Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Önemli bir rica

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cushleone

🌱Yeni Üye🌱
Herkese merhabalar! Forumları bir süreden beri büyük bir ilgiyle takip ediyor ve ben de buradan çok şey öğreniyorum. Şu ana kadar da forum ortamını anlayabilmek adına çoğunlukla yazmak yerine takip etmeyi tercih ettim. Ancak gözüme ve aklıma takılan, çok önemli olduğunu düşündüğüm bir konu var. Yazışmalardaki imla ve anlatım hataları. Sevgili arkadaşlarım bunu internet ortamında ilk kez dile getiriyorum çünkü burası grafikerlerin buluştuğu, görsel yeteneklerini paylaştıkları, bilmeyenlerin de kendilerini bu yolda geliştirdikleri bir ortam. -Siz ne düşünürsünüz bilmiyorum ama- bence "grafiker" ya da "tasarımcı" dediğimiz kişi meslek icabı anlatımında kullandığı dili, günlük hayatında da kusursuz kullanmalı ve diğerlerine de bu şekilde örnek olmalıdır. Ancak forumda neredeyse okuduğum her yazıda yanlış yazılmış kelimeler ve ekler, dikkat edilmeden kurulmuş ve ikinci kez okunmamış cümleler ile sık sık karşılaşıyor, olmazsa olmaz noktalama işaretlerini ise hiçbir zaman göremiyorum.
Sevgili dostlar tabi ki burası dilbilgisi öğretmenlerinin toplanma yeri değil ben de biliyorum ancak madem biz mesleğimiz icabı "görebilen, düşünebilen, yazabilen ve bu şekilde insanları etkilemeye çalışan" kişileriz, lütfen bu yolda yaptıklarımız ile kendimize biraz daha dikkat edelim
Hoşçakalın.

musdi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.mshekim.com
Öncelikle sizi tebrik ederim. Herhangi bir yazıda gördüğümüz yanlışlar bizi o kadar rahatsız etmez, ama bahsini ettiğin gibi bir sitede ki yanlışlıklar gerçekten göze çarpıyor. Bu konuyla ilgilenmeye başladığımdan beri en çok dikkat etmeye çalıştığım konu bu, bana film için gelen çalışmalardaki imla hatalarını bile uyarıp düzelttirmeye çalışıyorum, zira baskı sonrası görülen yanlışlıklardan yapan kim olduğu düşünülmeden, grafikçiler hedef haline geliyor. Bu da beni ziyadesiyle üzüyordu.

Güzel bir konu, açtığın için teşekkürler...

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Forum yönetimi ve forum halkı olarak bu gibi olaylarla çok kez karşılaştık uyardık/uyarıyoruz. Hep beraber el ele vererek bu konuya dikkat ve özen gösterirsek kısa bir süre sonra bu gibi olaylarla karşılaşmayacağımızın kanıtı olabilir...

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Demek ki forumu daha dikkatli incelemeniz gerekiyor. Bu konuda ki bir çok başlığa ulaşamamış olmanız inanın beni şaşırttı.

cushleone

🌱Yeni Üye🌱
Sayın Operatör Volkan bey kabalık etmek ya da tartışma çıkarmak gibi bir niyetim yok ancak siz o kadar incelemiş ve okumuş olmanıza rağmen hala hata yapıyorsunuz. Demek ki daha çok defalar bu konunun açılması gerekiyor.

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Sayın Operatör Volkan bey kabalık etmek ya da tartışma çıkarmak gibi bir niyetim yok ancak siz o kadar incelemiş ve okumuş olmanıza rağmen hala hata yapıyorsunuz. Demek ki daha çok defalar bu konunun açılması gerekiyor.

Sayın "cushlone" takma rumuzlu üyemiz.

Yukarıda ki açmış olduğunuz konuya hitaben yazmış olduğum mesajda bahsettiğimiz "Dilimize sahip çıkalım" konusuna hassasiyetimizi ifade etmek için yapmış olduğum imla hataları olabilir. Aynen yukarıda sizin de yapmış olduğunuz mesajda imla hataları olduğu gibi.

