Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

a4 çift kırımlı broşür ölçüleri

ajanskurum

🌱Yeni Üye🌱
bu konunun değişik başlıklarda çok açıldığını biliyorum fakat yeni başlayanlar için tatmin edici bir bilgi maalesef bulamadım.
çift kırım olacağı için 3 bölümden oluşacak sayfa . bu yüzden bende sütun sayısını 3 yaptım. birde sütünlar arası kırım yerleri olacağı için işin garanti olması bakımından en fazla ne kadar cilt payı verelim. birde yine taşır kısmı ölçüleri işin garanti olması bakımından en fazla ne kadar verelim. amatörce ifadeler kullandığımı biliyorum çünkü amatörüm. yardımcı olan arkadaşlara çok tşk. ederim.

vejdi

♾️Grafik Gurusu♾️
Kendimce ;
Her kırım yerleri için sağdan soldan 3 mm toplam 6 mm
Taşırma payı 3 mm
Broşürün açılmış haliyle en sağdaki sayfa diğer sayfalara göre 2-3 mm kısa olmalı

ajanskurum

🌱Yeni Üye🌱
kırım yerleri dediğimiz ekteki resimde yazan sütün yanındaki cilt payı 3 mm olacak galiba. karşılıklı sayfalar seçi olmayacak demi ve birde sayfa sayısı iki olacak galiba çünkü ön ve arka yüz için. son sorum ise en sağ sayfayı daha kısa olmalı dediniz bunu da sağ taşma payını 6 mm yapsak olayı çözmüş olurmuyuz..saygılar diliyorum vejdi bey ilgniz için.

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
1.aşama
Sayfa Ayarları
Toplam iki sayfamız var. 0,3 cm taşırma ve 0,6 bilgi alanı için yer ayırdık.

2.aşama
Sayfa yerleşimi
ilk sayfa broşürün dışı için 9,7+10+10 cm
ikinci sayfa broşürün içi için 10+10+9,7 cm olacak şekilde cetvel çektik.
Orta çizgilerin altına ve üstüne (bilgi alanında) çizgi koyarak katlama yerini belirttik.

3.aşama
Dosya dışa aktar pdf seçtik.
Baskı kalitesini seçtik.
Köşelere kros koyabilmek için: İşaretler: Kırpma işaretlerini seçtik.
Belge ve taşma payı ayarlarını kullan dedik.
Bilgi alanını içer dedik.

Son düzenleme:

ajanskurum

🌱Yeni Üye🌱
rhinokurt çok ama çok tşk. ederim ilgili bir şekilde beni aydıınlattığın için. küçük iki sorum olacak kırım yerlerininin genişliğini 0.3 mm yapsam mı birde broşürümüz ön sayfası sağa doğru açılıyor galiba ama sizin çizdğiniz broşür sarı renkli ön sayfa sola doğru açılıyor doğru mu tespit ettim? ön kısmın sağa ya da soldan açılması bir şey fark edermi ki? matbaa istediğimiz gibi onu ayarlar mı?

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
1)Kırım çizgilerinin kalınlığı 0,3 mm olabilir.

2)Genelde broşürler sola açılır o yüzden yukardaki ilk örnekte öyle gösterdim. Ama siz elbette sağa doğru açılır yaptırabilirsiniz. Matbaacıyı bu durumdan haberdar ederseniz (mesela aşağıdaki resmi gösterseniz) sonuç istediğiniz gibi olur.

Sağdan kapaklı katlamalı broşürün yerleşimi
rhinokurt004.jpg

Son düzenleme:

syildirim53

🌱Yeni Üye🌱
bu konunun değişik başlıklarda çok açıldığını biliyorum fakat yeni başlayanlar için tatmin edici bir bilgi maalesef bulamadım.
çift kırım olacağı için 3 bölümden oluşacak sayfa . bu yüzden bende sütun sayısını 3 yaptım. birde sütünlar arası kırım yerleri olacağı için işin garanti olması bakımından en fazla ne kadar cilt payı verelim. birde yine taşır kısmı ölçüleri işin garanti olması bakımından en fazla ne kadar verelim. amatörce ifadeler kullandığımı biliyorum çünkü amatörüm. yardımcı olan arkadaşlara çok tşk. ederim.

bu panel hangi programa ait illustratorda böyle bir panale rastlamadım yeniyim yardımcı olabilirmisiniz?

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
Indesign programının panelidir yukarıdakiler...