Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

indesing de dergi montajı

frozen

🌟Usta Tasarımcı🌟
Uzun süredir arıyorum geziyorum ama elimdeki bir dergiyi 70x100 kağıtada nasıl montaj yapıcam indesingde bir cevap bulamadım buna dair bir cevap vericek birisi varmı yardımını bekliyorum internet üzerinde br yazı var alıntı ve linkleri ölü imageleri çalışmıyor bu konuda burda bir anlatım olan elinde yada nasıl yapıldığına dair bilgisi olan yazabilirmi şimdiden teşekkürler

Benzer konular

fberber

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Frozen arkadaşım! Dergi montajını kendi başına yapman senin için risk olabilir. Çünkü montaj işlemi derginin ciltleme türüne göre değişebilir. Yani iplik dikiş mi olacak, yoksa göbekten tel dikiş mi olacak? Bunlar önemli ayrıntılar. Sana acizane tavsiyem şudur ki! Öncelikle dergini InDesign aracılığıyla .PS uzantılı bir Postscript dosyası haline getirmen. Postscript dosyası oluştururken "use document bleed settings" ayarını ve renk ayrımı olarak da "Composite CMYK" seçeneklerini işaretlemelisin. Sonra da oluşturduğun bu PS dosyasını Adobe Distiller ile "High Quality Print" seçeneğini kullanarak baskıya uygun bir PDF dosyası haline getirmelisin. Senin kendi bilgisayarın yapacağın bu kadar!

Gelelim montaj aşamasına! Film atölyelerinin kullandığı Creo Preps vb. dijital montaj programları vardır. Bu programlar günümzde bütün film atölyelerinde mevcuttur. Sizin yapacağınız tek şey oluşturduğunuz PDF dosyasınızı film atölyenize götürmek ve derginizin ciltleme sistemini kendilerine izah ederek 70x100 cm tabakaya montaj yapmalarını istemek! Gerisini onlar halledecektir. Sizin de başında durup kontrol etmenizde fayda var tabii...

İnşallah bu açıklamalar probleminizi çözmenize yardımcı olur.

Başarılar dilerim...

frozen

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ben Dynie strip sanırım adını yanlış hatırlamıyorsam yada kodak var montaj bir kaç programla bu işlemi yapabiliyoruz aynen anlattığın şekilde çok güzel aşamaları söylemişsin Adobe Distiller ile "High Quality Print" seçeneğini kullanarak baskıya uygun bir PDF dosyası haline getirmelisin. Senin kendi bilgisayarın yapacağın bu kadar!

Ben zaten burdan sonrasını yapmak istiyorum amerikan cilt ve veya tel dikiş 640*900 yada 500*700 hiç farketmez indesingde bu özellik varmı yokmu bunu merak ediyorum saydığımız montaj programlarındaki gibi montaj yapabilirmiyim

fberber

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Indesing içerisinde dijital montaj için yerleşik bir özellik yok! Montaj için dijital montaj programlarına ihtiyaç var!

Senin de söylediğin gibi "Dyne Strip", "Kodak Creo Preps" bu programlardan en meşhur olanları, ancak kullanmasını bilmediğim için bu konuda yardımcı olamıyorum. Ben böyle bir durum olunca direk film atölyesinin yolunun tutuyorum ve orada sadece 15-20 dk. içerisinde montajını yaptırıyorum. O kadar!

Zaten film atölyeleri bu programları devamlı kullandıkları için programın bütün özelliklerine aşina hale gelmişler. Eğer programın kullanımını öğrenmek istiyorsan da onlara müracaat etmen gerekiyor bence.

frozen

🌟Usta Tasarımcı🌟
Açıkcası onlara kalmadan bütün işimi kendim halletmek istiyorum hani o programlarda dangel diye tabir ettiğimiz araçlarla çalışıyorlar indesingde bu montajı yapabiliyorsak dicektim gerek kalmıycak evet bende matbaadayım film atölyesindeki arkadaşları yapıyorlar görüyoruz ama işte orda çalışmayınca programada sahip olmayınca bir ie yaramıyor