Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

3D Studio Max İpuçları

landscape

🌱Yeni Üye🌱
Eğer animasyonla uğraşmıyorsanız MAX´te arka planı boş bırakın. Sahneniz açık alan ise açık mavi bir gökyüzü veya bir enver paşa map´i (environment) atayın. Kapalı alansa zaten böyle bir sorununuz yok :) Daha sonra render ederken, Portable Network Graphics PNG formatını seçin 24bit veya 48bit seçip, Alpha Channel´i de kaydedin. Daha sonra PaintShop, PhotoShop ile açtığınızda arka planın transparan olduğunu göreceksiniz, böylece bir başka resmin üstüne bindirirken hiç zorlanmayacaksınız... (ben bi ara sadece alpha channel´i kaydetmek için deli olmuş daha sonra sadece alpha channel görünürken screenshot alarak yapıyordum... neyseki png´yi farkettim :)) )

* Aynı şekilde animasyon üzerinde uğraşıyorsanız, bu sefer AVI seçmek yerine yine PNG´yi seçebilirsiniz. Yani movie olarak değil, image sequence olarak kaydedin. Daha sonra istediğiniz montaj yazılımı ile (Adobe Premier de, After Effects de transparan PNG´leri destekliyor) karelerin görüntülenme süresini 1 frame olarak ayarladıktan sonra import edebilir ve montajınızı temiz bi şekilde yapabilirsiniz. (Internet Explorer ve diğer bazı programlar da PNG konusunda ciddi beceriksiz deneyimlere sahipler...)

* Karakterleriniz ile karakterlerizin etkileşim (hareket eden nesneler) içinde olmadığı ve daha çok arka planda kalan nesneleriniz olmak üzere 2 ayrı render yaparak toplam render süresini kısaltabilirsiniz. Önce karakterleriniz ve etkileşimli nesneleri gizleyip, render edin, ihtiyacınıza göre movie veya image olarak kaydedin. Daha sonra diğer nesneleri tamamen gizleyin ve sadece render edilmemiş hareket ve etkileşim halindeki nesneler kalsın. Arka plan yine boş olsun. Yine aynı zaman dilimini render edin, PNG olarak kaydetmeyi unutmayın. Ardından gelin Premier´e still image default duration değerinin 1 frame olduğundan emin olup PNG´leri import edin ve bir video kanalına arka planımızı (ilk renderimiz sabit nesneler) yerleştirin. Üstündeki kanala da PNG´lerimizi yerleştirin. Sıralamanın önemli olduğunu söylememe gerek yok heralde... (Bu yöntemi ayna vb yansımalı yüzeylerin olduğu sahneler için önermiyorum. :)))