Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

adese zeytinyağı teneke tasarımı

delikarga

🌟Usta Tasarımcı🌟
5ltrivierasunumcopy.jpg

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Ellerinize sağlık, alt kısımda duran damlacıklar çok daha iyi duruyor zeytinn üstündeki sarı damlacıklara göre... çember şeklindeki çerçevede yer alan yeşilimsi leke aklıma "acaba neden orada?" sorusunu getirdi... kolay gelsin

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Tasarım da, sunum da oldukça başarılı. Tebrikler.

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
sizden başarılı bir çalışma daha tebrikler...

ThorN

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Ancak affınıza sığınarak bir iki şey söylemek isterim...

* Zeytin görselindeki damla olduğunu düşündüğüm sarı leke biraz kötü durmuş gibi :)
* 5 L yazan kısımda +/- 10 gr. anlamına gelen (ya da ben öyle hatırlıyorum) "e" simgesi sizce de fazla büyük olmamış mı? "5 L" şeklinde değilde "5 Lt." veya "5 Litre" şeklinde yazarsanız sanırım daha iyi duracak...

delikarga

🌟Usta Tasarımcı🌟
Elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Ancak affınıza sığınarak bir iki şey söylemek isterim...

* Zeytin görselindeki damla olduğunu düşündüğüm sarı leke biraz kötü durmuş gibi :)
* 5 L yazan kısımda +/- 10 gr. anlamına gelen (ya da ben öyle hatırlıyorum) "e" simgesi sizce de fazla büyük olmamış mı? "5 L" şeklinde değilde "5 Lt." veya "5 Litre" şeklinde yazarsanız sanırım daha iyi duracak...

yeni yönetmeliklere göre 5 L şeklinde yazılması gerekiyor. -e işareti nisbi dolum miktarının avrupa birliği uyum yasaları çerçevesinde kullanımı aslında.2011 sonunda tamamen bu standartlarda ambalajlar olacak, kimi firmalar şimdiden standartlarını buna göre değiştiryorlar. -e işareti 5 lt tenekede en az 6 mm olmak zorunda, bizim çalışmamızda 8 mm. üretimi yapan firmanın tüm teneke tasarımlarında bir standart söz konusu dışına çıkamıyoruz. erişimi çok zor olmayan zeytin görseli kullandığım için biraz farklılaştırmak istedim.

yorumlar için teşekkürler, iyi çalışmalar

optuna

🌱Yeni Üye🌱
tasarımdan ziyade NATÜREL kelimesi olmamis. Dogal yazmaniz cok daha saglikli olurdu. Ayrıca turkcelestirmek istesek bile natürel degil naturel olarak yazilmasi daha mantikli. Boyle ufak hatalar iş ne kadar guzel olursa olsun çalışmayı amator gosterir. basarilar.

delikarga

🌟Usta Tasarımcı🌟
tasarımdan ziyade NATÜREL kelimesi olmamis. Dogal yazmaniz cok daha saglikli olurdu. Ayrıca turkcelestirmek istesek bile natürel degil naturel olarak yazilmasi daha mantikli. Boyle ufak hatalar iş ne kadar guzel olursa olsun çalışmayı amator gosterir. basarilar.

Ya bu mevzu çok sıkıcı oldu ama bir kez daha yazayım. Türk Gıda Kodeksi ve Prina Yağı tebliğine göre "Natürel Sızma Zeytinyağı", "Riviera Zeytinyağı", "Rafine Zeytinyağı" şeklinde bir isimlendirme söz konusu. Bir ambalajın üzerinde "Doğal" kelimesinin kullanılması için gereken şartların ne olduğu konusunda en ufak bir bilginiz olduğunu zannetmiyorum. Meslek hayatınızda kaç tane zeytinyağı teneke çalışması yaptınız ki amatörlük gibi yaftalamaya kalkışıyorsunuz. Kendi kendinize "turkcelestirmek" yazarak mı Türkçeleştiriyorsunuz yabancı bir kelimeyi. Lütfen bilginiz düzeyinde eleştiri yapınız ki böyle komik durumlara düşmeyesiniz.

Ukalalık yapmak istemem ama Türkiyenin zeytinyağı ihracaatının %30'unu yapan firmanın teneke ve etiket tasarımlarını hazırlıyorum. Hacim niye çok büyük, -e işareti niye orada, Naturel yanlış yazılmış diyen arkadaşlar bu konuda bir araştırma yapıp eleştirilerini ve bilgilerini paylaşsınlar. AB uyum yasaları neticesinde yeni standartlar oluşturuldu ve bu şartları taşımayan ürün ambalajları için büyük yaptırımlar sözkonusu.

