Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

gazete tasarımı hakkında?

makyel

🌱Yeni Üye🌱
merhaba ben Ankara'dan mehmet gazi uni. son sınıf matbaa öğretmenliği öğrencisiyim. sitenizi tezimi araştırırken buldum. yardım ederseniz çok sevinirim.

"gazete tasarımında okunabilirlik ve görsel kaliteyi etkileyen faktörler" konusunda tezim var bu konuda kaynak sağlayacak bilgilerinize ihtiyacım var yada direk gösterebileceğiniz bi kaynak varsa çok sevinirim.

şimdiden çok teşekkürler...

toprakasi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Biraz tecrübelerimi paylaşayım sizlerle fakat anlattıklarım kaynak değil sadece sizlere yol göstermek içindir kaynaklarınızı gazeteciler derneği veya kütüphanelerden bula bilirsiniz..
Gazete konusunda dikkat edeceğimiz önemli hususlar dan biri okuyucu kitlesidir ve seçtiğin kitleye uygun haber uzunluğu fotoğraf ve haber düzeni (örn cumhuriyet gazetesi görsele değil habere önem verir okuyucu kitleside buna alışmıştır. Posta gazetesi habere değil görsele önem verir okuyucuyu böyle alıştırmıştır düşünün cumhuriyet gazetesinin manken fotoğraflarıyla veya kaza resmleriyle dolu oldunu veya posta gazetesinin resmlerden çok yazılarla dolu oldunu... buna sayfa düzeni mizampaj denir ve herkes kendi tarzında okuyucuyu tutar)
Birinci sayfa tüm gazetelerde vitrindir ilgi çekici bir manşet olmalı ve manşet yazısını anlatan fotoğraf( örneyin ABD Irak'ı bombaladı haber. Dağı bombalarken çekilmiş fotoğraf) Eğer ulusal bir gazeteyse herkesi ilgilendirecek haberler olmalı örn. zam, büyük kazalar,siyasi ve ekonomik haberler gibi, Yerel gazetelerde ise o bölegeye ait valilik emniyet jandarma gibi kurumlardan yararlanılan basın bültenleri ve muhabirlerden haber yapılır..
Görsellik haberi tamamlayan en önemli unsurdur fotoğraf haberle uyuşmalı yazıdan abartılı bir büyüklükte olmamalıdır... Yazılarda okuyucu sıkacak birşekilde olmamalı sayfa doldurmak amaçlı paragraf tekrarları yapılmamalı (birinci paragrafda olayın yeri sebebleri kişiler geçer ikinci paragrafda zaman ayrıntıları kişiler hakkında bilgi son paragrafdada olayın sonucu gibi) haber yazmanın belli bir kalıbı yoktur genelde ajanslardan alınan haber sadece olayın taraflarını ve gelişmesini anlatır alınan haber düzenlenerek konulur bu muhabir ve yazar arkadaşların işidir.
Sayfa düzeni çok önemlidir okuyucunun aklı karışmamalı haber akışını takip etmelidir. sayfada yerel haber siyasi haber spor haberi gibi ayrımlar yapılmalı ve o sayfaya ait olacağı düşünüşen haber konulmalı örn spor sayfası son sayfanın arkasından başlar.. içeri devam eder. yerel gazetelerde ise son sayfadan başlar genelde..
Eğer bir kaynak bulacaksanız bence bulunduğunuz yerdeki gazeteciler derneğinin yönlendirmesiyle yararlana bilirsin yardım edeceklerini tahmin ediyorum başarılar kolay gelsin

serdalsahin61

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.trabzonspor.org.tr
Anlatmak değil görmek lazım... Bulunduğunuz yerdeki yerel gazetelere gidip gözle takip etmeniz faydalı olacaktır. Tabi kendinizi geliştirmek istiyoruzsanız. 'Bu konuda gazete yetkilileri size yardımcı olacaktır' Bana göre gözlem en iyi kaynaktır...

vrdmedya

🌱Yeni Üye🌱
ben verilen sayfayı açamadım:( görmek isterdim ama

setire

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bence Zaman Gazetesini incele, çünkü traj olarak en tepede ayrıca devamlı tasarım ödülü alıyor. Yetkili kişileriyle konuşursan daha faydalı olur.

vizyon222

🌟Usta Tasarımcı🌟
bende açamadım.... link bozuk olmalı...

cem bulut

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
yıllarca gazete sayfa sekreterliği, editörlüğü, ve mizampajını yaptım.
görsel ve teknik olarak sorunuz varsa yardımcı olabilirim.
ama işin okullu bölümü olursa kalırım orda:D
kolay gelsin

hakannegis

🌱Yeni Üye🌱
Zaman gazetesi

Evet ZAMAN GAZETESİ bu işin Türkiyede ki üstadı bence. Ve Gazete içerisinde de üstadlar var....Araştırın bence burayı....

turruncuuu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yerel bir gazetenin tasarımını yapmıştım bir ara şu an gene yapacağım...
fontlarda hatalarım olurdu o zaman bir de fotoğrafların boyutlarını tam iyi ayarlayamamıştım...
genel anlamda tavsiyelerini paylaşırsan sevinirim...:)

esmerkral

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ya bana biri adobeindesing de yazı nasıl convert oluyo söylesin bilen yokmü gpup nasıl yapılıyo gazete yapılorum da

answersaray

🌟Usta Tasarımcı🌟
indesign de convert etmene gerek yok diye biliyorum ama pdf alacaksan...birde gpup yazdığın grup ise objeleri seçiyorsun ctrl+g yapıyorsun grubu bozmakta ctrl+shift+g ... ama indesignda gazete yapımı biraz zor oluyor..text wrap özelliği quarkXpress kadar iyi değil...ve ince detaylarda kasıyor..quarkXpress daha mantıklı diyebilirim...

ilknur.3710

🌱Yeni Üye🌱
mrb..

ben seneyeki öss sınavına girmek istiyorum.. vede gazete tasatımcılığı tam benim istediğim bir meslek. böyle uğraş verecek çok zevkli işleri yapmasını seviyorum..

sosyal bilimler düz lise 3 yıllık mezunuyum..
gazete tasarımcılığı bölümüne hangi bölümden girmem gerekiyo..

şimdiden cvb verdiğiniz için

TŞKLER..

ozdimurat

🏅Acemi Tasarımcı🏅
saçma bir sayfa açılıyor. tekrar dener misin lütfen.