Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Yerel Gazete Şablonu Yardım

karaca_03

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar hepinize kolay gelsin bir belediyede işe başlıcam yalnız benden belediye için gazete hazırlamamı istediler , bu konu hakkında bana yardımcı olabilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum ...

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Ebatlar değişkenlik gösterir..
Baskı yaptıracağınız matbaa ile görüşün yardımcı olmalı size..

C3ng0

👑Efsanevi Grafiker👑
Hmm gazete için proğram bilginiz varmı?
Quark yada indesing kullanılır gazetede... Bu proğramlara hakimseniz şayet, herhangi bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum... Şablonunuzu oluşturmak size kalır :) buraya oluşturduğunuz şablonu eklerseniz düşüncelerimizi söyleriz size...

karaca_03

🌱Yeni Üye🌱
hocam bu konularda yeniyim bilgi 0 :) corelde cok az bişiler yapıyorum o kadar

C3ng0

👑Efsanevi Grafiker👑
o halde corelde yapmanız en mantıklısı sanırım yada bazı şeyri çabuk kavrarım diyorsanız quarkı kurcalamanızı tavsiye ederim :)

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Yerel yada Ulusal hiç fark etmez gazete şablonu diye biyşey yoktur.. :S

Her işte olduğu gibi Tasarım Kuralları vardır, bunlar okunaklılığı, etkiyi, vurguyu, doğru kullanmak adına uygulanan kurallardır.

Gazete tasarımının en büyük kuralı ise 7 veya 9 sütun olarak çalışılmasıdır. Geri kalan düzgün mizampaj ve biraz inceleme..

salih_kent

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yerel yada Ulusal hiç fark etmez gazete şablonu diye biyşey yoktur.. :S

Her işte olduğu gibi Tasarım Kuralları vardır, bunlar okunaklılığı, etkiyi, vurguyu, doğru kullanmak adına uygulanan kurallardır.

Gazete tasarımının en büyük kuralı ise 7 veya 9 sütun olarak çalışılmasıdır. Geri kalan düzgün mizampaj ve biraz inceleme..

evet maalesef grafik tasarımda artık herşey hazır beklenmeye başlandı. aslında bu şablon isteğini buraya yazıncaya kadar harcadığınız sürede elinize yerel veya ulusal bir gazete örneği alıp inceleseniz, ve uygalamaya çalışsanız inanın işiniz daha kolay olur. şablon isteğinde bulunmak yerine, uygulamaya çalıştığınız ve takıldığınız noktaları burada sorup yardım isteyebilirsiniz.

C3ng0

👑Efsanevi Grafiker👑
Yalnız şöyle bir durumda var malesef evet şablon olmamalı ama özellikle yerel gazetelerde bazı sayfalar şablon olarak yapılıyor :S 3-5 sayfayı mizah karikatür vs.. tarzında yazılarla doldurulğunu çok iyi biliyorum... bende öyle yaptım daha doğrusu yapmak zorunda kaldım... Yerel gazetelerde ne kadar kabul görmesede şablon sayfa gibi bir gerçek malesef ki var :S

tarzan45

🌟Usta Tasarımcı🌟
evet maalesef grafik tasarımda artık herşey hazır beklenmeye başlandı.

Söz meclisten dışarı ama bence bu durum yaptığımız işin beğeniye dayalı olmasından ve herkesin kendisini "en iyi" graifker olarak görmesinden kaynaklanıyor. Bir de insanlar çok kolay zannediyorlar bu işleri. Örneğin gazete : şöyle izah edeyim burada senelerdir gazete basan bir matbaa var, bazen gazete grafikerlerinin yaptığı hataları anlatabilmek için ben araya girmek zorunda kalıyorum. yıllarca gazete basmış insanlar yetersiz kalabiliyorlar yani.

Ben şimdi size kaç tane el ilanı, afiş, katalog, süreli yayın tasarladığınızı sormak istiyorum. Bunlardan en az 5 er 10 ar tane tasarlamış ve bastırmış olacaksınız ki sizin bu işi bildiğinize ve yamulmayacağınıza kanaat getirelim...

Ben coreli az çok biliyorsanız bu işe hiç bulaşmayın derim. Zira iş birden sarpa sarıverir anlamazsınız neye uğradığınızı. Özellikle gazete işi, bizim işte geri dönüşü en zor ve hata kabul etme seviyesi en az olan iştir bence...

Son düzenleme:

afidanci66

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Birader gazetenin ebatı ne olursa olsun sağ sol şağı yukarı 1,5 cm boşluk bırakıp içerde kalan kısım sana kalıptır işte. 46*64, 41*57 gibi ebatlar olacaktır. Bu boşluğu uydur. Eğer sürmanşet yapacaksan logonun ölçüsü kadar üzerinde boşluk bırak. Logo renkli diğer siyah olacaktır. Onun için fazla bırakayım diye düşünme. Bazen reklam içeriği bazende sür manşet olarak kullanacaksın,logodan ön plana geçmesin. Logoyu ve sürmanşet çerçeve çizgisini renkli olarak çokça bastır. Bu diğer sayılar için sana piratik ve kolaylık sağlayacaktır. Eğer takıldığın bir yer olursa bana özelden yaz sana yardımcı olmaya çalışırım. Zaten bu site aracılığı ile tanıştığım bazı arkadaşlara bu konuda yardımcı oluyorum. Kula gazetesi, Sınırötesi vs. gibi...

Alleyezonme

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaşım Quark Xpress veya Indesign'ı şöyle bir üstünden kurcalasan gazete dizecek kadar çözersin. Kolay gelsin