Bildiğini bilmek kadar, bilmediğini bilmekte bir erdemdir.

yorumlar için teşekkürler, iyi çalışmalar.

konsantre

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Logoyu tenekenin üst bitimiyle "Natürel Sızma Zeytinyağı" yazısı arasına ortalarsanız daha hoş olabilir, algı noktasına oturur. Yan yüzeydeki yazıların tenekenin dönüşüne yakınlığı ise sunum haline dönüştürülürken oluşmuş sanırım çünkü tahminlerime göre tasarım, tenekeciden gelen tıraseye göre çalışılmıştır. Ön yüzdeki 5L yazısı alttan biraz riskli yakınlıkta duruyor, 3-5 mm kadar yukarı alabilirseniz üretim açısından sağlıklı olur. Umarım iyi bir tenekeciyle anlaşılmıştır çünkü teneke baskısı her ne kadar bildiğimiz ofset baskı şeklinde yapılsada 54'lük tramla baskı yapan tenekeci bile var, iyi fabrikalar 70'lik tramla yani normal ofset tramıyla baskı yaparlar. (Kartal teneke, Sarten gibi. )

delikarga

🌟Usta Tasarımcı🌟
Logoyu tenekenin üst bitimiyle "Natürel Sızma Zeytinyağı" yazısı arasına ortalarsanız daha hoş olabilir, algı noktasına oturur. Yan yüzeydeki yazıların tenekenin dönüşüne yakınlığı ise sunum haline dönüştürülürken oluşmuş sanırım çünkü tahminlerime göre tasarım, tenekeciden gelen tıraseye göre çalışılmıştır. Ön yüzdeki 5L yazısı alttan biraz riskli yakınlıkta duruyor, 3-5 mm kadar yukarı alabilirseniz üretim açısından sağlıklı olur. Umarım iyi bir tenekeciyle anlaşılmıştır çünkü teneke baskısı her ne kadar bildiğimiz ofset baskı şeklinde yapılsada 54'lük tramla baskı yapan tenekeci bile var, iyi fabrikalar 70'lik tramla yani normal ofset tramıyla baskı yaparlar. (Kartal teneke, Sarten gibi. )

Ön yüzdeki hacim ve yan yüzeydeki yazılar sunumu hazırlarken biraz kaymış. Şimşek ve sartenle çalışıyoruz. yorum için teşekkürler iyi çalışmalar.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
naturel olayı benim de dikkatimi çekmişti açıkçası, ilk yorumumu yazmadan önce, bir çelişki yaşadım ve TDK sözlüğüne baktım; "natürel" doğru kullanım...

ThorN

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ya bu mevzu çok sıkıcı oldu ama bir kez daha yazayım. Türk Gıda Kodeksi ve Prina Yağı tebliğine göre "Natürel Sızma Zeytinyağı", "Riviera Zeytinyağı", "Rafine Zeytinyağı" şeklinde bir isimlendirme söz konusu. Bir ambalajın üzerinde "Doğal" kelimesinin kullanılması için gereken şartların ne olduğu konusunda en ufak bir bilginiz olduğunu zannetmiyorum. Meslek hayatınızda kaç tane zeytinyağı teneke çalışması yaptınız ki amatörlük gibi yaftalamaya kalkışıyorsunuz. Kendi kendinize "turkcelestirmek" yazarak mı Türkçeleştiriyorsunuz yabancı bir kelimeyi. Lütfen bilginiz düzeyinde eleştiri yapınız ki böyle komik durumlara düşmeyesiniz.

Ukalalık yapmak istemem ama Türkiyenin zeytinyağı ihracaatının %30'unu yapan firmanın teneke ve etiket tasarımlarını hazırlıyorum. Hacim niye çok büyük, -e işareti niye orada, Naturel yanlış yazılmış diyen arkadaşlar bu konuda bir araştırma yapıp eleştirilerini ve bilgilerini paylaşsınlar. AB uyum yasaları neticesinde yeni standartlar oluşturuldu ve bu şartları taşımayan ürün ambalajları için büyük yaptırımlar sözkonusu.

Bildiğini bilmek kadar, bilmediğini bilmekte bir erdemdir.

yorumlar için teşekkürler, iyi çalışmalar.

Genç dostum, genç diyorum çünkü yukarıdaki mesajının içeriği bana daha çok genç biri olduğunun ifadesidir.

