Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

-Çizime Başlamak-

Nothingness

🌱Yeni Üye🌱
Herkese merhaba. Ben 14 yaşındayım ve benim için imkansız olsa da Japonya-Osaka'da ki Mangaka üniversitesine şimdiden hazırlanmak istiyorum. Yani hedeflerim büyük doğrultuda. Fakat hedeflerim kadar büyük bir sorunum var...

Şu anda çizimle yakından uzaktan alâkam yok, kalem tutmayı bilmiyorum nerdeyse. Çizime yeteneğim yok, fakat bu işin yetenek işi olmadığını, çalışma ile geliştirebileceğimi, okuduğum yazılardan, aldığım öğütlerden çok iyi anladım. Şuan biraz para toparladım, plan program yaptım. Haftanın her günü, günde 4-7 saat arası ( bazı günler saatler değişmekte. En az 4,en fazla 7 saat çalışabildiğim günler var.. ) çizim çalışacak zamanım var. Biraz para topladım, bir 70 :TL kadar. 30 :TL civarı çizim malzemelerine gider herhalde, geri kalanına D&R'dan çizimle ilgili kitaplar almayı düşünüyorum. Her neyse, sorunum şu; Çizime nerden başlayacağımı, nasıl çalışacağımı bilmiyorum!

Çizime başlamak için öncelikle ihtiyacım olan bütün malzemeleri ve bu malzemeleri nereden alacağımı yazmanızı istiyorum. Zahmet olacak ama mümkünse bir liste şeklinde olsun :smile:

Çizim malzemelerini aldım, plan program hazırladım, tamam. Fakat şimdi ne yapacağım?

Düzenli çizim dersi alabileceğim bir kitap yada internet sitesi, veyahut bir yazı dizisi önerin lütfen. Yada mümkünse siz ders verin. İnternet üzerinden verebilirseniz iyi olur, eğer olmaz ise Antalya'da bir karakalem kursu önerin bana, çünkü bulamadım.

Çizime en başta nerden başlamalıyım? Çizgilerdenmi? noktalardanmı? Geometrik şekillerden mi? perspektifden mi? anatomiden mi? işte bunu bilmiyorum. Sırasıyla nelere çalışmam gerektiğini söyleyin lütfen.

Ayrıca az önce de söylediğim gibi, bana kitap ve bu gibi şeyleri önermeyi unutmayın lütfen :smile:

Şimdiden teşekkürler :sleepy:

Moderatör tarafında düzenlendi:

CMFERADOR

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.500px.com
Öncelikle profesyonel olarak düşünüyorsan bu işi çok çok istekli olman lazım. Başlangıç için bir kara kalem bir de çizecek kağıt bulsan yeter. Bulabildiğin her fırsatta bir şeyleri çizmeye çalış, farklı farklı açılarla aynı nesneyi çizmeyi dene. eğer araştırdıysan çizim için en çok kullanılan aletlerin Wacom tarzı tabletler olduğunu öğrenmiş olman lazım yani 70 lira ile olacak iş değil biraz ama ona daha vakit var. Profesyonellerin nasıl işler yaptığını görmek için Online Portfolios on Behance, Illustration | From up North, illustration | Abduzeedo Design Inspiration & Tutorials sitelerini ve yeni şeyler öğrenmek için Adobe Illustrator and vector tutorials, from beginner to advanced | Vectortuts+ sitesini takip edebilirsin.

Nothingness

🌱Yeni Üye🌱
Öncelikle profesyonel olarak düşünüyorsan bu işi çok çok istekli olman lazım. Başlangıç için bir kara kalem bir de çizecek kağıt bulsan yeter. Bulabildiğin her fırsatta bir şeyleri çizmeye çalış, farklı farklı açılarla aynı nesneyi çizmeyi dene. eğer araştırdıysan çizim için en çok kullanılan aletlerin Wacom tarzı tabletler olduğunu öğrenmiş olman lazım yani 70 lira ile olacak iş değil biraz ama ona daha vakit var. Profesyonellerin nasıl işler yaptığını görmek için Online Portfolios on Behance, Illustration | From up North, illustration | Abduzeedo Design Inspiration & Tutorials sitelerini ve yeni şeyler öğrenmek için Adobe Illustrator and vector tutorials, from beginner to advanced | Vectortuts+ sitesini takip edebilirsin.

