Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Dergi ve gazete için önerebileceğiniz fontlar?

aleyna53

🏅Acemi Tasarımcı🏅
evet başlıkta.da belirttiğim gibi gazete ve dergi yapımında çok beyendiğiniz yada önerebileceğiniz yazı fontları var ise ve burdan paylaşmanız dileğiyle :wink:

purple_cat

🌱Yeni Üye🌱
ana başlıklar için berivan merve veya antique olive compact

yan başlıklar için Swiss Blk Bt, Impact, Eras Bd BT

haber içerikleri için HelveticaNormal, Humanst521 BT, Korinna BT

benim kullandıklarım bunlar

serhendi

🌟Usta Tasarımcı🌟
bence ana manset kalın karakter olmalı bunun için özel karakterler var benimkiler özel kararkter

manşet haricindekiler kibar karakterler olmalı mesela frutiger roman - franklin gothic- ya da tırnaklı karakterlerden times -benguit gibi

yazı içerikleri ise timesten şaşmamak gerekir diye düşüyorum...

malisoyer

🌱Yeni Üye🌱
ben gazetede ana başlıkları 00623, ama ikinci haberlerin ana başlıklarını 00266 yapıyorum.giriş spotları için 00810, haber üst başlıklarına new times roman, haber içeriği ise 00250 fontlarını kullanıyorum.

kubinx

🌱Yeni Üye🌱
Gazetenin başlıkve spotları için Swiss benim tercihim. köşe yazarlareının fontu frizquark. metinlerde ise times new roman klasik ama yerinde bi font.

09876

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
oktaybala.com
Başlık
Üst Başlık
Spot
Resimaltı
Kutu başlık
arabaşlık

Büyükannemin dişleri gibi olmuş derlerdi eski gazetece ağbeyler,e biraz ipin ucunu kaçırıp harf aralarını açınca. bu yüzden leading olayına dikkat çekerim. Ingilizler ve Almanlar bunu iyice tartıp, uzun uzun da araştırma yapmışlar, bir çok kişiyi farklı kültürlerden biraraya getirip aynı makaleleri okutmuşlar. Bu uzun testlerden sonra okuduğunu algılatan karakterler arasında reklamcıların kullandığı en fiyakalılar yerine, hafif dolgun, ve kenarlırı çok kıvrılmayan fontlar seçilmiş. Yukarıdaki aileyi aynı bu şekilde hafif dolgun duşunup, irili ufaklı, hafif genişletip, hafif taraltarak çeşitlendirmişler. Kutu yazıyı, resimaltını, ve ana yazıyı da tam aksine, fiyakalı olanlardan seçmişler. Öyle ki bir bakişta siyah ve beyaz dengesi çıkıvermiş ortaya. Tabi sütünları da bu yeni doğan kontrasa göre dengelemişler, bitiş çapasına doğru küçülen başlık ölçüleri ve optik mıknatıs olarak geçen sağlı sollu resimler altında kullanılan resimaltı karakteri de çok değil, azıcık farklıymış ana yazıdan.

alsana bunlar ipucu olsun. kapa gözlerini hayal et gazeteni, sonra seç iki karakter ve ondan türettiğin senin font aileni...

Xibalba

🌱Yeni Üye🌱
Bende Manset ve spotlarda Swiss721 f
Metin Yazilarinda TyresBarek
Möse Yazarlarinda ise SouvenirTurk Kullaniyorum :)

Einstein

🌱Yeni Üye🌱
Swiss (helvetica) serisinden gözüne hoş geleni seçebilirsin. spotlar için Times, news, charter serisinden bişi kullanabilirsin (benim favorim Palatino yani diğer şirketin ürettiği palm springs örnek zaman gastesi onların başlık karakteride bu zaten) alt başlıklar için yine ultra thin olmamak kaydıyla swiss yada helvetikanın birini kullanabilirsin (benim favorim spot için seçtiğin karakterlerden birini bold veya büyük puntolarla girebilirsin max 24punto) dişi spotlar için şerif olmayan bi karak... seçmeni tavsiye ederim (benim favorim myriad serisidir son derece karakterli bi yazıdır)

Not: Bütün arkadaşlara tavsiyem şudur... tüm protokollerde sizin ihtiyacınız olabilecek her tür yazı karakteri örneği sistem içerisine yüklenmiştir, mesela tırnaklı yazı times düzyazı swiss gibi... çalışmalarınızı yaparken kullandığınız fontların sistem içerisinde kullanılan karakterler olmasına dikkat edin... sistem içindeki fontları her prog kabul etmek zorundadır yani pdf çıkartırken ı'ların i , Ş lerin abuk subuk şeyler olmasına engel olmuş olursunuz veya dosyayı evinizde veya başka yerde açmak isterseniz sorun yaşamazsınız).
2. gazetelerde mümkünse karakter sayısını 3 den fazla kullanmayın. çok konuştum herhalde kolay gelsin

payten

🌱Yeni Üye🌱
ah birde şu fontları burda bizimle paylaşsanızda bizde kullansak :)

ozgur_tutsaq

🌱Yeni Üye🌱
ben vallahı bır font oneremıcem sana bu kadar onerının uzerıne agır gelır ama yınede sen kendı begendıgını ve okurların begendı sekılde - gozu yormayacak fontlar kullan:) kolay gelsın

Cappadoxia

🌱Yeni Üye🌱
Alakasız bir soru ama Zaman gazetesinin haber içeriklerinde hangi fontu kullandığını bilen varmı peki?

mjyns

🌱Yeni Üye🌱
Zaman Gazetesi Palatino Light kullaniyor.

poseidon

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
positivedesign.webs.com
Alakasız bir soru ama Zaman gazetesinin haber içeriklerinde hangi fontu kullandığını bilen varmı peki?

bunu ogrenmenin cok kolay bi yolu var... Zaman gazetesinin web sayfasindan gazetenin PDF formatini bilgisayarina kaydet ondan sonra PDF ile actigin zaman PDF nin text butonunu sectikten sonra gazetenin paragraflarini sec ve kopyala ondan sonra kopyaladigin text`i word`e yapistir (ben word 2007`de yapiyorum 2003`te calisir mi bilmem) yapistirdiktan sonra yukarida sana hangi font oldugunu soyler, o font sende olmasa bile... Ben bu yolla istedigim dergilerin veya gazetelerin fontlarini boyle buluyorum.

grafikeryesim

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bence başlıklarda frutiger hoş gözüküyo. bu karakterin bikaç çeşiti var. manşete uygun olan seçilebilir.

erhancukurlu

🌱Yeni Üye🌱
evet fontları burada paylaşabiliyormuyuz acaba. Yada nereden edinebileceğimiz hakkında bilgi sahibi olan varsa yardımlarını bekliyorum...

mor_kan01

🌱Yeni Üye🌱
Myraid Pro Font, Calibri favori fontlarım ;)

Adana News Aylık Aktüel Dergi buda çıkarttığım dergi...

matrai34

🌱Yeni Üye🌱
ya aslında bu fontları bana atabilecek biri olursa çok sevinirim şimdiden teşekkürler...

saucy

🌱Yeni Üye🌱
Aynen elim her zaman MyRiad Pro Condenset'e kaçar.