Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafiker çalışma alanları

Graphness

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhabalar ben lise4 öğrencisiyim Grafikerlik tek hayalim.Freelance olarak cep harçlığı bağlamında bişiler yapıyorum.mardinde yaşıyorum ailemi grafikerlik konusunda ikna edemiyorum buyüzden birkaç sorum olacak.

1.Grafikler hangi alanlarda çalışabilir.
2.Normal bir ücret varmı yoksa her alanda farklı ücretlermi alınır.
3.Grafikerlik kendi içinde bölümlere ayrılıyormu ? (sanatta mesela resim sanatı müzik sanatı vs.)
4.Grafikerlik için tavsiye edebileceğiniz bir üniversite varmı.
Aklıma geldikçe sorarım bu sorularım cevaplarnırsa çok sevinirim

cizimatolyesi

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.muzafferuzunerol.com
Grafikerler matbaalarda, tasarım stüdyolarında, ajanslarda çalışırlar. Tabi bunlar içlerinde ayrılır Grafik tasarımcı ve grafiker diye. Grafiker genelde operatörler için kullanılır. Grafik tasarımcı da yaratıcı çizim gücünü kullanan daha çok yenilikçi kişilerdir. Herkes kendini istediği gibi lanse etmekte özgürdür ama yapılan işten kimin ne olduğu anlaşılır. Bu sektörde para kazanmak yenilikçi tasarımları piyasaya sunmakla mümkündür arkadaşım. Mardin de piyasa nasıldır bilmiyorum ama her şehirin ve her ülkenin reklama ihtiyacı olduğundan oranında bu konudaki ihtiyacı kaçınılmazdır ve mutlaka ordada kendine bu konuda bir iş kolu bulabilirsin düşüncesindeyim. Grafiker olmak öyle ahım şahım zor bir iş değildir. Gerekli piyasa programlarını kullanmayı öğrendikten sonra elbette bir iki kartvizit yapar broşür tabela yaparsın. Ama iyi bir grafiker olacağım dediğinde en temiz işi yapmaya çalışır, çalıştığın kişiler tarafından beğeni kazanır, beğeni kazandıkça kendini iyi hisseder ve para kazanırsın.

Dahası sen istediğini yapacaksın elbette. Ailenin konuşmalarını önemsemen gerek fakat bu konuşmalar senin istediğin kazanç sahasını etkileyecek ve seni kısır döngü içine sokacaksa onların suyuna giderekten ama örnek göstererekten mesela "bakın şurdada şöyle bir kişi var, geçimini bu işten sağlıyor, hem bizim burda pek ajansta yok, yarın bir gün işi öğrendiğimde burdan Türkiye ye hatta dünyaya açılmam daha kolay, Çünkü istanbulda izmirde ankarada sayılamayacak kadar tasarım yari ajans matbaa var. Ben bu işi yapmak istiyorum "gibisinden bir konuşma yapabilirsin. Tavsiyem bu işin en yükseğini okuyarak, yani güzel sanatlar fakültesinin grafik bölümünü bitirerek insanlığa faydalı olmandır. Sağlıcakla kalınız.

Gamze05

🌱Yeni Üye🌱
Grafikerler matbaalarda, tasarım stüdyolarında, ajanslarda çalışırlar

Tasarım sütüdyosu ve ajanslardan kastınız nedir? Mesela bir dergide falan çalışabilirmiyiz? Ben meslek lisesinde grafikerlik okuyorum ve üniversitede 2 yıllık düşünüyorum.Üniversiteyi bitirince nerelerde,ne adı altında ve nasıl iş bulabilirim? :worried: