Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

24 sayfa katalog için freelance ücretlendirme ne olmalı?

ebrehe

🌱Yeni Üye🌱
evet biliyorum herkesin baydığı bir konu. ayrıca dünya üzerinde hiçbir meslekte olmadığı kadar uçurumlar var fiyatlar konusunda. fikir almak istedim.

24 sayfa+kapak katalog tasarladım.
bunun yanında kartvizit+antetli kağıt+zarf+dosya da var.

yaşadığım şehrin en iyi 1-2 ajansından birinde çalışıyorum.
işi yaptığım diğer şehirde daha grafik tasarımın g'sinden bahsetmek yalan olur.
katalog metinlerini bile ben derledim. göremeyecekleri bir tasarım gönderdim beğendiler , basıldı.şimdi tahsilat zamanı evet salaklık yapıp fiyat vermeden yaptım.süreç hızlı işledi.
ama işi direk müşteriye değil aracıya gönderdim.o yüzden bu fiyat konusunda
sabitleyemedim kafamı.

siz olsanız?

Son düzenleme:

Benzer konular

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Ben olsam fiyatta anlaşmadan işi ne yaparım, nede teslim ederim.. Şimdi siz 10TL deseniz ne olacak? 10.000 Tl deseniz ne olacak..Kendi kendinizi yorup, boşu boşuna strese sokmuşsunuz...

Diyebileceğim tek şey, aracınızda kazanmak isteyeceğinden siz ne söylerseniz ''bunun piyasası bu o kadara anlaşamayız, indir fiyatı'' diyecek. Sizde indireceksiniz..Bir kısım verecek size verecek ki bu basitbir ücret olacaktır ve bul bulabilirseniz bir daha:)

freelance çalışıyorsanız bu tarz ücretlendirmeleri önceden yapmalı, aracı bile kullansanız sözleşme yapmalısınız. Ücretini almadan da çalışmayı vermemelisiniz..

Yaptığınız işin ücreti sizin kafanızda nedir ki?

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
Kilosu 1 liradan yaparım katalog abi, her türlü... Para mühim değil kafana göre ödersin...

Sonra söyledikmi de söyledi oluyor arkadaş... Yaşadığın şehrin 1-2 ajansından birinde değil marsın en iyi ajansında çalışsanız nolur?

yaptığınız tekşey mesleğe ve emekçilerine zarar.

Sonra biz sözleşmesiz, kalem oynatmam dediğimizde, oynatma oynatan var der tabi el oğlu, Falanca bi yarım döner parasına ne biçim katalog yaptı senin fiyat çok pahalı falan da der. Onu geçtim Anamıza bacımıza sövse, verecek cevap bulamayız...

ebrehe

🌱Yeni Üye🌱
şimdi ne desen haklısın.ama dediğim gibi biraz aceleye geldi.arada da tanıdık olunca ben de tasarlama işini hızlıca çözünce ücret muallakta kaldı. bundan sonraki işler için bir fiyat listesi hazırlayıp kaparoyla çalışacağım ama dediğim gibi adamla yaptığım bu ilk iş olduğu için tam bir yere koyamadım fiyatını.az diyip kerizlik yapmak, çok söyleyip de korkutmak istemediğim için denge peşindeyim. aracı dediğim adamın da bir firması var, kendi yaşadığı şehirde profesyonel tasarım yapan bulamadığı için devamlı benimle çalışmak istiyor. vereceğim bu ilk fiyat da sonrası için önemli oalcağında sizlere danışmak istedim, ilgilendiğin için teşekkürler.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
şimdi ne desen haklısın.ama dediğim gibi biraz aceleye geldi.arada da tanıdık olunca ben de tasarlama işini hızlıca çözünce ücret muallakta kaldı. bundan sonraki işler için bir fiyat listesi hazırlayıp kaparoyla çalışacağım ama dediğim gibi adamla yaptığım bu ilk iş olduğu için tam bir yere koyamadım fiyatını.az diyip kerizlik yapmak, çok söyleyip de korkutmak istemediğim için denge peşindeyim. aracı dediğim adamın da bir firması var, kendi yaşadığı şehirde profesyonel tasarım yapan bulamadığı için devamlı benimle çalışmak istiyor. vereceğim bu ilk fiyat da sonrası için önemli oalcağında sizlere danışmak istedim, ilgilendiğin için teşekkürler.

Yaptığınız ne olursa olsun bir bedeli kafanızda vardır..Ama orta yol bulmak sanırım sıkıntılı bir süreç olacak..İlk iş son iş olması önemli değil. Müşterilerin genel bahanesi kendi çalıştığı adamların genelde peşin çalışmak istemesi yüzünden sizin gibi ücret konuşmadan sonrasında oldu bittiye getirebilecek grafiker arayışlarında olmasıdır. Ve gerçekten de iş tasarlanmış, sunumu yapılmış, onayı gelmiş, basılmış... Şu an sadece geçmiş olsun diyebilirim.

ebrehe

🌱Yeni Üye🌱
Kilosu 1 liradan yaparım katalog abi, her türlü... Para mühim değil kafana göre ödersin...