Benim sizin konunuza şaşırmış olmam aynı konudan forumda mevcutken başka bir başlık açarak kural ihlali yaptığınızı ifade etmek içindir.

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Dil konusunda Türk internet dünyası içinde bu konuya en fazla önem veren forumların
başında gelmekteyiz. Forumu iyi incelediğinizde bu konunun ne kadar çok ve sık tartışıldığını
göreceksiniz. Bu demek değilki bundan sonra biz buna dikkat etmeyeceğiz veya olmuyor yılgınlığına düşüp bu işi bıraktık. Kesinlikle hayır!

İmzama dikkat ettinizmi bilmiyorum.

İyi çalışmalar......

cushleone

🌱Yeni Üye🌱
Eğer birşeyleri düzeltebileceksem kural ihlali yapmayı tercih ediyorum. Bunun için takdir size ait.
Sanıyorum ki havada kalan anlatımlar yapmak yerine bahsettiğimiz konuyu örnekler vererek açıklamak daha yararlı olacaktır. Volkan Bey örneğin yazdıklarınıza bakacak olursak:
•"Bu konuda ki bir çok başlığa..." cümlesinde -ki eki ayrı yazılmaz
•"bir çok" bileşik kelimedir ve bitişik yazılır
•"Yukarıda ki açmış olduğunuz..." diye başlayan bir cümlede hem anlatım hem de imla hatası vardır
•"yazmış olduğum mesajda bahsettiğimiz..." diyerek anlatım hatası yapılmıştır
ve tüm bunlar dışında sayısız noktalama hatası vardır.

(Lütfen biraz önce bahsettiğiniz hatalarımı siz de gösterin ki örnek olalalım)

Ben, kamu yönetimi mezunu, matbaacı, fotoğrafçı ve grafikçiyim. Türkçemiz ile, yalnızca saygımdan ve mesleğim gereği bu anlamda ilgileniyorum. Tabi ki de hatalar yapıyorum ancak öğrenmekten asla vazgeçmiyorum.
Sizlerden de yalnızca bunu rica ediyorum.

Cahit Bey yeni gördüm yazdıklarınızı. Benim anlayamadığım şey şu: nasıl oluyor da "en çok biz savunuyoruz" deyip bir yandan da yazdıklarınızda bu kadar çok yazım hatası yapabiliyorsunuz? Siz zaten içinizde bu kadar çok tezat barındırırken nasıl oluyor da kendinizi bu kadar kararlı savunabiliyorsunuz?

Moderatör tarafında düzenlendi:

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Amacımın hatalarınızı bularak "işte sizde hatalısınız" demek olmadığını üstüne basa basa belirtmek isterim.

Sevgili dostlar tabi ki burası dilbilgisi öğretmenlerinin toplanma yeri değil ben de biliyorum ancak madem biz mesleğimiz icabı "görebilen, düşünebilen, yazabilen ve bu şekilde insanları etkilemeye çalışan" kişileriz, lütfen bu yolda yaptıklarımız ile kendimize biraz daha dikkat edelim
Hoşçakalın.

Alıntı yaptığım mesajınızda noktalama işaretlerini es geçtiğinizin bilincinde olabilecek bir yapıda olduğunuz diğer cümlelerinizden anlaşılıyor. Fakat hepimiz insanız ve dalgınlıkla ya da bir hata ile bu gibi ayrıntıları atlamayacağımızı idda etmekte sanırım büyük bir yanılgı olur.

Kurallara dönecek olursak...

Üye olurken forum kurallarımızı okuduğunuza dair üyeliğiniz ile onay vermiş bulunuyorsunuz. Kurallara riayet etmeyip aksi bir davranışta amacınızın ne olduğuna bakılmaksızın forum genel işleyişini korumak adına benim size yapmış olduğum gibi bir uyarı yapıp yapmamak biz grafikerler.net yönetimi elindedir. Siz "ben kuralları okudum ama kendi bildiğime daha önce açılmış başlıklar olsa bile yinede başlık açacağım" diyorsanız...

Dilimiz konusunda umarım forumda bu gibi konularda tartışma ve paylaşım alanları oluşturmanız temennisi ile...

İyi forumlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...