Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

matbaaya gönderirken ?

miente

🌱Yeni Üye🌱
ID'a ımportladığım bi resmi rgb ise cmyk ya çeviremiyorum. cmyk ya çevirme işleminin PS'da yapıp atmam gerektiğini bi yerde okumuştum ama PS'ta cmyk verip 300 dpi daki bi resimi ID'a importladığımda bazen 300 dpi da değilde 700 veya daha fazla dpi olarak alıyor (bunu corel veya illustratorda da yapıyor) Şimdi sorum şu ID daki bi resmin dpi ayarını nereden düşüreceğim eğer böyle bi seçenek yoksa ne yapmalıyım. Kısacası matbaaya gönderirken resimler de, yazılarda vs. tüm yapmam gerekenleri, pdf yaparken işaretlemem gerekenleri bana ayrıntılı olarak yazarsanız çok sevinirim. Çok uzun oldu galiba, sıkılmazsınız umarım.

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
ID'a ımportladığım bi resmi rgb ise cmyk ya çeviremiyorum. cmyk ya çevirme işleminin PS'da yapıp atmam gerektiğini bi yerde okumuştum ama PS'ta cmyk verip 300 dpi daki bi resimi ID'a importladığımda bazen 300 dpi da değilde 700 veya daha fazla dpi olarak alıyor (bunu corel veya illustratorda da yapıyor) Şimdi sorum şu ID daki bi resmin dpi ayarını nereden düşüreceğim eğer böyle bi seçenek yoksa ne yapmalıyım. Kısacası matbaaya gönderirken resimler de, yazılarda vs. tüm yapmam gerekenleri, pdf yaparken işaretlemem gerekenleri bana ayrıntılı olarak yazarsanız çok sevinirim. Çok uzun oldu galiba, sıkılmazsınız umarım.

Kardeş bitmap editörü olarak resimlerin boyut, renk modu, ve ppi ağırlıklarını değiştirmek için daima fotoşopu kullanıyorsun. Örneğin indesignda mizanpaj yapıyosun ve bi ağaç fotosu kullanıcaksın. Ağaç fotosunu fotoşopda açıp 304 ppi, cmyk yapıyosun eğer resim tek renkse gri modda yapabilirsin. Sonra ID'ye ağacı place/yerleştir komutuyla (resmin psd formatında olmalı garantili iş için katmanları birleştirebilirsin. Bu işemi yaparken freehand ve corelde tiff formatını seçiyorsun) çağırıyorsun ve çok zorunda değilsen ID'de yeniden boyutlandırma yapmıyorsun (bu tür işlemler daima resmi bozar). İşte bu kadar eğer bunları yaparsan hiç bir sorun olmaz. Copy past yöntemini kullanma bu tür sorunlar çıkabilir. Kullanacaksanda uyumlu programlarda kullan AI, ID, PS gibi.

Gelelim ID'de iş yollamaya işin bittiğinden emin olduğunda işi hemen paketliyorsun böylece fontların linklerin dosyan hepsi bir yerde toplanıyor. Aksi lazım değilse bu şekilde baskıya iş yollama. Onun yerine pdf yap bunun için iki yöntem var. 1. ID den pdf almak 2. ID'de işi ps yapıp distillerle pdf yapmak. Ben birinci yöntem için açıklama yapaıyım son derece yeterli çünkü bu yöntem. Pdf ayarların kabaca şu olmalı: Baskı kalitesinde adobe 4 pdf 1.3 ayarında (bu yar işi düzleştirir saydamları yok eder gölgeleri düzeltir başınız ağrımaz yani.) saydam ayıştırıcıda high çözünürlükte olacak. Gerisini sen halledersin.

Son düzenleme:

miente

🌱Yeni Üye🌱
cevapladığınız için çok tşk.

mapuskus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.mustafaduzenli.com
Feylesoft bilgilerin gerçekten çok açıklayıucı ve net olmuş.. benim merka ettiğim 2 sorum olacak ;

1. İD de tüm işlemler i bitirdik.Pdf yaptık filme gönderdik. Film ci arıyor "abi fontlar bozulmuş " bunun nedeni nedir ?

2.. ID de tasarımı bitirdik. yazılarımızı K:100 değerinde yazdık. Montaj yapacaz.. ama montajı freehandde yaptık..eps olarak aldığımızda zeminler kayıp, pdf olarak aldığımzıda K:100 değerine CMY ninde değrler katarak girdiğini gördük.. Yazıları tek renkte almanın imkanı nedir ? yada çözüm önerin nedir ?
Şimdiden teşekkürler.

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Feylesoft bilgilerin gerçekten çok açıklayıucı ve net olmuş.. benim merka ettiğim 2 sorum olacak ;

1. İD de tüm işlemler i bitirdik.Pdf yaptık filme gönderdik. Film ci arıyor "abi fontlar bozulmuş " bunun nedeni nedir ?

Bunu diyorsa ve sorun matbaacıda değilse ID'de en garantili yöntem olan ps (Postscript) çıktı alıp onu üstte verdiğim ayarlarda pdf almaktır böylece fontlar kendiliğinden convertlenir. (ayarlarını yaparsan)

2.. ID de tasarımı bitirdik. yazılarımızı K:100 değerinde yazdık. Montaj yapacaz.. ama montajı freehandde yaptık..eps olarak aldığımızda zeminler kayıp, pdf olarak aldığımzıda K:100 değerine CMY ninde değrler katarak girdiğini gördük.. Yazıları tek renkte almanın imkanı nedir ? yada çözüm önerin nedir ?
Şimdiden teşekkürler.
Pdf ini düzgün alıyormusun. Baskı kalitesinde ayarlarını vermelisin (pdf çıkışındanda renk ayarı yapabilirsin). Sorduğun sorunun o kadar çok cevabı ve sebebi olabilirki. Ben en başından işi hep sağlama aldığımdan başıma kendi saçma hatalarımın sonuçları dışında bir şey gelmiyor. Montaj yapılacaksada artık ID de yapıyoruz. Sen paketlemeyi ve pdf çıkışını nasıl yaptığından ayrıntılarıyla bahset bende ona göre yazıyım ezberden sıkmıyım şimdi. Yarın yazışırız.