Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

EsenlerPOST Gazete Tasarımı.

hackervuslat

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar ESENLERPOST gazetesi Esenlerde çıkacak bir yerel gazete.Bu gazeteye yaptıgım çalısma okeylendi.Şu sıralar basılıyor.Fikirlerinizi almak isterim.Sizce nasıl olmus tasarım._????????

backupofesenlerpostane8.jpg

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
Nerden baslasam bilmiyorum ama :(

Hep keskin hatlar kullanmissin, hep ayni dikdörtgen sekiller içinde haberler.
Çok fazla çizgilerle ayirmisin konulari bunu her zaman kullanmamalisin.

En üstte kullandigin, sol ve sağ köşedeki resimlerin arasındaki haber başliklarinin hangisine ait oldugunu anlamak biraz güç.
Bunu önlemek için haber konusunu o resme yanaşik kullanmalisin. Sola yanasik yahut saga yanasik olarak...

Gazete logosunun hizasında başka bir haber basligi kullaniyorsan daha küçük bir puntoyla ve renksiz kullanmalisin ki gazete adi öne çıksın.

Renkli alanlar birbirine yapismamali. Aralarda renksiz alanlarla orantili olmali gazete.

Haberler belli bir dagilimda olmali.

Fontlarini yanyana haberlerde farkli kullanabilirsin.

Basarilar, biraz gazete incelesen senin için iyi olur.

hackervuslat

🌱Yeni Üye🌱
Bana ornek bir çalısma getırdıler.Onun uzerınden bunu yaptım.Gazeteyı normal sartlarda inceledim.Baktım.Olcdum tarttım biçdim vs.Nıhayetınde musterıye verırken son soz onun oluyor.Benım değil.Ben sadece guzelleştirmeye.Tasarımı zenginleştirmeye bakarım.Son soz onlardadır yınede.İlk gazeteleri oldukları için biraz amtor oldu sanırım.

byimaj

🌟Usta Tasarımcı🌟
amatörce bir çalışma olmuş, bariz olarak tipografi hataların var, dizayndan öte dizgisi kötü bence tabi bu söylediklerim senin şevkini kırmak için değil, burda söylenenler seni daha iyi biryere getirmek için. ellerine sağlık

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
Evet geçici olarakda olsa Esenlerde yaşayan biri olarak.. biraz amatörce olmuş şunu tavsiye edeyim sana istanbul büyükşehirin GASTE diye bi gazetesi çıkıyor onu biraz alıp incelesen bence fena olmaz fikir vermesi açısından tabi bak ona deerim font seçim resim yerleşim planı gayet basit ve hoş GASTE nin yinede emegine sağlık kolay gelsin....

serhendi

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bana ornek bir çalısma getırdıler.Onun uzerınden bunu yaptım.Gazeteyı normal sartlarda inceledim.Baktım.Olcdum tarttım biçdim vs.Nıhayetınde musterıye verırken son soz onun oluyor.Benım değil.Ben sadece guzelleştirmeye.Tasarımı zenginleştirmeye bakarım.Son soz onlardadır yınede.İlk gazeteleri oldukları için biraz amtor oldu sanırım.

biraz amatör demişsin ama aşırı derecede amatör olmuş desem.. güzelleştirme tasarım zenginleştirmeye bakarım demişsin ama hiç bise katmamıssın bu bir gazete değil bence, bu bir okul bülteni gibi bisey olmuş...

bir gazete dizgicisii olarak diyorumki sen bu konu üzerine çok çalış...

emeğine sağlık..

rukiş

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
sanki sutunlar birbirine girmiş gibi ama düzeltilemicek çok büyük şeler değil yapabilirsin emeğine sağlık....

berguvan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bu gazete madem 4 renk basılıyor renkleri daha hoş kullanabilirsin!

isaltinayar09

🌱Yeni Üye🌱
ben 8 senedir aydın da yerel bir gazetede gazete dizaynı yapıyorum. gazete dizgisinde çok iyiyimdir. kendime güveniyorum. bu bölgede en iyisi olduğuma inanıyorum. ancak o kadar gazete dizaynını dört dörtlik yapmama rağmen bir tane bröşür hazırla dedikleri zaman hazırlıyorum ancak çok güzel olmuyor. o yüzden gazete dizgi olayı çok farklı bir şey. sana bu işte kötüsün demiyorum. belki çok güzel işler çıkartıyorsundur. ama bu gazete tasarımı hiç güzel olmamış. umarım ileride daha güzel sayfalar dizayn edersin.

isaltinayar09

🌱Yeni Üye🌱
buraya çalışmalarımızı nasıl atacağız. ben yeniyim çalışmalarımı buraya koymak istiyorum. acil olarak mesaj yazarsanız sevinirim. çalışmalarım hakkında yorumlar almak istiyorum.

erdemcagla

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.erdemcagla.com
arkadaşım 10 yıl önceki web sitelerine benzemiş. istif ve kompozisyon berbat eğer müşteri yaptırmışsa çok zevk sahibi insanlarmış.

berguvan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşım 10 yıl önceki web sitelerine benzemiş. istif ve kompozisyon berbat eğer müşteri yaptırmışsa çok zevk sahibi insanlarmış.

