Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Forum Oluşturma

aysegüül

🌱Yeni Üye🌱
mrblar.web tasarımı konusunda çok yeniyim ama büyük bi istekle öğrenmeye çalışıyorum.yardımcı olursanız ÇOK SEVİNİRİM.
benim sorunum forum oluşturmak,canlandırmak.dreamweaverda forum oluşturabiliyorum fakat istediğim görünüşe sahip olamıyorum.bu yüzden forum arayüzümü photoshopda hazırlayıp dreamweaverda canlandırabilirmiyim?bu mümkünse arayüzden sonra gerisi asp yada php bilgisi midir?
LÜTFEN BİRİLERİ YARDIMCI OLABİLİR Mİ?şimdiden teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
Yapabilirsiniz fakat söz konusu forum olunca işin içine dinamik web dilleri devreye giriyor. Günümüz koşulllarında iyi bir forum yapısı oluşturabilmeniz için iyi derecede HTML, CSS, PHP veya ASP dillerinden birini bilmeniz gerekir.

Benim bu kadar bilgim yok ama illaki forum açmak istiyorsanız hazır ve ücretsiz olan scriptleri kullanabilirsiniz.MyBB, PhpBB, IPBoard, VBulletin gibi kelimeleri aratarak Türkçe destek sitelerine ve kurulum dosyalarına ulaşabilirsiniz.

aysegüül

🌱Yeni Üye🌱
öncelikle çooook teşekkür ederim.php vs bilmesenizde bu konuda bilgi sahibi birini buldugum için çok mutluyum:)
ben bu işde çok yeniyim.uygulama olsun diye kendi kendime çalışmalar yapıyorum.photoshopda site arayüzümü hazırladım dreamweavera aktardım.sıra iletişim sayfasına gelince canlandırma konusunda tıkandım.
sanırım php veya asp dillerinden birini bilmediğim için burda benim yapabileceğim bişey kalmıyo.doğru anladım sanırım?
ayrıca html ve css dillerinden biri demişssiniz.ben sırayla html,javascript, css,dreamweaver,photoshop eğitimlerini kendi çabamla aldım.ama söylediğim gibi şuan çok yeniyim.forum için html ve css den birini bilmekde yetmiyo degil mi?asıl önemli olan php ve asp.

aysegüül

🌱Yeni Üye🌱
bişey daha sorabilirmiyim:)php olmasa bile, dreamweaver da hazırladıgımız forumda text field kutularına yazı yazabiliyoruz, işlevini görmesede submit butonumuz çalışıyo oluyo ama photoshopda hazırladıgımız forum metin kutularına doğal olarak metin giremiyoruz.tasarladıgım formunda en azından dreamweaverda oldugu kadar çalışmasını istiyorum.sorun nerde acaba?

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
Kesinlikle öyle.İletişim formlarında input alanlarına girelen veriler PHP veya ASP ile alınarak E-Mail olarak belirlenen adrese yollanır.Bu dilleri bilmeseniz bile internette hazır iletişim formlarına (PHP veya ASP dosyaları mevcut olarak) ulaşabilirsiniz.

PHP veya ASP seçerken en önemli unsur kullandığınız sunucunun (hosting) alt yapısının hangi dili desteklediğini bilmenizdir.Microsoft sunucularda ASP ,Linux tabanlı sunucularda ise PHP dili çalışmaktadır.

Forumlar tasarlanırken bir çok fonksiyon bu 2 dil sayesinde otomatiğe bağlanır.Yoksa bir düşünün forumda her konu açmak isteyen kişinin size bir word dosyasında konusunu yollayıp sizin manuel olarak HTML ile bunu siteye eklediğinizi..İşin içinden çıkamazsınız.Bu nedenle dinamik bir dil kullanmadan bir forum oluşturmanız mümkün değildir.