Burada hiç kimse ne seni nede bir başkasını yaftalama çabası içerisinde değildir. İnsanlar yorum yapılması için konan görsele kendilerince bir kaç cümle eklemek isterler. Bunun amacı çalışan kisiyi "yaftalamak" değil çalışmanın "kendilerince" eksik/yanlış gördükleri kısımlarını iletmektir. Bunun sebebide senin gibi her yorumda olumsuz eleştiri ve "yaftalama" arayan birinin anlayabileceğinin aksine çalışmanın daha iyi olması içindir.

Sektörde kimse kimseden daha iyi olduğunu iddia edemez. Bu takdir kişinin kendisine değil başkalarına aittir. Sonuçta bu iş ne kadar bilgi gerektirse de bence özünde yetenek yatar. Kaldı ki bu meslek sadece "zeytinyağı teneke çalışması" yapmaktanda ibaret değildir. Lüften konuşma seviyene dikkat et.

Senin "Türkiye' nin zeytinyağı ihracaatının %30'unu yapan bir firmanın teneke ve etiket tasarımlarını hazırlıyor" olman kimseyi ilgilendirmez. Burada insanlar nacizane yorumlarını yaparlar, fikirlerini söylerler. Bunu bile kaldıramayacak kadar yüksek egoluysan burada yaptığın hiçbir çalışmayı paylaşmana gerek yok. Eğer amacın sadece "harika, süper olmuş, muhteşemsin, sen bir ekolsün" gibi yorumlar almaksa bu yorumları yapacak kişi/kişiler çalışmayı yaptığın firma yetkilileridir.

Çalışma içerisinde yasa/kanun/tüzük yada firma standartları gibi belirli şartlarla sabitlenmiş bölümler var ise bunları uygun bir dille ifade edersin. Eğer insanlar bu konu üzerinde yorum yapıyor ise bu zaten bilmediklerindendir. Kimsede kalkıp senin "zeytinyağı teneke çalışman" için kanun maddeleri arasında boğulmaz. Çalışmayı gördüklerinde ilk izlenimlerine dair yorumlarını yaparlar. Sen yazarsın şartlar böyle olduğu için diye, bizlerde bilmediğimiz birşeyi öğrendiğimiz için saygı duyarız.

"Bildiğini bilmek kadar, bilmediğini bilmekte bir erdemdir." demişsin ya şunu unutma "İnsana saygı en büyük erdemdir."

Amacım kimseye saygısızlık yapmak değil ancak kendi içerisinde bir aile olan bu foruma bu ifadeleri yakıştıramadım... Eğer bir yanlışım veya kusurum oldu ise tüm arkadaşlarımdan şimdiden özür dilerim...

İyi günler, İyi Çalışmalar...

Son düzenleme:

delikarga

🌟Usta Tasarımcı🌟
Genç dostum, genç diyorum çünkü yukarıdaki mesajının içeriği bana daha çok genç biri olduğunun ifadesidir.

Burada hiç kimse ne seni nede bir başkasını yaftalama çabası içerisinde değildir. İnsanlar yorum yapılması için konan görsele kendilerince bir kaç cümle eklemek isterler. Bunun amacı çalışan kisiyi "yaftalamak" değil çalışmanın "kendilerince" eksik/yanlış gördükleri kısımlarını iletmektir. Bunun sebebide senin gibi her yorumda olumsuz eleştiri ve "yaftalama" arayan birinin anlayabileceğinin aksine çalışmanın daha iyi olması içindir.

Sektörde kimse kimseden daha iyi olduğunu iddia edemez. Bu takdir kişinin kendisine değil başkalarına aittir. Sonuçta bu iş ne kadar bilgi gerektirse de bence özünde yetenek yatar. Kaldı ki bu meslek sadece "zeytinyağı teneke çalışması" yapmaktanda ibaret değildir. Lüften konuşma seviyene dikkat et.

Senin "Türkiye' nin zeytinyağı ihracaatının %30'unu yapan bir firmanın teneke ve etiket tasarımlarını hazırlıyor" olman kimseyi ilgilendirmez. Burada insanlar nacizane yorumlarını yaparlar, fikirlerini söylerler. Bunu bile kaldıramayacak kadar yüksek egoluysan burada yaptığın hiçbir çalışmayı paylaşmana gerek yok. Eğer amacın sadece "harika, süper olmuş, muhteşemsin, sen bir ekolsün" gibi yorumlar almaksa bu yorumları yapacak kişi/kişiler çalışmayı yaptığın firma yetkilileridir.

Çalışma içerisinde yasa/kanun/tüzük yada firma standartları gibi belirli şartlarla sabitlenmiş bölümler var ise bunları uygun bir dille ifade edersin. Eğer insanlar bu konu üzerinde yorum yapıyor ise bu zaten bilmediklerindendir. Kimsede kalkıp senin "zeytinyağı teneke çalışman" için kanun maddeleri arasında boğulmaz. Çalışmayı gördüklerinde ilk izlenimlerine dair yorumlarını yaparlar. Sen yazarsın şartlar böyle olduğu için diye, bizlerde bilmediğimiz birşeyi öğrendiğimiz için saygı duyarız.