Sonra söyledikmi de söyledi oluyor arkadaş... Yaşadığın şehrin 1-2 ajansından birinde değil marsın en iyi ajansında çalışsanız nolur?

yaptığınız tekşey mesleğe ve emekçilerine zarar.

Sonra biz sözleşmesiz, kalem oynatmam dediğimizde, oynatma oynatan var der tabi el oğlu, Falanca bi yarım döner parasına ne biçim katalog yaptı senin fiyat çok pahalı falan da der. Onu geçtim Anamıza bacımıza sövse, verecek cevap bulamayız...

şu forumlarda yazmamamın en büyük sebebi 2-3 tasarım yapıp kendini çok üstün görüp , karşısındakini de bilmeyip böyle yorum yapan tipler.

hakkaten yüz yüze gelsek nasıl bir argümanın olacak merak ediyorum.ben evliyim saatlerce çalışıyorum, iyi işler çıkarıyorum ama iyi para kazansam da yetmiyor. dışarıdan iş için teklif gelince napmalıyım peki?. grafikerler.net sitesinde çok bilmişin biri böyle saçma yorum yapabilir düşüncesiyle işi kabul mu etmeyeyim? ayrıca piyasayı düşürdüğümü nereden çıkarıyorsun? 300e-500e iş yaptığımı belirten bir sözüm mü var? ya da para mühim değil diye düşündüren nedir? adam benimle telefonda konuşurken bile heyecan yapıyor ben ona rağmen denge bulmaya çalışıyorum.yardım istiyorum ama senin saçma yorumuna 2 saat cevap yazıp değerli zamanımı kaybediyorum.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
şu forumlarda yazmamamın en büyük sebebi 2-3 tasarım yapıp kendini çok üstün görüp , karşısındakini de bilmeyip böyle yorum yapan tipler.

hakkaten yüz yüze gelsek nasıl bir argümanın olacak merak ediyorum.ben evliyim saatlerce çalışıyorum, iyi işler çıkarıyorum ama iyi para kazansam da yetmiyor. dışarıdan iş için teklif gelince napmalıyım peki?. grafikerler.net sitesinde çok bilmişin biri böyle saçma yorum yapabilir düşüncesiyle işi kabul mu etmeyeyim? ayrıca piyasayı düşürdüğümü nereden çıkarıyorsun? 300e-500e iş yaptığımı belirten bir sözüm mü var? ya da para mühim değil diye düşündüren nedir? adam benimle telefonda konuşurken bile heyecan yapıyor ben ona rağmen denge bulmaya çalışıyorum.yardım istiyorum ama senin saçma yorumuna 2 saat cevap yazıp değerli zamanımı kaybediyorum.

Kimsenin avukatı değilim:) Bahsettiğiniz kişi, izmirde saygın ve bilindik bir ajansta ve çok iyi bir tasarımcıdır. Ve sizin yaptığınız ücretlendirme kısmındaki hatayı yapan biri değil.

Foruma konu açmanızın sebeini unutmayın. Fikir arıyorsunuz.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
Benim ne kadar tasarım bildiğim sizin ne kadar bildiğinizin hiç bir önemi yok. Dediğim gibi siz Antalya'yı geçtim, Dünyadan çıktım, Marstaki en ulu tasarımcı olsanız ne olur... Adam sizin karşınızda elpençe dursa ne olur, sövse neolur... En başta yaptığınız işe değer biçemeyecek kadar sektöre acemi, emeğinizin karşılığını baştan düşünmeyecek kadar da vurdum duymazsınız... Hadi bunlar benim problemin değil, üstüme vazife değil ama bu davranışlarınızın sektöre vurduğu darbe tamir edilemiyor. Alıcının alışkanlıklarını düzelmeyecek biçide değiştiriyorsunuz. Bunu yüzünüze vurunca da çocukça idrar yarışına girmeye çalışıyorsunuz. Kusura bakmayın ama benim penceremde yardımı haketmiyorsunuz. Ancak bu sitede çok daha insancıl arkadaşlar var...

