Dergi ve gazete için önerebileceğiniz fontlar?

QuarkXPress - Dergi ve gazete için önerebileceğiniz fontlar? ...

aleyna53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aleyna53

Grafiker / İstanbul

Alt 25-06-2008 #1
Sponsorlu Bağlantılar

evet başlıkta.da belirttiğim gibi gazete ve dergi yapımında çok beyendiğiniz yada önerebileceğiniz yazı fontları var ise ve burdan paylaşmanız dileğiyle :wink:
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

purple_cat isimli Üye şimdilik offline konumundadır

purple_cat

Fotoğrafçı / Sivas

Alt 26-06-2008 #2
                             Sponsorlu Bağlantılar
ana başlıklar için berivan merve veya antique olive compact

yan başlıklar için Swiss Blk Bt, Impact, Eras Bd BT

haber içerikleri için HelveticaNormal, Humanst521 BT, Korinna BT

benim kullandıklarım bunlar
Bu mesajdan alıntı yap
serhendi isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serhendi(37)

Yrd. Grafiker / Trabzon

Alt 02-07-2008 #3
bence ana manset kalın karakter olmalı bunun için özel karakterler var benimkiler özel kararkter

manşet haricindekiler kibar karakterler olmalı mesela frutiger roman - franklin gothic- ya da tırnaklı karakterlerden times -benguit gibi

yazı içerikleri ise timesten şaşmamak gerekir diye düşüyorum...
Bu mesajdan alıntı yap
malisoyer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

malisoyer

Fotoğrafçı / Kırıkkale

Alt 18-08-2008 #4
ben gazetede ana başlıkları 00623, ama ikinci haberlerin ana başlıklarını 00266 yapıyorum.giriş spotları için 00810, haber üst başlıklarına new times roman, haber içeriği ise 00250 fontlarını kullanıyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
kubinx isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kubinx

Grafiker / Ankara

Alt 21-08-2008 #5
Gazetenin başlıkve spotları için Swiss benim tercihim. köşe yazarlareının fontu frizquark. metinlerde ise times new roman klasik ama yerinde bi font.
Bu mesajdan alıntı yap
09876 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

09876

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 21-08-2008 #6
Başlık
Üst Başlık
Spot
Resimaltı
Kutu başlık
arabaşlık

Büyükannemin dişleri gibi olmuş derlerdi eski gazetece ağbeyler,e biraz ipin ucunu kaçırıp harf aralarını açınca. bu yüzden leading olayına dikkat çekerim. Ingilizler ve Almanlar bunu iyice tartıp, uzun uzun da araştırma yapmışlar, bir çok kişiyi farklı kültürlerden biraraya getirip aynı makaleleri okutmuşlar. Bu uzun testlerden sonra okuduğunu algılatan karakterler arasında reklamcıların kullandığı en fiyakalılar yerine, hafif dolgun, ve kenarlırı çok kıvrılmayan fontlar seçilmiş. Yukarıdaki aileyi aynı bu şekilde hafif dolgun duşunup, irili ufaklı, hafif genişletip, hafif taraltarak çeşitlendirmişler. Kutu yazıyı, resimaltını, ve ana yazıyı da tam aksine, fiyakalı olanlardan seçmişler. Öyle ki bir bakişta siyah ve beyaz dengesi çıkıvermiş ortaya. Tabi sütünları da bu yeni doğan kontrasa göre dengelemişler, bitiş çapasına doğru küçülen başlık ölçüleri ve optik mıknatıs olarak geçen sağlı sollu resimler altında kullanılan resimaltı karakteri de çok değil, azıcık farklıymış ana yazıdan.

alsana bunlar ipucu olsun. kapa gözlerini hayal et gazeteni, sonra seç iki karakter ve ondan türettiğin senin font aileni...
Bu mesajdan alıntı yap
aleyna53 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aleyna53

Grafiker / İstanbul

Alt 09-09-2008 #7
(= teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Xibalba isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Xibalba

Fotoğrafçı / Bursa

Alt 10-09-2008 #8
Bende Manset ve spotlarda Swiss721 f
Metin Yazilarinda TyresBarek
Möse Yazarlarinda ise SouvenirTurk Kullaniyorum Dergi ve gazete için önerebileceğiniz fontlar?
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 12-09-2008 #9
Swiss (helvetica) serisinden gözüne hoş geleni seçebilirsin. spotlar için Times, news, charter serisinden bişi kullanabilirsin (benim favorim Palatino yani diğer şirketin ürettiği palm springs örnek zaman gastesi onların başlık karakteride bu zaten) alt başlıklar için yine ultra thin olmamak kaydıyla swiss yada helvetikanın birini kullanabilirsin (benim favorim spot için seçtiğin karakterlerden birini bold veya büyük puntolarla girebilirsin max 24punto) dişi spotlar için şerif olmayan bi karak... seçmeni tavsiye ederim (benim favorim myriad serisidir son derece karakterli bi yazıdır)

Not: Bütün arkadaşlara tavsiyem şudur... tüm protokollerde sizin ihtiyacınız olabilecek her tür yazı karakteri örneği sistem içerisine yüklenmiştir, mesela tırnaklı yazı times düzyazı swiss gibi... çalışmalarınızı yaparken kullandığınız fontların sistem içerisinde kullanılan karakterler olmasına dikkat edin... sistem içindeki fontları her prog kabul etmek zorundadır yani pdf çıkartırken ı'ların i , Ş lerin abuk subuk şeyler olmasına engel olmuş olursunuz veya dosyayı evinizde veya başka yerde açmak isterseniz sorun yaşamazsınız).
2. gazetelerde mümkünse karakter sayısını 3 den fazla kullanmayın. çok konuştum herhalde kolay gelsin
Bu mesajdan alıntı yap
payten isimli Üye şimdilik offline konumundadır

payten

Grafiker

Alt 09-02-2009 #10
ah birde şu fontları burda bizimle paylaşsanızda bizde kullansak Dergi ve gazete için önerebileceğiniz fontlar?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklamları

Tags
dergi, fontlar, gazete, icin, onerebileceginiz, önerebileceğiniz