Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Adım Adım Ajans Batırma Rehberi :)

MiRaY GÜÇLÜ

👑Efsanevi Grafiker👑
Adım Adım Ajans Batirma Rehberi

Basliktan da anlasilacagi uzere bir ajansi saglikli bir sekilde batirmaya ve bu operasyondan yuzumuzun akiyla cikmaya calisacagiz. Her iste oldugu gibi bu iste de acele etmemek ve batirma surecini zamana yaymak esastir. Kurulusun ertesi gunu batirmaya calisacaginiz sirket, strafor misali inat edip her seferinde su yuzune cikacaktir. Gerci ajans ismini verdigimiz sirketler yapi itibariyle sunger gibi olduklarindan hizla su emmeye ve batis surecini maksimize etmeye epey yatkindirlar ama o bile biraz zaman ister. Bosuna efor sarfetmeyin. Enerjiizi son demlerdeki zor gunlere saklayin. Hadi bismillah...

Tabi operasyona baslamadan evvel bir ajans kurmus veya devralmis oldugunuzu varsayiyorum. Henuz ajans sahibi degilseniz fakat batirmaya heves ettiyseniz once mini bi 'ajans kurma rehberi' yapalim. Normaldir, sizin de caniniz cekmis olabilir.

Ajans Kurma Rehberi
Sektore herhangi bir ucundan girmis olmaniz yeterlidir. ustelik bu ajans 'Butik, cizgi Alti, cizgi ustu, Tum Hizmet, Yarim Hizmet, ceyrek Ekmek Arasi' cinslerinden herhangi birine de mensup olabilir. Farketmez. Ana esas 'Ben reklam ajansi gordum', 'Babamin reklam ajansi var' cumlesini kurabilmeniz. Eliniz Firiihend, Fotosap, Kuark, Muark herhangi bir programa yatkinsa zaten kendinize Grafiker diyebilirsiniz. Yuzunuz yeterince koseleyse 'Art Direktor' bile diyebilirsiniz. Grafik ve Art kelimelerinin anlamini nasil olsa ogrenirsiniz.

Her neyse. Ajans kurmada ilk kural 'sektore bulasmis olmak' ise ikinci kural 'musteriyi koklamak ve yonlendirmektir'. Yani is iliskisi icerisinde oldugunuz parasi bol fakat sektore yabanci bi musterinin nabzini tutmak ve ara ara "Ben var ya ben, muthis bir adamim, her seyi cekip cevirecek kapasiteye sahibim. Tek elle hem friihend'de logo tasarlayip fotosap'ta (her kes fotosop derken siz fotosap diyerek farkinizi hemen ortaya koyun) emboss uygularken diger elle elma soyup sandalye cevirebilecek kapasitede bi adamim ama burda kiymetimi bilmiyorlar iste" intibai uyandirmaktir. Tabi arada reklam dunyasinin isiltisindan, manken sosyete alemlerinden, medya dunyasindaki itibarindan falan da dem vurmayi unutmayin. Bu tohumlari ektiginiz kurbaniniz bir muddet sonra "Lan ben de ucundan bulassaydim ya su sektore, millet o bicim hatun goturup ustune bi de itibar goruyor. Bakarsin benim de tostunu yiyip odasinda bekleyenim olur" dusunce balonuna sahip filizler acacaktir. Tabi bu fikir bir kez yeserdigi anda da "Peki nasil anasini satiim?" sorusunun cevabini aramaya girisecektir. Cevap olarak da "Yaw alti ustu bi ofis, bi mekintos bi de isten anlayan adam oldu mu tamamdir. Hem onu da ortak eder, isi sahiplenmesini saglarim. Zamanla da buyuyup gideriz." O ortagin kim olacagini bilmem soylemeye gerek var mi? Eheh. Baktiniz adamdan herhangi bir teklif gelmiyor, o zaman dolambacli yollari birakip beyne tohumu ameliyatla yerlestirmeniz lazim. İste narkoz cumlesi: "Abi senin epey reklam isin varmis. Yilda kac para harciyorsun reklama?"... Nakavt!

Tabi calistiginiz yerde musteriyle birebir muhabbetiniz olmayabilir. Bu durumda kurbani baska cevrelerden aramaniz lazim. Sonucta sizi bir muddet finanse edebilecek bir para babasina ihtiyaciniz var. Kendi sermayeniz olup da ajans kurmaya calisiyorsaniz yanlis yere geldiniz. Kim goz gore gore batirmak uzere bir ajans kurabilir ki? Bu azme sahipseniz bana mail atin sizle bi ajans kurabiliriz. Ehm. (Kek buldun mu ye, keklik buldun mu gene ye prensibi).