"Bildiğini bilmek kadar, bilmediğini bilmekte bir erdemdir." demişsin ya şunu unutma "İnsana saygı en büyük erdemdir."

Amacım kimseye saygısızlık yapmak değil ancak kendi içerisinde bir aile olan bu foruma bu ifadeleri yakıştıramadım... Eğer bir yanlışım veya kusurum oldu ise tüm arkadaşlarımdan şimdiden özür dilerim...

İyi günler, İyi Çalışmalar...

Yaşımın kaç olduğu senin için önemliyse 34 yaşındayım. Sana göre genç miyim bilmiyorum. Benim yazım "optuna" arkadaşımın eleştirilerini belirtip, "böyle ufak tefek hatalar işi amatörce gösteriyor" şeklinde yorum yapmasına tepkiydi. sen sanırım yazıyı üstüne aldın ama senin eleştirinle alakalı zaten cevap yazmıştım. Konuşmamın seviyesinde problem nedir, hakaret unsuru mu var ?

Genelde ambalaj tasarımları yapıyorum. standartların bilinmemesi yada değişen standartlarla alakalı olarak yorum yapılması normal bir durum. Ancak herhangi bir sözlüğe bakmadan yanlış bilgiyle ; "naturel" olmalı yanlış yazmışsın şeklindeki yorumlar oldukça kötü durum. 2010 tebliği ile 2011 tebliği farklı. 1000 gr / 1000 ml gibi uygulamalar kalktı ve ambalaj sektöründe değilseniz bilinmemesi gayet normal. yıllardır hepimiz gramın kısaltmasını -gr olarak biliyorduk ama -g olarak kullanımı isteniyor artık.

bu forum paylaşımda bulunmak ve eleştirilerde bulunmak içinse. Eksik bilgiyle "amatörce" şeklinde aşağılayıcı bir yaklaşım eleştiri midir ? "naturel" olmalı yanlış yazmışsın şeklindeki eleştiriyle mi bilgi paylaşımında bulunuyoruz ?

kimseyi hakir görüyor değilim, uzun yıllardır sektörün içindeyim. kendimi hala geliştirmeye çalışıyorum. ben fırsat buldukça bilgi, düşünce ve tecrübelerimi paylaşıyorum.

tüm yorumlar için teşekkürler, iyi çalışmalar

ThorN

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Yaşımın kaç olduğu senin için önemliyse 34 yaşındayım. Sana göre genç miyim bilmiyorum. Benim yazım "optuna" arkadaşımın eleştirilerini belirtip, "böyle ufak tefek hatalar işi amatörce gösteriyor" şeklinde yorum yapmasına tepkiydi. sen sanırım yazıyı üstüne aldın ama senin eleştirinle alakalı zaten cevap yazmıştım. Konuşmamın seviyesinde problem nedir, hakaret unsuru mu var ?

Genelde ambalaj tasarımları yapıyorum. standartların bilinmemesi yada değişen standartlarla alakalı olarak yorum yapılması normal bir durum. Ancak herhangi bir sözlüğe bakmadan yanlış bilgiyle ; "naturel" olmalı yanlış yazmışsın şeklindeki yorumlar oldukça kötü durum. 2010 tebliği ile 2011 tebliği farklı. 1000 gr / 1000 ml gibi uygulamalar kalktı ve ambalaj sektöründe değilseniz bilinmemesi gayet normal. yıllardır hepimiz gramın kısaltmasını -gr olarak biliyorduk ama -g olarak kullanımı isteniyor artık.

bu forum paylaşımda bulunmak ve eleştirilerde bulunmak içinse. Eksik bilgiyle "amatörce" şeklinde aşağılayıcı bir yaklaşım eleştiri midir ? "naturel" olmalı yanlış yazmışsın şeklindeki eleştiriyle mi bilgi paylaşımında bulunuyoruz ?

kimseyi hakir görüyor değilim, uzun yıllardır sektörün içindeyim. kendimi hala geliştirmeye çalışıyorum. ben fırsat buldukça bilgi, düşünce ve tecrübelerimi paylaşıyorum.

tüm yorumlar için teşekkürler, iyi çalışmalar

"Elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Ancak affınıza sığınarak bir iki şey söylemek isterim..."

diyerek başladığım yorumumda "e" simgesi ile ilgili birşeyler söylemiştim...