Ben 5cm düz çizgi çizemeyen adamım, tablete daha çok var herhalde. Fakat tablet alacak imkanım var tabii, böyle olmasaydı 20.000 yen'lik Mangaka üniversitesine gitme hayalleri kurmazdım. :smile:

Evet sizin bu söylediğiniz şeyi herkesten duyuyorum, fakat bu kağıt ve kalem ile birlikte her şeyi çizme çabaları nerden çıktı bunu merak ediyorum? 5cm düz çizgi çizemediğimi söylemiştim, gördüğüm her şeyi çizmem biraz zor olmaz mı? yani ne bileyim önce bir çizgi çalışması yapıp 5 cm düz çizgi çizeyim, sonra çizim yapayim diyorum ben. Haksızmıyım? gölgelendirme, tonlama, perspektif falan bu çalışmalara ne zaman geçeceğim, ve nereden öğreneceğim? bunu merak ediyorum.

Bunların dışında gerçekten söylediğiniz gibi istekliyim ve kararlıyım, sonuç itibariyle bunun için yaşıyorum.

CMFERADOR

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.500px.com
Ben 5cm düz çizgi çizemeyen adamım, tablete daha çok var herhalde. Fakat tablet alacak imkanım var tabii, böyle olmasaydı 20.000 yen'lik Mangaka üniversitesine gitme hayalleri kurmazdım. :smile:

Evet sizin bu söylediğiniz şeyi herkesten duyuyorum, fakat bu kağıt ve kalem ile birlikte her şeyi çizme çabaları nerden çıktı bunu merak ediyorum? 5cm düz çizgi çizemediğimi söylemiştim, gördüğüm her şeyi çizmem biraz zor olmaz mı? yani ne bileyim önce bir çizgi çalışması yapıp 5 cm düz çizgi çizeyim, sonra çizim yapayim diyorum ben. Haksızmıyım? gölgelendirme, tonlama, perspektif falan bu çalışmalara ne zaman geçeceğim, ve nereden öğreneceğim? bunu merak ediyorum.

Bunların dışında gerçekten söylediğiniz gibi istekliyim ve kararlıyım, sonuç itibariyle bunun için yaşıyorum.

"Çalışarak olur" lafını kafana kim koydu bilmiyorum ama emin ol sadece çalışarak olacak iş değil, kesinlikle yetenek gerekiyor. Çizim tasarım dünyasının belki de en zor işlerinden biridir. "Kalemle gördüğün her şeyi çizmeye çalış" denilmesinin sebebi elinin o kıvrımları/çizgileri çizmeye yatkınlaşması, hızlı ve düzgün hareket edebilmesini sağlanması. İnternette sayısız yol haritası mevcut, aç bak adamlar nasıl başlamış, ne yapmış, nasıl ve ne kadar çalışmış... Ve bir de ne çizmek istiyorsun ona karar ver ve o alana yoğunlaş.

Nothingness

🌱Yeni Üye🌱
Yetenek falan yoktur. Bunu yanlış anlamak İnsan'ın hatası. Yetenek denen şeyi insanların sizin anladığınız gibi anlaması da zaten ibretlik mantık hatasıdır :sleepy:

karantina

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
deryademir83.blogspot.com
Bence imkanın varsa resim atölyesine yazılman çok mantıklı hem daha hızlı ilerlemeni hemde işi mutfağında öğrenmeni sağlar ama benim gibi amatör ruhla hareket etmek istiyorsanda önce kareler çiz derim bu karelerin içini güzelce karala sayfalarca daireler vb çiz. Sonra mutlaka bi kitabın olmalı.https://www.fineart.sk/photo-referenc...-anatomy-books linkinden veya google dan ANDREW LOOMIS in kitapları indirebilir veya satın alırsın.Daha önce attığım linkteki çocuğun yaptığı gibi taklitle (kendisi westley Burt un çizgilerini taklit etti sende onu taklit ederek daha doğrusu kendini geliştirme aşamasına kadar beğendiğin çizerleri taklit et. Çizgi roman alarak mimik,hareket vb çalışabilirsin.Anatomi için DrawingTutorialsOnline.com, Figure & Gesture Drawing Practice ToolFigure & Gesture Drawing ve bu şaheseri mutlaka al veya indir Amazon.com: Figure Drawing: Design and Invention (9780615272818): Michael Hampton: Books .
*Mutlaka referanslı çalış asla hayal ürünü çalışma derim şu aşamada.Kendine bir klasör aç ve içine anatomi vb için yararlanacağın fotoğraflar veya çizimler ekle.
bu çocukta senin yaşında başlamış şimdi bir master:) Algenpfleger learns to draw (He really does!) December 2012, what is this? bu siteye kesinlikle üye ol.
ve 1 yıl içerisinde ilerlediğinde 30 gün için şunları yap ( deviantarttan alıntıdır,çok beğendim.)