Ulaş çok teşekkür ederim, Sonraki benzer tartışmalar için biz birbirimizi bilelim hocam, gerisi önemli değil. iyisinden kötüsüne hepimizin ekmek yediği bir kazan kaynıyor burda, yukarıdaki arkadaş gibi içine pislemedikten sonra, en kalas adam bile didinir uğraşır, dişe dokunur iş yapar... Herkes işine saygısını korursa, bu kazandan çorbasını içer...

ebrehe

🌱Yeni Üye🌱
Benim ne kadar tasarım bildiğim sizin ne kadar bildiğinizin hiç bir önemi yok. Dediğim gibi siz Antalya'yı geçtim, Dünyadan çıktım, Marstaki en ulu tasarımcı olsanız ne olur... Adam sizin karşınızda elpençe dursa ne olur, sövse neolur... En başta yaptığınız işe değer biçemeyecek kadar sektöre acemi, emeğinizin karşılığını baştan düşünmeyecek kadar da vurdum duymazsınız... Hadi bunlar benim problemin değil, üstüme vazife değil ama bu davranışlarınızın sektöre vurduğu darbe tamir edilemiyor. Alıcının alışkanlıklarını düzelmeyecek biçide değiştiriyorsunuz. Bunu yüzünüze vurunca da çocukça idrar yarışına girmeye çalışıyorsunuz. Kusura bakmayın ama benim penceremde yardımı haketmiyorsunuz. Ancak bu sitede çok daha insancıl arkadaşlar var...

Ulaş çok teşekkür ederim, Sonraki benzer tartışmalar için biz birbirimizi bilelim hocam, gerisi önemli değil. iyisinden kötüsüne hepimizin ekmek yediği bir kazan kaynıyor burda, yukarıdaki arkadaş gibi içine pislemedikten sonra, en kalas adam bile didinir uğraşır, dişe dokunur iş yapar... Herkes işine saygısını korursa, bu kazandan çorbasını içer...

şimdi ben bir konu açıyorum, hem de senin vakıf olamadığın bir özeleştiriyle "salaklık yaptım" diyorum. beklentim de çok bilmiş uslupla aşağılama değil, değerli fikirler almak. bu benim ne ilk freelance işim ne de son. 7 yıldır bu mesleği yapıyorum ama bu müşteriyle (arada tanıdık olduğu için) iletişim kopukluğu yüzünden ben de ilk defa böyle bir durumla karşılaşmak zorunda kaldım. yaptığım freelance web arayüzlerin ücretlendirmesini kendim güzelce hallediyorum ama sıkıntım bu konudan oldu ve allah belamı versin bir konu açıp soru sormak istedim.

müşteriyle olan tüm diyaloğu bilmeden işin içine pislediğimi söylüyorsun ya ben de sana bişey diyeyim. bu sektörün en büyük sorunu acemice işin değerini aşağıya çekenlerden daha çok bu mesleğin yıllar geçtikçe kişiye verdiği ukalalık katsayısı. sen güneş sisteminin en saygın tasarımcısı olsan ne yazar bu uslubunu değiştirmediğin sürece? ben burada stajyerlerime okulda öğrenemediklerini hergün tatlı dille anlatıyorum, koskoca emrah yücel bile özel mesajla benden fotoğraf isterken bile en nazik uslubunu kullanıyor sen olaya tam vakıf olamadan bu ukala uslubu kendinde nasıl hak görüyorsun? ben adamdan 2.500 lira istesem gönderecek ama yine insancıl bir şekilde
denge arayıp yardım istiyorum. insanlara tavsiye vermeden önce egonu bir köşeye koy diğer maskelerini de çıkar sonra klavyeni kullan sana tavsiyem..

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
hakkımı hukukumu uslübumu sizden öğrenecek değilim. Bana uslub öğretmeye kalkmadan önce benimle senli benli konuşmamaya dikkat ederdiniz, dediğiniz gibi biri olsanız en başta... Ama hesapta gösterdiğiniz özeleştiriyi yapmak yerine, kadın programı havasında saçmasapan savlarla üste çıkma derdindesiniz...Müşteri ile olan diyaloğu bilmiyormuşum da konuşuyormuşum... Yok ukalaymışım... Patates mi bu, depoda bekledi diye fiyatları değişsin... Limon satar gibi katalog satmaya kalkıyorsunuz, bunu söyleyince de ukala oluyoruz... Ben ukalayım arkadaşım. Bundan sonra konularınzı açınca not yazın altına, acı gerçekleri yüzüme vurmayınız kaldıramıyorum Ya da vurunuz ama nazikçe vurunuz şeklinde. O zaman ben birşey yazmam. Siz de mutlu mesut esnaflığınızı yaparsınız. Daha da diyecek lafım yok bu başlığa...

Rapper16

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşım Fotoğrafları Sen Çektiysen Ürünün Ne Olduğunu Bilmiyorum Mobilya Olduğunu Var Sayıyorum Takım Başı Fotoğraf Parası 150 TL Alırsın , 50'De Tasarım Yazarsın 200 TL . 8 Sayfada Kapaklar Hariç 1600 TL Yapar. Baskısı Hariç. 1600 TL İyi Para Allah Bereket Versin.