Sizde;

"Ukalalık yapmak istemem ama Türkiyenin zeytinyağı ihracaatının %30'unu yapan firmanın teneke ve etiket tasarımlarını hazırlıyorum. Hacim niye çok büyük, -e işareti niye orada, Naturel yanlış yazılmış diyen arkadaşlar bu konuda bir araştırma yapıp eleştirilerini ve bilgilerini paylaşsınlar. AB uyum yasaları neticesinde yeni standartlar oluşturuldu ve bu şartları taşımayan ürün ambalajları için büyük yaptırımlar sözkonusu."

diye yazdığınız mesajınızda " -e işareti niye orada" demişsiniz sanırm benden başka hiç kimse bu konuyla ilgili en ufak bir şey söylememiş.

Demek ki neymiş? "sen sanırım yazıyı üstüne aldın ama senin eleştirinle alakalı zaten cevap yazmıştım" derken üstüme alma konusunda az da olsa haklı sayılırmışım... ki bence tek sıkıntılı gibi görünen nokta punto büyüklüğüydü. Bununda neden böyle olduğunu açıklamıştınız zaten.

Yine de, elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş yorumumu tekrarlar başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.

graphblues

♾️Grafik Gurusu♾️
çok hoş olmuş hemde sunum oldukça başarılı eline sağlık beğendim

delikarga

🌟Usta Tasarımcı🌟

"Thorn" arkadaşım, anlaşamadığımız konu ben "optuna" arkadaşın naturel yazmanın mantıklı olduğunu ve böyle ufak tefek hataların çalışmayı amatör gösterdiğini belirtmesi üzerine bir cevap yazdım. -e işaretiyle alakalı eksik bilgiden kaynaklı yanlış değerlendirmeler diğer paylaşımlarım sırasında da oluyor.

Ne yazıkki ülkemizde AB uyum yasaları çerçevesinde tebliği ve yönetmelikler her yıl değiştiğinden bir standart ne yazık ki oluşmadı. Müşterilerimizin de kendine ait standartlar oturtmaya çalışmasıyla ortaya bir hayli karışık bir durum çıkıyor. Marketlerde gördüğümüz pek çok ürün denetimlerde ceza alıyor. Ambalaj tasarımı yapan arkadaşların bildiği hacim ve dolum miktarının kullanımı hakkındaki yönetmeliğe uygun olarak yapılan bir tasarımın, eksik bilgiden dolayı "amatörce gösterir" gibi hiçbir dayanağı olmayan eleştiriye maruz kalması beni çok sinirlendiriyor. "Naturel" kelimesinin kökeni hakkında bilgi sahibi olmadan yada herhangi bir sözlükten doğrusunu öğrenmeden türkçesi budur demek bir eleştiri midir ?

-e işareti ile ilgili olarak tekrar belirteyim eskiden kullandığımız +- %2-3 gibi nisbi dolum oranının AB ülkelerinde kullanım şeklidir. Net miktar 1000 gr / 1000 ml gibi uygulamalarda artık yapılmıyor. Bilmediğimiz bir konu hakkında yanlış yapmışsın, böyle yap, şöyle düzelt, türkçesi budur şeklinde bir yaklaşım karşısında susmamın, doğru bilgiye ulaşmak için forumda gezinen arkadaşlara haksızlık olduğu kanısındayım.

Çok kötü, olmamış şeklindeki yaklaşımlar kadar gelişigüzel yapılan çok güzel olmuş diye başlayan yorumlarında hem emeğe hem de şahsa saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Bilgimiz ve tecrübemiz nispetinde paylaşımda bulunmak ve yapıcı eleştirilerin tasarımı yapan arkadaşın şevkini kırmadan yapılması gerekir. Hiç kimse anne karnından tasarımcı olarak doğmuyor, yeteneklerimiz nispetinde kendimizi geliştiriyor ve öğreniyoruz.

optuna" arkadaşın yorumuna yanlış bir uslupla cevap vermediğimi sanıyorum. Kimseyi aşağılamak yada hakir görmek haddim değil.

Tüm yorumlar için teşekkürler, iyi çalışmalar.

ThorN

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Yine yeni yeniden, "elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş" yorumumu (ki inanın bunu gelişi güzel değil tüm samimiyetimle söylüyorum) tekrarlar başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim...

soneriax

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
grafik34.com
nedir bu ya ? sitede her yer kurbacık dolmuş imagehack yapmış yine yapacagını picasa ya yükleyin arkadaşlar yıllarca sadece size ait alanda depolarsınız ayrıca böyle kurbağa süprizleri yaşamazsınız.