Photoshop sorunuza gelince Photoshopta yaptığınız tasarım sadece bir taslaktır. Bu taslağın çıkışını sadece resim dosyası olarak alabilirsiniz.Çalışmanızı Dreamweavera aktardığınızda metin kutusu olan yerleri HTML ile aktif çalışan metin alanlarına çevirmeniz gerekir.

Ör: <input type="text" id="ad" />

Unicorn Design

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.unicorndesignstudio.com
istediğin şey "forum" mu yoksa "form" mu? Çünkü forum şuan kullandığımız grafikerler net gibi iletişim portallarıdır form ise sitelerdeki şu içeri doldurular iletişim formlarıdır

aysegüül

🌱Yeni Üye🌱
bilgi için çok teşekkür ederim.
henüz asp php bilgisi almadığım için form konusunu bi süre erteledim.çalışmalarımda şimdilik resim dosyası olarak kalsın.tekrar teşekkürler.

aysegüül

🌱Yeni Üye🌱
haklısınız benim istediğim bu durumda form oluyo.

aysegüül

🌱Yeni Üye🌱
ben sizlerden birde açılır menü hakkında yardım istesem çok abartmış olurmuyum acaba...bi konuda takılıp kalıyorum günlerce araştırıyorum.belki yardımcı olmak istersiniz.
arayüzümü ilk önce photoshopda tasarlıyorum kesiyorum. ardından dreamweaverda divler oluşturarak ilgili resimleri divlerin içine yerleştiriyorum.dikey açılır menü kısmınıda dreamweaverda spry menu bar ile oluşturuyorum.ve istediğim div içine yerleştirmeye çalışıyorum fakat bir türlü olmuyor.dikey açılır menü div dışında kalıyor.doğrusu bu şekilde değil mi?sizce ben mi yanlış yapıyorum.siz bu işte profesyonel olduğunuz için siz hangi yöntemle yapıyorsunuz.
yardım gelmiştir diye sık sık bakacağım:)teşekkürler.

Son düzenleme:

Paint

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
dinamik web olarak php kolay bir dildir asp bileşenleri html bileşenleri ile aynıdır kod yapısı olarak f# c# v# gibi bir çok dil var sadece kod işine fazla girmek istemiyorum diyosan dreamweaver da wordpress teması geliştire bilirsin dreamweaver da kod yazmadan kolaylıkla dinamik web sayfası yapa bilirsin tabiki programı bilmek gerekio ekrana bakarak programın bişiler yapmasını bekliyemezsin web programlama ögrenmek istyosan ileri düzeyde visual studio teknolojisi tavsiyemdir

aysegüül

🌱Yeni Üye🌱
yeni başladım ama açıkcası hiç bişey üstün körü olsun istemiyorum.oyüzden okumuşsanız amacım aldığım dersleri öncelikle geliştirmek ardından oturup php dilini kitaplardan anlamak ve çalışmak.oyüzden şimdilik form konusunu erteledim.zamanı gelince oda olur.
ama sizi bulmuşken az öncede yazdığım gibi açılır menü hakkında yardımcı olabilirmisiniz?

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
Html ve CSS ile bunu yapabilirsin.

İlk önce menüleri ve alt başlıkları hazırlayalım:
HTML:
<ul id="menu" >
    <li><a href="#">Anasayfa</a></li>
    <li><a href="#">Haberler</a>
    <ul>
        <li><a href="#">şžirket Haberleri </a></li>
        <li><a href="#">Yurt içi Haberleri </a></li>
        <li><a href="#">Yurt dışı Haberleri</a></li>
    </ul>
    </li>
    <li><a href="#">Ürünler</a>
    <ul>
        <li><a href="#">Tencere</a></li>
        <li><a href="#">Tava</a></li>
        <li><a href="#">Ütü</a></li>
        <li><a href="#">Tost Makinesi </a></li>
        <li><a href="#">El Süpürgesi </a></li>
    </ul>
    </li>
</ul>

İlk olarak satır başı boşluklarını ve imgeleri kaldıralım.