Hoca çok sert olmuş ama eleştiri yaparken de zirvede yapmak gerekiyor ben de bunu söylemek istiyodum ama bu sitede biraz yanlış anlaşılma oluyor böyle sert çıkışlar...

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
site kurallarına genel ahlaka uyulduğu sürece eleştiri yapmak serbest,
zaten bir işi herkes beğeniyorsa o işte kesin bir sorun vardır. kimsenin kişiliğine saygısızlık etmeden sert eleştiriler de yapılabilir.

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
ben de diğer arkadaşlar gibi düşünüyorum açıkcası çok kargacık burgacık olmuş ayrıca gazetenin logosuda hiç gazete logosu gibi değil ama bi zaman gazetesi alıp inceleyin derim zaman gazetesi newyorktimes gibi ulusal gazetelerle yarışıyor ve değerlendiriliyor önce siz inceleme yapın ve gördüklerinizi müşterinize aktarark yönlendirmeler yapın.iyi çalışmalar

ZaMaRKoS

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba

Buda Benim yaptığım Aslında Hergün yapmaya çalıştığım Isparta'nın Siyah Beyaz bir gazete örneği
1sayfakp0.jpg

Bu arada QuarkXPress 3.31 de yapılmıştır Yanlış Hatırlamıyorsam Zaman Gazeteside bu programı kullanıyor biraz eksikleri var ama çok seri bir program

poseidon

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
positivedesign.webs.com
oncelikle Logo daha da iyilestirileiblir, biraz vurgulu ve sayfa da baskin olmali, eger mavi renk kullanacaksan ki bence guzel bi renk ozellilkle turkiye'de butun gazete Logo ları bayrak kirmiziyken!! The Guardian logosu na bi goz at bence

ikincisi gazete birinci sayfasindan daha cok bi reklam sayfasina benziyor, gazetenin birinci sayfasi cok onemli albenisi iyi olmali...
Rehber cizgiler cok onemli, mutlaka ama mutlaka gazetenin boyutune gore sutun kullanmalisin, yoksa tek satirlar uzadikca okumayi takip etmek zorlasir...

biraz daha gazete sayfalari incelemeni oneriyorum ben...

ornek olarak surdan bi kac gazete inceleyebilirsin... https://www.newseum.org/todaysfrontpages/default.asp

eda-okkesa

🌱Yeni Üye🌱
yaptigin gazetenin birinci sayfasi birbirine çok girmis. ilk önce her haberin kutusu veya spotları arasinda bosluk yapilmaliydi. ayrica mansetin gazetenin logosu altinda zayif kalmis. mansetin logodan büyük olmaliydi. tabii bunu bütün isledigin haberlerin yazilari ve basliklarinda ön plana alarak görsellik kazandirmaliydin. komple degistirmen gerekiyor. calismalarinda basarilar dilerim

gazeteci035

🌱Yeni Üye🌱
boşlukları unutma...

selam haberler arası ve resimle yazılar arası reklamlar arası boşluklarda 05.mm boşluk olmalı unutma.. hiç mi gazete incelemiyorsun.. hürriyet , mlliyet, haber turk al bak gözü hoş tutan şey o boşlulardır...
senin yaptığın göz bozmaktan başka birşey değil kusura bakma...

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
"ben işimi yapar müşteri ne diyosa ona bakarım"
evet bunu yapabilirsiniz, hatta bunu yapmanız size bir çok kolaylık tanıyacaktır... Ancak şunu unutmayın ki, sizin olmadığınız bir yerde birisi "kardeşim bu nasıl gazete hiç böyle şey olurmu?" diye sorduğunda siz ben müşteri ne istiyosa onu yaptım demek için orda olmayabilirsiniz... özellikle gazete ve dergi gibi süreli yayınlar yaptığınız şeylerin somut kanıtlarıdırlar...

olayı bir de bu tarafından tartmanızda yarar var...

içinize sinmeyen hiç bir işi basmamanız kendi kariyeriniz açısından çok büyük önem taşır.

Baran35

🌱Yeni Üye🌱
...

Nerden baslasam bilmiyorum ama :(

Hep keskin hatlar kullanmissin, hep ayni dikdörtgen sekiller içinde haberler.
Çok fazla çizgilerle ayirmisin konulari bunu her zaman kullanmamalisin.

En üstte kullandigin, sol ve sağ köşedeki resimlerin arasındaki haber başliklarinin hangisine ait oldugunu anlamak biraz güç.
Bunu önlemek için haber konusunu o resme yanaşik kullanmalisin. Sola yanasik yahut saga yanasik olarak...

Gazete logosunun hizasında başka bir haber basligi kullaniyorsan daha küçük bir puntoyla ve renksiz kullanmalisin ki gazete adi öne çıksın.

Renkli alanlar birbirine yapismamali. Aralarda renksiz alanlarla orantili olmali gazete.

Haberler belli bir dagilimda olmali.

Fontlarini yanyana haberlerde farkli kullanabilirsin.

Basarilar, biraz gazete incelesen senin için iyi olur.

Son derece Katılıyorum .. ;)