sorularınızın yanıtını alabilmişsinizdir.

kolay gelsin.

gamzeyuksel

🌱Yeni Üye🌱
ya çok teşekkürler.çok yardımcı oldunuz.yapabildim yani.Ama

En son sorumda demek istediğim şuydu:sayfa içersinde gelişigüzel hatlar çizmek istiyorum.Örneğin yukarıdan aşağıya kadar büyük bir "s" (ya da soldan sağa doğru) çizmek istiyorum.Sol tarafı farklı renk sağ tarafı farklı renk yapmak istiyorum.Ancak yuvarlak hatlı bir hat olduğu için yapamıyorum.Yoksa düz çizgiler, kareler, dikdörtgenler kolay yapması.Umarım anlatabilmişimdir.Bunu nasıl yapıcam.İnşallah buna da mesaj yazarsınız.

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
toolbox'ınızda (hani şu sol tarafta bulunan menu ve araçlarda) orada aynı pjotoshopta olduğu gibi Path Tool var, divid kalem ucuna benzer olan onun yardımı ile serbest çizimler yapabilirsiniz. tabiki indesteki serbest çizim freehand veya corel de olduğu gibi fazla kolay değildir. bu sanırım sizin işinizi görecektir.

ufak bir oneri tararım adına yapacağınız tüm şekilleri alışık olduğunu programlarda hazırlayın kopyala/yapıştır özelliğini kullanarak indesign'ye yapıştırın.

kolay gelsin.

suna

🌱Yeni Üye🌱
Indesig'da wordde hazırlanmış dipnotlu bir iş var. Bu tür işlerin ındesign'da çok kolay olduğunu duydum. Indesign'da wordde hazırlanmış dipnotlu işi nasıl oluşturabilirim

Didem Zeynep

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba Indesign çok öğrenmek istiyorum iyi Quark kullanıcısıyım ve Indesign daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ama karşık galiba biraz. Türkçe kullanımı yok mu? Burdan indirmek istedim ama bulamıyorum...

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
Indesig'da wordde hazırlanmış dipnotlu bir iş var. Bu tür işlerin ındesign'da çok kolay olduğunu duydum. Indesign'da wordde hazırlanmış dipnotlu işi nasıl oluşturabilirim

Evet in design bu işler için biçilmiş kaftan.
Yalnız kişinin hangi word'ü (2003, 2007, XP gibi) kullanıldığının bilinmesi fayda sağlıyacaktır.

Ayrıca, bu tür bir dosya üzerinde çalışabilmek için word'ü iyi bilmek gerekmektedir.Çünkü in design bu tür dosyaları word mantığına çok yakın bir mantıkla yapar.

yapım şekli özet:

1) İn designda yeni bir dosya açılır.

2) File + place'den word dosyası resim çağırır gibi çağırılır.Çağırma menüsünde Show import işaretlenmelidir. Yapılan dosya hakkında çalışma bilgilerine bu şekilde ulaşılabilir. Bunun faydası ileri ki aşamalarda bu bilgiler gerekecektir. İn design bunu hafızasına (Links'e) kayıt eder.

3)Çağrılan yazılar word çalışması düzgün ise aynen sayfaya gelir.

4) Bundan sonraki zamanla ve yapılan işin niteliğine göre belirlenir.

Saygılarımla

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
Merhaba Indesign çok öğrenmek istiyorum iyi Quark kullanıcısıyım ve Indesign daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ama karşık galiba biraz. Türkçe kullanımı yok mu? Burdan indirmek istedim ama bulamıyorum...

Quark komutlarını aktif kullanıyorsanız.Menüleri özelleştirerek bunu çözebilirsiniz.