Kod:
ul#menu, ul#menu ul {
    list-style: none;
    margin: 0;
    padding: 0;
}

Daha sonra menümüzü yatay hale getirmek için float özelliğini kullanalım. Normalde bunun için display:inline kodunu da kullanabiliriz.Sonra ilk linkleri göreceli olarak konumlandırmalıyız. Bu konumlandırma aslında ikinci kademe açılacak menüye mutlak konumlandırma yapılması için kullanılır.
Kod:
ul#menu li {
    float: left;
    position: relative;
    width: 150px;
}

Kod:
Göreceli olarak konumlandırılmış(postion:relative) bir elementin içindeki Mutlak Konumlandırılmış(position:absolute) bir element içerik blokunun(burada menünün ilk linkleri) üst,sağ,sol ve alttından hizalandıralabilir.

Kod:
ul#menu li {
    float: left;
    position: relative;
    width: 150px;
}

Sonra ikincil linkleri sayfaya ilk açıldığında görünmez(display:none) yapalım. Birincil linklere göre konumlandırmak için postion:absolute özelliği ve top:19px (satır yüksekliği 15px + 2px alttan(sonra ekleyeceğiz) + 2px üstten(sonra ekleyeceğiz)) özelliğini kullanalım.

Kod:
ul#menu li ul {
    display: none;
    position: absolute;
    top: 19px; /* yukseklik 15px + sonradan eklenecek paddingler 4px toplam 19px */
    left: 0;
}

Yalnız burada IE sorun çıkaracaktır. IE ve Opera ikincil menüleri konumlandırmasında sorun çıkarır, bunu engellemek için:
Kod:
ul#menu li > ul {
    top: auto;
    left: auto;
}

Görünümü biraz güzelleştirelim:
Kod:
ul#menu li a {
    font: bold 11px arial, helvetica, sans-serif;
    display: block;
    border-width: 1px;
    border-style: solid;
    border-color: #ccc #888 #555 #bbb;
    margin: 0;
    padding: 2px 3px;
    color: #000;
    background: #efefef;
    text-decoration: none;
}

ve Rollover(üstüne gelinceki) hali için:
Kod:
ul#menu li a:hover {
    color: #a00;
    background: #fff;
}

Sonra birincil linklerin üzerine gelince ikincil linklerin görünmesi için:
Kod:
ul#menu li:hover ul {
}

Bu kod IE’de çalışmayacaktır. IE’de çalışması için aşağıdaki javascript kodlarını sayfaya entegre etmeliyiz:
HTML:
<script>
startList = function() {
    if (document.all&&document.getElementById) {
        navRoot = document.getElementById("menu");
        for (i=0; i<navRoot.childNodes.length; i++) {
            node = navRoot.childNodes[i];
            if (node.nodeName=="LI") {
                node.onmouseover=function() {
                this.className+=" over";
                }
                node.onmouseout=function() {
                this.className=this.className.replace(" over", "");
                }
            }
        }
    }
}
window.onload=startList;
</script>

Ayrıca aşağıdaki kodu da eklemeliyiz.
Kod:
ul#menu li:hover ul, ul#menu li.over ul{
}

Kaynak Dosyalar...

Kaynak:fatihayiroglu.com

ankaragrafik

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşım aslında kafanda oluşturmak istediğin forumu anlamış gibiyim photoshopta yatıgın çalışmayı png yapıp dw nin içine atacaksın daha sonrada resmin üzerine form kutucukları koyup html kodları kullanıp php dosyasına göndermeyi saglayacaksın bu olay gerçekten çok basit hemen pes etme ve erteleme bence :) dw forum oluşturmayı çalış ve dene başarırsın

ankaragrafik

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşımızın yazdığı kodlar çok güzel buna benzer bir çok kod bulup yapısını incelemeni tavsiye ederim...