Day 1: Draw a self-portrait in a mirror, don't take a picture of yourself, don't use photobooth. A mirror.

Day 2: Make up a character for a non-existent video game. No fan-art.

Day 3: Draw an insect, either real or made up.

Day 4: Draw a still frame from your favorite movie.

Day 5: Invent and draw a badass warrior woman. (amazon, cyber-punk, whatever)

Day 6: Draw a picture of your favorite building in your city from life, actually go there, sit down and draw it.

Day 7: Create and draw a mad scientist.

Day 8: Draw a pirate.

Day 9: Draw a time machine.

Day 10: Draw a portrait of your favorite author or artist.

Day 11: Draw a vehicle of your choice.

Day 12: Draw a soldier using historical reference (WWII, Vietnam, Civil War, etc.)

Day 13: Make up a monster or alien that could take on Godzilla.

Day 14: Using no reference draw your favorite TV show character from memory.

Day 15: Pick your favorite book and flip to page 100- illustrate that page.

Day 16: Draw the interior of a room from life.

Day 17: Draw an imaginary landscape.

Day 18: Make up and draw a secret agent or spy.

Day 19: Draw your favorite historical figure.

Day 20: Draw a robot.

Day 21: Go sit in a public place and draw a minimum of 5 people, full body.

Day 22: Draw what you have for breakfast, lunch and dinner.

Day 23: Draw two characters in a fistfight.

Day 24: Draw a spaceship.

Day 25: Re-design the costume of your favorite superhero or supervillain.

Day 26: Go sit in a public place and draw a minimum of 5 people, caricatures.

Day 27: Draw a sci-fi hero or heroine of your creation.

Day 28: Draw your interpretation of your favorite illustration or painting.

Day 29: Draw a character based on your favorite color using no colors.

Day 30: Draw a picture of your favorite fairytale or myth.

*

karantina

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
deryademir83.blogspot.com
Bence imkanın varsa resim atölyesine yazılman çok mantıklı hem daha hızlı ilerlemeni hemde işi mutfağında öğrenmeni sağlar ama benim gibi amatör ruhla hareket etmek istiyorsanda önce kareler çiz derim bu karelerin içini güzelce karala sayfalarca daireler vb çiz. Sonra mutlaka bi kitabın olmalı.https://www.fineart.sk/photo-referenc...-anatomy-books linkinden veya google dan ANDREW LOOMIS in kitapları indirebilir veya satın alırsın.Daha önce attığım linkteki çocuğun yaptığı gibi taklitle (kendisi westley Burt un çizgilerini taklit etti sende onu taklit ederek daha doğrusu kendini geliştirme aşamasına kadar beğendiğin çizerleri taklit et. Çizgi roman alarak mimik,hareket vb çalışabilirsin.Anatomi için DrawingTutorialsOnline.com, Figure & Gesture Drawing Practice ToolFigure & Gesture Drawing ve bu şaheseri mutlaka al veya indir Amazon.com: Figure Drawing: Design and Invention (9780615272818): Michael Hampton: Books .
*Mutlaka referanslı çalış asla hayal ürünü çalışma derim şu aşamada.Kendine bir klasör aç ve içine anatomi vb için yararlanacağın fotoğraflar veya çizimler ekle.
bu çocukta senin yaşında başlamış şimdi bir master:) Algenpfleger learns to draw (He really does!) December 2012, what is this? bu siteye kesinlikle üye ol.
ve 1 yıl içerisinde ilerlediğinde 30 gün için şunları yap ( deviantarttan alıntıdır,çok beğendim.)

Day 1: Draw a self-portrait in a mirror, don't take a picture of yourself, don't use photobooth. A mirror.

Day 2: Make up a character for a non-existent video game. No fan-art.

Day 3: Draw an insect, either real or made up.

Day 4: Draw a still frame from your favorite movie.

Day 5: Invent and draw a badass warrior woman. (amazon, cyber-punk, whatever)

Day 6: Draw a picture of your favorite building in your city from life, actually go there, sit down and draw it.

Day 7: Create and draw a mad scientist.

Day 8: Draw a pirate.

Day 9: Draw a time machine.

Day 10: Draw a portrait of your favorite author or artist.

Day 11: Draw a vehicle of your choice.

Day 12: Draw a soldier using historical reference (WWII, Vietnam, Civil War, etc.)

Day 13: Make up a monster or alien that could take on Godzilla.

