Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

300 dpi için yardım...

cartman

🌱Yeni Üye🌱
afiş tasarım yarışmasına katılacağım...
katılım koşulları arasında , hazırladığımız afişin resulation değerinin 300 dpi olması gerektiği yazıyor... afişi adobe photoshopta hazırlayacağım... afişin boyutları 50'ye 70 olmalı... dosyadan yeni butonundan değerleri yerine yazıyorum... karşıma beyaz bir sayfa geliyor... şimdi ben başka bir resimden bir yeri kesip, bu boş afiş sayfası üzerine yapıştırıyorum... ama kestiğim resmin resulation değeri 300 değil... ama afiş sayfasının değeri 300... şimdi benim o kestiğim resmin değerini de 300 e getirmem gerekiyor mu ?

th_e_mre

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bu karmaşık bir soru ve bunu iyi bir grafiker arkadaşımız cevaplamalı
konu güncel kalsın diye yazıyorum benimde merak ettiğim bir olay

bestler

🌱Yeni Üye🌱
benim bildiğim açtıgın sayfanın resulation ayarında olmayan bi resmi sayfana yapıştırırken aynı resulation a getiremezsin çünkü boyutlarının değişikliğide buna engel olur. fakat sayfana yapıştırdıktan sonra resmi sayfanın üstünde boyutlarıyla oynayarak sayfana göre biçimlendirebilirsin. tabi ne kadar bozulur resim yada sıkışır bilemem. kullanım esnasında anlaşılan durumlar bunlar. bilmem yardımcı olabildimmi...

cartman

🌱Yeni Üye🌱
benim bildiğim açtıgın sayfanın resulation ayarında olmayan bi resmi sayfana yapıştırırken aynı resulation a getiremezsin çünkü boyutlarının değişikliğide buna engel olur. fakat sayfana yapıştırdıktan sonra resmi sayfanın üstünde boyutlarıyla oynayarak sayfana göre biçimlendirebilirsin. tabi ne kadar bozulur resim yada sıkışır bilemem. kullanım esnasında anlaşılan durumlar bunlar. bilmem yardımcı olabildimmi...

şimdi ben afiş için gerekli olan 300 resulationlu sayfamı hazırladım... sonrada türk bayrağı resmi olan başka bir sayfayı hazırladım... türk bayrağı resminin resulation değeri 300 değil... ben türk bayrağı resminin resulation değerini 300 yapabiliyorum ama bu sefer makina çok kasıyor... yani resmin değerini 300 yaptıktan sonra o resmi alıp afiş için hazırladığım sayfanın üzerine koyuyorum ve entere basıyorum yaklaşık 2 dk kadar bi süre bekledikten sonra resim yerini alabiliyor... hemen oturmuyor... çok kasılıyor... acaba resmin değerini 300 yapmamamız mı gerekiyor... ben bunu soruyorum... şimdi resmin değerini 300 yapmam sonra da baskı da bi hata olur ya da kabul edilmeyebilir afiş... yanlış bir şey yapmaktan korkuyorum... bu benim ilk afiş tasarımım olacağı için pek bir şey bilmiyorum...

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
bu karmaşık bir soru ve bunu iyi bir grafiker arkadaşımız cevaplamalı
konu güncel kalsın diye yazıyorum benimde merak ettiğim bir olay

Sizin mesajınızdan henüz dört dakika önce açılmış bu konu.. Bu durumda mesajınızın amacına uygun olmadığını takdir edersiniz..

afiş tasarım yarışmasına katılacağım...
katılım koşulları arasında , hazırladığımız afişin resulation değerinin 300 dpi olması gerektiği yazıyor... afişi adobe photoshopta hazırlayacağım... afişin boyutları 50'ye 70 olmalı... dosyadan yeni butonundan değerleri yerine yazıyorum... karşıma beyaz bir sayfa geliyor... şimdi ben başka bir resimden bir yeri kesip, bu boş afiş sayfası üzerine yapıştırıyorum... ama kestiğim resmin resulation değeri 300 değil... ama afiş sayfasının değeri 300... şimdi benim o kestiğim resmin değerini de 300 e getirmem gerekiyor mu ?

300 dpi çözünürlükte açtığınız bir boş belgeye import ettiğiniz her resim 300 dpi çözünürlüğe göre yeniden boyutlandırılır.. (Çözünürlüğü 300 dpi olur.)

Eğer eklediğiniz resmin boyutu, yeni oluşturduğunuz boş belgenin boyutundan büyük ise, uygun boyuta getirmek için küçültürseniz fazla bir kayıp yaşamazsınız..

Ama resim küçükse ve yeni belge içinde boyutunu büyütürseniz çizgilerde kırılmalar ve karelenmeler görürsünüz..

Ama sonuç olarak çözünürlük 300 dpi olmuştur.

Kolaylıklar diliyorum.