Ajans kurma girizgahini fazla uzatip asil mevzudan uzaklasmayalim. oyle veya boyle bi ajans kurdugunuzu farzediyorum artik. Ha! Unutmadan. Bi ajans kurdunuz ve batirmayi da bir turlu basaramadiysaniz sayet size CV?mi gondereyim. Laf aramizda supper bi adamimdir.

Adim 1: Dogru soyleyin
Cuma aksam 5'te gelen 300 sayfalik bir katalogun pazartesiye yetismeyecegini inatla soyleyin. Boylece musteri denen zerzavat baska bir ajansa (cogunlukla da direkt matbaaya) gidip ayni isi iki hafta sonra teslim almak uzere yaptirsin. Siz de beri tarafta 'E madem iki haftan vardi, ne diye Pazartesi diye israr ettin be adam!' diye dovunup cukkalarin baska kasaya gitmesini izlersiniz.
Batmaktan vazgecerseniz: "Tamam abi, sen hic merak etme. Senin isinle bizzat ilgilenip pazartesiye yetismesini saglayacagim. Bu arada su pesinat isini halledelim" deyin, Pazartesi gunu de "abi resimlerin dekupe olmadigini niye soylemedin, cocuklar gece gunduz onla ugrastilar. oyle oldugunu bilsem valla almazdim isi" deyip ikinci avansi isteyerek iyice uste cikin. Vermeyecektir ama sizin gecikme mazeretine de itiraz edemeyecektir.

Adim 2: Sucu ustlenin
sayet isi yetistiremeyip ya da yanlis yunlus yetistirip gubreye sardiysaniz sucu ustlenip bedelini odemeye hazir oldugunuzu soyleyin. Boylece reklamasyon bedeli, gecikme tazminati gibi cezalari afiyetle yiyip sapa erkenden oturabilirsiniz.
Batmaktan vazgecerseniz: cirkeflesin. Sucu matbaaya, mucellite, laminasyoncuya, hukumete, zencilere atin; gerekirse "Yav valde komaya girdi beyin nakli yaptirdik, isle ilgilenemedim. Cemil Bey'di degil mi? Ha Cemal Bey... Pardon... Halen aklim basimda degil. Kusura bakmayin." seklinde duygu somurusu yapin. Bir yandan cep telefonuyla hastanedeki hayali refakatciyi arayip "nasil oldu annem, parende atabiliyor mu?" diye sormaniz ise inandiricilik katacaktir.

Adim 3: Musteriyi yonlendirmeye calisin (egitmeye diyecegim de dilim varmiyor)
Musteriniz logosunu buyutmek istediginde, bir dergi ilanina tum katalogu sigdirmaya calistiginda, zemindeki kirmiziyi yesile cevirtmek istediginde bu isteklerinin neden yanlis oldugunu tana tane anlatin. Adamin tum itirazlarina israrla karsi koyup "Bu isin uzmani sizseniz niye bize geldiniz" Doktorunuza 'o ilaci verme bunu ver, orama surme burama koy' demiyorsaniz bize de demeyin rica ederim" gibi bir ukalalik yapin.

Batmaktan vazgecerseniz: "Aaa yesil super durdu. Logo sahane gorundu hakkaten" deyip isi bitirin ve adamin cebindeki yesilleri kendi cebinize aktarin. Tabi arada "vallahi sizle calismak cok zevkli. Ufkumuzu aciyorsunuz. Bu konularda muthis yeteneginiz var" deyin ki adam baska yerlere gitmesin. Gitse bile baskalari kendisindeki cevheri kesfedemeyecekleri icin tipis tipis geri donsun. Ha yeri gelmisken belirteyim, bu tip adamlar ajans kurmak icin kanca atilacak ideal adamlardir. Bu sebeple elemanlarinizla birlikte calismasina pek musaade etmeyin.

Adim 4: Sozunuzde durun
Musterinize isleri zamaninda teslim etmek icin gerekirse kazanacaginiz paranin iki katini harcayin. Ayni musterinin pesin olarak anlastiginiz odeme icin burnunuza dayadigi alti aylik cekini de kirdirip piyasaya soz verdiginiz vadede odeme yapin. Merak etmeyin iki is sonra nallari dikeceksiniz. Supersiniz.
Batmaktan Vazgecerseniz: Musterinin size yaptiginin iki katini siz matbaaya, mucellite, kagitciya yapin. Hatta alti aydir odemediginiz borcunuz icin masaya oturup pazarlikla rakami yariya cekip bi de uste alti aylik cek verdiginizde sizden muthisi yoktur bu piyasada. Savulsunlar bee, sizi kim tutar!