Day 14: Using no reference draw your favorite TV show character from memory.

Day 15: Pick your favorite book and flip to page 100- illustrate that page.

Day 16: Draw the interior of a room from life.

Day 17: Draw an imaginary landscape.

Day 18: Make up and draw a secret agent or spy.

Day 19: Draw your favorite historical figure.

Day 20: Draw a robot.

Day 21: Go sit in a public place and draw a minimum of 5 people, full body.

Day 22: Draw what you have for breakfast, lunch and dinner.

Day 23: Draw two characters in a fistfight.

Day 24: Draw a spaceship.

Day 25: Re-design the costume of your favorite superhero or supervillain.

Day 26: Go sit in a public place and draw a minimum of 5 people, caricatures.

Day 27: Draw a sci-fi hero or heroine of your creation.

Day 28: Draw your interpretation of your favorite illustration or painting.

Day 29: Draw a character based on your favorite color using no colors.

Day 30: Draw a picture of your favorite fairytale or myth.

*

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
14 yaşında bir gencin beynine bu işin yetenekle ilgili olmadığı fikrini sokan zihniyet umarım eğitmen falan değildir. Acırım öğrencilerine. İnsan kütük değildir. Yontarak şekil verilemez. Kaldı ki her kütük te yontulunca birşeye benzemez.

Japonya Osaka 'da ki mangaka üniversitesi demişsiniz. İlk defa duydum böyle bir okul mu var mış? Zira mangaka manga çizen kişi demek. Adı mangaka olan bir okul hatırlamıyorum.
Benim tavsiyem yeteneğiniz doğrultusunda bir yol çizmeniz kendinize. Yaşınız daha genç.
Manga çizerliği bambaşka şey. Işık ta gölge de çizgilerden oluşur. Ve siz çizgi çizemem diyorsunuz.

İyi düşünün. 14 yaşında baba parasıyla 20.000 yenlik okul hayali kurmaktansa sizin yeteneklerinize uygun bir alanda iyi işler yapmaya bakın. Zaten yeteneğiniz olsa 20.000 yenlik okula değil 50 kuruşluk kalem ve kağıda ihtiyacınız olur.

faruk3021

🌱Yeni Üye🌱
çizime başlamak istiyorum,ilk olarak karakalem kursuyla mı başlamalıyım
yada nereden başlamalıyım

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
Tüm yorumları okuduğumda yapmaktan ziyade yıkmaya ne kadar da meraklı olduğumuzu fark ettim.
Ben 14 yaşımdayken mahallede akşamları bisikletimle ellerimi bırakıp tur atardım. Dünyayı bu arkadaş kadar ciddiye aldığımı hatırlamıyorum bile..
Bana kalırsa (çizim konusunda) yetenek, insana artı sağlar evet fakat bu işi yapamayacağını göstermez.
Bireyin hedefi istediği kadar olanaksız olsun, istemek adama deri düydürür. Bunu bilir bunu söylerim. Benim lugatımda olmaz diye bir şey yok. Fakat olasılık istemekle doğru orantılıdır. Bir konuda tutku ne kadar fazlaysa olasılık o kadar yüksektir.
Şu kalıplardan çıkalım artık.
Mevzu tamamen kişinin kendini gerçekleştirmesiyle, geliştirmesiyle, görmesiyle, azmiyle alakalı..

Ayrıca insanlar ister babaparasıyla ister dıdı parasıyla okur yer içer yatar bunun çetelesini tutmak, yargılamak ya da eleştirmek kimsenin haddi değil.. Mevzu o da değil zaten..

Ne gereksiz ayrıntılara takılıyoruz..

çizime başlamak istiyorum,ilk olarak karakalem kursuyla mı başlamalıyım
yada nereden başlamalıyım

Bir süredir ben de bu mevzuyu araştırıyorum.
Aslında cevap verilmiş soruna fakat nacizane önerim nereden başlayacağını bilmiyorsan bir resim kursuna yazılman en mantıklısı olur.
En basitinden rotanı belirlemene yardımcı olacaktır.
Karantinanın dediği gibi hangi alana ilgi duyuyorsan o alana yönelmeni tavsiye ederim. Karikatür anatomi maskot vs.

Netten bolca araştır. Yukarıda verilen linkleri kontrol et. Kursları araştır. Kurslarda ne tür eğitimler veriliyor öğren. İlgi duyduğun alana yakın kurs programlarını tercih etmen mantıklı olur.
Çizim kitaplarını araştır. Kitaplar çizimini geliştirmende sana çok yardımcı olacaktır.