Adim 5: Pesinat istemeyin
Musterilerinizle iliskileriniz ne kadar seker, ne kadar dostane yuruyor. Her iste de pesinat isteyip bu dostluga golge dusurmeyin sakin. Siz istenilen isin calismalarina baslayin, yirmibesbin farkli tasarim uretin, besyuzbin sayfa print alin, maket ustune maket hazirlayip sonunda onayi alin. O asamada is iptal oldugunda zaten musteri yaptiginiz harcamayi ve emeginizi karsiliksiz birakmayip "hakkini helal et abi. Bu isi mutlaka yaptiracagiz ama yeni urunlerimiz gelene kadar beklememiz lazim" diyecektir. Sonucta yapilmamis bi ise odeme yapildigi nerede gorulmus canim. Siz o calismalari onbes CD'ye yazip arsive kaldirin. O urunler geldikten, ilk urunler guncelligini yitirdikten sonra bi sonraki partiyi beklersiniz artik. O arada "urun gelene kadar idare etmek uzere" iki yapraklik bi brosur basarsaniz opup basiniza koyun.
Batmaktan Vazgecerseniz: Bir sey soylemeye gerek var mi?

Adim 6: Herkese guvenin
Hukumete, ekonomik istikrar icin; musterinize, odemede sozunde duracagi icin; matbaaya, soyledigi saatte baskiya girdigi hususunda guvenin. Herkese guvenin herkese. Bi aksaklik ciktiginda da "ben nerde hata yaptim acep?" diyerek kusuru gene kendinizde arayin.

Batmaktan Vazgecerseniz: Her yeri ve herkesi zirt pirt arayip isin durumunu sorun. Hatta sormakla kalmayip bizzat gidin basinda durun, psikolojik baski uygulayin.

Adim 7: calisanlariniza adil davranin
Musteri size takmis olsa da, kasa tamtakir olsa da bulun bulusturun, gerekirse kredi cekin ve calisanlarinizin ucretini zamaninda odeyin. Sonucta onlar sirketinizin kar ortaklari degil. Tahsilat yapip yapmamaniz, giderinizin fazla olmasi, ajansa hirsiz girmesi, hatta issiz oturmalari onlarin sorunu degil. İyi kazandiginizda fazla odemiyorsaniz kazanamadiginizda da para kesmeniz ya da geciktirmeniz hakkaniyete sigmaz.
Batmaktan vazgecerseniz: Banka hesabiniz tasiyor olsa bile suratiniz iki karis gezin. Maasi ayin sonlarina dogru sallayip bi de "bilmem hangi ajansta kac aydir maas alamiyorlar, siz ayin sonunda bile alabildiginize sukredin" deyip zeytinyagi gibi uste cikmayi da ihmal etmeyin. Ha! calisanlarinizi mumkun mertebe sigortalatmamaya da dikkat edin.

Adim 8:Yazmaktan sıkıldım. Anlayin iste, dogru, durust olup kaliteli isler yapmaya calistiginiz muddetce batmaya mahkumsunuz.

Batmaktan vazgecerseniz: Her turlu cirkeflik mubahtir.

ALINTIDIR....

Son düzenleme:

DrN

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ben bunları bizzat gördüm...Eski patronum harfiyen uyguluyordu bunları..Yok halen batmadı sürünme aşamasında...:)

MiRaY GÜÇLÜ

👑Efsanevi Grafiker👑

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑
Miray bu ne gaz :D
Benım eskı patronumda da vardı yaa patronlarda var bu :D
Ne hikmetse oda batmadı daha bir yerde hata yaptım ama nerde :D

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑
Haklısın :D

Not : Şükürler olsun nickimi doğru yazdın....:p

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Esefle kınıyorum:p Yeni ajans sahibi biri olarak diyorumki bizim yerimiz ayrıdır. Kaliteli işleri biz yapar batarsakta batalım varsın gitsin..Taviz vermem ülen!

MiRaY GÜÇLÜ

👑Efsanevi Grafiker👑
Esefle kınıyorum:p Yeni ajans sahibi biri olarak diyorumki bizim yerimiz ayrıdır. Kaliteli işleri biz yapar batarsakta batalım varsın gitsin..Taviz vermem ülen!

Vala ulaş bende kaliteli işler yapmaktan yanayım ama işte amalar var..
Lütfen esefle kınama :worried: